No. 7 Zaterdag 20 Januari 1923 46® Jaargang E. Bezuinigen. Een geheimzinnig geval. FEUILLETON Dit blad verschijnt Woensdag ec Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 5° cen* Per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hall jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 BlUP te bezorgen bij N.V» Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij coat acteeren van minstens IOOO regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advartentlëa, als geboorte-, huwelijks-, verjaring!-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, «iet staar dan acht regels beslaande, voor de« prijs van f 1,—-. De lezer heeft in ons nummer van 11. Woensdag kunnen zien, dat de maatschappij van Nijverheid en Handel bij onze Tweede Kamer weer maar eens op ernstige bezuinigingen in het staatsbeheer heeft aange drongen. Wij behoeven hier niet te harhalen, waarop volgens haar inzicht bezuinigd kan en moet worden. Wel willen we zeggen, dat haar aandrang onze voile instem ming heeft, wat begrijpelijk is, als men zich herinnert, dat vele der hier aanbevolen bezuinigingsmaat regelen al lang geleden en herhaal delijk ook door ons onder de aan dacht zijn gebracht. We noemen vooral de opheffing der ministeries van Arbeid en van Onderwijsver mindering aantal ambtenaren lan ger werktijd afschaffing of niet- invoering van dure wetten,! vooral op het gebied van Arbeid en Onderwijs; bezuiniging op Oorlog en Marine, en andere zaken. We zijn het ook met genoemde maat schappij eens, waar zij zegt, dat „de tot dusver genomen maatregelen nog volstrekt onvoldoende zijn." De heeren regeerders in Den Haag schijnen niet te weten, wat bezui nigen is en hoe zij de zoo hoog noodige bezuinigingen zullen aan pakken. Daarom achten wij het een dringende noodzakelijkheid, dat de Tweede Kamer het werk zelf ter hand neemt, zonder op voor stellen der ministers op dit gebied te wachten. Want dit wachten zou tot Sint Juttemis kunnen voort duren en dan was onze gulden niet meer gezond, maar doodziek. Of die Kamer, zooals ze tegen woordig is samengesteld, wel uit eigen beweging deze booze koe bij 55 Roman van H. W. De gedachte, dat ze hem tever geefs had gezocht om voor hem in al den glans harer schoonheid te verschijnen, maakte haar ontroost baar; door de onbezonnenheid van enkele minuten, gedurende welke ze aan zijn arm had getoefd, had ze alles verspeeld en dit kon haar hart, dat steeds naar hem bleef vragen, haar niet vergeven. Toen ze hem nu uit haar loge voor 't allereerst weer ontdekte, juichte haar ziel en treurde ze tegelijk, want toen hun blikken elkaar ontmoetten, scheen hij koel voor haar schoonheid, even koel als op dien avond in San Carlo, en diep teleurgesteld keerde ze naar haar woning terug. de horens zal grijpen, komt ons echter wei wat twijfelachtig voor. De meerderheid holt immers maar al te vaak door dik en dun met de regeering mee. Er moet veel meer dan tot nu toe en van alle zijden sterke aandrang op dit lichaam uitgeoefend worden. inmiddels valt ook op kleinere schaal en wel in de gemeenten al veel op bezuinigingsterrein te doen. Amsterdam is begonnen met de instelling van een bezuinigings inspectie. Een inspecteur onderzoekt, hoe „uit elke handeling het grootste nut is te behalen" en hoe „hetzelfde of grooter voordeel bereikt wordt bij lagere kosten". Reusachtig was al dadelijk de bespariDg op papier en drukwerk. In een van de duurste jaren verminderde het daaraan uit gegeven bedrag met een paar ton. „Dat er vroeger te A. vanwege de gemeente 180 verschillende soorten van enveloppen werden gebruikt, spreekt boekdeelen", zeide een inspecteur. Maar ook in het drukken van boeken en verslagen, pro gramma's en roosters van scholen, het gebruik en verbruik van lederen tasschen door de ambtenaren, van vulpenhouders en vooral ook van studieboeken en tijdschriften werd een zeer aanzienlijke besparing bereikt Een andere afdeeling, waarmee de inspectie zich veel bezighoudt, zijn de gebouwen, vooral de school gebouwen, die vroeger door den architect werden gebouwd met veel te veel toegeven aan de overdreven eischen van de directeuren en schoolhoofden. Dan de kwestie van inkoop van benoodigdheden voor de ziekenhuizen, die jaarlijks vijf ët, zes ton eischen alleen aan manu facturen, welk artikel vroeger „ver snipperd" werd ingekocht. Door Ze begon hem op andere plaatsen te zoeken men zag haar plotseling, evenals vroeger, weer op de Prome nade. Ze hoorde over hem spreken en dit prikkelde nog meer haar verlangen om hem aan zich te boeien. Ze gaf haar afzondering op en ontving de heeren met wie ze hem had gezien en met hen ook hem verwachtend. Ze ontmoette hem op 't Prater en hij merkte haar wel op, maar zijn oog dwaalde bijna onverschillig weer naar een andere richting heen. Op weg huiswaarts ontmoette ze hem weer en wel in gezelschap van een jonkman in wien ze denzelfde meende te herkennen, die haar op het Toledo had vervolgd. Men vertelde haar, dat hy zijn intieme vriend was, zekere mijnheer Von