Stadsnieuws. Kerst-Varia. NEDERLAND. is het ten zeerste toe te juichen, dat, om de werkloozen te helpen, naar productief werk wordt gezocht. Geen aalmoes echter voor wie op anderer krachten woekeren wil! Slechts wie niet meer werken kan, heeft op liefdadigheid recht. Woeker planten en woekermenschen ver storen den vreedzamen loop der wereld en dwingen tot strijd. En waar hy, die kracht en lust tot werken heeft, niet vinden kan, wat hij zoekt, tenminste in de plaats zijner, inwoning, dat hij het voor beeld volge der Afrikaansche en Amerikaansche „trekkers". Hij zoeke voorlichting bij wie het weten kunnen, om zich te begeven naar de oorden, waar de bodem slechts op handen en hoofden wacht, om welvaart, vrede en geluk te schenken aan ieder, die ze met ernst verlangt. Dan zal ook daar op Kerstmis en altyd het licht schijnen in de duisternis. Dan zal ook daar het „welbehagen in menschen" geen ydele klank, maar een schoone werkelijkheid zijn. Aanrijd ing. Donderdagmorgen had in de 's Heer Hendrikskinderenstraat een aanrijding plaats. Twee zoontjes van V., wonende ten huize van B. in deu Heernisseweg, reden met een handwagen met sloffen den opril af 'Van de Matth. Sinalle- gangesbuurt, toen daar een auto van den heer P. uit Middelburg van de zijde der 's H. Hendrikskinderenstraat passeerde en den handwagen aanreed, waardoor een der knaapjes, de 6-jarige V., door den wagen tegen den grond geworpen werd. Het ventje werd bij de dames Arnoldi in huis gebracht dr. Snoek was spoedig ter plaatse, constateerde dij beenbreuk en legde een noodverbaad, in afwachting dat voor verdere verpleging in het Gasthuis zal worden zorg gedragen. Naar wij vernemen treft den chauffeur geen schuld. Geslaagd, Geslaagd te 's Gra/enhage de tele grafist J. G. Vermeulen van hier, voor het vakexamen in den telegraafdienst Benoemd. Tot onderwijzer aan een met 1 April te openen Chr. Kopschool te Rotterdam is benoemd de heer A. A. Brombacher, thans onderwijzer aan de Chr. school ia de Nieuwstraat. De benoeming is aangenomen. (Z.) Kantongerecht, Bij Kon. besluit is herbenoemd tot kautonrechter-plaatsvervanger in het kanton Goes, de heer mr. J. W. Goedbloed. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 24 December, des morgens te half elf, ds. J. Koekebakker. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr, v. d. Hoek voor bet publiek zijn geopend. Een tweede Wijkzuster. Het Bestuur der Goesche Wijkver pleging bericht ons, ds t naast zuster Scheelings op 2 Januari a.s zuster Visser, diacones uit Haarlem, aan het wijkwerk zal worden toegevoegd. Waar bij de toenemende verplegings eischen één zuster onmogelijk allen arbeid kon verrichten, daar is hei voor het Bestuur een oorzaak van blijdschap, in staat te zijn gesteld een tweede zuster in het werk te stellen. Rijkspostspaauban k. In de maand November 1922 werden aan het Postkantoor Goes en zijn bij kantoren op spaarbankboekjes ingelegd f47.654,17 en terugbetaald f 35 126,18. Derhalve meer ingelegd dan terug betaald f 12.527,99; Het aautal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 48. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staatsschuld boekjes ingeschreven f 1500. Derhalve meer in- dan afgeschreven f 1500. Het aantal nieuw uitgegeven Staats- schuldboekje3 bedroeg 2. Apotheken. Maandag is open de apotheek La Porte, Dinsdag de apotheek v. d. Hoek. Bevolking. Gedurende de le helft der maand December 1922. Ingekomen M. Openeeer, schippersknecht, van Middelburg, Schotje van Armoede 7. M. Joziasse, landbouwersknecht, van Middelburg, Pr. Julianastraat 4. C. Bruijnzeel, slagersknecht, van Kruinin- gen, Korte Kerkstraat 7. Vertrokken Wed. G. M. van Veen, zonder beroep naar Groningen G. Schoenmakers, zonder beroep naar Almkerk. E. C. Magielse, zonder beroep naar Amster dam. E. A, Koen, zonder beroep naar Ierseke A. A. Goedhart, milit. politie naar Simpelveld. P.A. Gillissen, winke lier naar Vlissingen. A. J. Valk, dir. P. en T. kantoor naar Krabbendijke. M. J. RemijD, onderwijzeres naar Axel. B. J. Mulder, zonder beroep naar 's