No. 100 Zaterdag 16 December 1922 45 Consuls, waakt FEUILLETON Esq geheimzinnig geval. 6 t *la k Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hali jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 Ulia* te bezorgen bij N. V, Goesche Courant en Kleeuwcns Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiëu 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advsrteatlëa, als geboorte-, huwelijks-, verjarisgs-, doodberichten es de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor des prijs van f 1, Na den oorlog en vooral na de stichting van den volkenbond werd velerwege de leuze ,/ontvi apening" vernomen. Al dadelyk waren velen, en daaronder ook wij, van meening, dat van ontwapening binnen afzien- baren tijd wel niets zou komen, doch dat een aanmerkelijke beper king der bewapening niet alleen hoogstnoodig, maar ook zeer wel mogelijk zou zijn. Wie nu het ant woord leest, dat onze nieuwe mi nister van Oorlog geeft op de op en aanmerkingen aan zijn adres door de Tweede Kamer gemaakt, wordt heel onzacht uit zijn roos- kleurigen droom wakker geschud. Daar staat, „dat de bestaande toe standen en de geschiedenis van den jongsten tijd geenszins steun geven aan <!e meening, dat een durende vrede zelfs maar in het verschiet zou zijn dat weerloosheid zelfs zser ernstige moeielijkheden zou kunnen uitlokkenen ten slotte dat niet kan worden ingezien, waarom Nederland in staat en geroepen zou zyn om met opoffering van zijn levensbelangen en zeker ook ten nadeele van de rustin West-Europa het voorbeeld van ontwapening te geven". De minister beweert hier dus, dat onze levensbelangen opge offerd zouden worden en dat de rust in West-Europa nadeel zou onder vinden, als wij ons leger afschaften. Wie lacht daar Nota bene ons legertje zou v<5or »de rust van West- Europa" een zeer groote beteekenis hebben 1 Waar haalt de minister de dikke woorden vandaan Hoe het zij, van hem hebben we geen 49 Roman van H, W. Tracht mijn goede bedoelingen te begrijpen, wanneer ik u, zooals ik reeds zei, alle middelen aanbied, geschikt om u een groote loopbaan te openen, een verre baan* bedoel ik, want als ge daar buiten in de wijde wereld zijt, zult ge 't ge makkelijkst vergeten". Terwijl ze sprak, had Leo zijn gloeiende oogen onafgewend op haar gericht gehouden. Doch haar woorden hadden geen enkelen ge- voeligen klankze gaf hem zijn afscheid met de vastberadenheid der vrouw, die besloten heeft zich een lastigen aanbidder van den hals te schuiven Elk van die woorden viel als een hamerslag op zijn hart en bracht gesmoorde smartgeluiden voort waarop ze geen acht sloeg. Hij zweeg, maar kruiste de armen over de borts, met geweld terug voorstel tot ontwapening te wach ten. Uit de bekende cijfers blijkt, dat de uitgaven voor onze landmacht met 32 procent zyn gestegen. //Maar, zegt de minister, hieruit mag niet opgemaakt worden, dat onzeweer- macht in diezelfde mate werd uitgebreid". Die hoogere uitgaven hebben heel andere oorzaken ver hoogingen der jaarweiden, soldijen, daggelden, loonen, toelagen, ver goedingen,enz. verderde geestelijke verzorging der militairen en de vooroefeningen. Aangenomen, dat dit alles juist is, dan blijkt toch, dat voor deze dingen met volle hand uit de schatkist is gegrepen. Op de opmerking, dat ons leger te groot is voor onze draagkracht, antwoordt de minister: >}De leger- sterkte te verminderenen daardoor over de geheele lijn een verzwakking aan te brengen, waardoor de kracht van een aantal bataljons, voorzien van de noodige infanteriebewape ning, zou worden ingeboet en vooits de geoefende mannen zouden ont breken, wanneer in een bondgenoot- schappelyken oorlog materieel te onzer beschikking zou kunnen wor den gesteld, moet ontoelaatbaar worden geachts Die bataljons, wier kracht zou worden ingeboet, zullen we maar laten zwemmen, in de hoop en het vertrouwen, dat de menschen er wel het leven zullen afbrengen. Wat de minister hiervan zegt, lijkt ons pure onzin. Maar dan als de legersterkte verminderd werd, zouden dè geoefende mannen ontbreken, enz. Eerste vraagwan neer wij als lid van den volkenbond in een bondgenootschappelijken oor log werden betrokken, zouden dan cweatB—BBaBawa—pB—aBBPBMBH— dringend, wat zich in woorden uiten wilde. „Het scheen my reeds een ongeluk toe", ging ze op denzelfden toon voort, „dat we elkaar weer moesten ontmoeten Ge zaagt me toen als treurende weduwe, die u niet het minste recht had gegeven haar in den weg te treden nadat „Nadat ge mij niet meer noodig hadt", voltooide hij den zin, zonder bijna de tanden te ontsluiten. „Ge vergat, dat ge te doen hadt met eon man van goede afkomst en beschaving die, na de tijdelijke onge legenheid, welke hij zichzelf te danken had, het recht toch meende te hebben de schoone weduwe te aanbidden, als hij haar weer mocht ontmoeten". „Ik betwist u dat recht niet". Ze lachte verlegen, altijd hopende hem met haar wenschen te ver zoenen „maar mijn vriendschap had u