STADSNIEUWS. Uit den Vreemde. IMSTE EN TUtUN~ BERICHTEN. Sport» 431e Staatsloterij 4e kl. Telegraf. Weerbericht» Burgerlijke Stand van Goes. dijking van 8600 Blooische gemeten korenlanden, terwijl zoowel het eiland Tholen en het land van Steenbergen daardoor zouden gewaarborgd zijn geweest tegen tal van latere over- stroomingeu. (H bid.) Bevolking. Gedurende de 2e helft der maand December 1922. ingekomen J. Zandee, landbouwer, van 's Heer Arendskerke, Westerstraat 3. J. Snoo- dijk, rijksklerk Dir. Belast., van 's H. Arendskerke, Wijngaardstraat 52. K. D. Zandee,zonder beroep v. 'sGravenhage, Oostsingel 58. C. W. Heule, techn. ambt. R.W.S. van Kruiniugen, Rim- meiandstraat 7. F. A. de Coninck, leurder van Vl'ssingen, Ganzepoort- straat 12. J. J. van der Loo, spoor wegarbeider van Rilland-Bath, Poel- weg I no. 1. A. A. Nederhaud, school hoofd van 's Gravendeel, Koningstraat 6, J. S. Bedet, klerk Raad van Arbeid van Amsterdam, Spiegelstraat 5. J. H. van Dijke, klerk registratie van Haar lem, Lange Vorststraat 60. G. K. van Weele, zonder beroep van Leiden, 's H. H.-kinderenstraat 31. Vertrokken J. D. Stadtman, verpleegster naar Den Helder. J. C. Sinke, kastelein naar Zierikzee. H. H. M. Witkam, cand. notaris naar Rotterdam. L, van Wallen burg, onderwijzer naar Veere. J. Tim mermaD, modiste naar Steenwijkerwold. A. Potjewijd, zonder beroep naar 'sGravenhage. J. C. Voois, metselaar naar Boggerhout (B). A. C. E. M. van Berckel, bankier naar Rotterdam. Joh. van der Meer, boerenknecht naar 's H. Areadskerke. J. Duvekot, koopman naar Capelle (B). .T. J. van Hiiten, onderwijzer naar Nieuwer Amstel. J. GL-rum, electricieu naar Amsterdam. J. C. Scheele, zonder beroep naar Rotterdam. J. C. Padmos, telegrafist naar Delft. Vergietigingsgeval, Er heeft zich Maandagavond bij de familie J. v. Zw. in Nieuw Goes, Bouw plan II een vergiftigingsgeval voorge daan, dat gelukkig goed is afgeloopen. Toen de familie Maandagavond op een partijtje was werden plotseling man en vrouw ongesteld. Kort daarop gevoelden ook de vader en moeder hevige pijnen. De geheele familie van 7 personen is den geheelen Dinsdag ziek geweest. Toen wij heden de familie opzochten, waren gelukkig allen weer ter been. Wij vernamen, dat dokter Snoek de geneeskundige behandeling heeft ver leend. Verder vernamen wij, dat de vergiftigingsverschijnselen vermoedelijk voortgekomen zijn uit het eten van aardappelen, die eenigen tijd in een nieuwen gegalvaniseerden emmer hadden gestaan- Een gedeelte van de gekochte aard appelen en de emmer zijn ter onderzoek gebracht naar den Keuriugsdienst van Waren alhier. Toen wij bij den Keuringsdienst omtrent het onderzoek informeerden, werd ons verzekerd, dat omtrent dit onderzoek niets kon worden medege- gedeeld. Dokter Snoek deelde ons daarentegen mede, dat vermoedelijk gedacht moet worden aan zink vergiftiging. Aangezien de vergiftiging niet voortkwam uit het gebruik van levensmiddelen, wordt het onderzoek niet verder voortgezet. (N.Z.) Chr. School voor L. O. Woensdagmiddag bad in tegenwoor digheid van de heeren Pattist, inspec teur en Bcandsma, schoolopziener bij het L. O., van het bestuur, eenige ouders van schoolgaande kinderen en leden der school ver. alsmede van per soneel en leerlingen, de installatie plaats van dhr. A. A. Nederband, het nieuw benoemde hoofd der Chr. school voor L. O. Wijngaardstraat, door den voorzitter der vereeniging, dhr. P. Oos- terbaau. Landbouwhuishoudkunde. Bij Kon. besluit van 29 December is, met ingsng van 1 dezer, aan mej. G. Veldman, alhier, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als leerares bij het landbouwhuishoudonderwijs. R.H.BS. Bij koninklijk besluit is benoemd tot leerares aan de R.H B.S. te Goes tijdelijk mej. L. Warnsinck te Amers foort. Besmettelijke Ziekten. Gedurende het afgeloopen jaar hebben zich in deze gemeente voorgedaan 8 gevallen van besmettelijke ziekte, n.l, van diptherie, tegen 15 gevallen in 1921 wijkverpleging. Met hartelijken dank ontving de Wijkzuster f 10 voor verleende hu]p. Veemarkt. Ter markt van 2 Januari waren aangevoerd 37 biggen en 3 loop var kens. Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Zondsgavond 61/4 uur zal een gods dienstoefening gehouden worden onder leiding van da. D. Bins uit Dordrecht. Maandagavond 8 uur zal dezelfde predikant in het gebouw een lezing houden over Protestanteche bezinning, waarbij leden en belangstellenden vrijen toegang hebben. Ongeval. De heer Van 't V., wonende aan den Ouden Singel, had op Nieuwjaars morgen bij het vastzetten van een schroefje het ongeluk, dat zijn schroe vendraaier uitschoot en een eind weegs in zijn hand drong. De diepe wonde, die daardoor ontstond, werd door dr. Snoek verbonden en verder behandeld door dr. Van den Berg. Een vijf ling. In het jongste nummer van de //Lancet", het bekende Engelsche geneeskundige tijdschrift, deelt een vrouwelijke dokter in Britsch- Indië mede, dat daar een Brahmaan- sche vrouw een vijfling, wel-geteld vijf jongens ter wereld gebracht heeft. De jongens waven allen wei-gevormd en flink van wicht en moeder en babies maakten het, bij het melden van het bericht uitstekend. De toestand is ernstig en verward. Frankrijk heeft de aangeboden hand afgeslagen en beeft het Duitsche waarborg-aanbod, waarbij de landen, die belang hebben bij het Rijnland, plechtig zouden overeenkomen gedu rende een generatie niet tot een oorlog te besluiten zonder machtiging bij volksstemming, zelfs niet der overwe ging waardig gekeurd. Thans bljjkt reeds hoe weinig Frankrijk tot den vrede gezind is. Ten opzichte van het Duitsche voorstel willen we nog even opmerken, dat het blijk geeft een volksstemming als een rem voor den oorlog te beschouwen. Zou er niet wat voor te zeggen zijn, die rem alge meen aan te brengen P Maar zoover zijn we nog lang niet, dat dit moge lijk is. Frankrijk blaakt thans van strijdlust en de revanche-idee woekert voort als een slingerplant, die tenslotte de boom, waartegen ze opkruipt, moet dooden. Want het Duitsche vredes-voorstel is niet het eenige waarover Frankrijk zonder blikken of blozen het dood vonnis heeft uitgesproken. Dit is op de Parijsclie conferentie ook ge schied met het Engelsche voorstel i.z, de kwestie der Duitsche schadevergoe ding. Omtrent dit voorstel valt nog te vermelden, dat het voorzag in een moratorium van vier jaar en de Duit sche schuld varieerde tot een bedrag van 50 milliard goudmark. De En- gelsche pers had op een enkele uit zondering na dit plan algemeen toege juicht en het alsf practisch en voor verwezenlijking vatbaar, aangeprezen, Poincaré acht het plan zelfs niet als grondslag voor beraadslaging te aan vaarden. Ook de Engelsche regeling der geallieerde-schuldkwestie mocht geen genade vinden in Poincaré's oogen, aangezien Engeland er door in het bezit zou komen van het milliard francs in goud, dat de baak van Frankrijk in oorlogstijd als zekerheid aan Engeland heeft verstrekt. Hierdoor zou Engeland het eenige land zijn dat een gouden vrucht van den oorlogs boom zou plukken. Poincaré heeft op de conferentie van Parijs waar het nog niet tot een openlijke breuk tusschen de ge allieerden is gekomen scherpe critiek uitgeoefend op het E igelsche voorstel en betorgd dat het een vernietiging van het verdrag van Versailles is. De Engelsche bladen trachten den storm te sussen met de verzekering dat Engeland en Frankrijk het in hoofdzaak eens zijnbeiden willen vergoeding. Men verwacht dat Engeland i.z. enkele onderdeden (b.v, de prioriteit van België) zal toegeven, dat het echter zal blijven volharden