Gemeenteraad van Goes. voor de aanvoering in oorlogstijd ernstige bezwaren opleveren". Dus hier geen bezuiniging. Bij deinten dance zijn twaalf hoofdofficieren dat zal acht worden. Kolossaal. Het aantal officieren bij de militaire administratie zal „tot noodzake lijke* beperkt worden. Nu kunnen we slapen. De bouwkosten van een normale marechaussee-Kazerne voor een onbereden brigade „op een terrein, waar geen bijzondere fundeering wordt vereischt en dat gunstig ge legen is voor wat betreft den aan voer van bouwmaterialen, enz.", zyn gedaald van twee en zeventig op vijf en twintig duizend gulden. Voor een klein beetje andere fun deering en voor enkele meters verder vervoer zullen de kosten natuurlijk weer stijgen. Wat een reusachtige bezuiniging. Zoo zijn er nog heel enkele kinderachtig heden. Het eindcijfer der oorlogs- begrooting is nu door het „bezui nigen" van ruim 64 millioen ver minderd tot zeer ruim 63 millioen. Deze minister heeft het dus niet verder weten te brengen dan een bezuiniging van ruim negen en een halve ton, dus nog niet één millioen op een begrooting van 64 millioen. Waar blijft de 17 procent? En waar blijft Mussolini met zijn zwarthemden, die dezen minister uit wandelen zendt Tweede Kamer, op uw post! Colijn, hier is uw taakW. Donderdagmiddag vergaderde de ge meenteraad, onder leiding van den wn. burgemeester, den heer D. D.^v. d. Bout, die de vergadering met gebed •pende. Alle leden waren aanwezig. Werkloosheid. De heer Duvekot, (het eenigst iid der fln. commissie, welke geen zitting had in de raadscommissie i.z. werk loosheid) gaat accoord met het voorstel van B. en W. en geeft nog in over weging den verkoop der hoornen aan den opril Westwal te doen strekken om den te leenen post te verminderen. De heer de Die zegt dat er onge veer 100 werkloozen zijn. B. en W. hebben echter de kans gezien dit getal tot ongeveer 15 te reduceeren. Voor een categorie van werkloozen, die bij hun ouders inwonen, moet de vader maar zorgen, aldus B. en W. Kolen lossers enz. moeten volgens spreker, al zijn zij een paar dagen in de week werkzaam, onder de werkloozen worden gerekend. De bouwvakarbeiders worden langzamerhand allen werkloos, in ver band met de jongste circulaire van den minister. Wat zijn bercepswerkloozen Hooren hieronder ook de mannelijke en vrou welijke renteniers Men kon geen voldoende werk vin den voor de werkloozen en daarom heeft men tot op 15 werkloozen ge schift. Spreker wil ook een regeling treffen voor de crisis-werkloozen, gelijk in veel gemeenten geschied is. Goes wil in alle opzichten groot wszen, zoowel wat gebouwen als wegen betreft, maar wat de werkloozenzorg betreft, stelt de gemeente zich op een standpunt, erger dan de boerengemeen ten in den omtrek. Feitelijk wordt slechts f 7500 uit getrokken voor de werkloozen, het andere deel wordt door het Rijk be taald of komt al op de begrooting voor. Ook het Bergpad kau in orde ge bracht worden, voorts het Koolpaadje, hier is een taak voor de gezond heidscommissie. Wij zeggen er moet zoowel werkverschaffing komen als steun. Wat het loon betreft, de keereu geven toe dat een loon van f 20 per week te verdedigen is. Eu ze komen met f 12. Daarvoor hebben zij hun licht opgestoken bij werkgevers, wier naam bij de arbeiders geen besten klank heeft. De loondruk is in het nadeel der arbeiders en in 't voordeel van eenige werkgevers en verschaft aan de gemeente goedkoope arbeidskrachten. Spreker meent dat het loon van f 12 demoraliseerend zal werken. De meeste arbeiders worden door de gemeente naar het Burg. Armbestuur verwezen. Spr. leest eenige brieven hierover voor. Er is nooit een be spreking gehouden tusschen de vak centrales en het gemeentebestuur. Wel met dhr. Rothuizen. Het was een soort examen, waarbij blijkbaar de Goesche Bestuurdersbond gezakt is. In een commissie is gebleken dat er nog raadsleden zijn, die de werkloosheid hier een storm in een glas water noemen. Twaalf gulden is niets Spr. stelt voor le. het loon op f 20 te bepalen. Daarnaast een steunrege ling van f 12 en f 1.35 per kind, voorts f 5000 uit de gemeentekas en ten slotte uitkeeringen van cokes, na 2 weken 1 H.L., na 4 weken 1 H.L. en na 8 weken weer 1 H.L. aan de menschen die den steun ontvangen. De voorz. merkt op, dat er een