voldoende moeten zyn". „Ik was wel een dwaas, dit beken ik, toen ik rny'n oogen ophief naar de schoone en rijke vrouwmaar zij was schuldig, toen ze mij hoop gaf en den schijn aannam, als ware onze bondgenooten dan het recht hebben, ons te dwingen, een grootcr aantal manschappen te leveren, dan op dat oogen blik bij ons in het leger beschikbaar waren Wij ken nen niet alle bepalingen van het volkenbondstractaat, die daarop be trekking hebben maar wij nemen volstrekt niet aan, dat de genoemde dwang op ons uitgeoefend zou kunnen worden. Tweede vraag als dan het aantal door ons te leveren manschappen door onze legersterkte bepaald was, zouden dan onze bondgenooten ons meer „materieel" opdringen, dan door die manschappen gehanteerd zou kunnen worden Het zou toch hl te dwaas zijn, om aan deze mogelijkheid een oogenblik te gelooven. In verband hiermee de volgende woorden van den minister„Het contingent is voor de lichting 1923 bepaald op 23500 man, waarvan bij de indiensttreding naar schatting reeds zullen zijn afgevallen ten minste 2000 man. Het staat vast, dat aan het eind van het lichtings jaar de sterkte beneden de 19500 man zal zyn gedaald. Met een ver laging van het contingent tot 13000 man sou de Regeerirg zich niet kunnen vereenigenMen ziet dus de geheele legersterkte en het con tingent voor het volgende jaar worden niet verminderd. Yerder„Binnen eenigen tijd zal een wetsontwerp worden ingediend tot instelling van een bewapenings fonds, dat zal worden beperkt tot hetgeen in de allereerste plaats noodzakelijk is voor een enigermate behoorlijke geschuUewapening van het leger. Naarmate zich de om- mijn hulde haar welkomik was zoo verblind, dat ik niet zag hoe ze den armen dwaas met bedne- gelijke hoop vleide". De laatste woorden klonken bijna dreigend ze ontving er wel een vluchtigen indruk van, maar ze gevoelde zich eensklaps beleedigd door zijn verwijten haar wangen kregen een blos en ze zag hem uitdagend aan. Langzaam richtte ze zich uit haar trage houding opze ging naar haar lessenaar, nam er een geëmail leerde portefeuille uit en wierp ze op het tafeltje. „Men heeft mjj gezegd, mijnheer Von Wiedenstein, en gij zelf heb 't bekend, dat ge in een benarden toestand verkeert. Neem dat en bespaar ons verdere pijnlijke ver klaringen maar uzelf het verwijt, dat ge mij niet sinds lang begrepen hebt". Ze keerde hem den rug toe, ging in trotsche houding naar de portière, schoof ze met beide handen on stuimig op zij en verdween. Roerloos stond Leo nog minuten lang op dezelfde plek. Dat laatste standigheden ontwikkelen, zal de regeering hebben te overwegen, of en in hoeverre het noodig zal zy'n, voor de verdere voltooiing van de geschutbewapening een nieuw ontwerp in te dienen u Hoeveel geschut met bijbehoorende munitie zal Oorlog „in de allereerste plaats nood zakelijk" achten Is er iemand, die op de zuinigheid van het oorlogs departement eenig vertrouwen heeft Ja Die man verdient dubbel en dwars de anderhalve ton uit Broekhuys' premieleening. Yoorloopig zal de minister nog geen groote sommen voor geschut, enz. aanvragen. Maar we moeten erop voorbereid zijn, dat dit toeh zal gebeuren, „naarmate de om standigheden zich ontwikkelen," dus zoo spoedig mogelijk. De ge schutbewapening moet immers ffver- der voltooid" wordenSta maar vast, belastingbetaler Uit het vorenstaande blijkt met volkomen duidelijkheid, dat van dezen oorlogsminister niet alleen geen voorstel tot ontwapening, maar ook geen ernstige poging tot beperking van bewapening van eenige beteekenis te wachten is. In zyn memorie van antwoord lezen we ook Vooral stond en staat de noodzakelijkheid, dat ook op de militaire uitgaven het bezuiniginge proces worde toegepast." En nog meermalen in dezelfde memorie hooren we van bezuiniging en van den treurigen toestand onzer finan ciën. Zien we ook iets daarvan? Het aantal actief dienende gene raals, dat achttien bedraagt, kan onmogelijk verminderd worden want dat zou //zoowel voor de kommandovoering in vredestijd als verwijt had een verpletterende uit werking. In de oogen der wereld reeds veroordeeld om den berooiden toestand, waarin hij zichzelf had gebracht, nadat zijn familie hem nog eenmaal te vergeefs de middelen had verschaft om tot een ordelijk leven terug te keeren, thans sma delijk verlaten, bloedig gekrenkt in zijn liefde, in zyn eer, aan wier droevig overschot hij zich in zijn mislukte carrière des te angstvalliger vastklampte, boog deze laatste ver nedering, die hy nog kon ondergaan, hem geheel ter aarde. Bleek, met doffe, wezenlooze oogen, zag hij eindelijk om zich heen, als moest hy zich overtuigen of 't wel waar kon zijn. Hij zag zich alleen in het excentriek ge meubeld vertrek, waar hij aan haar voeten placht te zitten, als ze zich verveelde en waar ook menig ver trouwelijk woord, menig vriendelijk lachje hem het geloof hadden inge boezemd, dat ze iets voor hem gevoelde. En nu Wordt vervolgd).

Volksblad | 1922 | | pagina 1