No. 6 Woensdag 17 Januari 1923 46" -Jaargang li. Jk Een geheimzinnig geval. m NEDERLAND. FEUILLETON Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- ea Vrijdagmiddag 12 isup te bezorgen bij N. V, Goesche Courant en Kleeuweas Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertenliën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentlën, als geboorte-, huwelijks-, verjaring»-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer das acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, De moordaanslag bij Valkenswaard. Omtrent de vroegere poging tot vergiftiging van J. D., welke diens vrouw en K. hebben erkend, verneemt het Eind. Dagblad. Ongezeer een jaar geleden, het was in de Carnavalsdagen, zijn de lieer Desmet met vrouw en de heer Kersse- maekers gezamenlijk uit geweest naar Den Bosch. D. kreeg bij deze gelegen heid ongenoegen met zijn vrouw, voor welke laatste K. toen partij trok. Sinds eren is de verhouding tusschen K. en mevr. D. inniger geworden. Zij schijnen toen met elkaar overeengekomen te zijn, dat het 't beste was, dat D. uit den weg geruimd werd en beraamden daartoe een vergiftigingspoging. K. kocht cyaankali en gaf dat ver« gif aan mevr. D., die het haar man zou toedienen. Inderdaad heeft zij voor dezen een boterham gesmeerd met boter, waardoor dat goedje gemengd was en er een stukje kalfsvleesch overheen gelegd. Zoo heeft zij haar man de boterham opgediend. D. hapte erin, maar vond den smaak zoo vies, dat hij den hap eten weer uit den mond legde en de boterham niet verder nuttigde, meenende, dat de spijs op de een of andere manier bedorven was. Deze ver giftigingspoging was dus mislukt en werd niet weer herhaald. Men zon nu op andere middelen en men kwam overeen om D. overhoop te echieten. K. leverde het moordtuig, in casu revolver met patronen, weer aan mevr. D., die haar echtgenoot op een geschikt moment in huis zou overvallen en neer- 54 Roman van H. W. „Ge zwijgt, schoon masker vroeg hjj, verontrust door haar zon derling voorkomen. „Heeft het u misschien beleedigd, dat ik van uw hart heb gesproken? Ge zyt een vrouw." Afra was met moeite haar ver warring te boven gekomen. //Hij is de manhy zal het zijn 1" riep de stam steeds in haar binnenste. //Mijn ontmoeting met u doet me voor 't eerst ondervinden, dat ik 't ben", zei ze stoutweg. „Zeg me wie ge zijt." Hij scheen verrast en glimlachte ongeloovig. Een licht heven van haar arm waarschuwde hem, dat ze in spanning haar antwoord ver beidde. Hy scheen te twijfelen en antwoordde ontwijkend „Een der velen die ge hier ziet, alleen maar een beetje minder dwaas dan de anderen hun best doen te schijnen." „Gelooft ge aan vrouwenliefde schieten. Mevr. D. heeft lang met deze bedoeling rondgeloopen, doch ter slotte aan K. bekend, dat zij een moord op deze w ij ze niet durfde begaan. Zij vroeg den heer K. het te doen. Daarop is het bekende plan voor den overval ia de Valkeuswaardsche hos- schen gemaakt. Ernstig vliegongeluk te Soester- berg. Bij het oefenen boven het vlieg kamp Soesterberg had Zaterdagmiddag een ernstig vliegongeval plaats. Toen de sergeant-vliegeniei Bergsma wilde dalen, stortte zijn toestel omlaag De ongelukkige werd opgenomen met ernstige ueenverwondingen nadat dr. Bendien, chef van den geneeskundigen dienst, de eerste hulp had verleend, werd hij naar het militair hospitaal te Utrecht vervoerd. Levensgevaar is niet buitengesloten. Bezuiniging. Namens de Centrale Commissie voor Bezuiniging van de Ned. M. voor Nijv. en Handel is door de heereu Boissevain •u Reynen aan de Tweede Kamer een rapport aangeboden, waarin op verschil lende noodzakelijke bezuinigingen in verband met de begrooting over 1923 wordt aangedrongen, dewijl de tot dus ver genomen maatregelen nog volstrekt onvoldoende zijn, eu een sterke daling der opbrengst van 's Rijks middelen in aantocht is, en het behoud van een gezonden gulden moet worden verze kerd. De Commissie noemt o.a. als bezuinigingsmaatregelen opheffing van de ministeries van Arbeid en van On derwijsvermindering aantal ambtena ren langer werktijd afschaffing of niet-invoering van dure wetten gebruik Ze lichtte den zijden baard van het fluweelen masker op en ver toonde hem twee fraai besneden lippen, een ronde kin en tegelijk oen blanken, vollen arm. „Ik geloof aan uw schoonheid./' „En als ze u eens kon toebe hoor en „Weet ge, dat ik ze waardig ben Ge geeft zoo snel. Wees voor zichtig." De geleidster, die onrustig had toegeluisterd, lei thans angstig en waarschuwend de hand op haar arm, want haar vervolgers nader den weer, op buit belust. „Zoök me morgenmiddag op het Toledo", fluisterde ze //Een blauwe hyacint Ze wees op haar borst en liet zich door de andere voorttrekken Afra bracht een slapeloozen nacht door. Ze dacht steeds aan hem. Wie was hij, in wien ze alles meende gevonden te hebben wat haar als een ideaal voor de ziel zweefde? Voortdurend hoordn ze zyn stem, zag ze zijn hooge, edele, buigzame gestalte voor zich, het lachen