NEDERLAND. Stadsnieuws. Sport. Burgerlijke Stand van Goes. Telegraf. Weerbericht. reu ouder dc bepaling dat er niet vau raag worden uitgegeven zonder nadere goedkeuring van den Raad. De heer Goedbloed zal trachten de begrooting in den Raad te krijgen. De voorz. wijst er nog op dat wel de gedelegeerden der gemeente de be- grooting bespreken. En al zou men hier een afschrift krijgen dan nog moet men maar den moed hebben om aanmer kingen te maken. De heer Vienings zegt, dat de ge delegeerden steeds pal hebben geslaan voor de belangen der gemeente, maar men stuit met het hoofd tegen den muur. De heer Oosterbaan acht sommige cursussen wel wenschelijk maar niet noodzakelijk cu zou hierop de aandacht willen vestigen. Ook zou hij voor meergegoeden de cursusgelden willen verhoogen. De heer Conslandse zegt, dat B. en W. wel f 6000 van de oorspronkelijke reining hebben afgehaald. Spreker zou die raming ook willen zien, De voorz. antwoordt, dat B. en W. de raming „noodgedwongen" kregen en het bedrag er af konden trogge len omdat de minister allen nieuwbouw verboden heeft. Om zes uur wordt gepauseerd tot acht uur. Bq verhaal van bijdragen voor pen sioen kwam aan de orde het voorstel der fin. commissie om 3 pet voor eigen en 5x/a pet. voor weduwen en weezenpensioen te heffen van de sala rissen van alle ambtenaren en beamb ten der gemeente. De voorz. zegt dat bij de vaststel ling der salarissen het preinievrij pen sioen daarin is uitgedrukt. We zijn nooit vlug geweest met de verhoogin gen. B. en W. kunnen thans niet meegaan met de 8% pet. korting. De heer Oosterbaan deelt mede dat de fin. commissie haar voorstel zoodanig wil wijzigen dat het i Juli ingaat. De heer Vienings zou in 't volgend jaar na willen gaan of de daling der levensmiddelen voortgaDg vindt. Spre ker vindt het niet voorzichtig om reeds thans te korten. De heer Goedbloed wijst op de stij ging van het bedrag voor dea Hoofde- lijken Omslag. Over 10 jaar is het in vele gevallen een stijging van 100 pet. We kunnen in totaal zoowat 2 of 21/» maand werken voor onze belasting. Dat is een ongezonde toestand. Het is hard te moeten korteü, temeer omdat de salarissen der ambtenaren niet te hoog zijn. Maar de belasting drukt op de heele gemeenschap. Er moet inge grepen worden. De heer Stieger is het niet eens met dhr. Goedbloed doch wél met den voorzitter. Spreker herinnert zich dat 2 maal een loonsverhooging is tegen gehouden omdat we premievrij pensioen hadden. Van prijsverlaging merkt men nog niet veel. De voorzitter zegt dat het Rijk kin dertoeslag geeft, de gemeente Goes niet. Een vergelijking gaat dus niet op. De heer de Looff is tegen dea aftrek. De ambtenaren zouden zóó dubbel belasting betalen. De heer Goedbloed merkt op dat het belastbaar vermogen daalt. De hooge opbrengst van 1921 was toevallig. De voorzitter meent dat het voor zichtiger ware geweest het bedrag H.O. 1922 iets hooger te ramen. De heer de Die gelooft dat Goes, wat de belastingen betreft, in bijzonder gunstige omstandigheden verkeert. De fin. toestand is gunstig, wat ook bij leeningen blijkt. Spreker acht de loonen, gesteld dat er daling in de levensmid- delenprijzen was, wat niet het geval is, niet te hoog. Spreker is tegen den aftrek. Verschillende zaken- zijn in prijs 3 maal zoo hoog als in 1914 b.v. huishuur, vleesch, boter, schoolgeld. Spreker laakt het dat georganiseerd overleg niet behoorlijk is geveard. De heer Oosterbaan verklaart dat er wél daling is in de prijzen der levensm ddelen. Voor ieder, die er kennis van genomen heeft, is de daling te bespeuren, ai'eeu de huren zijn zeer hoog In tegenstelling met den lieer de Die, die de statistieken van onwaarde acht, merkt spreker op, dat de arbeiders bij stijging zich wel degelijk beroepen op de Amsterdamsche gezinsHatistiek. In alle bedrijven moeten de loonen omlaag. Is er in de salarisverhoudingeu van 't gemeente- personeel langzamerhand iets onbillijks gekomen, dan moeten de salarissen herzien worden. Maar de fin. commissie vond het moeilijk om met dergelijke voorstellen ineens te komen. De