No. 2 Woensdag 3 Januari 1923 46* Jaargang Een geheimzinnig geval. STADSNIEUWS FEUILLETON NEDERLAND. Dit blad verschijat Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hali jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bQ N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per Jaar zeer belangrijke reductie. Aürtrtentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Alg. Wetensch. Belangen. Voor een uitstekend bezette zaal van het //Schuttershof/' sprak Donderdag avond de heer PortieJje, inspecteur van de Artis te Amsterdam over De jeugd van eenige zoogdieren.// In zijn inleiding wees spreker er op dat het jeugdleven der zoogdieren kan worden onderscheidea in zieleleven en de levenswijze. We moeten in het dier zien //het andere van ons zelf/', het meer primitieve dat ook min of meer in den mensch ligt. Het dierenleven moet met voorzichtigheid bekeken wor den de waarheid ligt overal en het vraagstuk is niet in een bepaalde rich ting op te lossen. We kunnen bij de dieren consta- teeren reflex-automatisme, al of niet doelbewuste erfelijke aanleg (b.v. in stinctshandelingen van insecten), voorts aangeleerde reflexen. Er zijn geen grenzen, de ontwikkeling van het dier maakt allerlei stadia door, die ook in het zieleleven van den mensch moeten worden verondersteld, maar wij komen die te boven. Het dier leert zijn in tuïtieve aanleg in zijn jeugd beheerschen, maar ook uitbreiden. Het dier heeft ook zija primitieve verstand, z'n geheugen, z'n bezieldheid, z'n gemoedsaandoeningen en 'n soort van doelbewustheid (komt als bij verschijnsel achterna.) In allerlei richtingen is .het jonge dier doende, spelenderwijze leert h.t jonge dier van alles, het doet ge- 51 Roman van H. W. „Dit alleen-zjjn vermoordt me !- riep ze met de gevouwen handen tusschen de knieën, op het tapijt turende. „Wat belet me te genieten Wie verbiedt me te doen wat alle anderen veroorloofd is duizenden en nog eens duizenden Allen, allen zouden in mijn plaats zoo leven als de wereld hun de hand zoo bood als mjj. En mij dorst bij de bron! Mijn hart schreeuwt het uit te midden van den nacht en mijn zenuwen worden door eeuwige onrust gefolterd. Is dit nu het leven waarnaar ik heb verlangd dan benyd ik de armste dienstmaagd 1 En wat is een vrouw als ze alleen staat? Ze strekte de armen uit en liet toen de handen over haar oogen gaan. „Een slavin der voor- oordeelen, een slavin der maat schappij, een levend beeld, dat door iedereen mag worden bewonderd en gehavend omdat het niemand toebe hoort Ik geloofde eens een wil te kun nen vinden, ik geloofde sterk te waarwordingen op en deze worden tot voorstellingen gecombineerd. Het dier leert zelfvormiug. Wat vaak verteld wordt over de taal der apen noemde spreker een fabeltje, zij hebben niet het spraakcentrum van Broca en dus geen taal. Wel worden ongearticuleerde klanken eenigszins doelbewust geuit, waardoor waarschuwing plaats vindt. De dieren letten op eikaars uitingen. Het z.g. vlooien is inderdaad het vuil uit eikaars pels halen (misschien om zich dierlijke zouten, uit zweet gekris talliseerd te verschaffen). Dit is ook tot sociale uiting geworden. Bij de oerang-oetang vinden we ook een zoeken buiten het vitale belang om. Een dier is geen conglomeraat van moleculen, overal is differentiatie en specialisatie in allerlei uitingen. Daarop behandelde spreker de jeugd van roofdieren en hoefdieren. Spreker wees er op dat een roofdier ook een nuttige factor in het geheel is, hij roeit niet uit, maar gaat overbe volking tegen. De mensch kan aan de uit de eeuwen gegroeide harmonie der natuur niet maar zo* wat veranderen. Wanneer men de vischetende vogel uitroeit, krijgt men geen visch meer, want de vogel is voor de visch noodig om zijn mest. Spreker meende dat op wetenschap pelijke wijze wel eens een stokje mag worden gestoken voor de te langdurige en intensieve visscherij. Spreker waarschuwde er herhaalde lijk voor dat de bekende boeken van Curwood c.s. een verkeerden kijk geyen kunnen worden maar in alles wat ik denk en doe, zweeft me altijd dit voor den geest, keer ik om en omhet is niet wat ge wenscht. En toch drijft me een onweerstaan bare macht in de armen des le vens In den tyd toen ik nog afhankelijk was van een anderen i wil, leefde ik in het verlangen naar vrijheid en bandeloosheid I terwijl mij het hof werd gemaakt zuchtte ik over myn gemis aan vryheidik schudde mijn ketenen en rukte ze zoo lang tot ze braken. En sinds ze zijn gevallen, ben ik als een kind, dat niet heeft leer en loopenja, in mijn verlan gen en begeerten ben ik als een wilde, die zich in een champagne- bad wil verdrinken en er toch voor terugschrikt „Thans zal het zijn prevelde ze, de kin op de borst latende zinken, terwijl haar armen neervielen. //Ik heb den wil tot een besluit gevon den en die vrouw, die me dol maakt met haar praatjes, zal me niet terughouden Het ijs, dat voor geen bijl zwicht, smelt