STADSNIEUWS. Uit den Vreemde. waarvan ééu wagen uitsluitend voor reizigers van Nederlaudsche nationaliteit wordt gereserveerd. De geheeie trein wordt samengesteld uit den hoftrein vau den ex-keizer. De WaterstaatsbegrootiDg en Zeeland. In de M. v. A. op het voorl. versl. op zijn begrooting schrijft de minister van Waterstaat o.m. Ook de sluis te Wemeldinge zal mede in het belang van de vaart op België binnen bekwamen tijd gereed moeten zijn, waarbij moet worden over wogen, dat in den huidigen stand van het werk uitstel over langen termijn ongewenscht zou zyu. Dat tegen het geringe bedrag voor de verbetering van de wegen in Zeeland bezwaar zou worden gemaakt, had de minister niet verwacht. VrQz. Dem. Bond. Door de kieskring-federatie van den Vryz. Dem. Bond in Zeeland is onlangs besloten in alle kieskringen een lijst in te dienen, en op die lijsten de eerste 6 candidaten dezelfde te doen zijn. Thans is onder de leden der aangesloten afdeelingen een referendum gehouden over de volgorde der candidaten voor die plaatsen. Bit referendum, waaraan druk werd deelgenomen, had tot uitslag, dat die volgorde zal zijnJac. Welle- man, Krabbeudijke J. G. vanNiftrik Jr. Vlissingen Mr. J. Adriaanse, Middel burg; Mevrouw E. Bergsma-Bergsma, ZoutelandeArts D. N. van Gelderen, Middelburg en J. de Groote, Breskens. De drie eerstgenoemden zijn aftredend. De candidaten voor de 4 overige plaatsen op iedere der lijsten werden nader aangewezen. n Onderhoud van rijksgebouwen De minister van financiën heeft,,,na overleg met zijn ambtgenooten, aan de rijksbouwmeesters geschreven, dat het zijn uitdrukkelijke wil is, dat aan de rijksgebouwen, onverschillig of deze veor huisvesting van diensten dan wel voor bewoning dienen, geen andere voorzieningen worden uitgevoerd dan die, welke strikt noodig zijn om het gebouw in voldoenden staat van onder houd te kouden. Opening Sanatorium. Te Eerbeek is Zaterdag het Sanato rium geopend van de Ver. tot Bevor dering der Gezondheid in de Grafische Vakken in Nederland. De opening viel samen met de herdenking van het 12£ jarig bestaan der vereeniging. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 24 Nov. in Nederland uitgesproken •9 faillissementen tegen 49 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 24 Nov. 1922 3841 faillissementen tegenover 1957 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. - Hagen beck. Donderdag a.s. zal Willy Hagenbeek mst zijn olifanten in Goes komen om 3 dagen op diverse scholen en op straat voorstellingen te geven ten bate van het arme Duitsche kind. Met veel succes werd opgetreden te Vlissingen en Middelburg. Mevrouw Hagenbeek schrijft ons, dat zij hoopt op de medewerking der hoofden van scholen om de kinderen voor deze zaak op te wekken. Zeer gaarne zullen kleeren en levensmid delen in ontvangst genomen worden. Deze collecte gaat uit van de Ned. Centrale voor vacantie-kinderen uit Duitschlaud en is gevestigd te Leiden en Dusseldorf. De gelden en andere giften worden aan deze comilé's over gemaakt. Wij bevelen deze voorstellingen gaarne in de aandacht van onze lief dadige stadgenooten aan. Protest-actie tegen verslechtering. In het Schuttershof spraken Vrij dagavond de heeren Liberti A, C. O. P. en Roos C. N. O. P. over de voorgeno men herclassificatie der gemeenten en den pensioenaftrek. De achterzaal was goed bezet, De bijeenkomst werd geleid door den heer M. Zandee, voorz. der' afd. Goes van den C.B.P.T.T. De beer Liberti begon met de positie van het overheidspersoneel te schetsen, de onafhankelijkheid en de vastheid daarvan is niet zoo groot als men het steeds doet voorkomen. Dat is een frase. Vele ambtenaren bukken zich nog onder het bureaucratische juk en durven zich niet te orgauiseeren. Men ontslaat tegenwoordig niet alleen tijde lijke maar ook wei vaste ambtenaren. Spr. becritiseerde de wachtgeldregeling, waarvan hij vreest dat de toepassing nadeelig voor de lagere ambtenaren zal zijn. Den pensioenaftrek noemde spr. een loonsverlaging, omdat de salarissen zijn berekend naar premievrij pensioen en in een tijd dat de prijzen der levensmiddelen ongeveer even hoog waren als thans. Spr. laakte het dat de hoogere ambtenaren niet de volle 87* pet. zullen betalen. (De 5*/g pet. weduwen- en weezenpeusioen gaat slechts tot f 3000.) Men houdt dus geen rekening met de draagkracht. Maar het ergste is dat het beginsel van het premievrij-pensioen gevaar loopt. Wil men bezuinigen, laat men het dan doen op het militarisme. De heer Roos betoogde dat de dreigende verslechteringen geschieden onder de leuze: veiligstelling vau den gulden. Een holle leuze evenals die van vermeerderde productie, vlak na den oorlog, terwijl