heer Flink vereenigl zich in hoofdzaak met den heer Oosterbaan. De salarissen van het secietarie personeel acht spreker over 't algemeen veel te laag. Spreker is tegen premievrij pen sioen, daar moet men zelf maar voor zorgen. Spreker wil herziening. De heer Van Melle gaat accoord met den heer Elink. De heer de Die repliceertAls de heeren den toestand zoo zwaar inzien, laten zij dan komen met vooistellen tot loonsverlaging. De heer Vienings bepleit nogmaals een jaar te wachten. De heer Gonstandse zegt, dat. er in de fin. commissie geen enthousiasme was voor dit voorstel. Echter moest men een tegenwicht vinden tegen den post voo? werkloosheidsbestrijding Spr. zou er voor zijn de salarissen te her zien en daarbij overleg te plegen met de organisaties. Daarbij kan dan te rade worden gegaan of de daling der levensmiddelen voortgaat. De heer Oosterbaan kan hiermee meegaan. Spreker had niet kunnen vermoeden, dat de prijsdaling hier ontkend zou worden, anders zou hij zich van gegevens hebben voorzien. Het voorstel der fin. commissie ver valt hiermee. Daarna worden de begrootingen van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch, voor het Grondbedrijf en van den Keuringsdienst van Waren behandeld. De begrooting wordt tenslotte met algemeene stemmen vastgesteld met een post voor Hoofdelijken Omslag van f 161.000,— Daarna werden de voorwaarden voor verpachting van het Schuttershof be handeld. De heer Goedbloed verdedigt zijn voorstel. De heer Stieger meent dat al die bepalingen remmend zullen werken op de inschrijvingen. De heer de Die zegt dat zijn fractie zal tegenstemmen, het is een aanflui ting van de openbaarheid. Het voorstel Goedbloed, waarin de schadevergoeding op f 50 wordt ge bracht, werd tenslotte aangenomen met de stemmen der 3 s.d.a.p.-ers tegen. De heer Oosterbaan wil het Schut tershof ook verbieden voor vliegende winkels. De heer Vienings steunt het voor stel. De vliegende winkels doen den winkeliers vaak oneerlijke concurrentie aan. De heer de Die merkt op dat het voor den huurder hoe langer hoe moeilijker wordt. De gemeenschap heeft voordeel van dergelijke winkels. En ze worden iü Goes toch niet geweerd. Het voorstel Oosterbaan wordt met 84 stemmen aangenomen. (Tegen de Die, Blaas, van Paassen en de Looff.) De voorz. zegt nog dat het gebouw in Januari onder de kap en in April klaar moet zijn, dan komen nog de herstellingen. De heer Oosterbaan acht hef ge» wenscht dat de huurder nog eenige aanwijzingen zal kunnen geven omtrent de inlichting. We moesten zóó vroeg verhuren dat dit nog mogeljjk is, b.v. in Etbruari. De heer de Die vreest dat de mu ziektent te klein zal zijn. De voorz. antwoordt dat we daar over de deskundigen hebben laten meepraten. De heer Gonstandse gelooft wel dat de tent voldoende zal zijn. De voorwaarden worden z.h.s. aan- nomen. De heer de Looff vraagt meer licht in de Jacoba v. Beijerenstraat, De heer Oosterbaan zou de feeste lijkheden met de toondagen wat willen inperken en voorts beter toezicht. Koekverlotingen zouden geweerd moe ten worden. De voorz. antwoordt dat verlotingen niet meer geduld zullen worden. Vroe ger duurden de Toondagen 4 weken, en iederen Zaterdag en Dinsdag open. Daarop is aangenomen een voorstel om ze van Dinsdag tot Dinsdag te laten duren. Och het is zoo'n koop- manschapje. De heer Vienings wil in Bouw plan I en II brievenbussen. Dit zal geschiedeD, De heer de Die wi] aan een der Bouwplannen het urinoir voor 't sta tion cadeau aoen. Hierna sluiting. De buurtvereeniging Tochtstraat en omgeving te R dam beeft Maandagavond een St. Nicolaasoptocht met muziek gehouden. Een paarhonderd kinderen liepen met den optocht mede. In de Zoomstraat gekomen sprong eensklaps een paard van den bakker J v. E dat in de Raephorststraat, bij het uit spannen, voor de muziek geschrikt en op hol geslagen was, midden in den stoet met het gevolg, dat de 11-jarige D. B. en haar 9-jarige broertje J. B., alsmede de 13-jarige M. N. K., en de 13-jarige D. B. gewo id werden. Eerst genoemd kind, een meisje, is met een hersenschudding