Uit den Vreemde. Sport. Telegraf. Weerbericht 431e Staatsloterij 2e kl. Burgerlijke Stand van Goes. van 25 of meer leerplichtige kinderen blijk geven dat zij openbaar onderwijs voor deze kinderen in de gemeente verlangen, of zoolang nog 18 of meer leerplichtige kindereu de bestaande openba:e school bezoeken. De tbans in de wet genoemde gr-tallen 12 en 8 blijven mitsdien gehandhaafd. De uitsluiting bij de Twentsch-Gel- dersche Fabrikantenvereniging is op geheven. In verschillende fabrieken is het week hervat. Tr Hengelo zijn bij een demonstra tie voor de woningeu der firmanten van de Eerste Ned. Kantfabriek ruiten ingeworpen. De directie van de Turmac-s'garetten- fabrieken te Arnhem verzoekt mede te deelen dat het bericht, als zouden haar fabrieken zijn stopgezet en het perso neel tegen 1 Januari ontslag is aan gezegd, onjuist is. Waarschijnlijk, zoo zegt de directie, is misverstand ont staan, doordat de verkoopsafdeeiing naar Amsterdam wordt overgebracht en eenigen van het personeel niet medegaan naar de hoofdstad, De directie verzekert dat, integendeel, het bedrijf en het personeel voortdurend worden uitgebreid. Malone de Engelsche admiraliteit tot leugenaar gemaakt. En terwijl men wist, dat men zelve verantwoordelijk was voor de 1500 verloren gegane menschenlevens immers die berustte bij de regeering, die het oorlogstuig op een passagiere schip deed vervoeren heeft men, tegen beter weten in dus, de schuld op Duitschland gegooid. Welk een les voor de mecschen, om niet te spoedig partij te kiezen en niet te spoedig te veroordeelen. Waarom is dit rapport niet terstond na de torpedeering, toen het aan president Wilson is uitgebracht, gepu bliceerd Gemeld wordt dat de Ameriksansche regeering dit niet toe stond, ondanks den op haar uitge- oefeuden drang. Dit alles werpt wel een vreemd licht op Wilson, de man met het zalvend gebaar en de veertien punten, waaraan Duitschland zich ten slotte heeft gespietst. 5 millioeu gulden per jaar aan admi nistratiekosten, terwijl met de uitvoe ring der industrieele ongevallenverze kering een bedrag aan administratie kosten van ruim 3.5 millioen gulden is gemoeid. Een leger van ambtenaren (plm. 3000 man) vindt emplooi bij de uitvoering dier verzekeringen en enorm is de hoeveelheid paperassen, welke in een jaar moeten worden uitgereikt, bijgehouden, bewaard.) De voorstellen tot herziening zijn overeenkomstig de denkbeelden van mr. Groeneveld (chef der afdeeling arbeidsverzekering) welke wij in ons nr. van 21 October j.l. reeds hebben weergegeven. Zooals men weet zijn de hoofdpunten Ongevallenwet, ziektewet en invali diteitswet behooren toepasselijk te wor den verklaard op dezelfde personen. De noodzakelijke basis der sociale verzekering wordt gezien in de ver zekering van ziekengeld en in de ziekte verzorging. Regel behoort te zijn uitvoering der verzekering door belanghebbenden zelf waarbij iu het bijzonder gedacht wordt aan het instituut der bedrijfsvereenigiug, zooals dat in de Land- en Tuinbouw ongevallenwet 1922 is gerege'J. De Overheidsorganen dragen dan een aan vullend karakter. De minister heeft het advies van den Hoogen Raad van Arbeid over deze voorstellen gevraagd, in 't bijzonder over de volgende punten 1. Is het gewenscht de verplichte Ongevallenverzekering, de verplichte ziekteverzekering en de verplichte invalidiieits- en ouderdomsverzekering uit te strekken tot alle personen, die in dienstbetrekking tegen loon werkzaam zijn 2. Is het gewenscht de ongevallen, althans voor zooveel de gevolgen daar van zich niet uitstrekken tot langer dan een bepaalden tijdsduur, ais ziekte gevallen te doen vallen onder de Ziektewet Zoo ja, zal dit dan moeten gelden uitsluitend voor zooveel betreft de toekenning van geldelijke schadeloos stelling of ook voor zooveel betreft de geneeskundige verzorging 3. Is het gewenscht in de Invalidi teitswet te breken met bet stelsel der iodividuee'e rentebepaling en daarvoor in de plaats te stellen een stelsel van eenheidsrenten 4. Is het gewenscht de collectieve ziekteverzekering van de arbeiders in dienst van den werkgever in de plaats te stellen van de individueele verzeke ring van den arbeider? 