voor de lentezon en wat onder het ijs ver borgen is, dat is vergeten Ze strekte den arm uit als wierp ze iets van zich af. „Een grootsch, schoon leven zal het zijn, dat zich voor mij open op het dierenleven, Aan de hand van een reeks schit terende lichtbeelden gaf de heer Por- tielje hierna nog een aantal, van groote kennis van en liefde voor de dieren getuigende, beschouwingen over de jeugd der zoogdieren ten beste, ge kruid door geestige opmerkingen (zoo van de papegaai en de simuleerende dame) ook wees hij erop dat de natuur geen //feldgrau// kent, maar camouflage door streepen en vlekken. Ir. J. v. Poelgeest dankte den spr. voor diens zeer interessante lezing. Valsche wissel. De politie te Doetinchem heeft een Duitscher aan gehouden die bij de Geldersche Crediet- vereeniging een valschen wissel van 1,700,000 mark wilde verzilveren. Er werden nog twee andere valsche wissels op hem gevonden tot bedragen van resp. 1,450,000 en 1,450,000 mark. De aangehoudene gaf op te zijn de 23-jarige G. J. W. L. uit Anholt. Stoomketel gesprongen. Dezer dagen is in Reckheim, even over de Belgische grenzen, in een bierbrouwerij een stoomketel gesprongen. De eigenaar M. werd dood onder het puin uitgehaaldzijn zoon werd ernstig gewond en gekneusd naar het hospitaal te Maastricht overgebracht. De knecht werd een heel eind wegge slingerd en verdoofd, maar niet zoo ernstig gekwetst. Andere leden van als een stormwind zal 't mij voort drijven en met groote teugen wil ik drinken aan de borst der vreugde en tot me zelf zeggen, dat het een slaap met woeste droomen is ge weest, wuaruit ik zalig ben ont waakt \u Als in een stuiptrekking liet ze het hoofd in de zachte leuning van den stoel terugzinken, met de handen onder den nek, en zoo lag ze lang met den lach eener zalige tevredenheid over al h ar trekken uitgespreid, zich overgevende aan den droom die haar zinnen als in een tooverkring gevangen hield. „Leven ademden de half ge opende lippen baar wangen kleur den zich met hooger incarnaat „Hij komtlachten de lippen zich zacht bewegend, en tusschen de neergeslagen wimpers flikkerden twee bliksemschichten. Haar borst had den band doen springen onder welken het ver langend hart nog had gezucht, voordat de droom het had verlost. Ze ademde vol en hoog op, als in de armen van een verlossenden engel. Maar niets goddelijks sprak uit die schoone gelaatstrekken veeleer hadden ze de uitdrukking eener onrustige ziel, die bleef dorsten aan de bron, waaraan ze zich, ondanks het personeel en het huisgezin kregen min of meer ernstige wonden. Het beste kwam de gedienstige er af, deze was boven bezig met de beddenzij werd met bed en al door het dak geslingerd en kwam buiten op het veld terecht, doch had wonder boven wonder slechts lichte schrammen. De gebouwen liggen grootendeels ia puin. 4.7 Millioen schadevergoeding De Haagsche rechtbank heeft Emiel Deen, oud-directeur van de Perlak Petroleum Maatschappij, veroordeeld om aan die maatschappij tegen terug gave vau 1500 aandeelen Zuid Perlak, die in 1909 aan de Perlak Maatschappij zijn verkocht, een schadevergoeding te betalen van f 4.786.200 met een rente van 5 pCt. vanaf 10 November 1915. De Perlak Maatschappij had dit proces ingesteld aangezien de terreinen van de Zuid Perlak niet voldoende petro- leum-houdend bleken te zijn om met winst te worden ontgonnen. Jachtongeluk. Bij een jachtpartij op Duiveland viel de ritmeester B. over de tramrails. Het geweer, dat hij over den schouder droeg, ging af en een kogel drong in het benedendeel van den rug en zoo in het bekken. De gewonde is naar het ziekenhuis te Noordgouwe vervoerd. Neg een kerstboom-slachtoffer. De 9-jarige Maria Büchem uit de Kleine Houtstraat te Haarlem is bij een Kerst boom in brand geraakt en aan de gevolgen daarvan in het gasthuis over leden. al haar schatten, niet laven mocht. Op het terras, tusschen de laurier rozen, die in volle bossen aan de takken neerüingen, zat intusschen Jane weer op haar post. Ook zjj dorstte steeds, maar naar iets anders, zooals dat onder de vrouwen van haar land een slechte gewoonte is. Ze had zich juist de stilte en de werkeloosheid van den Zondag ten nutte gemaakt om haar flesch aan te spreken en zat nu op haar stoel te soezen. Eerst toen ze achter het groote grasperk in de allee een gedruisch meende te vernemen, keek ze op, als om te verkennen of er iets naderde, maar verviel terstond daarop weer in haar verdooviDg. De zon dook langzaam w;eg ach ter de hooge boomtoppen der allee en de avond spreidde zijn schaduwen over de weilanden, de bloemperken en boschjes van den tuin. Jane zag 't nietze dommelde nog altijd op haar stoel tusschen de bloemen van het terras, en daar niemand haar noodig had, ook geen der dienst meiden haar stoorde, want ze had den haar zondagsuitgang, viel ze bedwelmd door alcohol en bloemen geur, eindelijk in slaap. Wordt vervolgd

Volksblad | 1923 | | pagina 1