WAAR HET 6ELD BLIJFT. Uit den Vreemde. Vreemdelingenverkeer. Het Bestuur van Vreemdelingenver keer heeft zich gericht tot Ged. Staten met het verzoek om de dienstregeling op het Kortgeensche veer zoodanig te willen wijzigen dat het mogelijk zal worden om later dan tot nu toe het geval is 's avonds over te varen. Dit zou voor de bewoners van Noord- Beveland een groot gerief beteekenen. Bijbaantjes. In de „Sociale Verzekeringsgids* van 15 Januari 1923, 3e jaargang no. 7, komt het bericht voor, dat o.a. is opgericht de bedrijfsvereeniging „Het Platteland*, van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond, adres mr. J. W. Goedbloed ie Goes. Mr. J W. Goedbloed is de voor zitter van den Raad van Arbeid te Goes, Blijkbaar heeft de minister reeds van den beginne toegestaan, dat deze voorzitter zijn baantje als bijbaantje opvatte. Immers hij is steeds advocaat en procureur gebleven. Maar wordt het nu eigenlijk niet al te mal, dat zoo'n voorzitter nu nog op gaat treden voor (betrekkelijk) een concurreerende instel ling Wordt het werkelijk geen tijd, dat de minister hier ingrijpt Aan alle ambtenaren is immers, zonder kooger verlof, verboden om bijbetrek kingen waar te nemen. Geldt dit niet voor voorzitters der Raden van Arbeid De GoöpVeevoederfabriek Zeeland en W. Brabant. Op een adres van boveng. fabriek te Goes houdende verzoek om schade loosstelling in verband met een door de fabriek met den regeeringsadviseur gesloten contract deelt de minister van fin. mede dat de commissie van advies voor crisisaangelegenheden, van oordeel bleek, dat er geen enkele reden was, aan de Goesche veevoederfabriek een uitkeering uit 's rijks kas toe te staan. De minister is van raeening, dat er onder de gegeven omstandigheden geen aanleiding bestaat de toekenning van een uitkeering te bevorderen. De regeering en de industrie. Men weet aan het Hand. mede te deelen, dat de beschermende maatrege len, welke de regeering doet ontwerpen, niet van algemeenen aard zullen zijn, maar slechts incidenteel voor enkele bedrijven zullen gelden. Bijzondere scholenbouw te Maassluis. Ongeveer anderhalf jaar geleden keurde de raad van Maassluis goed een aanvrage van de Chr. Herv. School vereniging om voor den bouw van een school grond en de benoodigde gelden, ruim anderhalve ton, beschik baar te stellen. Thans is door het gemeentebestuur aan den minister van onderwijs mede gedeeld dat de fiaancieele toestand in Maassluis précair is, zoodat een uit gave van 1^ toa niet toelaatbaar is in een tijd waarin allerlei bezuinigingen, o.a. ook vermindering van salarissen van ambtenaren en werklieden, worden ingevoerd. Verder werd de opmerkzaam heid van den minister gevestigd op het feit, dat bet schoolbestuur alleen eenige aannemers, te Maassluis gevestigd, had uitgenoodigd prijsopgave te doen en dat de firma, die de laagste noteering bad opgegeven, werd gepasseerd De minister wil echter het school* bestuur niet advisecren opnieuw een, thans openbare, aanbesteding te houden en beroept zich op den wetgever die het schoolbestuur niet heeft willen verplichten tot het houden van publieke aanbestedingen. In Maassluis is men algemeen over tuigd dat door een openbare aanbeste ding zeker f 20000 zou zijn bespaard. Malaise en Pacht. De Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Koninklijk Neder land8ch Landbouw-Comité en de Neder landsche Boerenbond hebben een open brief met betrekking tot de pachters moeilijkheden gericht aan alle grond eigenaar-verpachters iü Nederland. Zij doen daarin op hen een dringend beroep, om hun pachters, die tenge volge van de voor dezen tijd van malaise te hooge pachten in moeilijk heden verkeeren of dreigen te geraken, tegemoet te komen, door de pachtsom in overeenstemming met de werkelijke pachtwaarde te verminderen, zoodat het bedrijf op een reëele basis kan worden gedreven. De bestaande pacht- bureaux of pachtcommissies van de landbouworganisaties zijn desgewenscht volgaarne bereid, bemiddeling en voor lichting te verleenen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'8 Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 26 Jan. in Nederland uitgesproken 80 faillissementen tegen 89 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Fan 1 Januari tot en met 26 Jan. 1923 331 