NEDERLAND. eeuigen tijd begrijpt hijzelf liet niet meer. Dit is een opzettelijke min achting, die in haar diepsten grond ook weer wortelt in de vergoding van stoffelijke kracht. Wij durven zelfs nog verder gaan en zjjn geneigd, de zeer leelijke bouwstijlen, die men tegenwoordig velerwege kan „bewonderen", aan den verderfeljjken invloed van de overdreven ,/lichaamskultuur" toe te schrijven. De fijne, edele smaak, die in vroegere eeuwen heerlijke bouwwerken deed verrijzen, zelfs al waren die overigens eenvoudig van aard, deze smaak is door grof heid om hals gebracht. Bedwelmd. Dinsdagmiddag tusschen half vijf en vijf uur waren een twintig meisjes in een zaal van de biscuitfabriek van de N.V. E. Helder Co. op de Hoogstraat te Zwolle bezig met het witten van de muren, De me'sjes werden plotseliug onwel, allen kregen zware hoofdpija, brakin gen en benauwdheden, Een zwak meisje, Fenna Visser, en een dochtertje van J. Schuit werden bewusteloos, het duurde een uur, voordat eerstge noemde weer tot bewustzijn kwam. Vier dokters en drie verpleegsters ver leenden hulp. Zoodra de meisjes weer loopen konden, werden zij onder ge leide of per rijtuig naar huis gebracht. Des avonds gevoelden velen zich nog zeer ziek. Toen het geval bekend werd, snelden ouders en familieleden, die meerendeels in de nabijheid wonen, naar den ingang van de fabriek, welke door de politie werd afgezet. De witkalk is in beslag genomen. Het onderzoek heeft nog niet uitge maakt, of de oorzaak hierin ligt, dan wel in een lek in de gasleiding. Onveiligheid aan de grensMen meldt uit Winterswijk aan de N. R. Ct. De onveiligheid aan de gtens neemt hier hand over hand toe. Melden we de vorige week een brutale inbraak met poging tot doodslag, sedert is er feitelijk baast geen dag \oorbijgegaan of er hadden grootere of kleinere dief stallen plaats. Te Ratum werden zelfs de kerstgeschenken voor de kinderen van den kerstboom gestolen. Het keist- feest werd daar hoofdzakelijk door vrouwen bijgewoond, daar de mannen ter bewaking thuis moesten blijven. In de buurtschap Woold werd een boer met de revolver bedreigd. Vannacht is er weer bij een bleeker ingebroken, enz. Doodgeschoten. Op Nieuwjaars dag is te Emmerik een Duitsche con ducteur doodgeschoten door een Neder lander, met wien hij twist had gekregen over een meisje. De dader is ge arresteerd. Brand. Doordat de bewoonster een petroleumkachel, die zij wilde ver plaatsen, het vallen, is brand ontstaan in het perceel Steegoversloot 76 te Dordrecht, waarin een winkeltje in garen en band gevestigd was. Het ge- heele peic..el is uitgebrand, en er is zoo goed als niets gered kunnen wor den. Alles was verzekerd. Een twee jarig meisje kreeg zulke ernstige brand wonden, dat zij overleed. Haar onge huwde oom, die met zijn moeder boven woonde en die het kind uit het bran dende huis heeft gered, liep eveneens zware brandwonden op. Ontsporing van een goederen trein. Woensdagmorgen is bij de aan sluiting te Blauwkapel de goederentrein no. 4341, van Utrecht naar Amersfoort, ontspoord, naar vermoed wordt, door een gebrek aan een wisseltong. De machine en acht wagens liepen uit het spoor en werden dwars over de spoor baan geworpen, waardoor het verkeer op de lijn naar Hilversum werd ge stoord. De machinist van den goederentrein, Brons, van Amersfoort, moest onder de wielen worden ubgegraveu. De man was aan beide beenen verwondzijn toestand moet nog al ernstig zijn. Hij is naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De leerling-machinist Steffeis, van Amersfoort, kreeg eenige lichte kwetsuren. De schade aan het materieel is zeer groot. Spook ontmaskerdEen straat slenter te Ravenstein kreeg het mooie plan voor spook te fungeeren. Gehuld in een lang wit stukadoorshemd, toe gerust met twee gekleurde lichtjes, stelde hij zich op in een der tuinen van den Kasteelschen Bok. Hij had succes met een voorbijgangster, doch deze, thuis gekomen, stuurde haar pootigen man, voor geen geruchtje vervaard, naar de bewuste plaats. Innig contact met het spook werd spoedig verkregen en harde middelen brachten de ware natuur er van te voorschijn. Freeselijk drama. In het laatst van de vorige week heeft zich te Kerkdriel (Bomme'erwaard) een drama afgespeeld. Een vrouw, die bij af wezigheid van de gezinsleden door een vriend werd bezocht, is door twee stiefzoons overvallen. De