5. I<* het geweDscht de uitvoering van de sociale verzekering op te dragen a. uitsluitend aan een of meer over heidsorganen (Rijks veizekeringsbank, Raden van Arbeid) b. uitsluitend aan organen, daartoe in het leven geroepen, hetzij in sa menwerking door werkgevers- en werk nemersorganisaties, hetzij door indivi dueele werkgevers (de Bed rij fsvereeniging in den zin der Land- en Tuinbouw- Ongevallenwet 1922), hetzij door individueele arbeiders (de erkende zie kenkas iu den zin der Ziektewet) c. aan als gelijkgerechtigden naast elkander staande organen, bedoeld onder letters a en b d. aan organen, als bedoeld onder letter a, met als aanvulling organen, als bedoeld onder letter b e. aan organen, als bedoeld onder letter b, met als aanvulling organen, als bedoeld onder letter a Uit de Mem, van Antwoord blijkt nog dat de regeering haar voorstel heeft teruggenomen volgens hetwelk afwijking van den regel, dat in elke gemeente voldoend openbaar onderwijs zal worden ingericht., niet geoorloofd zal zijn, indien ouders of verzorgers Al is de leugen nog zoo snel. De lading van de Lusifania Eindelijk, na ruim zeveu jaar is thans het rapport gepubliceerd, dat is opgemaakt door Dudley Field Maloue, de hoogste ambtenaar van den douane dienst van de New-Yorksche haven. Hij zelf had het schip van onder tot boven onderzocht en was nog één uur voor het vertrek, dat op 1 Mei 1915 plaats vond aan boord. Malone zegt dat hq geen aanwijzin gen gezien heeft voor de aanwezigheid van kanonnen of van hulpmiddelen om deze te monteeren. Er waren geen groepen soldaten aan boord; indien er al soldaten of z elieden geweest zijn, hebben deze de reis als particulieren ondernomeu. Het rapport constateert nog, dat de lading aan boord zorgvuldig was gecontroleerd, toen zij aan boord werd gebracht. De Lusitania had 5,468 kisten met munitie aan boord, te weten 4,200 kisten met patronen (metallic cartridges), geconsigneerd aan het bureau te Londen van de Reminton Arms Cy. en bestemd voor de Britsche regeering; voorts 18 kisten met lonten, 1250 kisten met granaatkartetsen (shrapnell's), 3 kisten met granaat omhulsels, ééu leege in twee stukken gezaagde granaat van hoog explosief vermogen dit alles volgens inlichtingen van den controledienst. Krachtens een beslissing van het Amer. dept. van koophandel werd ,/klein-geweertf- ammuuitie niet beschouwd als ontplof baar goedje en mocht het daarom op passagiersschepen worden vervoerd. Tot zoover het rapport. Het gevaar zat hem echter niet in de ontplofbaarheid, het gevaar zat in de mogelijkheid van torpedeering wegens munitievervoer. De Duitsche gezant had de passagiers uitdrukkelijk gewaarschuwd. Bij hoog en bij laag is indertijd door Engeland volgehouden, dat de Lusitania geen munitie aan boord had. De Engelsche en de Fransche pers, bewerkten de politieke opinie met ware virtuositeitde Duitschers werden uitgemaakt voor al wat leelijk is, zij waren monsters, die een schip naar den kelder zonden, waarop slechts weerlooze vrouwen en kinderen waren. En nu blijkt het dat er munitie aan boord was. Nu wordt door het rapport van Doilarzwenking. De dollar staat op 1800Poincaré heeft slecht van Duitschland gedroomd. De Do lar staat op 1600 Lloyd George heeft goed ontbeten. De dollar staat op 1700 Poincaré drinkt met drie fameuze chauvinisten een glas