No. 5 Zaterdag 13 Januari 1923 46* Jaargai HERSTEL. Een geheimzinnig geval. FEUILLETON Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hall Jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 iSUF te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct, per" regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advcrtentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende daakbetaiginges, niet rnser das acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Neen, vrede is het nog lang niet in de wereld, ondanks alle kerst- preeken. Wanneer toch eindelijk eens de rust, de orde, de warevre- desgezindheid weer haar intocht zullen doen, weet niemand. Wel wordt er ernstig over gepeinsd, hoe men tot dien gelukkigen toestand zal kunnen komen, een toestand, waarnaar immers iedereen met hart en ziel verlangt. Een der groote, ernstige denkers over ditmoeielijke vraagstuk is de Engelsche prof. J. M. Keynes, de bekwame financier, die onlangs samen met den Zweed, piof. Cassel, en den Nederlander, mr. Vissering, aan de regeering van Duitschland rapport heeft uitge bracht omtrent de maatregelen, die naar hun meening noodig zouden zijn om de Duitsche financiën zoo veel mogelijk op gezonden grond slag te vestigen. Dezelfde Keynes heeft nu gezegd, hoe Europa, ons lijdend werelddeel, nog te redden zou zijn en wat de grondleggende beginselen moeten zyn, waarnaar men zich moet rich ten. Een dier beginselen is volgens hem de regeling van het bevol kingsvraagstuk. De oplossing van dit vraagstuk, die onverbrekelijk vastzit aan den strijd om het be staan, is een voorwaarde voor elk maatschappelijk stelsel, dat ten doel heeft om een zeker minimum le vensstandaard aan iedereen te ver zekeren. Een onbeteugelde en onbe perkte toeneming der bevolking kan de wereld in groote moeilijkheden brengen. Ofschoon dit grondbeginsel jaren lang met groote felheid is aange vochten, ziet een groot man als Keynes en wij met hem 53 Roman van H. W. Jane stiet een angstkreet uit, maar het masker liet zich niet afschrikken en lei den arm om Afra's middel. Deze zag, dat de zaak een ernstige wending namnaar hulp zoekend zag ze om zich heen, zonder zelf den moed te verliezen, toen ze den kring der andere tegen haar samenspannende maskers op het punt zag van zich te sluiten. Daar bood zich eensklaps een andere arm aan, die den haren bijna met geweld bemachtigde. „Ik verzoek u me op mijn ridder woord te vertrouwen", klonk in 't Fransch een welluidende, zachte mannenstem in haar oor, terwijl de andere hand des vreemdelings de lastige pierrette terugdrong. En daarin toch het voornaamste, zoo niet het eenige middel, om aan iedereen een dragelijk bestaan mo gelijk te maken. Om de toeneming der bevolking te beteugelen en te beperken, zouden wij niet het mid del van den Duitschen generaal Von Moltke te baat willen nemen, om namelijk door een of meer oorlogen een menigte menschen op te ruimen. Integendeel, we zouden door vermindering der bewapening en later door ontwapening eiken oorlog onmogelijk willen maken. Maar de beteugeling en de beper king van de toeneming der bevol king zou ook wel op andere wijze te bereiken zijn, namelijk door een vermindering en bemoeielijking op het gebied der huwelijkssluiting. Weliswaar worden in slechte tijden reeds uit den aard der zaak zelf minder huwelijken gesloten, waar door dan de toeneming der bevol king een trageren gang krijgt doch de algemeene, maatschappe lijke toestanden moeten al heel bijzonder slecht zijn, om een duide lijk merkbaren invloed te oefenen. De groote vraag, een uiterst netelige vraag, is maar, welke maatregelen Keynes en anderen genomen zouden willen zien, om zoo sntl mogelijk het straksgenoemde doel te treffen. Daarover laat hij zich niet uit. Een tweede grondbeginsel is vol gens K. het pasifisme, de vredes beweging. Niemand, zegt hij, ge looft meer aan de waarheid van den stelregel„wie vrede wenscht, moet zich ten oorlog voorbereiden". Juist een gewapende, stoutmoedige natie maakt zich vijanden. Daarom reeds zou voorzichtigheid onsertoe moeten brengen, om anderen vóór te zijn in de bereidwilligheid Ut ontwapening en niet achteraan te komen. Besliste plannen tot ont- nu opende zich de kring voor hem. Afra waagde 't eerst nu,- van achter haar masker een dankbaren blik op haar redder te slaan; haar arm beefde in de zijnen, maar haar hart juichte, Ze zag zich aan de zijde van den man, dien ze lang vruchteloos had gezocht, uit wiens door een jeugdigen, donkeren baard omlijst frisch en vriendelijk gelaat haar twee groote oogen, die om vertrouwen schenen te vragen, aan staarden. „Schoon masker", zei hy, die slechts in gewoon balkostuum was, lachend, ,/ik heb u reeds gadege slagen. Ge dreeft een overmoedig spel. De heeren, die u vervolgden, zijn jonge nobill van de licht zinnigste soort. Ik ken ze". Afra vond in haar ontroering geen woorden en thans sprak ook hy galante