Uit den Vreemde. fectïe—fabrikanten is een motie aange nomen, waarin als noodzakelijk wordt verklaard, dat tot betere tijden, zonder moordende valuta-concurrentie, de fabrieken geheel of gedeeltelijk gesloten moeten worden. Zonder regeeringshulp is de ondergang der industrieën waar schijnlijk. De dienst opgezegd. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de vennootschap het Nederlandsche Havenbedrijl te Rotterdam, waarin de havenarbeid van de Steenkolen-Han- delsvereenigiug is geconcentreerd, aan 800 vaste tremmers met een termijn van een week den dienst opgezegd. Deze maatregel vloeit voort uit vrees, dat voorloopig geen zg. repa ratiekolen uit de Rijnprovincie over Rotterdam zullen worden aangevoerd. Bovendien wordt het twijfelachtig ge acht, of voorloopig nog «rtsen voor de Duitsche industrie te Rotterdam zullen aankomen. Prijsverlaging van sigaretten. Woensdag hield de Amsterdamsche vereeniging van Sigarenwinkeliers een vergadering, ter bespreking van de be drijfsresultaten van het ©ogenblik te Amsterdam. Na uitvoerige gedachten- wisseling werd, naar men aan het Hbld. mededeelt, besloten, met ingang van 15 Jan. e.k. en met behoud van de tegenwoordige kwaliteiten, de hui dige verkoopsprijzen der sigaretten te Amsterdam te verlagen met dien ver stande, dat de sigaretten van l1/» cent en daar beneden worden verlaagd met V* cent, die van 1 '/a cent tot en met 4 cent met cent, en die van 5 cent en daarboven met 1 cent per stuk. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 12 Jan. in Nederland uitgesproken 82 faillissementen tegen 35 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 3 Januari tot en met 12 Jan. 1923 149 faillissementen tegenover 81 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Achteruitgang van inkomens. Op het congres der S.D.A.P. heeft dhr. Wibout, wethouder vanAmsterdam, verklaard dat de groote inkomens al daar (boven f 20 000) volgens eigen opgave voor het belastingjaar 1922/23 een achteruitgang van 40 procent ver- toonen bij de aanslagen van het jaar 1920 '21. Spj. geloofde dat deze voorstelling nog te optimistisch is. De Zeeland. Op de vragen van den heer Dressel- huys inzake de Maatschappij //Zeeland antwoordde de Minister van Water staat o. a. De Maatschappij //Zeeland" en de Great Eastern Spoorweg-Maatschappij onderhielden beide een nachtdienst. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam vestigde de aandacht op de wenschelijkheid om in plaats van twee nachtdiensten één nachtdienst en één dagdienst in te voeren. Het aantal reizigers van den dag dienst blijkt grooter te zijn, dan dat van den vroegeren nachtdienst. Ook het zeer belangrijke vleeschvervoer 7an de ^Zeeland" is met den dagdienst gebaat. De uitkomst heeft alzoo geleerd, dat de Maatschappij //Zeeland", alles te zaaien genomen, juist heeft gezien, door haar nachtdienst in een dagdienst te veranderen. Een luxe-trein Nederland Berlijn, aansluitende op een dagdienst Engeland- Vlissingen, rijdende dus in den nacht van Vlissingen naar Berlijn of omge keerd, zou begrijpelijkerwijze geen zin hebben. De luxe-trein, waarvan de helft der kosten op het Nederlandsch traject door de Great Eastern Spoorweg-Mij. wordt gedragen, is ingelegd om legen- wicht te vormen tegen de steeds sterker wordende pogingen van Fransche en Belgische routes om het betrokken verkeer te leiden buiten Nederland om. Die inlegging is dan ook allerminst tegen de Maatschappij „Zeeland" ge richt. Dat de reclame voor de route via "Vlissingen niet gelijk zou zijn aan die voor de Hoek van Holland-lijn, is minder juist. Bij de tusschentijdsche inlegging van den luxe-trein moest daarvoor natuurlijk een afzonderlijk aanplakbiljet vervaardigd worden. Her innerd zij tevens, dat op de voorzijde van den officieelen reisgids en aan den binnenkant van de achterzijde de beide rontes in een en dezelfde reclame op volkomen gelijke wijze zijn vermeld. Reorganisatie van de sociale verzekering. Zaterdag heeft onder leiding van den minister van arbeid, handel en nijverheid de eerste vergadering van de commissie voor de arbeidsverzekering uit den Hoogen Raad van Arbeid plaats gehad, ter behandeling van de aan dien raad voorgelegde vraagpunten en nota betreffende de reorganisatie van de socale verzekering. De minister deelde mee, dat het in zijn voornemen lag, alle vergaderingen van de commissie over