absinth. De dollar staat op 1600 De rijks kanselier verklaart, dat Duitschland bereid is te betalen. De dollar staat op 800 Poincaré koopt een Duitschen herdershond. De dollar staat op 1200 De her dershond is niet kamerzindelijk. De Dollar staat op 1100 Poincaré heeft vergeten Lloyd George op diens verjaardag te feliciteeren. Naar aanleiding van het feit, dat ergens bij Berlijn in een groot indus trieel bedrqf de hoofdboekhouder minder verdiende dan de portier, teekeut Abeking in IJ 11e de situatie uit en laat den portier zeggen Daar is iemand, die spreken wil, En nog watna bureautijd moet je maar eens bij me komenik heb nog een net jasje voor ie. Het maandelijksch tractement van den jongsten bediende 1 Segebarth teekent een aap van een jongen, die lakoniek z'n hand ophoudt, terwijl een oud man voortdurend stapels papier geld aansleept. Ja kind, de liefde is nu gecom pliceerder, zegt een bakvisch tot een andere, vroeger keek je bij een man alleen maar of je hem aardig voud, nu moet je ook nog rekening houden met de valuta, waarin hij leeft. Ook in Oostenrijk spotten de bladen met de Kroon. Wat heb je daar? vraagt de vrouw. Een invitatie. De Miillers vragen ons op hun bal. Wat een wonderlijk ding is die kaart 1 Laat eens kijken, 't ls waarlijk een bankbiljet van duizend kronen Wat kunnen sommige menschen toch raar doen Een bal op touw zetteu en voor een simpel invitatiekaartje willen ze niets uitgeven bivak commandaut, luitenant H. Acker- mann doodgeschoten, een Europeesoh sergeant gewond en diens huishoudster gedood. Hij werd door een patrouille neergelegd. Volgens een telegram uit Konstan- tinopel zoeken de Nationalisten man nen voor de honderd-en-vijftig vrou wen van den vroegeren Sultan, die nu door de regeering ondersteund worden. De dames worden allen beschreven als aangenaam van uiterlijk. Zij zijn van 17 tot 35 jaar oud. Volgens de Etoile Beige, zou de Belgische regeering onder bepaalde omstandigheden vóór bezetting van de Roer zijn door alle bondgenooten ge zamenlijk. Het programma voor a. s. Zendag is als volgt GoesVlissiugen II. WalcherenD.O.S.K.O. II. B.O.Z.Zeelandia. Ie klasse. K.D.O.Stavast. Zeelandia IIT.O.V.I.D.O. Rood WitVlissingen III. Walcheren IIVeere. ZeelandGoes II. De ZeeuwenZ.M.V. sf 2e klasse. Goes III—D.E.T.O. Rood Wit IIStavast II. M.E.D.I.O.T.CLV.I.D.O. II Walcheren IIIVlissingen IV. Zeeland IIS.O.D.A. Ook de burgemeester van Goes heeft medegedeeld openbare bokswedstrijden in zijn gemeente niet te zullen toelaten De verwachting tot den avond vaB 9 dezer luidt Meest matige, later afnemende Noor delijke tot Westelijke wind, afwisselende bewolking, weinig of geen neerslag, overdag zachter. 2e lijst Trekking 5 Dec. f 1500: 6749 f 1000: 3044 7058 18127 f 400: 15818 18656 21518 f 200: 4106 18734 20740 f 100: 2949 3835 13735 20152 4e Ijjst Trekking 7 Dec. f 1500: 3913 f 400: 19769 f 100: 198 Geboren4, Marinus, z.v. Guiljam Brnel en Johanna Magdaiena Gunst. Overleden5, Margaretha Martina van Overzee, 34 jvrouw van Toni van Heel. üehuwd 7, Jacob Burr ij, 27 j jm, te Amsterdam en Elisabeth Cornelia Magielse, 23 j., jd. te Goes 7, «Job Laurens HeBdrik Bom, 25 j., jm. te Yerseke en Frederika Adiana Koen, 26 j., jd. te Goes. Overleden 6, Elizabeth Johanna van Huet, 49 j., vrouw van Anton Marinus Verdonk. Uit de textielnijverheid. Geen slapte. Technische herziening van de Schoolwet. Valuta-humor. Het Vad. geeft enkele voorbeelden ven Duitschen Va luta-humor. Een amokmaker. Een amok- makend Amboneesch fuselier heeft te Djeuram (Westkust van Atjeh) den Echtgenooten gevraagd. De boose plannen van Poincaré. Voetbal. Zuidelijke 3e KI. A. V. B, Competitie Z. V. B, District Walcheren en Z.-Bevelctnd. Het boksverbod.

Volksblad | 1922 | | pagina 3