H. Arendskerke. G. AJLegerstee, schipper naar Rotterdam. N. van Bar- neveld, zonder beroep naar Amersfoort. H. A. Ploot, verpleegster naar Lich tenvoorde. Oudercommissie. Tot leden van de oudercommissie voer de O. L. school A zijn benoemd de heeren H. J. Molhoek en M. Veenis alhier. Veemarkt. Ter markt van 19 Dec. 1922 waren aangevoerd 10 loopvarkens; 34 biggen. Ver. van Vrijz. Godsdiensttgen. Het Kerstfeest zal gehouden worden Vrijdag 22 December 's avonds 7 uur, onder leiding van mej. Pino. Zeeuwsche Fruitkoopers Zaterdag j.l. vergaderde in Tivoli de vereeniging van Zeeuwsche fruitkoopers. Pas dezen zomer opgericht vanwege den druk der veilingen, bleek thans deze jonge vereeniging reeds gegroeid te zijn tot een flinke organisatie. Concept-Statuten en -Huishoudelijk Reglement werden, behoudens enkele wijzigingen door de vergadering be krachtigd, terwijl voor de Statuten de Kon. Goedkeuring zal worden aange vraagd. Verschillende bezwaren in den fruit handel, alsmede de gestie der Veilings- besturen waren onderwerp van geani meerde besprekingen. Besloten werd tot verder eendrachtig samenwerken. Stille NachtHeilige Nacht. Wie componeerde dit veelbekende lied P Is-'t van Michaël Haydn 2 Neen, en dit is niet algemeen bekend. In 1818, den 24sten December, kwam de hulp priester Joseph Mohr te Obemdorf an der Salzbach bij den organist Franz Gruber met een gedicht, en het ver zoek daarbij muziek te schrijven voor twee solo-stemmen en koor, met bege leiding van gitaar. Dienzelfden avond was de eenvoudige melodie geschreven eu in dien Heiligen Nacht werd zij gezongen in de Nicolaaskerk te Obern- Jorf zooals gezegd met begeleiding van gitaar, omdat lut orgel er slecht en onbruikbaar was. Mohr zelf zong haar met mooie tenorstem, en de componist de bas, De boeren waren verrukt over die teere melodie, en vermoedden niet dat zij de weield door zou gaan, Hoe ze uit het dorp gebracht werd naar elders en in 1834 met tekst (zes coupletten) in Gebhards „Jugenfreund" afgedrukt werd, weet ik nietmaar wel, dat Michaël HaydD, die in Salzburg woonde, lang voor den componist is gehouden. Ten onrechte, Franz Gruber, in 1863 gestorven, kreeg op zijn grafsteen het volgende inschrift,/Dem Schopfer des wohlbekannten Weinachtsliedes /Stille nacht, Heilige Nacht.// J)e Kerstboom. Het is bekend, dat het Kerstfeest in de landen ten noorden der Alpen, de plaats van een heidensch feest ter eere van het weder om lengen der dagen inneemt. Het is er echter verre van, dat het altijd op dezelfde wijze gevierd zou zijn. Wel wordt ook in de geschriften uit den riddertijd herhaaldelijk van den Kerst boom gesproken, maar in de latere middeleeuwen en tijdens de Hervorming geraakte dit schoone symbool geheel in vergetelheid. Slechts in een klein hoekje van Europa, in den Elzas, hand haafde zich het oude gebruik. Iu de 17e eeuw verhalen Duitsche berichtgevers ons van een eigenaardig gebruik te Straatsburg, bestaande in het versieren en behangen van een denneboom op Kerstavond, hetwelk volgens hen een ongepaste aardigheid is, die de kinderen van de gedachte aan Christus afhoudt. Merkwaardig ge noeg schijnen die Straatsburgsche Kerstboomen geen lichtjes gedragen te hebben. Eerst in de 18e eeuw verbreidde zich de verlichte Kerstboom over Duitsch- land en vandaar over Skandinavië. Nog in den aanvang der 19e eeuw was hij in West Europa geheel onbe kend. De Mecklenburgsche prinses Helena, gehuwd met den hertog van Orleans, r'chtte iu 1840 voor 't eerst weder een Kerstboom op Franschen bodem op en in hetzelfde jaar deed de Duitsche prins Albert dat in Engeland. De oorlog van 1870 heeft toen den Kerstboom verder in Frankrijk bekend gemaakt. Doch eerst sedert 1890 komt hij al daar in de mode. Tegenwoordig wordt hij zelfs hier en daar in Spanje opgericht, terwijl hij oostelijk reeds tot diep in de Slavische landen is doorgedrongen. Overal echter als Duitsch import, Krankzinnig. De 44-jarige P. B„ die Donderdag met zijn 47-jar'ge vrouw P. C. T. voor de Haagsche Rechtbank ter recht moest staan ter zake van de bekende belladonnavergifti- gitig, is