Koninklijk besluit van 18 Aug. 1922 is, waarbij vernietigd wordt een besluit van den gemeenteraad van Alkmaar, omdat het loon dat bij werkverschaf fing bepaald werd ging boven het nor maal loon in het vrije bedrijf. In het landbouwbedrijf alhier is het loon f 1.60 per dag. Als we hier boven gaan, zou het raadsbesluit vernietigd worden. Dan is er een Kon. ^besluit van 14 .Juli 1922 ter vernietiging van een besluit der gemeente Utrecht als zijnde in strijd met het algemeen belanghet betrof hier een regeling voor werk loozen, die bij hun ouders inwonen. In het Kon. besluit wordt o.m. gezegd dat de zorg voor het kind iu de eerste plaats bij den vader behoort en niet bij de overheid. Dergelijke Kon. besluiten kunnen niet genegeerd worden. De voorstellen-De Die worden ach tereenvolgens alle verworpen met 10-3 stemmen (voor de heeren De Die, Blaas en v. Paassen.) Daarna kwam het voorstel van B. en W. De voorz. merkte op, dat de dem ping van het Kleine Vestje volgens hem niet het resultaat zal hebben dat men er van verwacht. Wanneer het voor stel van B. en W. wordt aangenomen, is dus tevens de rooiïog der boomen aan de Opril Westwal aangeuomen en het voorstel der fin. commissie. De heer de Looff zou hij het brug getje over de vest bij het Ravelijn, den opstap wille» doen wegnemen, De voorz zegt dat die opstap inder tijd gemaakt werd omdat de brug alleen bestemd is voor voetgangers. Als er geen bezwaar tegen bestaat, zal aan het ver zoek van den heer de Looff voldaan worden. De heer de Die becritiseert de hou ding van de regeering ten aanzien der werkloozen. De regeering wil de arbei ders afslachten. De loonen in het landbouwbedrijf alhier acht spreker veel te laag, ia Heinkenszand is het f 1,25. Het gemeentebestuur van Goes stelt zich aan de zijde der werkgevers. Het blijkt ook uit de begrooting ten aanzien der gemeente-ambtenaren en beambten. In de Heiiige Schrift staat dat de dorstigen gelaafd en hongerigen ge spijzigd zullen worden. Hier in Goes gebeurt dit niet. De voorz. zegt dat bij de commissie leden niet de bslangen der werkgevers hebben voorgezeten. Maar wèl het be lang der gemeente Goes. Als we f 20 gaven, zouden uit de buitengemeenten velen naar Goes komen, en bovendien zouden we de werkloozen lang houden. Dat zou niet iu 't belang der gemeente zijn en wij behartigen de belangen der gemeente Goes. De heer de Z?te:Wij ook. Spreker protesteert tegen de woorden van den voorz. Het is ook in het belang van den middenstand dat de arbeiders een behoorlijk loon hebben. Er zou een bepaling kunnen worden opgenomen dat de regeling alleen voor arbeiders van Goes zal gelden. De heer Blaas zou een loon van f 16 willen voorstellen De voorz. meent dat dit besluit toch vernietigd zou worden door de kroon. Het voorstel B aas wordt hierop verworpen met 94 stemmen. (Voor De Die, Blaas, v. Paassen en De Looff.) Hierna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Het over roote deel der aanwezigen op de publieke tribune verlaat de ver gadering. Ga8tarieven. De heer Stieger, voorz. der Gas- commi88ie, zegt dat deze zich refereert aan het voorstel van den directeur. De heer De Die zegt dat de min- derheid in de Gascommissie voorstelt voor Goes een gas prijs van 10 cent en 11 en II1/» cent voor de buiten gemeenten, voorts om de prijzen voor gewoon gas en muntgas gelijk te stel len en om de reducties te doen ver vallen. Spreker laakt het dat de buitenge meenten de reductie betalen. Dat komt dus gedeeltelijk voor rekening der arbeiders daar. Ook de accountant acht de reductie ongemotiveerd. Kloetinge heeft bepaald dat gas moet geleverd worden van 5000 calo rieën. En dit geschiedt niet. Er wordt met het gas op een reuzenmanier ge matst. De voorz Is U klaar De heer Stieger beantwoordde den heer de Die. We komen thans tot een kostprijs van 10 4/ioo cent, maar de reden waarom de meerderheid den tegen- woordigen prijs wil behouden (11 cent) is, dat dan gehoopt wordt in 1928 het nadeelig saldo van f 12000 in te halen. De voordeelen aan muntgas ver bonden, wettigen zeker den hoogeren prijs. Ook over de afschaffing der reductie is vaak uitvoerig gediscussieerd. Door de groote verbruikers kan de prijs hier op 11 cent bepaald worden, wer den de reducties niet gegeven dan zou de gasafname