No. 98 Zaterdag 9 December 19^2 45' Lik m Een leerzaam voorbeeld. Een geheimzinnig geval. FEUILLETON Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hall jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Diasdag- ea Vrijdagmiddag 12 UW* te bezorgen bij N.V. Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct: per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per Jaar zeer belangrijke reductie, Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjaring*-, doodberichten en de daarop betrekking hebbeade daakbetuigisgea-, ai«t msm das acht regels beslaande, voor des vsrffs van f I, Er is in ons werelddeel een land, dat in grootte maar weinig van het onze verschilt, maar er overi gens heelemaal niet oj lijkt, zoomin wat ligging als wat gesteldheid betreft. Nederland toch licht met twee van zijn vier zijden tegen de zee dat andere land is aan alle zjjden door land ingesloten. Neder land is laag en bijna geheel vlak het andere, Zwitserland, ligt zeer hoog en is haast vol hooggebergte. Doch in weerwil van deze ver schillen hebben de bewoners dezer twee landen volgens kenners veel punten van overeenkomst. Beide volken, zoo wordt gezegd, zijn onder nemend, volhardend, vrijheidlievend en democratisch. Wij kunnen met deze uitspraak vrede hebben, mits men het woord „democratisch" in gezonden zin opvat, dus niet in de beteekenis van „socialistisch" en nog veel minder als „commu nistisch." Want al hebben we ook in onze regeering een lid, namelijk minister Aalberse, voor wien het staatssocialisme het prachtigste stelsel lijkt, ons volk is niet van die meening, wat dien minister, helaas, nog steeds niet duidelijk genoeg is geworden. Het Zwitsersche volk is eveneens gezond democra tisch en evenmin socialistisch, wat het enkele dagen geleden wel heel duidelijk heeft getoond. Er was in den laatsten tijd eenige vrees voor het tegendeel ontstaan, ïot juist begrip hiervan moeten we eerst wijzen op de Zwitsersche instelling der volksstemming. Over 48 Roman van H W. „Hebt ge lust me belet te geven vroeg hij eensklaps, haar somber aanziende, terwijl ze daar zoo onbeweeglijk zat. Jane verschrikte van zijn blik maar ze lachte. „Integendeel ze wil u juist spreken en daarom raad ik u, bereid u op alles voor. 't Doet me oprecht leed. zulk een jong leven als 't uwe vernietigd te zien. Maar ze heeft verraad me niet den man, dien ze zocht, reeds gevonden. Ik weet, dat ze ook van mij af wil zijn, als 't zoo ver is, en dus zijn we beiden te veel". Ze liet het hoofd in haar handen zinken. Deze woorden drongen hem als een degenstoot in de borst. Met strakke, wijd opgesperde oogen staarde hij de Iersche aan. „Dat is niet waar!* bracht hij wetsvoorstellen wordt in Zwitser land niet alleen door Kamers ge stemd, zooals bij ons, maar ook door het gansche volk, lenminste het gansche kiezersvolk. Nu was eenigen tijd geleden een voorstel ingediend van een wet tegen de revolutie. Doch bij volksstemming, ook refe rendum geheeten, werd dit voorstel verworpen, waaruit menigeen meen de te mogen afleiden, dat het volk van Zwitserland in meerderheid socialistisch gezind was. Zoo dachten ook de socialisten zelfen in die meening werden ze overmoedig. Hetzelfde zagen we ook bij ons gebeuren in de beruchte November- actie van den heer Troelstra. De Zwitsersche socialisten dan, steunende op de vermelde verwer ping der anti-revolutiewet, zouden nu eens een stap verder gaan en het gehate kapitaal onmiddellijk aantasten. Hun voorstel kwam in hoofdzaak hierop neer van particu lieren met meer dan tachtigduizend francs (omstreeks veertigduizend gulden) vermogen zou een belasting geëischt worden, die met acht procent begon en opliep tot zestig procent, al naarmate van de grootte van het vermogen. De rijksten zouden dus zestig procent, dat is nog heel wat meer dan de helft, van hun bezit aan de schatkist moeten afstaan Dat is natuurlijk nog heel wat anders en heel wat erger dan een gelijksoortige belasting cp het iökomen. Yennootschappen zouden volgens het socialistische voorstel een aderlating van tien procent moeten ondergaan. Een referendum moest over dit voorstel beslissen en heeft dit op Zondag 8 December gedaan. Maar met moeite uit. „Die andere zou met mij te rekenen hebben En dreigend hief hij de hand omhoog. Jane haalde de schouders op. „Dat is uw zaak". „En wie is die andere „Ik weet 't niet. Kan ik dan alles weten Ze ontvangt de cava liers, zoowel den een als den ander, maar onder hen is hij niet. Voor zooveel ik heb kunnen merken*, fluisterde ze met een gezicht, waarop leedvermaak te lezen stond, „is 't een fijn, mooi heer, slank en groot, met een bruinen, jeugdigen en fraaien baard hij moet ook rijk en voornaam zijn..Dat het niets ge woons is, wat ze liefheeft, spreekt van zelf maarZe slikte weer in, wat ze op het punt was er bij te voegen. „Jane, zeg me alles 1 Wie is hij ?a Leo had