zijner schrandere oogen, met hun warmen blik. Toen ze na een korte, onrustige maken van de diensten van particulie ren, bezuiniging op Oorlog en Marine verandering van 't stelsel der werkloos heidsverzekering bezuiniging op Staats mijnen, Waterstaat en P.T.T.en recon structie der verhouding van Staat en Spoorwegmaatschappijen, waarbij behalve aan de kosten van het personeel en de regehng der werktijden, ook aan een zoo doeltreffend mogelijk beheer van deze vervoerbedrijven, ter goede en bil lijke functioneering voor handel, nijver heid en landbouw aandacht moet wor den geschonken. De Regeering en de industrie Aan het Hbl. wordt gemeld Wij hebben reden ernstig te twijfe len aan de juistheid van een bericht, volgens hetwelk de Regeeriug zelve binnenkort met een wetsontwerp zou komen, strekkende eenige bedrijven te beschermen tegen de Du'tsche concur rentie. Voor zoover wij kunnen nagaan, hebben de besprekingen, welke met name de Minister van Arbeid geregeld voert met de vertegenwoordigers van de bedrijven, die het zwaarst te lijden hebben, nog geenszins geleid tot de conceptie van een wetsoatwerp in boven bedoelden zin. Het vraagstuk van de mogelijk heid van staatshulp is nog volstrekt in het stadium zan onderzoek en ernstige overweging. Het SD.A.P. congres Doordat dhr. Troelstra in het bui tenland is, ontbrak de attractie van zijn groote redevoering op het congres der S.D.A.P,, Zaterdag en Zondag te Utrecht gehouden. Uit de rede van den heer Vliegen bleek o.a. dat men van een morgensluimering ontwaakte, scheen haar het heele avontuur als een droombeeld toe. Maar daar lag het maskerade kostuum daar lagen de hand schoenen, die ze by haar thuis komst zoo hartstochtelijk, inwendig ontroerd, van zich had geworpen. Ze had hem gevonden, die ze zoo lang had gezochtdat zeiden haar ook Jane's gemelijke, ontevreden blikken Hij zou het zijn, hem moest ze liefhebben. 't Was spoedig middag. In koortsachtige haast maar met angst vallige zorg kleedde ze zich en zonder Jane met een woord te verwaardigen, verliet ze haar wening. Maar tevergeefs ging ze zoekend het Toledo op en neer, eindelijk lastig gevallen door de opmerk zaamheid van een jongen man, die haar voortdurend in het oog hield. Om niet langer door hem te worden vervolgd, spoedde ze zich naar de eenige fiacre, die op het plein stond, en reed weg in een tegenovergestelde richting van haar hotel. Haar hart treurde en een zaam en verlaten bracht ze den dag door. 's Namiddags reed ze nog eens same?'gaan4 met de communisten niets wil weten. In verband met een ge maakte opmerking zeide dhr. Vliegen Ttoelstra en spr. vernamen, dat in een gewestelijke vergadering van ge meenteraadsleden de? S.D.A.P.besloten was, zoo er een foto van die gemeente raden genomen werd om die aan te bieden aan de Koningin, men zou weigeren te poseeren. Troelstra en ik, zeide spr,, mee»en dat men de zaken kan overdrijven, en wij vonden een dergelijke weigering overdreven. Er worden zoo dikwijls foto's genomen, die gaan dan naar Het Leven, De Prins, enz., en je komt dan ook onder de oogen van iedereen. Wat kan je het ocheieu, wat er met je portret ge beurt. Wat ook de bedoeling van die foto's moge zijn, we vinden het over dreven en kinderachtig om ons zoo geheel af te zonderen. Een afscheiding tusschen onze partijgenooten en andere deelen der bevolking moet toch een andere zijn dan eene waarbij we ons zouden afzonderen van een gemeen schap, waartoe we nu eenmaal behoo- ren. Spr. zou wel eens willen, dat de partijgenooten over dit punt nog eens nadachten. De Belgische schuld. De Belgische regeering zal haar schuld aan Nederland voor de Belgische uitgewekenen afdoen. De regeering heeft haar goedkeuring gehecht aan een be drag van f 2.113.387,63, TJit het Drukkersbedr ij f. Te Zutphen is de staking opge heven. De con/ectie'fabrieken gesloten Door den landelijkeu Bond van Con- in een gesloten fiacre over het Toledo plein, maar in plaats van hem, moest ze weer denzelfden jongen man ontmoeten, den lastigen vervolger, voor wien ze in een hoek van het rijtuig wegschool om niet gezien te worden. In haar schoonste hoop teleur gesteld, verliet ze eindelijk Napels, met het beeld van dien eenige in haar hart, maar versmaad in haar liefde, om welke toch duizenden hem benyd zouden hebben en mefc een zelfverwijt in haar binnenste, dat ze niet van zich kon afzetten. Hij had haar gevonden op een plaats waar de lichtzinnigheid samenkomt en in een hulpeloosheid, die ze aan haar eigen lichtvaardig heid te danken had. Hoe deelnemend zijn woorden ook hadden geklonken, toch waren ze niets anders geweest dan de galanterie van een cavalier tegenover een masker wier inner lijke waarde of onwaarde hem onverschilligheid is. En wat zij tot hem gesproken had, toen ze zoo onbedachtzaam haar blydschap over het weerzien aan den dag legde, had haar tot een gemakkelijke verovering gemaakt, die hij 's mor gens reeds weer vergeten had. (Wordt vervolgd).

Volksblad | 1923 | | pagina 1