woorden, doch op deli— katen toon, die den man van op voeding verried, zooals trouwens geheel zijn houding, stem en inne mende manieren deden. wapening moeten het eerste doel zijn in ovze buitenlandsche politieken wij moeten daarom een internationale regeling goedkeuren, ook al zou deze schijnbaar tegen ons belang zijn. Met deze woorden van den bekwa men Engelschman zyn wy het vol komen eens, indien men er tenminste den vollen nadruk oplegt, dat d© bedoelde regeling werkelijk inter nationaal zijDat wil zeggen als een der groote mogendheden met ontwapenen begonnen en Keynes spoort zijn landgenooten aan, om anderen hierin vóór te zyn dan moeten zonder de minste aarzeling alle anderen, grooten en kleinen, volgen. Wij zouden zelfs nog verder willen gaan dan Keynes en ge heel in tegenstelling met de mee ning van minister Van Karnebeek - ons klein Nederland willen doen voorgaan of op zijn minst ons tegelyk met Engeland of een andere groote mogendheid de wapens doen neerleggen. Naast het eerstgenoemde middel zou eene algemeene ont wapening een van de beste dingen zijn, waardoor rust, orde, welvaart zouden terugkeeren. Als derde grondbeginsel bespreekt K. den handel. Engeland, zegt hij en Nederland evenzeer, voegen wij erbij moet door dik en dun heen aan den vrijhandel vasthouden, ook waar het geen wederkeerigheid ondervindt of waar het, door dit beginsel prijs te geven, een onmid- dellyk economisch voordeel zou behalen. Aan den vryhandel moet worden vastgehouden als een be ginsel van een internationale zede- lykheid en niet alleen als een stel regel van economisch voordeel. „Indien deze drie vaste beginselen van den vrede ons, Engelschen, leiden, en indien de rest van de wereld gaat gelooven, dat zy ons Ze richtte hare schreden naar een minder woelig gedeelte der zaal en hier trok ze haar arm uit den zijnen. „Ik dank u", zei ze met een onzekere stem, Jane vergetend, die haar angstig volgde. Niet zonder ontroering zag hij thans, door het masker heen, twee groote, donkere oogen, die met een eigenaardige uitdrukking op hem gevestigd waren. „Wat plicht is, behoeft geen dank, schoon masker'. Ze stond daar als vastgekluisterd op dezelfde plek. „Ge zijt een vreemdeling? Ik hoor, dat men u als zoodanig heeft herkend". „Dat ben ik". Afra's oogen waren steeds wyd geopend en glan zend op hem gevestigd. In haar verlegenheid greep ze zijn arm en trok hem mede. „Ge hebt een hart, schoon masker" hernam hy, toen hij 't zoo onstuimig aan zijn arm voelde kloppen. „Dat leiden, dan zullen wij meer en niet minder veilig zijn dan wy als een groote gewapende mogendheid zyn zouden, en zeker zullen wij er ook veel rijker door zijn." Met betrekking tot hetzelfde on derwerp is ook merkwaardig de meening van een Franschman, ge neesheer van beroep. Een groot deel van Europa is zwaar ziek, oordeelt hy en wanneer niet krachtdadig wordt ingegrepen en een andere behandeling wordt toegepast, zullen ook alle andere deelen worden aan getast en de zieke sterven. De man nen, die thans trachten Europa te doen herstellen, zyn in hoofdzaak dezelfde of soortgelijke, als die, welke aansprakelijk zijn voor zijn ziekte. Zij hebben bij elke gelegen heid getoond, niet in staat te zijn, het te genezen. Nog steeds worden deztlfde, ondeugdelijk gebleken ma nieren toegepast als tien jaar gele den het stelsel van verdragen, diplomatie, ultimatums, enz. Europa heeft vastgehouden aan de dwaling, dat het zwaard de wereld moet re geer en, en niet begrepen, dat een militaire overwinning de meest holle en de meest verraderlijke van alle overwinningen is. Het herstel van Europa is alleen mogelijk, wanneer ons politiek, diplomatiek, econo misch en militair stelsel radicaal wordt gewijzigd. Het behoeft wel niet te worden gezegd, dat veel van het voorge stelde zeer zeker mogelijk zou zijn maar dat er meer dan een dag of wat zal moeten voorbijgaan, eer dat alles ook met den besten wil in vervulling zal zijn gegaan. Be denkt men daarbij, dat die wil bij vele machthebbers juist niet al te best is, dan vreezen wy met groote vreeze, dat het gewenschte herstel nog tamelijk veraf is. W. behoort hier niet thuis. Op deze markt, waar alles zoo goedkoop wordt aangeboden, heeft het geen waarde"- Afra gevoelde zich onder den invloed eener toovermacht, die haar bedwelmdede weeke, wegsleepende toon zijner stem, de uitdrukking zijner zachte, dwepende oogen, zyn bescheiden, ingetogen houding en manieren, waarin by den tact van den echten edelman aan den dag legde, juist hier waar de masker vrijheid met de wetten der vorme lijke samenleving spotte dat alles deed haar hart angstig kloppen bij de gedachte, dat ze slechts een enkel vluchtig oogenblik in zijn nabijheid blijven mocht. „Dit is de man", sprak een stem in haar binnenste. //Mijn hart zal hem roepen, als ik hem missen moet En banger, vaster klemde ze zich aan zyn arm vast. Wordt vervolgd).

Volksblad | 1923 | | pagina 1