bij de meening dat uit een oogpunt van nuchtere economie bekeken, het Engelsche plan Frankrijk zekerder in staat stelt geld ta verkrijgen, dan een ander plan tot dusver ingediend. Is het Poincaré daar echter wel om te doen Het is duidelijk dat Frankrijk zijn plannen met behulp van België en Italië zal weten door te dry ven en dat Engeland zich afzijdig zal houden Izonder evenwel zijn troepen uit het bezette gebied terug te trekken). Frankrijk wil de productieve panden, ze zijn als lokaas aan het volk voor gehouden en als Poincaré ze niet wist te verwerven zou het met zijn politiek leven gedaan ziju. Nu heeft Poincaré verklaard dat er van een militaire bezetting geen sprake is, alleen van een bezetting van ingenieurs en beambten. Maar de Engelsche bladen wijzen er tereebt op dat de heffingen op steenkolen van de Roer, op goederen uit Rijnland en de opbrengst van de staaisbosschen aan den linkeroever toch moeilijk zonder militaire actie zullen kunnen worden veikregen. Men behoeft slechts een broodetende profeet te zijn om te kunnen voor spellen dat dit alles tan slotte zal uit draaien op Frankr^ks lievelings- wensch: de bezetting van Uet Roer gebied. Daarnaar streeft Poincaré, en het moet gezegd worden met een hard nekkigheid en een knapheid een betere zaak waardig. Waarom wenden toch zoovelen hun groote talenten aan tot het verderf der menschheid Het ziet er voor Duitschland zeer droevig uit. En wanneer men weet, dat in Dec. 1921 voor 100 mark f 1.46 */a werd betaald tegen in Dec, 1922 f 0.0341, dus nog geen ander halve cent, dan begrijpt men dat Duitschland niet veel slagen meer noodig heeft om geheel in te zinken. De conierenfie te Parijs mislukt. De conferentie te Parijs is Donder dagavond om halfzeven geëindigd. Het bleek onmogelijk het verschil vau meening tusschen Engeland en Frank» rijk te overbruggen. De Fransche, Belgische en Italiaan- sche delegaties zulten de besprekingen voortzetten. PARIJS. Volgens een bericht uit Mainz zijn onmiddellijk na het afbreken der conferentie in Parijs den Fransche troepen in het Rijnland geconsigneerd. Alle verloven zijn ingetrokken. Voetbal Zuidelijke Se KI JV, F. B, Het programma voor a. s. Zondag is als volgt D.O.S.K.O. IIVlissingen II. B.O.Z.Middelburg II, WalcherenGoes. Competitie Z. V. B. District Walcheren en Z.- Beveland. Ie klasse. K D.O.Goes II. Zeelandia IIDe Zeeuwen. T.O.V.I.D.O.Stavast. Walcheren II S.B.O. ZeelandZ.M.V, 2e klasse. Goes IIIStavast II. T.O.V.I.D.O. II S.O.D.A. Z.-BevelandVlissingen IV. Ie lijst Trekkitig 2 Jaa, f 5000 16585 f 1000 7449 6004 f 400 5625 19944 f. 200 1673 f 100 521 1713 8582 9717 i 9855 10192 14166 14822 17836 21228 2e ljjst Trekking 3 Jan. f 2000 20689 f 1500: 8179 f 1000 1565 3944 8279 f 400: 7706 17088 18135 f 200: 452 7376 16965 17037 f 100: 1614 7860 195S8 3e lijst Trekking 4 Jan. f25000 15325 f 1500: 14109 f 100; 5063 15564 naar waarnemingenverricht inden morgen van 5 Januari medegedeeld door het Koninklijk JSlederlandsch Meteorologisch Instituut te De Büt. Hoogste barometerstand 767,5 te Memel. Laagste barometerstand 735,0 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 6 dezerMatige, later toenemende zui delijke tot westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokkeö, later opklarend, waarschijnlijk eenige regen, iets zuchter. Geboren: 28, Johanna dv. Leendeit Hibels en Johanna Schinkel. Overleden31, Dingenis Fukken, 62 j. man van Tannetje van den Berge; 31, Jannetje van Hoorn, 88 j. vrouw van Christiaan Maas. Geboren 5, Theophilus zv. Johannes Jacobus Petrus Liplijn en Krina Cooman. Huw.-aang,4, Pieter Jan Hooge- steger 23 j. jm. te Kloetinge en Maria Suzanna de Pan 18 j. jd. te Goes. 4, Anthonie de Korte 25 j. jm. en Maria van de Velde 26 j. jd.

Volksblad | 1923 | | pagina 3