Bodenberg, en dit vervulde haar met blijdschap. Hem b£d ze juist vermeden, terwijl hij misschien toen door hem was afgezonden om redenen, die ze niet gissen kon. direct bij de fabrikanten te koopen, werden duizenden bespaard. Weer een ander onderwerp is de warmte-huishouding, waardoor reeds veel besparing bereikt werd door een doelmatige installatie en keuze van de ketelhuizen in de gas- en andere fabrieken en bedrijven, enz. In den Haag bestaat geen be- zuinigiDgsinspectie. Daar schijnt men te meenen, dat bij wethouders en ambtenaren der gemeente het verantwoordelijkheidsgevoel ver slapt zou worden, als er één of meer inspecteurs op b ^zuiniging uit waren. Een raadslid dier stad ver geleek de inspectie met een koopman in opium, die zijn waar slijt zóó, dat de rest gaat dutten. We zouden haast Den Haag gaan benijden om zijn ambtenaren, die zoo'n bijzonder sterk verantwoordelij kheidsge voel bezitten, dat ze geen toeziend inspec teur noodig hebben. Maar dan be grijpen we toch de Haagsche toe standen niet recht. Men heeft daar brandweer en politie samengesmol ten, waardoor volgens een ander raadslid „een zeer belangrijke be sparing is verkregen". Verder is sedert 1920 het aantal Haagsche ambtenaren „voortdurend dalende", terwijl dat aantal te Amsterdam eerst sedert kort is verminderd. En toch heeft Den Haag volgens een Hagenaar, die het weten kan, den naam „van niet goedkoop beheerd te worden". Laatstbedoelde meent dan ook, dat „een bezuinigingsin- sp^ctie, waarvan hy vertrouwt, dat de kosten ruimschoots gedekt wor den door de voordeelen, in zijn stad uitnemend op haar plaats zou zijn". Het wil ons voorkomen, dat deze man gelijk heeft, omdat men op het verantwoordelijkheidsgevoel der ambtenaren, die geheel zelfstandig, Afra hoopte. Ze zag hem, naar wien ze verlangde, af en toe in 't theatereindelijk werd ze op zekeren avond het voorwerp zijner opmerk zaamheid en heviger nog dan toen in 't theater San Carlo klopte haar hart, toen graaf Schönberg haar in 't foyer den belangwekkenden vreem deling voorstelde. Afra zag thans haar levensdroom zich verwezenlijken, namelijk dien van het hoogste geluk te kunnen genieten, terwijl ze zich bewust was het ook te kunnen scheuken. En in dit verheffend gevoel betrad ze dezen avond den drempel van haar klein paradijs, om hem daar te ontvangen. XV. 't Was juist donker geworden diepe stilte heerschte in den tuin der schocne vrouw. Op het grasperk lagen de croquet-ballen nog in 't rond en alleen de fontein bleef droefgeestig klateren. dat wil zeggen zonder contróle, werken, niet al te veel kan ver trouwen. Merkwaardig in dit op zicht is, wat een Amsterdamsch inspecteur daaromtrent mededeelt. Waarom, zei hij, gaat het bezui- nigingsstreven op de bureaux er zoo moeielijk in? Omdat men er vreemd tegenover staat, vooral de ambtenaar, die de samenvatting is van wetten en reglementeeringen. Hij heeft alles zooveel jaren zóó gedaan, dat hij zich een andere manier kwalijk kan denkeu. Boven dien zijn de chefs dikwijls te zwaar belast om op zuinigheidsmaatregelen te kunnen letten. Intusschen moet ik uit mijn ervaring meedeelen, dat er te Amsterdam ook hoofden van dienst zijn, die besloten hebben, aan de bezuinigingsinspectie geen cent te laten verdienen. Dit zyn de beste ambtenaren, ofschoon zy er geen cent hooger om betaald wor den". Men zieter zijn te A. hoofden van dienst, die met alle macht naar bezuiniging streven. Dus de meerderheid is zoo niet. Die meerderheid doet aan de bezuini gingsmaatregelen alleen mee, omdat een inspecteur hen erop wijst, hen bijna ertoe dwingt, alzoo niet uit eigen verantwoordelijkheidsgevoel. Wat er van bezuiniging te Amster dam bij de ambtenaren zou terecht komen, als er geen inspectie was, kan men nu wel zoo ongeveer nagaan. En zooals het dan te A. zou g 'an, zoo gaat net ook onge twijfeld in Den Haag en overal, waar controle geheel of gedeeltelijk ontbreekt. Zeker, er bestaan zonder dbn minsten twijfel wel degelijke ambtenaren met een groote mate verantwoordelijkheidsbesef, voor wie dus een inspectie als de bedoelde overbodig is. Doch het moest niet noodig zijn, hierbij te voegen, dat Bleeke lichtstreepen drongen door de gesloten jaloezieën van het paviljoen op het kiezelpad een tempelvormig tuinhuis, door hooge jasmyn omgeven, welks klein salon, in bevalligen renaissance-styl, door Afra werd opgezocht, als Jane's tegenwoordigheid haar ondraaglijk werdwant hoe onontbeerlijk deze ook voor haar scheen, waren er toch ocgenblikken, dat ze een afschuw had van haar ruwe natuur. Maar ginds, op den achtergrond van den tuin, bewoog zich een donkere gestalte, die uit de schaduw van een overhangenden boom te voorschijn trad. 't Was Jane, die, schijnbaar slapend, niets had willen zien. Door de hagedoren allee naar het paviljoen sluipend, vatte ze post onder de overhangende takken der jasmijnen, juist op het oogen- blik, dat het ijzeren hak werd geopend en een hooge mannen-ge stalte aarzelend den tuin betrad. {Wordt vervolgd).

Volksblad | 1923 | | pagina 1