dezer dagen uit bet huis van bewaring in Den Haag, waar de beide beklaagden waren gedet'neerd, overge bracht naar een krankzinnigengesticht Ernstige brand. Door onbekende oorzaak is Donderdagavond brand ont staan in de Noord-Nederlandsche fabriek van heerenmodes, Hoefijzer, te Gro ningen. Het bovengedeelte is uitgebrand en ingestort. Eenige personen, o.w. vier brandweerlieden zijn onder puin geraakt en gekwetst. Een hunner is in het ziekenhuis opgenomeD. De aangrenzende drukkerij Veenema is ook aaugetast. De schade wordt geraamd op f 150 000. Indringers,. Toen Woensdag» nacht de landbouwer K, te Ratum (gem. Winterswijk) onraad hoorde, ging hij met een lampje naar buiten. Hij zag toen door het raam van een zijkamer, dat cr twee mauueu in zijn woning waren. Hij raakte met deze indringers handgemeen. Zijn vrouw kreeg een slag tegen het hoofd en de boer zelf ontving met een hamer zulk een slag op de pols, dat deze verbrij zeld werd. Toch wist hij zich zoolang te verwereD, dat de inmiddels door een zoontje gewaarschuwde buren kwamen opdagen. Nu sloeg een der indringers op de vlucht, de ander werd met ver eende hulp op een stoel vastgebonden. De ontkomene trachtte zijn kameraad te redden door een houtmijt naast het huis in brand te steken, waardoor hij verwarring hoopte te stichten. Deze toeleg mislukte echter, de vastgebon den indringer werd aan de marechaussee overgeleverd. Hij bleek een Duitscher te zijn, atfcomstig uit Gladbeck (Westf.) De landbouwer K die bijna bewuste loos was tn veel bloed had verlorea, werd naar het ziekenhuis vervoerd. Moordaanslag. In de Nieuwe Krim bij Coevorden heeft een moord aanslag plaats gehad. De jonge D. die verloofd is met een meisje, aldaar woonachtig, reed toen hij per fiets huiswaarts wilde keeren, te water doordat het vondertje, waar hij over moest om op den straatweg te komen, was opengedraaid. Hiervan wordt een medeminnaar van den jongenman ver dacht. De jongeman kon zichzelf redden. De politie heeft den dader gearres teerd. Hij heeft bekend den vonder moedwillig opeDgezet te hebben en toen D. te water lag getracht te heb ben hem met een stek van den)wal af te houden. Shylcck op WieringenNaar men aan de Tijd mededeelt, heeft Louis Bouwmeester met zijn gezelschap dezer dagen gekoopmand zooals hij het wel eens noemt op Wieringen. Voor de bevolking van dit eilandje natuurljjk een buitengewone en onver getelijke gebeurtenis. Tot de bezoekers behoorde ook de Duitsche kroonprins met zijn omgeving. De kroonprins zocht den grooten kunstenaar in diens kleedkamer op en sprak daar geruimen tijd met hem. Vyf-en-veertig transportwagens zoek. Naar de Tel. ter oore komt, heeft de Minister van Oorlog den korps- commandantea opheldering verzocht over een aantal transportwagens voor vier paarden. Bij het begin der mobilisatie beschikte men over 48 in goedea staat ver- keerende wagens. Op 1 Januari j.l» waren nog slechts 3 van die wagens aanwezig. Dit manco is blijkbaar thans bemerkt. Op voet van oorlog. In een plaatselijk blad ergens in Friesland kwam dezer dagen de volgende adver tentie voor //Waarschuwing l Ieder in M. en omgeving wordt gewaarschuwd aan mijn vrouw J. B. om goederen te borgen of anderszins te leenen, daar ze door mij niet worden betaald." In het volgende nummer verscheen daarop van bedoelde vrouw onderstaand antwoord //J. B. is bij haar man H. H. G. weggeloopen wegens mishandeling en met eerlijke vingers Terwijl de vader dezer vrouw in ditzelfde blad ook nog een advertentie plaatste van den volgenden inhoud „Waarschuwing. Ondergeteekende verbiedt H. H. G. zijn erf, daar niet voor de behandeling wordt ingestaan." Een meisje onder de stoomtram. Op de Van Boetzelaerlaan te 's Gra- venhage heeft een Duitsche dienstbode zich in overspannen toestand voor de Scheveningsche stoomtram geworpen. Het meisje is als dienstbode in be trekking bij een familie op Schevenin- gen en haar mevrouw is zeer met haar ingenomen, omdat ze werkelijk een uitstekende dienstbode is. Voor eenigen ZoNDAGSLUlTING apotheken.

Volksblad | 1922 | | pagina 2