zoodanig verminderen, dat het gas veel duurder worden zou. De gemeente Kloetinge zou zich zeker niet gelukkig achten wanneer volgens voorwaarde geleverd zou zijn, daar het dan veel meer gekost zou hebben. De prijs onderscheidt zich zeer gunstig van andere gemeenten. De ca lorische waarde is den laatsten rijd verbeterd. De voorz. gaat geheel accoord met de woorden van den heer Stieger. Het bedrag dat nog te kort is moet worden aangezuiverd, wanneer we den pr s gingen verlagen zou de gemeente Goes bij moeten passen en zouden Kloetinge en Wilhelminadorp een toelage uit de de gemeentekas krijgen. Dat zou zeker niet wenschelijk zijn. De heer de Die zou den crisispost der waterstofgas-installatie willen aflossen uit een mogelijke ui'keering uit de oor logswinstbelasting De gasprijs kent geen progressie, zooals de H. O. Of liever, een progressie den verkeerden kant uit. Het is lariekoek dat de grootverbrui kers den gasprijs goedkoop maken, in een plaats als Goes. We krijgen er juist door dat de gasprijs hooger wotdt bepaald. In verband met een en ander doet dhr. De Die verschillende voorstellen, die allo met 103 stemmen verworpen worden. De voorz. zegt dat er al een bepa ling is dat het gas 4500 calorieën moet zijn. Ds heer de DieDat gebeurt niet. Spreker wil controle. De voorz.Het treft dat U lid is van de gascommissie. Daarna het voorstel De Die om den post dtr Waterstof-gasinstallatie uit den H. O. te betalen. De voorz.Dus om Kloetinge en Wilhelminadorp een toelage ui* de gemeentekas te geven. De heer de DieDie heeft U altijd belatafeld. Het voorstel wordt eveneens ver worpen met 103 st. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 10 3 stemmen. De s d a.p.-ers tegen Gemeentebegroting 1928. De heer Oosterbaan zegt dat de fin. commissie heeft overwogen het presen tiegeld van den Raad af te schaffen, zij heeft geen voorstel ingediend, wat niet wil zeggen dat de leden er tegen zijn. De heer v. Melle komt met het voorstel om in verband met de alge- mee»e bezuiniging de presentiegelden af te schaffen. De voorz. meent dat dit voor sommige leden bezwaar zou opleveren. De heer v. Melle vindt dat de partij die geringe onkosten dan wel kan dragen. De heer Oosterbaan ondersteunt het voorstel v. Melle. De beer de Die zegt dat het pre sentiegeld niet allee» een vergoeding is voor de raads-, maar ook voor de commissie-vergaderingen. Hoe moet volgens d n heer v. Melle een ¥wilde" ondersteund worden, die geen lid van een partij is De heer Vienings sluit zich grooten- deels bij dit betoog aan. Ook bij de Prov. Staten wordt het presentiegeld niet afgeschaft. Het is een prikkel. De beer v. Melle beantwoordt den heer de Die en wijst o.a. op de even redige vertegenwoordiging. De heer Geedbloed sluit zich bij den heer v. Melle aan, daar hjj den fin. toestand der gemeente alles behalve gunstig inziet e» een offer ook door de raadsleden gebracht moet worde». De heer de Die wijst op de verla ging van den belastingfactor op 0,8. Het voorstel v. Melle wordt aange nomen met l6 stemmen. (Tegen de heeren Vienings, de Looff, v. d. Bout, de Die, Blaas en v. Paassen). Bij toelage aan de bijz. bewaarscho len herinnert de heer Oosterbaan asn de door B. en W. toegezegde nieuwe regering daarvan. De Bewaarschoolwet is uitgesteld, maar spreker acht rechts gelijkheid tusschen bijz. en gemeente lijke bewaarscholen gewenscht. De voorz. meent dat een dergelijke toezegging niet is gedaan. Spreker gelooft dat een zeker iemand daarover eens met den burgemeester zou spreken. De heer Goedbloed steunt den heer Oosterbaan. B. en W. zullen deze kwestie nader onder de oogen zien. Bij het punt Toelage a/d. Ambachts school en de Vakschool voor .Meisjes zegt de voorz. dat men daar absoluut machteloos tegenover staat. De minister beslist. Het isSijmen betaalMaar je hebt niets te zeggen. Spreker acht meerdere medezeggenschap wel ge wenscht. Spreker merkt op dat het Rijk 70 pet. der uitgaven betaalt. Door de cursusgelden te verhoogen zou men van iedere f 10 meerdere ontvangst, f 7 aau het Rijk geven. De heer Goedbloed wii weten waar voor men zijn geld besteedt en vraagt een begrooting. De heer Vienings be?e6tigt het ge sprokene door den heer v. d. Bout. Besloten wordt den post goed te keu-

Volksblad | 1922 | | pagina 2