NEDERLAND. dal er een gewestelijke uitvoering plaats heeft en de f 100 is nu gevoegd bij den post propaganda. Is het bedrag van f 100 niet noodig dan kan dat worden besteed voor extrabijdrage aan de kringen. De begrooting werd ongewijzigd vastgesteld. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heeren Willeboer, Carelse en Kraak. Door den secretaris der T. C., den heer Jansen, werd het verslag dier commissie uitgebracht, hetwelk ook een aangenamen toon uitademt. Aan den heer Kraak werd toege zegd te overwegen de vaardigheids- proeven eerder in het jaar af te nemen. De heer van der Steen wees er op, dat dit niet altijd goed zal gaan met het oog op de zomervacanties. Vervolgens werden de in dit jaar verkregen diploma's en speldjes uit- uitgereik, waarbij de voorzitter er op wees, dat velen de marschen maken zonder het groote nut zoowel hygië nisch als moreel er van te gevoelen. Men moet alle leden tot deelname op wekken, te meer ook nog omdat er groote propagandistische kracht van uit gaat. Spreker geeft in overweging bij het maken vaa oefenmarschen in de dorpen een enkel nummer vrije of staaf-oefeningen of athletiek te geven. Tot leden van het dag. bestuur werden met bijna algemeene stemmen herkozen de heeren W. de Graaf, voor zitter Bakker, secretaris en Willems, penningmeester. Herkozen werden als leden der techn. commissie de heeren Ruben, Jansen, Kieviet en Van der Steen en gekozen de heer Jac. Becht, zulks nadat besloten was de overwe ging of een vrouwelijk lid zal worden benoemd aan te houden tot na de eventueele benoeming van een nieuwe onderwijzeres met middelbare bevoegd heid aan school G te Middelburg. Tot afgevaardigden der Bondsverga dering in 1923 werden benoemd de heeren Bakker en Scbuurbiers en tot hun plaatsvervangers de heeren Bal en Van Rijssel. Behalve den heer Kieviet waren alle benoemden aanwezig en namen de benoeming aau. Inzake eene gewestelijke uitvoering werd het dag. bestuur diligent verklaard. De heer Lemmers deelde mede, dat als een comité voor de viering van het 25 jarig regeeringsjubileum te Vlissingen is benoemd, zal worden over wogen of aan de feestviering geen gewestelijke uitvoering kan worden verbonden. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Vlissingen aangewezen. Door den kring Walcheren was een motie ingediend doelende om bij wed strijden het punten-stelsel toe te passen voor de bepaling der prijzen, zoo lat meer dan een eerste, meer dan een tweede en meer dan een derde prijs kan worden toegekend. Deze motie werd z.h.s. aangenomen maar niet nadat de voorzilter er op had gewezen, dat de wedstrijden slechts een onderdeel van de gewestelijke uitvoering zijn en het hoofddoel is door gezamenlijk optreden propaganda te maken, dit moet men de turners maar doen gevoelen. De wedstrijden beschouwt hij als een noodzakelijk kwaad. Een tweede motie van den kring Walcheren namelijk om voor de wed strijden de toe te kenuen prijzen be kend te maken, lokte een langdurige discussie uit, daar men met het oog op de bedoeling van de eerste motie dit niet uitvoerbaar achtte, waarop de motie werd ingetrokken. Bij de rondvraag wees de voorzitter er op, dat het gewest Noord Holland wel zal besluiten voor te stellen de afstandsmarschen te doen vervallen of ze te doen houden na de vaardigheids- proeveu. Met algemeene stemmen ver klaarde de vergadering zich voor het behoud der afstandsmarschen in hun tegenwoordigen vorm. Nadat nog eenigen tijd was gedis cuteerd naar aanleiding van schriftelijk ingekomen opmerkingen en vragen van de vereenigingen Olympia te Kapelle en Volharding te Goes in verband met den uitslag der wedstrijden te Bergen op Zoom, werd de vergadering door den voorzitter met dank voor de groote opkomst gesloten. Geslaagd. De Ileer I. Gunst, beambte aan de Gasfabriek is eveneens geslaagd voor het diploma boekhouden Merrurius. Na ongeveer een uur hoo-de de eerste agent de straatdeur opengaau, kort daarua maunenstemmen op de trap en gescharrel aan de woningdeur op de eerste