bezo3ker werd met spade en riek bewerktin hope- loozen toestand is bij naar het zieken huis in Den Bosch vervoerd. De vrouw, die het huis ontvluchtte, vond men den volgenden morgen verdronken in een sloot. Brandstichteres gearresteerd. Begin November is in de Noord- Groningsche gemeente Leens een groote boerderij tot den grond afgebrand. Dacht men eerst aan korsluiting, ver schillende omstandigheden wezen er op dat men met kwaadwilligheid te doen had, en thans heeft een der dienst boden een 22-jarig meisje, bekend den brand te hebben gestichtin de eerste plaats om zich te wreken over aan merkingen, welke op haar werk waren gemaakt en verder om de sporen van den diefstal, dien zij gepleegd had de eigenaar van de boerderij en zijn vrouw waren uit zoo goed mogelijk uit te wisschen. Het mes. Bij een twist op Oude jaarsdag te Slochteren (Grou). is door den 20 jarigen K. F. de 34-jarige W. met een mes doodgestoken en de 24- jarige B. ernstig gewond. In het Drukkersbedryjf. De staking in het drukkersbedrijf heeft zich iets ui: gebreid. Volgens meedeeling van werkgevers zijden hebben in verschillende plaatsen leden van den A.N.T.B. hun lidmaat schap opgezegd. De leden van den A. N. T. B. die het- lidmaatschap van dien bond opzeggen, blijven aan den arbeid, omdat op hen het verplichte lidmaatschap tijdelijk niet wordt toe gepast. Een nadere bevredigende rege ling hieromtrent wordt voorbereid. Op verschillende plaatsen zijn de werkgevexs er in geslaagd de ontslagen arbeiders door anderen te vervangen. In Alkmaar, waar Dinsdag op ver schillende drukkerijen werd gestaakt, zijn Woensdag alle arbeiders op de nieuwe voorwaardeu aan bet werk gegaan. De mededeelingeü, welke hier en daar worden verspreid, dat eenige drukkerijen hebben toegegeven, zjjn volstrekt onjuist. Doordat de leden van den Ned. R.K. Graf. Baud, den Chr. Graf. Bond, den Ned. Graf. Bond en vele A.N.T.B.'ers aan het werk zijn gebleven, >omen de meeste couranten in de plaatsen waar gestaakt wordt toch uit, zij het ver kort of met steun van collega's. In Groningen verschijnt b.v. een Noor delijk Dagblad, dat de Groningsche bladen en de Asser Crt. gezamenlijk uitgeven. Ii Haarlem werken de O.H.Ct. en Haarlem's Dagblad op die wijze samen. Wanneer men do houding der vier gezellen-organisaties tegenover bet nieuwe C. A. O. in totaal beziet, dan hebben ongeveer 7000 Nederlsndscbe typografen vóór het contract gestemd en 4500 tegen. Wel een bewijs dat de overgroote meerderheid der gezamen lijke typografen het nieuwe 0. A. O. acceptabel vindt. Het hoofdbestuur van den A.N.T.B. deelt mede dat het aantal anders- georganiseerden, dat naar den A N.T.B. is overgegaan grooter is dan het getal van hen die den Typografenbond ver laten hebben. Rijksbijdrage opleiding onderwijzer. Bij Kon. besluit is het bedrag der rijksbijdrage, welke aan gemeentelijke en bijzondere normaallessen en aan hoofden van scholen zal wurden ver leend, voor elk van de door hen in den loop van 1923 ter opleiding tot onderwijzer aangenomen personen, nadat deze in den loop van 1925 of later de akte, bedoeld iu art. 77, onder a, der wet tot regeling van het L. O. van 1878 zullen hebben verkregen, vastge steld als volgt Voor hen, die bij gemeentelijke of bijzondere normaallessen zijn opgeleid a. gedurende ten minste twee jaren f 300 b. gedurende teu minste drie jaren f 400 c. gedurende ten minste vier jaren f 500 voor hen, die door hoofden van scholen zijn opgeleida. gedurende ten minste twee jaar f 200 gedu rende ten minste drie jaar f 250 c. gedurende ten minste vier jaar f 300. De verkeerde steunregeling. Door de N.V. Wilton's Machine fabriek te Rotterdam was Donderdag j.l. aan de arbeidsbeurs een 180-tal bikkers en ververs ontboden, die ook door de arbeidsbeurs zijn opgeroepen, doch waarvan op Vrijdag j.l. slechts circa 82 man zijn verschenen. Dezen werk lieden werd medegedeeld, dat zij om 2 uur dien middag konden beginnen, doch slechts enkelen wilden hieraan gevolg geven uit eigen beweging, ter wijl het grootste deel van hen eerst Zate dagmorgen of Dinsdag 2 Januari wenschte te beginnen. Na vele dreige menten der N.V. zulks am de werk loosheidsverzekering te zullen bekend maken, zijn er tenslotte 56 man des middags begonnen. Van dit aantal heb ben nog verscheidene werklieden ge tracht, door alle mogelijke, uitvluchten de mededeeling