24 Januari 1923 Woensdag Een geheimzinnig geval. FEUILLETON NEDERLAND. Dit blad verschijat Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 5° cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hall jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- ea Vrijdagmiddag 12 IIUI* te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per jregel. Bij contracteeren vaa minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Aanvaring bij Anfwerpen- Vier men verdronken Ter hoogte van Aastruweel heeft een aanvaring plaats gehad tusschen het stoomschip//Nautilus" dat op weg was naar Londen, en bet stoomschip „Australia". De ^Nautilus" werd ge raakt ter hoogte van de machinekamer en zonk bijna onmiddellijk. De loods en zeventien man raakten te water. Veertien hunuer wisten zich te rednen of werdea op het droge geholpen. De vier overigen worden nog vermist. 56 Roman van H. W. Afra, midden in het paviljoen staande, in den helderen lichtglans van een zilveren candelabre, welks stralen scherpe kantlichten vt ierpen op het zwartzijden kleed, luisterde intusschen, inwendig bevend, naar den knarsenden tred op het kiezel pad buiten. En toen de voetstap op de marmeren trap van de voor galerij klonk, wierp ze een haastigen blik in den hoogen spiegel. Ze vond zichzelve bleeker dan gewoonlijk ze voelde een zwaren last op haar borst drukken. Maar ze schudde hem af en haalde toen diep adem. Ze was tevreden met zichzelvegeen kleinooden of ver sierselen moesten haar schoonheid tot sieraad dienenhij moest als man van smaak en van de wereld kunnen zien, dat ze alle hulpmid deltjes versmaadde en, zeker van geschreven, werd 0. m. gcëischt, dat op een afgesproken fijd de sleutel van de brandkast op de trap moest liggen, waut de jjngeheeren zouden dan komen inbreken. Ze stuurden eerst een ouge- frankeerden brief en boden daarna, in een volgenden brief, bun verontschul diging aan dat de eerste niet gefrankeerd was geweest.Ook hebben zij briefjesgezon- den aan meisjes van een H.B.S., meestal van alles behalve netten inhoud. De politie meende eerst met jongens van een H. B. S. te doen te hebben, het geen echter niet zoo bleek te zijn. De aangehouden jongens zijn leerlingen van een gewone school voor uitgebreid lager onderwijs de overwinning, zag ze thans in den spiegel ook een tweede beeld, een ernstig, schoon en jeugdig mannelijk gelaat met donker, licht- golvend haar en gr^ote, peinzende oogen, sprekend op Dagobert ge lijkend, maar voornamer, fierder, mannelijker dan deze voorheen, en toch Dagobert zelf, thans graaf Sesto, de erfgenaam van den naam en bezittingen zijns oom, die, na een snellen blik op de schitterende schoone gestalte, over de hem toe gestoken blanke hand boog, om hare vingertoppen aan zyne lippen te brengen. „Ik dank u, graaf Sesto", glim lachte ze hem toe met een zachten druk van die hand. „Ik was heden recht treurig gestemdde Zondag, op welken zelfs de dienstboden me thuis alleen laten, is voor mij een naargeestige dag. De kerkklokken vinden me te goddeloos om te bidden en het deelnemen aan de wereldsche verstrooiingen van anderen is aan een verlatene als ik ben ontzegd". Dagobert's cogen hadden, terwyl ze sprak, onafgewend, half ernstig vragend, half glimlachend aan haar de koffie en melk was gemengd ierwijl na het gebruik een geneeskundige de maag van H. leegpompte. De vrouw bekende en had uit wanhoop gehandeld. Eisch 6 maanden gevangenisstraf, onder aftrek der 3 maanden voorloopige hechtenis. Naar de Maasbode verneemt, worden op I Februari a.s. de prijzen der spoor kaartjes voor afstanden boven de 200 K M. verlaagd, Naar aan Het Volk wordt meege deeld, heeft de minister van arbeid aan de organisaties van werkgevers en werknemers iu het textielbedrijf een uitnoodiging gezonden tot het bijwonen van een conferentie, 23 dezer te houden. Besproken zal worden een voorstel, gedurende 6 maanden de arbeiders, die ouder zijn dan 16 jaar, per dag 9Yj uur eu per week 53 uur te laten wer ken. In de toelichting tot dit voorstel wordt gezegd, dat tal van textielbedrij ven, zoo niet alle, met een zoodanig resultaat werken, dat door de inperking van de pioductie en verkorting van de werkweek een ontslag voor een groot aantal arbeiders noodzakelijk zou worden. In verschillende deelen van ons land zijn ziektegevallen waargenomen, waarbij hooge koorts en andere ziekteverschijn selen onder andere gepaard gingen met geelzucht. Volgens deskundigen heeft men hier mogelijk te doen met de //besmettelijke geelzucht" of ziekte van Weil. Deze wordt verwekt door een bepaald soort ziektekiem die niet lang geleden ontdekt werd en vermoedelijk door ratten wordt overgebracht. De lippen gehangen. „De uoaske van San-Carlo Met een schijnbaar dwepend oog trachtte hy een opmerking te ver bergen, die zijn kunstenaarsoog reeds gisteren in den foyer der opera had gemaakt, en dat oog ontging 't ook niet, dat het zoo pas nog bleek gelaat plotseling werd over- togen met den ganschen gloed