in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen en de 3 andere kinleren, die alles hoofdwonden hadden, zijn daar verbonden. In den afgeloopen nacht zijn in het Molenbergpark te Heerlen t weeDuitschers aangehouden, die in het bezit bleken te zijn van verschillende sleutels, mas kers en schijnpistolen. De onveiligheid neemt hand over hand toeten plat— telande organiseert men reeds nacht wachten en het toezicht in de steden vraagt steeds meer opoffering van de politie. Te Herfte-Veldhoek bij Zwolle is een brutale aanrauding gepleegd. De alleenwonende bejaarde juffrouwHutten, werd in haar huis door een man aan gevallen. Een prop werd haar in den mond geduwd, en hij trachtte haar te binden. Een heftige worstpling ontstond, zij rukte zich den prop uit den mond en wilde gebruik maken van een revol ver. Hierop ging de aanrander aan dea haai. De politie heeft in verband met deze zaak een zekeren S. aange houden. zoo gehecht dat hij zonder de aan-* wezigheid daarvan geen stap voort wil. In den nacht van Zaterdag op Zondag was de hit losgebroken en uit den stal verdwenen. De olifant maakte een geweld van belang en kwam eerst tot rust toen het paardje Zondagmorgen een half uur buiten het dorp bij een landbouwer was opgevangen en weer bij zijn reuzen vriend teruggebracht was. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 17 December des morgei» te half elf, ds. J. Koekebakker. Ver, van Vrijz. Godsdienstigen. Zondag a s. zal ds. van Santen van Sliedrecht des avonds om 7 uur een godsdienstoefening leiden in het kerk gebouw der vereeniging. Geslaagd. Voor het exaïfcen handelseconomie slaagde aan de Ned. handelshoogesehool onze vroegere stadgenoot dhr. L, K. Brants. zondagsluiting apotheken. Zondag a.s, en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. La Porte voor het publiek zjjn geopend. Het programma voor a. Zandag is als volgt i D.O.S.K.O. IIGoes. B.O.Z,Walcheren. Ylissingen IIMiddelburg II. Competitie Z. V. B. ZeelandGoes II. De ZeeuwenZ.M.V. Z?elandia II—K.D.O. StavastT.O.V.I.D.O. Vlissingen IIIVeere. S.B.O.Walcheren II. 2e klasse. Stavast IIGoes III. D.E.T.O.S.B.O. II. Walcheren IIIT.O.V.I.D.O. II. S.O.D.A,Vlissingen IV. Voorwaarts Medio. Geboren: 10, Adriana Cornelia,d.v. Pieter Wessel en Dina Steenhard. Geboren 14, Maria Hubregta, d.v. Adriaan de Dreu en Maria Hubregta Mieras. Overleden14, Jacobus Labeur, 38 jr., ongeh. Verwachting tot den avond va» 10 dezerZwakke tot matige zuidelijke tot westelijke wind, nevelig tot be- trokkeu of zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Verhoring Schuttershof. Rondvraag. Etn droef St. Nicolaasfeest. Onveiligheid. Maandagnacht om 3 uur hebben arbeiders uit Vaals, die zich naar hun werk te Aken begaven, in een kuil laDgs den weg gevonden zekeren V., uit het Vaalserkwartier. De man was vreeselijk verwond en van alles beroofd. De geneesheer kon geen hulp meer verleenen de man is spoedig daarna overleden. Liefde onder dieren. De olifanten van Hagenbeek en de kameelen moesten Zondag van Oud- naar Nieuw-Vosmeer, maar de veerman durfde de olifanten de grootste weegt 3500 Kilo niet met de pont overzetten, dus moesten deze dieren de reis over Tholen maken. Bij genoemde dieren was ook een klein paardje en een der olifanten is daaraan In een riem blijven hangen. Een loopjoDgeD, C. N., die met een tasch kranten de trap afging in den winkel van Hector's boekhandel te Rotterdam, struikelde en viel van de trap. De tasch bleef haken en de riem gleed den jongen om de keel, zoodat ademhaling onmogelijk was. Even later vond de procuratiehoudster hem in bewusteloozen toestand. Onmiddellijk werd een dokter gewaarschuwd, die tevergeefs trachtte de levensgeesten op te wekken. Een slechte coöperatieVolgens een bericht in Het Volk zou het tekort van de coöperatieve aardappelmeelfa briek Westerwolde, te Veelerveen, f 750,000 bedragen. De directeur N. zou er met f 75.000 vandoor zijn. I in I i BMW—M—MWWWWMMMWSMMa Voetbal. Zuidelijke Se KI. A. V. B. District Walcheren en Z.-Bevelanê. Ie klasse.

Volksblad | 1922 | | pagina 3