dat onderwerp te presideeren, in de eerste plaats omdat hij in het onderwerp bijzonder belang stelde, en voorts, omdat hij had ondervonden, dat het bezwaren mee brengt, wanneer men van de werk zaamheden van een commissie alleen een rapport ontvangt en niet heeft meegemaakt, hoe de conclusies uit de debatten zijn gegroeid. Bjvendien was hij, in overleg met den eigenlijken voorzitter der commissie, den heer Groeneveld, tot de conclusie gekomen, dat deze meer vrijheid zou hebben zijn nota, welke de commissie in behande ling zou nemen, te verdedigen, wanneer hij niet tevens presideerde. De commissie heeft besloten, eens per week te vergaderen teneinde haar rapport zoo spoedig mogelijk te vol tooien. Een tunnel door het IJ. De commissie van bijstand voor de Publieke Werken te Amsterdam heeft zich in beginsel vereenigd met het plan om een tunnel door het IJ te leggen, ter verbinding der beide oevers. De kosten worden geraamd op 10 a 11 millioeu gulden. By de discussie is, naar aan de N. R.Crt. wordt bericht, het denkbeeld aanbevolen om 't beginpunt van den tunnel niet te maken achter het Cen traal Station, zooals aanvankelijk in de bedoeling heeft gelegen, maar in de stad, bijv. op het Spui. De tramlijn naar de overzijde zou hier vandaan dus een underground worden. Geuzenbloed. Joh. H. Been schrijft in Eigen Haard „Wat kunnen wij, Nederlanders, bij al de grootheid waarvan onze geschie denis getuigt, toch echt zielig zijn. Meer dan eens heb ik me afgevraagd, wat er zonder de wijsheid der Oranjes in deze van ons volk terecht zou zijn gekomen. Nu moet men toch eens hooren Driehonderd-en-vijftig jaar heeft het geduurd eer er een simpel monumentje (een samengemetselde steenhoop met inscriptie slechts) werd opgericht, om de plaats aan te wjjzen waar de Watergeuzen de wereldvermaarde Noord- poort rammeiden in den avond van den len April 1572. Goed, het is er dan Maar o, enge benauwdheidDat herinneringsteeken aan 't begin van ons vrij en zelfstandig volksbestaan, bevindt zich op militair terrein. Precies als bij het bezoeken van een dieren tuin of wildebeestenspel, mag men achter prikkeldraad en door de traliën van een hek op veiligen afstand er een klein stukje van onderkennen. Dat werd op den duur zelfs voor de flegmatieke Nederlanders te bar. Een geschrijf en gewrijf tusschen het departement van oorlog en het gemeentebestuur van den Briel, om prikkeldraad en hek wat achteruit te brengen, zoodat het gedenkteeken aan het„In naam van Oranje, doet open de poortvoor die afsluiting kwam te staan. Maar nu kwam er iets anders. Wie zou die verplaatsing betalen, zoete lieve Gerritje Waschvrouwen en ras-echte Neder landers spreken in zoo'n geval van centen. Hoeveel Houd u nu even aan uw tafel vast, om niet neer te storteD, wanneer ik voor u die som in guldens omzet. Het zou circa 225 gulden wegge gooid geld zijn Dikt verkoos de anders nogal stevige Bruin van oorlog niet te trekken, en het magere Bruintje van den Briel durfde dat vrachtje niet aan. Trouwens het monumentje staat op militair terrein, en het is toch in de eerste plaats het departement van oorlog dat in tijden van landsgevaar zoo ontzaglyk veel aanspraak maakt op de toewijding der landskinderen, waarvan men ver wachten mag, dat het deze blijvende opwekking tot vaderlands- en vrijheids liefde flink onder de aandacht van ons volk zal brengen en het niet weg sluiten achter slot en grendel. Enfin, weer geschrijf en gewrijf. O, maar als de centen er achter zitten, kunnen in Nederlandsche herse nen zulke schitterende gedachten op rijzen. Vandaar dat er zoowaar een uitkomst gevonden werd. Vanwege bet departement van oorlog werd beschikt dat er voor dat wilde- beestenhek een bord zal komen, waarop aan het Nederlandsche volk wordt kond gedaan, dat op de eerste vijf werkdagen van de week de sleutel van het hek verkrijgbaar is bij den militairen wachter. Die woont een heel eind daar vaudaan, in het hartje van de stad, tegenover het Stadhuis, waarvoor, bij de herdenking van het groote feit, Koningin Wilhelmina bet luide uitsprak, dat zij er grootsch, zeer grootsch op was Nederlander te zijn. Die gratievolle vergunning van het vragen naar den sleutel loopt van half twee tol half drie ure. In den middag staat er nog wel bij. O, Jaa Pieterszoon Coppelstock, wat is het toch maar gelukkig, dat je allang dood en begraven bent Jij zou er