van een hart, dat zich reeds eenmaal aan hem had verraden. Zou hij haar zeggengij zyt het, die ik eenmaal met ondank beloonde voor 't geen gy mij in San-Carlo hebt toegefluisterdwacht u voor nieuwen ondank Hunne blikken ontmoetten elkan der. Hij zag deze zeldzame vrouw, die zich de bewondering der wereld liet welgevallen met de hoogheid eener koningin, hoe ze verschrikte van zichzelf,want de gloed verdween plotseling uit haar wangen. Hij las een uitdrukking van smart en schaamte in haar oogen en begreep wat er in haar omging. Hij vatte hare hand, hield ze vast in de zyne, geleidde haar naar de causeuse en ging op een taboeret ziekte vertoont veel overeenkomst aiet gele koorts, maar is minder gevaarlijk. Werkloosheidsverzekering. In een vergadering gehouden van wege de vier vakcentralen, het N.V.V., het Bur. voor R.K. vakoiganisatie, het A.N.V. en het N.A.S is door den 2den secretaris van het Bur. v. R. K. V. de heer Smulders, meegedeeld dat een wetsontwerp ter regeling van de werk loosheidsverzekering gereed zou liggen. Aangenomen werd een motie, waarin aan de regeering gevraagd wordtden eisch voor het betalen van de weke- lijksche bijdrage der leden van de werkloozenkassen niet hooger te stellen dan 0.75 pet. van het klasse-loon waarop door het Rijk een bijslag van 200 pet. wordt gegeven terwijl den bonden vrijheid wordt gelaten, om wan neer de kassen op deze wijze niet zouden kunnen functioneeren de bijdrage tot 1 pet van het klasseloon te verhoogen mogelijk te maken, dat de uitkee» ringsduur op tenminste 54 dagen kan worden gesteld het uitkeeringsbedrag voor gehuwden en daarmede gelijk te stellen personen als regel op ten minste 60 pet. en voor ongehuwdeu op 40 pet. van het loon te stellen. Geen paspoorten meer voor het verkeer tusschen Nederland en België. Met ingaBg van 1 Februari a.s. worden de paspoorten voor het verkeer tusschen Nederland en België afge schaft. Bindend-verklaring van de collectieve arbeidsovereenkomst. De commissie, gevormd uit afgev. uit een 30 tal werkgeversvereenigingen ter bevordering van een wettelijke by haar zitten. Onwillekeurig gleed zyn blik weer over baar schoone vormen; hij drukte de tnnd tegen zijn voorhoofd en sloot de oogen. Toen zag hy naar haar op en maakte zich weder van de blanke, in haar schoot rustende hand meester. //"Vergeef me myn luim", sprak hij. „Ik heb een schuld op myn geweten, voor welke ik de hemel- sche genade en die eener goeder tieren rechtspreekster hoop deel achtig te worden. „Ik herinner me namelyk een carnaval-avond te Napels, toen een masker wegsleepende woorden tot me sprak en verdween na een zoete belofte, wier vervulling me door een wangunstig noodlot werd onthou den. Ik heb haar getrouw in mijn herinnering bewaard en bid u om de bekentenis: is dit dezelfde schoone hand, die me toen tot af scheid werd toegestokenzyD dit ik geloof het te raden de zelfde lippen, die zich toen onder het masker aan my hebben ver toond (Wordt vervolgd Duitsche meisjes in Nederland. Het Berliner Tagablait heeft een arti kel gewijd aan de Duitsche meisjes, die in Nederland gaan arbeiden. Het blad verzekert, dat volgens het rapport van de Nederlandsche stationsmissies ongeveer 50 000 h 60 000 Duitsche meisjes zich in Nederland bevinden. Te Amsterdam zijn er 5000 a 6000, te Rotterdam 6000 en in Den Haag 4000. Uastor dr. Hufner, leider van het Deutsche National Verband der Katholi8Schen Miidchen-Schutzvereine, die onlangs een reis door Nederland heeft gemaakt, beweert ze'fs dat het aantal Duitsche meisjes, dat over de Nederlandsche grens is getrokken meer dan 100.000 bedraagt. De lieve Haagschejeugd. De cen trale rechersche in Den Haag heeft aangehouden een joDgen van 14 jarr uit de Antonie Heynsiustraat en een van 13 jaar uit de Van Bylandtstraat aldaar, die aan een 80-jarigen heer in de Obrechtstraat dreigbrieven hebben gestuurd. In deze brieven, die op agen daformulieren v*n een H. B. S. waren BrandDe boerderij en land- bouwschuur vaa den heer Van den Heuvel te Ooltgensplaat, is door onfce- kendeoorzaak geheel afgebrand. Twintig stuks vee en 14 paarden kwamen in de vlammen otn. Men vermoedt, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Niet heel verstandig. Een 18- jarige bewoner van de Rozengracht te Amsterdam dacht, dat het wapen on geladen was en nam den loop van een revolver in den mond. Een schot ging af en zijn toestand is zorgelijk. Poging tot vergiftiging. Te Winschoten heeft terechtgestaan H. K. vrouw van H. te Veendam. Zij heeft in Mei 1922 gepoogd met voorbe dachten rade haar echtgenoot van het leven te berooven, en deed daartoe in een kopje 8,5 gram poeder van strychnine. Daarop deed ze melk en koffie er bij en diende dat haar mau toe. Hij dronk er iets van, doch blijkbaar niet vol doende om den dood te veroorzaken, of wel hij gebruikte het zóó spoedig, dat het vergift nog niet voldoende met Het spoorwegtarief. De textielnijverheid. Besmettelijke geelzucht.

Volksblad | 1923 | | pagina 1