verdieping. Hij hoorde iemand zeggen //de eerste soep is goed', een paar maal„die past niet', en toen„hij gaat', waarmee be doeld een valscbe sleutel, die gebruikt werd om de deur te openen. In de veronderstelling, dat zij nu de woningdeur geopend jiadden en er binnen zouden gaan, liep de agent van de tweede verdieping snel naar bene den om de inbrekers, die .hij binnen waande, den terugweg af te snijden. De beide inbrekers waren evenwel nog niet binnen, en toen de agent met de revolver in de handde Lap af stormde, kozen zij ijlings het hazenpad. Twee maal riep de agent#sta of ik schiet'. Toen zij bleven «ioorioopen, loste de politieman een schot. Naar hij zegt, heeft hij op de beenen van de inbre kers gericht. Tusschen de eerste verdieping en het straatportaal bevindt zich een over- loopje. Daar is een van de inbrekers gestruikeld, en vermoedelijk daardoor heeft hij iu plaats van in eeD been, den kogel rechts in het achterhoofd gekregen. De kogel heeft de schedel doorboord en is in de hersenen door gedrongen. Bewusteloos zakte de mau ineen. In dien toestand is hij naar het ziekenhuis gebracht, waar hij om 1 uur in den nacht van Zaterdag op Zondag, zonder tot bewustzijn gekomen te zij u, is overleden. Terwijl het vorenstaande zich op de trap afspeelde, zaten de beide andere agenten opgesloten op de voorkamer van den metselaar. Het slot van de deur was door de inbrekers bij hun pogingen binnen te komen stuk ge maakt. De agenten hebben toen een paneel van de deur ingetrapt en zijn cLardocr gekropen om hun makker hulp te verleeneD. En ging evenwel zooveel tijd verloren, dat de andere inbreker al lang ontkomen was. Zaterdagnacht tegen 1 uur heeft te Kerkrade een dynamietaanslag plaats gehad op de woning van den opzichter der Domaniale Steenkolenmijnen Schee- ren, vlak bij de grens. Genoemde op zichter lag met zijn gezin te bed, toen kort na elkaar twee ontploffingen plaats hadden in den tuin en vlak daarop een derde op het dak van het huis. De eerste beide ontploffingen hadden geen resultaat, maar door de derde werd een stuk van het dak ea de dakgoot over een oppervlakte van twee a drie vierk. meter beschadigd. Er werd een gat door het plafond van de bovenste slaapkamer geslagen. Ernstige schade is niet veroorzaakt. Scheereu en ziju vrouw, die in die kamer sliepen, kregen geen letsel. In Kerkrade is een groot aantal mijnwerkers zeer gebeten op den op zichter in verband met loon- en ontslag kwesties. De koffer toonde geen sporen van braak. De juweelen vertegenwoordigen een waarde van ruim f 50.000. Daar onder bevonden zich een paarlen col lier ter waarde van ongeveer f 25.000, een gouden armband, dito ring met robijn en bri janten, gouden doekspeld met paarlen, een platina armband met bijbehoorend horloge, dat met briljan ten is afgezet, een platina ketting met paarlen, een gouden lorgnon, voorts eenige minder kostbare kleinoodiën en 16,800 mark aau biljetten. De dame heeft het valies, waarin zich al deze kostbaarbeden bevonden, tot tweemaal toe onbeheerd in het net achtergelaten. Eenmaal toen zij zich naar den restauratiewagen begaf en een andere maal bij de visitatie aan de grens bij Roozendaal. Het onderzoek in deze zaak heeft nog niet aan het licht gebracht, of de diefstal op Neder- landsch dan we! op Pransch of Belgisch grondgebied is gepleegd. In elk geval staat vast, dat de juweelen niet meer in het valies waren toen dj eigenares in Den Haag uit deu trein stapte. Men zoekt een medereiziger. Tusschen Goes en Londen en Krab- bendi/jke en Londen zijn telefoonge sprekken toegelaten tegen f 6 per 8 minuten. Tusschen 9.20 n.m. en 8.20 voorm. tegen f 3.60 per 3 minuten. Dringende gesprekken zijn niet toe gelaten. Het staatstoezicht op de mijnen stelt een onderzoek in naar de kwaliteit van de gebruikte patronen. De drie slachtoffers waren gehuwd. Voor de Rechtbank te Middelburg werden Vrijdag de zaken van den ka pitein en de loods van de Zuiderdijk behandeld. Zooals bekend heeft een aanvaring plaats gehad met de