de hand op haar schouder- gelegd en drukte dien zenuwachtig. „Ik weet immers niets*, snauwde ze hem af. „Vraag 't haar zelf. Zy kan 't u 't best zeggen*. „Ken ik hem?" „Dat kan ik ook niet weten". Ze lachte spotachtig voor zich heen. al een poos vóór die volksstemming was onder de kapitaalbezitters de schrik gekomen. Geweldige sommen werden in het buitenland ook in Nederland in veiligheid ge bracht. Zwitsersche waarden werden in massa op de markt geworpen en de voortdurende kapitaaluitvoer deed een schrikkelijke vrees op de beurs ontstaan. Dagelijks berekende men, hoeveel door de daling der koersen van het vermogen der natie verloren was gegaan. Ver scheidene rijken maakten zich ge reed, om bij aanneming van het voorstel Zwitserland voorgoed te verlatenen het is buiten twijfel, zegt een vertrouwbaar berichtgever, dat zij, van wie zestig procent geëischt zou zjjn, niet lang getalmd zouden hebben, hun woonplaats naar het buitenland over te brengen, waardoor de uitslag van de kapitaal heffing onbeteekenend zou zyn ge weest. Het spreekt vanzelf, dat zoowel vóór als tegen het voorstel krachtig propaganda werd gemaakt, om de menschen in te lichten over de beteekenis en de gevolgen. Men mag gerust zeggen, dat het geheele Zwitsersche volk in beroering werd gebracht, zooals misschien nooit tevoren. Er is dan ook Zondag 11 druk gestemd: niet minder dan 84-0 duizend stemmen werden uitge bracht. Met ruim 780 duizend stemmen tegen werd het voorstel tot kapitaalheffing verworpenDit wil dus zeggen, dat meer dan zeven achtsten van het Zwitsersche volk niets van dit socialistische stelsel wil weten. Zeer verstandigWij hopen, dat het bij ons, desgevraagd, ook zoo zou gaan. „Dien me aan*, beval hij driftig. „Ik zal zeggen, dat ge hier zijt". XII. Jane richtte zich op en Leo stond daar met in wanhoop op elkaar geklemde tanden, voor zich uit in den tuin turende. „Myn God, als dat vrouwmensch eens de waarheid heeft gesproken 1 Dat zou ik haar nooit vergeven. Ik was haar vertrouweling, haar vriend en helper: ze bedwelmde me door sprake! ooze beloftenin haar oogen las ik de zoetste toe komst en de kwellingen der jaloe zie, die ze mij zoo dikwjjls deed doorstaan, lenigde ze door Jane kwam weer te voorschijn. Met haar grijnzend lachje wees ze naar de deur, naar de door bloemen en planten belommerde kamer. Leo trad zwijgend en somber binnen. Hy ging het eerste vertrek door, terwijl zijn voet onhoorbaar over het tapijt gleed. Hij kende den weg, doorschreed de suite van kamers, die alle den eleganten en grilligen smaak der vrouw van de De cijfers der stemming vertoonen nog meer merkwaardigheden. Zwit serland bestaat uit kantons, die,men eenigermate met onze provinciën zou kunnen verge!yken, al hebben die kantons ook een veel grootere zelfstandigheid Nu zijn er vooral twee kantons, Basel en Zurich, die hoofdzakelijk een fabrieksbevolking hebben en waar de socialisten het talrijkst zyn. Basel is nog verdeeld in twee halfkantons, Basel-stad en Basel-land. In Basel-stad stemden ruim 5700 kiezers vóór en ruim 19800 tegen het voorstel, zoodat het aantal tegenstemmers drie en een half maal zoo groot was als dat der voorstemmers. In Basel-land werd het voorstel verworpen met 2500 stemmen vóór en 14200 tegen, dus met een vyf en een half maal zoo groote meerderheid. In Zürich stemden minder dan 20 duizend mensehen vóór, doch 100 duizend, dus weer vijfmaal zooveel, tegen. In de kantons, waar de meeste inwoners tot den boerenstand be- hooren, was een groote meerderheid tegen het ontwerp en wel van vijf tot twintigvoud. In de drie oudste, tegelijk boerenkantons was de tegenstand het sterkst. In Uri waren 334 voorstanders, 4469 tegen standers in Schwijz 454 voor-, 12686 tegenstandersin Unt er wal den 135 voor-, 6979 tegenstanders. Het Zwitsersche volk bleek dus ervan overtuigd, dat het socialis tische voorstel in geen enkel opzicht verdedigbaar en dus ook niet aan nemelijk was. wereld verrieden, en stond eindelijk op den drempel van Afra's boudoir, dat door een grooten treurwilgfvoor het venster in de schaduw werd gehouden. „Ik verwachtte u en heb daarom de heeren, die ge daar buiten hebt gezien, hun afscheid gegeven. Ze zetten in de verte grimmige ge zichten tegen me Lieve hemel, ik kan immers tegen de verveling niets doenIk dacht, dat ge 't vandaag juist heel druk hadt. Ge spraakt me over uw plan, om u een positie in de wereld te ver schaffen". Afra was vlug van toilet ver anderd. In een eenvoudig maar coquet licht zomerkleed lag ze in het halflicht van haar boudoir op een rnstbank uitgestrekthaar arm, tot aan den elleboog ontbloot, rustte onder het aonker, glanzend haar; de andere hand lag op de borst met een half gesloten boek er in, dat bij zyn binnentreden langzaam op den vloer gleed. Haar voorkomen verried niet, dat ze er in gelezen had. {Wordt vervolgd).

Volksblad | 1922 | | pagina 1