niet tegen kunnen. Geldersche rookworst. Onlangs maakte een redacteur van//Het Leven" een fotografischen strooptocht door de slachtkrotten van Gelderland. Wat hij zag en berichtte is merkwaardig ge noeg om er ook hier iets van mee te deelen. In de om treken van Deventer, Apeldoorn en Zutp'ien vindt men de z.g. Jonassers, dit z\jn de thuis-slach- ters voor de worst fabrieken. De worst fabrikanten slachten hun vee niet zelf, maar betrekken hun vleesch uitgebeend van de Jonassers, die hun bedrijf in elk krot, stalletje of buurtje uitoefenen. Voorzeker wordt door de vleesch- keuringsdienslen al het mogelijke in het werk gesteld om die particuliere si ach terij tj es wat hygiënischer te maken, waartoe de Jonassers zelf zich bereid verklaren mede te werken, omdat zij zelf inzien, dat het zoo niet langer kan, doch de minimumeischen, die ge* steld zijn, aan gereedschappen, klee ding, en omgeving, kunnen nog lang niet in de schaduw staan van wat een stedelijk abattoir geeft. Wanneer men de foto's aandachtig beschouwt, ziet men krotten en schuur tjes, waarin op één nacht 10 a 12 koeien, goedkoope dieren, geen eerste kwaliteit, geslacht en gepeld worden, krotten van nog geen 1,5 M, hoog, vol. gaten en andere ongerechtigheden. Om aan de staldeur te komen ploetert men eerst door bruin-roode modder, gevormd door gestolde plassen bloed en wanneer men den stal betreedt, dan slaat de verschrikkelijke reuk je om het hart want in dit juist twee vierkante meters ruimte staan 3 mannen temidden van een bloederige massa vleesch, koppen en harten en andere onderdeelen, de handen rood van bloed, de kleeren 'één vuile vieze lappen- verzameling en de gore walgelijke lucht van bloed en rauw vleesch, de misselijkmakende stank van ingewan den en darmen, die er uit slaat en je tegenwalmt, doet je afdeinzen. Uit deze bacterieën kweekende ruim ten komt het vleesch, dat in die worst- fabrieken verwerkt wordt tot worst soorten en conserven. Eet smakelijk Het lijk in de badkuip. De politie heeft zich Woensdag met geweld toegaDg verschaft tot het huis van den 44-jarigen kleermaker Maltby, in Park Road te Londen, die zijn woning ge barricadeerd had en gezocht werd in verband met de verdwijning sedert Augustus van verleden jaar van de 38- jarige mevrouw Middleton, de vrouw van een koopvaardij-officier. Eveti voordat de politiemannen waren binnen gedrongen, klonk een schot. Op de tweede verdieping vond men het lijk van den in nachtgewaad gekleeden bewoner, met een revolver in de hand. In de achterkamer van dezelfde ver dieping werd in een bad, in een laken gewikkeld, het lijk gevonden eener vrouw, die bleek de vermiste vrouw te zijn. Het verkeerde reeds in vergevor derde staat van ontbinding. De vrouw was blijkbaar reeds weken of maanden geleden gestorven. Bij haar onderzoek was de politie voorzien van een nieuw wetenschappe lijk instrument om verdachte reuk te ontdekken. Volgens een nader bericht zouden er ook nog menschelijke overblijfselen zijn gevonden in een mand in het benedengedeelte van het huis. Kort voor de politie het huis binnen drong, had men Maltby met hoed op en jas aan op zijn binnenplaats gezien. Hij moet aan een buurvrouw te kennen hebben gegeven, dat hij zich bij de politie wilde aanmelden. Omtrent Maltby wordt nog vermeld, dat hij afgezonderd leefde van zijn vrouw en vijf kinderen. Tegenover de politie, die buiten stond, had hij den dag te voren erkend, dat Mevrouw Middleton van Juni tot Augustus bij hem had gewoond, waarna zij volgens zijn zeggen met haar have en goed vertrokken zou zijn. De man van de vrouw, wier lijk thans gevonden is, een eerste stuur man, is op weg naar Bangkok in Siam. In Augustus had zij aan haar bloed verwanten veiteld, dat zij met vacantie ging. Het maandgeld, dat haar man bij een bank voor haar had gedepo neerd, had zij sedert 'Augustus niet aangeraakt. De internationale toestand. De bekende Engelsche economist Sir George Paish heeft in ons land eenige lezingen gehouden over ffeen internationale leening" en daarin merk waardige dingen gezegd. Allereerst al, dat het totaal bedrag van de internationale schulden de duizelingwekkende som van 14 milliard ponden sterling bedraagt Omtrent het vraagstuk van Europa's herstel, is de meening van Sir Paish de volgende De groote moeilijkheid van het vraagstuk bestaat hierin, dat Dnitsch-

Volksblad | 1923 | | pagina 2