Ezardian, tenge- Het overzicht van de opbrengst der Middelen over November 1922 in vergeliiking met die over 't vorig jaar is als volgt Grondbelasting Personeel Inkomstenbelasting Dividend en tantièmebelasting Vermogensbelasting Suiker Wijn Gedistilleerd Zout Bier Geslacht Belasting op Speelkaarten Zegelrechten Registratierechten Successierechten Invoerrechten Gouden tn zilveren werken Essaailoon Statisciekrecht Domeinen, enz, Staatsloterij Jacht en visscherij Loodsgelden Mijnen Totaal Het een-twaalfde gedeelte f 85.100,083. De opbrengst Nov. 1922, Nov. 1921. f 1,684,107 f 1,648,571 f 2,907,485 f 2,395,808 f 14,387,270 f 6,954,007 f 1,252,236 f 4,558,807 f 2,858.917 f 1,273,529 f 8,085,983 f 1,528,940 f 77,710 f 72,218 f 5,106,810 f 5,249,048 f L51,123 f 128,570 f 457.912 f 461,50 L f 924,373 f 927,129 f 7,960 f 7;366 f 1,476,836 f 1,358,005 f 1,571,616 f 1,984,726 f 9,111,467 f 2,957,399 f 3,474,222 f 3,030,571 f 113,767 f 110,408 f 99 f 186 f 284,546 f 272,880 f 763,938 f 553,316 f 9,055 f 9,056 f 3,426 f 3,660 f 2,91,074 f 232,412 f 87,382 f 54,816 f 50,044,300 f 35,773,100 der geheele bedroeg jaar bedraagt f 425,730,495 raming over het over 11 maanden 1922 tegen f 399,615,820 in 't vorig jaar- De N.R.Ct. schrijft naar aanleiding dezer cijfers //Dat de uitkomsten der middelen van maand tot maand nog zoo weinig de depressie in het bedrijfsleven tot uitdrukking brengen is iets, dat alleen te verklaren valt uit het feit, dat die uitkomsten te danken zijD, hetzy aau drastische verhoogingen van bestaande middelen, hetzij aan invoering van nieuwe beffingen, voor een groot gedeelte echter ook hieraan, dat enkele voorname bronnen van inkomsten in hun opbrengst nog een tijdperk van schijnwelvaart weerspiegelen, hetwelk reeds ver achter ons ligt. Men zal dan ook bezwaarlijk meer, geljjk vroeger tot zekere hoogte kon geschieden, in het eindcijfer van den staat den barometerstand van het economische leven kunnen aflezen.' Vermelden wij nog dat de opbrengst van den tabakaccijns bedroeg f 872,346,09 en die van de opcenten, geheven ten bate van het leeningfonds 1914 f 15,030,276,26 Een inbreker neergeschoten. Dezer dagen had de Rotterdamsche politie lucht gekregen, dat men van plan was in te breken in een woning aan d<| Laan van Wandeloord. Zater dagmiddag zou het gebeuren en drie rechercheurs verborgen zich in de wo ning, terwijl de bewoners zich naar elders begaven. Een rechercheur stelde zich in een gang op, terwijl de twee andere in een kamer dekking zochten, in afwachting van de dieven. Een dynamiet-aanslagUit Kerkrade wordt aan de Cour. gemeld Diefstal van juweelen. Mevr. J. C. A. D. geboren baronesse O., te Parijs woonachtig, die Zaterdagavond met trein 608, 6 u. 31 te 's Graven- hage aankwam en in het hotel de Witte Brug afstapte, kwam aldaar tot de ontdekking, dat uit haar handvalies eenige etui's met juweelen verdwenen waren Telefoon Mijnongeluk. Vrijdag heeft bij het plaatsen van schoten iu de Oranje Nas8aumijn te Heerlen een ontploffing plaats gehad. Onder leiding van schiet- meester Vlegmann waren eerige arbei ders bezig schoten te plaatsen, toen zonder dat het ontstekingsapparaat aangesloten was, een schot afging. De arbeiders Althoff en Prebil uit Beersdal werden door de wegvliegeada steenen onmiddellijk gedood. Hun vermiukte lijken werden eenige uren later onder het puin vandaan gehaald. De schiet- meester Viehmann werd in stervenden toestand omhoog gebracht en naar het hospitaal te Heerlen vervoerd, waar hij na eenige uren den geest gaf. Gratie verleend. Naar de Am- sterd. meldt, heeft de Koningin gratie verleend aau de vrouw, die verleden jaar in de Oosterparkstraat in Amster dam haar vader met een mes heeft gestoken, ten gevolge waarvan deze spoedig daarna overleed. Bij het jongste bezoek van de Koningin aan Amsterdam had de man van deze vrouw aan de Koningin een omstandig verbaal ge daan, hoe de zaak zich bad toege dragen. De aanvaring tusschen Zuiderdijk en Ezardian. Rijksmiddelen.

Volksblad | 1922 | | pagina 2