faillissementen tegenover 160 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Landb. ongevallenwet. Bepaald is dat de premiën door de werkgevers halfjaarlijks moeten worden betaald. De vervaldagen zijn 1 Mei en 1 Novemberde eerste vervaldag is 1 November 1923. De werkgever, die lid is geworden eener bedrijfsvereeniging, is bevoegd om, nadat de bedrijfsvereeniging is aangevangen, het risico te dragen en de premie, welke hij alsnog aas de Rijks verzekeringsbank mocht verschuldigd zijn, te betalen vóór den vervaldag. vHet Gouden Kalf1. In de Dinsdag te Rotterdam ge houden vergadering van aandeelhou ders der N.V. Hollandsche Credietbank, waarin de heer W. H. Broekhuijs zelf niet tegenwoordig was, is o.m. beslo ten, alle lijfrenten, hoewel onverplicht, te blijven betalen. Verder is besloten, aan den luer W. H. Broekhuijs te verkoopen voor de som van f 150.000 twee perceeleu te Hilversum, gelegen aan 't Hoogt van 't Kruis. Het is de bedoeling van den heer Broekhuijs, één dezer panden te bestemmen voor herstellingsoord voor kindereu en het andere voor tehuis voor oud-verpleegsters. Beide instellingen zullen worden voorzien van bet noodige kapitaal. Voorts werd besloten, de Bank ge vestigd te houden in de panden van „Het Gouden Kalf" te Rotterdam en voortaan uitsluitend bankzaken te ver richten, met uitsluiting van premie- leeningen. De directie, bestaande uit de heeren R. W. van der Valk, H. Broekhuijs, C. J. C. Kiebert en M. Boas, wordt in haar geheel gehandhaafd. Tegen oorlog en oorlogs voorbereiding. Maandag zijn de besturen van het Nederl. Arbeids-Secretariaat, de Com munistische Partij en de Federatie van Sociaal-Anarchisten bijeengekomen, ter bespreking van den internationalen toestand en mede in verband met de mobilisatievoorbereiding van de Neder- landsche regeering. De vergadering sprak zich uit voor anuleering van het verdrag van Ver sailles. Besloten werd o.a. in verschil lende steden van ons land betoogingen te organiseeren. Tevens zal alle aandacht geschonken worden aan de productie van en de controle over de munitie en het trans port van alle oorlogsbenoodigdheden. In dit verband zal met de desbetreffende vakorganisaties in overleg worden ge lreden. Een request van het Algem. Nederl. Vakverbond aan het secretariaat van den Volkenbond. Het Algem. Nederl. Vakverbond heeft een request gezonden aan het secretariaat van den Volkenbond in verband met den huidigen toestand in het Roergebied. Het Vakverbond meent, dat het bedrijfsleven in geheel West- Europa verlamd zou kunnen worden, indien de arbeiders algemeen weigeren te werken, omdat zij niet langer willen arbeiden onder bedreiging met de wa penen. Naar het oordeel van het Vak verbond dreigt thaus oorlogsgevaar, bedoeld in artikel 11 van het vredes verdrag, en moeten dus alles maat- regeleu genomen worden om het doel van den Volkenbond te verwezen lijken en een algemeenen vrede te ver zekeren. Nederlandsche kolen naar Duitschland. Van Duitsche zijde vernam de Tel., dat bij verschillende Ifimburgsche steenkolenmijnen een contract is afge sloten voor de levering von kolen naar het onbezette gebied. 1000 Ton zijn reeds Dinsdag verzonden. In bevoegde kringen verwacht men, dat de steenkolen prijzen der Limburg- sche mijnen zullen stijgen. Een manifest. De besturen van het I. V. V., de Tweede Internationale en de Int. v. Weenen, die te Amsterdam zijn bijeen geweest, hebben een manifest uitgegeven, waarin het proletariaat en in het bij zonder dat van Frankrijk en België wordt opgeroepen, om, teneinde de vredeswaarborgen te versterken, het probleem der schadevergoeding tot een vreedzame oplossing te brengen en de ontbinding van het economische leven in Europa tegen te gaan, de onmiddel lijke terugtrekking te eischen van de zich in het Roergebied bevindende bezettingstroepen, terwijl daarnaast de Duitsche arbeidersklasse moet traehteD, haar regeeriDg en de Duitsche kapita listen er toe te breDgen, dat Duitsch land binnen de grenzen van hel moge lijke, zijn verplichtingen tot het herstel nakomt. Verzekering ouderdomsrente. De gewijzigde Ouderdomswet zal op 1 Februari a s. in werking treden. Dit beteekent, dat van dien datum af de gelegenheid zal zijn opengesteld voor een ieder, onafhankelijk van zijn in komen, zich bij den Staat