te krijgen dat ze niet aangenomen werden, o.a. hebben som migen zelfs aan een voorman geld ge boden, teneinde een ontslagbriefje te krijgenze beweerden, liever van den steun te trekken. Opheffing Rijksnormaalscholen. Naar vernomen wordt, ligt het in de bedoeling van de regeering binnen kort over te gaan tot opheffing van eenige Rijksnormaalscholen. In verband daarmede zijn vacatures, in den loop van 1922 aan die inrichtingen ontstaan (o.a. die van directeur aan de Rijks— normaalles!en van den lsten rang te Tiel) nog niet aangevuld. Pensionneering van leerkrachten van 60 jaar en ouder zou worden bevor derd terwijl de overigen zouden worden geplaatst aan op te richten kweek- scliooltjes met 4 of 5 dezer krachten. Rijkssubsidie voor bestrijding van tuberculose. De minister van arbeid heeft eenige bepalingen vastgesteld i. z. de verlee ning van Rijkssubsidie voor de bestrij ding van de tuberculose. Het rijkssubsidie aan de plaatselijke vereenigingen wordt berekend volgens twee grondslagen 1, De vereenigingen ontvangen in de eerste plaats vergoed 2/3 van liet salaris der huisbezoeksier. Voor vereenigingen met een wijkverpleegsterhuislezoekster wordt het 1/3 van het salaris der wijk verpleegster-huisbezoekster beschouwd als vergoeding voor haar diensten sis huisbezoekster. Ia bet salaris van de (wijkverj leegster-)huisbezoekster is ook begrepen het bedrag, dat de vereeni- ging uitgeeft aan verzekeringspremie, aan bijslag voor het gebruik van een vervoermiddel of voor dienstkleeding, alsmede het bedrag, dat eventueel redelijkerwijze in rekening wordt ge bracht voor het genot van vrije woning. De minister behoudt zich het recht voor, aan al deze bedragen grenzen te stellen. 2. De vereenigingen ontvangen in de tweede plaats een zeker bedrag per hoofd der bevolking, waarover zij haar werkzaamheden uitstrekken. Dit bedrag wordt telkenjare bepaa'd naar de som, die op den begrootingspost beschikbaar blijft na aftrek van hetgeen overigens uit dien post moet woeden bestreden. Het volgens dezen tweeden grondslag uitgekeerd subsidie is bestemd om te worden besteed voor de helft voor prophylactische, voor de helft voor" verplegingsdoeleinden. Acht men wij ziging van deze verhouding wensche- lijk, dan is daarvoor toestemming van den inspecteur noodig. HM. de Koningin-Moeder In verband met het ongeval, dat de Koningin-Moeder Zondagavond heeft getroffen, werd dr. C. L. de Jongh ten paleize ontboden. Deze stelde vaat, dat de linkerbovenarm gebroken was, en achtte de hulp van een chirurg noodzakelijk. In overleg met H.M. werd daarop dr. D. H. van der Goot in consult geroepen en deze zal ook de verdere behandeling op zich nemen. De loonsverlagingen. Met ingang van 1 dezer zijn de bezoldigiugen van het geheele perso neel in dienst van de N.V. „Maas Buurtspoorweg" NijmegenVenlo met 5 pet. verlaagd. Spoorwegen op Znid-Beveland, Naar wij vernemen hebben Ged. Staten thans //met het oog op het be laag der zaak" vóór 1 Februari a.s. het oordeel gevraagd der betrokken gemeenteraden en van ingelanden van polders en waterschappen over de bekende kwestie van opschorting of voortzetting van de uitvoering der spoorwegplaunen op Zuid-Beveland. De gemeenteraad van Goes zal ter bespreking hiervan vermoedelijk Don derdag 11 dezer bijeenkomen. De Breede Watering B. I. zal waar schijnlijk Woensdag 17 dezer verga deren. Bank-Associatie De directie bericht dat, teneinde uitvoering te geven aan de bij de reorganisatie beoogde beperking van bet aantal kantoren, is besloten tot opheffing van 6 kantoren, en wel vaa de kantoren Alkmaar, Amersfoort, Deventer, 's Hertogenbosch, Hil'egom en Terneuzen. Afdamming Eendracht. De kwestie afdamming van de Een dracht bij Tholen of overbrugging is nog niet opgelost, al is men in de stad Tholen sterk voor het laatste, daar men in het stadje vreest voor sterken achteruitgang van visscherij en scheepvaart. Wel eigenaardig dat reeds in 1555 de Heerschappen van het naburige Vossemeer besloten de Een dracht af te dammen, om daardoor de nog onbedijkte schorren droog te leggen en dat het ook de bewoners der stad Tholen waren die bezwaren maakten tegen afdamming. Deze zaak werd zelfs behandeld door den Secreten Rade van Brussel en de Heerschappen, hoewel door hun handvesten, naar zij meenden gerechtigd, moesten afzien van de be-

Volksblad | 1923 | | pagina 2