vrijwillig te verzekeren voor een ouderdomsrente tot een maximum vaa f 20 per week De classificatie. De uit de classificatie-commissie gevormde sub-commissie ter bestu deering van de indeeling van de gemeenten in verband met de stand plaatsaftrek bestaat uit de heeren jhr, W. de Jonge, secretaris-generaal aan het ministerie van financiën, voorzitter E. C. W, van Dijk, vertegenwoordiger voor de regeering C. H. B. de Korver, secretaris der Centrale van Hoogere Rijksambtenaren J. G. van der Jagt, voorzifter van het comité van Neutraal Overheidspersoneel voor de Rijksambte naren en P. Moltmaker, voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging van Spoorwegpersoneel voor de Spoorweg ambtenaren. Geldverknoeierij lij de Posterijen. Men schrijft aan de Centr. Comm. voor bezuiniging der N. M. v. N. en H. Stavenisse, een plaatsje van nog geen 2000 inwoners op het eiland Tholen, heeft in 1921 een post- en telegraaf kantoor gekregen ia de plaats van een hulppostkantoortje, dat vroeger geves tigd was in het Gemeentehuis. Het nieuwe gebouw kostte f 90000,Voor den opzichter bij het weik, die geen kamer naar zijn zin kon krijgen in het dorp, werd een houten villatje gebouwd, dat nog f 4000 ex4ra kostte en bij aforaak pl.m. f 700 opbracht. Het nieuwe post- en telegraafkantoor wordt thans bediend als hulpkantoor en de kantoorhouder wordt bijgestaan door een telefoonjuffrouw, die geheel over bodig is, op een jaarwedde van pl.m. f 1100,Ook zijn er fe StaveDisse 2 brievenbestellers, waarvan één over bodig is, met een bezoldiging ieder van f 1600. Voor den dienst was het monumentale postkantoor absoluut overbodig. Hetzelfde geldt voor St. Maartensdijk, waar ook zoo'n post- paleisje is gebouwd en dat thans aan den dienst wordt onttrokken en bestemd is voor kantoor van den Rijks- entvanger. Hiervoor is het gebouw evenwel veel le groot. Het Post- en Telegraafkantoor wordt intusschen weer teruggebracht tot een hulpkantoor in een bescheiden kamer van een parti culier huis. Het telefoonkantoor is weer opgeheven en het postpaleisje was meer dan ruim genoeg voor het hulp kantoortje en de beiastingen samen, werd de bovenwoning slechts in tweeën gesplitst, wat gemakkelijk zou gaan. Maar aat zou te economisch zijn, dus de posterijen er uit en in een ander gebouw. Nog erger geldvermorsing vond plaats te Dinteloord, waar het nog veel duur dere postkantoor ook overbodig bleek en leeg staat of leeg komt te staan. De tonnen gouds, aan deze postkan toren besteed, zijn totaal weggeworpen Onderwijs. Dezelfde berichtgever schryft Te Zierikzee bestaat een Bizondere School met den Bijbel, ondergebracht in een heerenhuis. Dit huis jwas te klein geworden en het schoolbestuur ging een grooter huis nemen, gedeel telijk afbreken en tot schoolgebouw verbouwen. Toen het werk byna klaar was, kwam de millioenenstroom vloeien voor het bizonder onderwijs. En wat deed nu het schoolbestuur Het ge bouw werd weer afgebroken, een afge broken front werd weer als van ouds opgetrokken, kortom het heerenhuis weer in zijn ouden toestand terugge bracht. Daarna werd grond gekocht voor f 6000 en hierop een schooipaleis gebouwd van bijna f 110,000,Een monumentaal hek, dat alleen duizenden kost, tart den voorbijganger, die be lastingen betaalt. Zoo staat ook midden op het kale land van Schouwen een prachtige nieuwe school met verscheidene lokalen en mooie onderwijzerswoning ten be hoeve van nog geen dertig kin deren, die heinde en ver op de dun- gezaaide hofsteden wonen. En overal in den lande hetzelfde voor 1923 honderd en ^dertig millioen voor het onderwijs, dat ons volk ver scheurd en verdeeld naar den finan- tieelen ondergang drijft Vliegtuig neergestort. De ka pitein W. F. H. Giel is in Indië (Dali Djatti) neergestort met zijn vlieg tuig en dood opgenomen. Spoorwegongeluk. Het „Journal* verneemt uit Londen dat bij het treinongeluk met den express van Aburadhapura naar Colombo op Ceylon, veroorzaakt door een overstrooming, in totaal 39 personen zijn gedood. Ontploffing op een tankschip. TAMPICO. Ten gevolge van een ontploffing aan boord van het tankschip „San Leonardo" van de Mexican Eagle oil Comp., dat geladen was met 30.000 vaten petroleum en gemeerd lag aan een laadplaats aan den benedenloop van

Volksblad | 1923 | | pagina 2