in tegendeel de vraag veel geringer was en dus met minder productie kon worden volstaan. Spreker toonde met voorbeelden aan dat deze regeering niet bezuinigt over de heele linie. Wanneer de bezuiniging werkelijk op alles en allen zou worden gelegd, zou het overheidspersoneel Diet protes teeren. Maar dit is niet het geval. Spreker betreurde het dat het bedrag van i 500 millioen voor de ambtenaren, dat minister de Geer noemde, nooit is gerectificeerd. Er moet een 100 h 150 millioen af. Spreker laakte de houding van de confessioneele organisaties, die werkeloos blijven in den strijd en ver geleek hun positie bij die vau de Chr. Amsterdammer, Deze regeering maakt misbruik van haar macht, zij maakt van het onder ling overleg een caricatuur, daar zij de adviezen der commissie geregeld aan haar laars lapt. Spreker becritiseerde ten slotte Je classificatie. Men koppelt de ambtenaars-salarissen aan die van het particuliere bedrijf. Maar dan moet het overheidspersoneel ook meehelpen om den loonstrijd in het part. bedrijf tot een goed einde te brengen. De classificatie treft het platteland, de groote stad wordt gespaard. Die komt later wel aan de beurt. Eenheid van het overheidspersoneel noemde spreker een eisch des tijds. De werktijdsver lenging voor het overheidspersoneel zal ontslag van overcompleet ver oorzaken. Die menschen werpen zich op de arbeidsmarkt en door het groote aanbod zullen de loonen in het par ticulier bedrijf en dus ook in het overheidsbedrijf dalen. Wanneer de ambtenaren zich echter allen aaneen- scharen, zullen eventueele verslechte ringen slechts een tqdelijken terugslag beteekenen. Tenslotte werd bij acclamatie een motie van protest aangenomen tegen den pensioenaftrek, de classificatie en verdere verslechteringen. Benoemd, Benoemd tot assistent lste klasse der posterijen, de heer M. G. Zandee alhier. Fiets gestolen. Zaterdagavond werd door een knecht van den heer Sooodijk een pas gere pareerde fiets, toebehoorende aan een winkelbediende van den heer Veenis, in het fietsenrek aldaar neergezet en in den winkel kennis gegeven dat de fiets daar was geplaatst. Toen om 10 uur de bediende weg wilde rijden, was de fiets verdwenen. Dit is nu reeds de 3e fiets die in 14 dagen tijds ver dwenen is. Ned. IIerv. Gem. Tot leden der commissie van Toe zicht op 't Beheer der kerkelijk^ goe deren zijn herkozen de heeren W. 't Hooft en F. Wessel lzn. en gekozen in de vacature dhr. v. Bruggen, de heer A. Hofstra. Restauratie Groote Kerk. In de laatste vergadering van Kerk voogden der Ned. Herv. Gem. alhier, stelde de voorz., naar de G. Kerkb. meldt, aan de orde de inwendige res tauratie der Groote Kerk. Hij is dankbaar voor de giften die bijna eiken Zondag, geheel spontaan inkwamen. Het totaal bedrag hiervan is ruim f 60.Hij meent hierin te zien een toenemende liefde voor het schooue Kerkgebouw. En waar deze drang naar verfraaiing bij zoo velen bestaat, meent hij dat Kerkvoogden gerecht'gd zijn pogingen aan te wenden, een stuk van dit gebouw in zijn oorspronkelijken staat te herstellen. Ofschoon de ban ken naast dei? preekstoel er zeer ge havend uitzien, en dus een geheeie restauratie behooren te ondergaan, meent hij toch dat het nü toch beter is, de zuidelijke Koorafsluitiug, rechts van het orgel te herstellen, omdat dit dan met het gerestaureerde noordelijke gedeelte, links van het orgel, een schoon geheel zal vormen. De door Let Rijk voor de geheeie restauratie aaogewezen architect, de heer van der Kloot Meyburg, begrootte de kosten hiervan op f 4000.In het Bouwfonds 't welk door collecten en giften gevormd is, alsmede door hetgeen voor April 1922 ontvangen zal worden, is ongeveer f 2500, aanwezig. Én dus vraagt hij, of Kerk voogden ook van oordeel zijn dat met de restauratie van dien absis, een aanvang gemaakt moet worden. Na ampele bespreking, waaruit blijkt dat men, gedragen door sym pathie van de gemeente, zeer beslist moet voortvaren in de aangewezen richting, wordt besloten, na goedkeu ring van de v T.f met Januari 1923 hiermede aan te vangen. Onveilig Duitschland In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd op het traject tasschen Keulen-Kalk- Nord en Gremberg een goederentrein beschoten door een zwaar bewapende bende van vijftien personen, die den trein dwong te stoppen. De uit Kalk te bulp gesnelde spoorwegpolitie bond den strijd aan met de aanvallers, die numeriek sterker en ook beter gewa pend waren. Een beambte van de spoorwegpolitie werd zwaar gewoDd. De bende is er weliswaar in geslaagd, haar misdaad ten uitvoer te brengen, doch men is haar reeds op het spoor. Een deel der gestolen goederen heeft men reeds weer in beslag kunneD nemen. ZIJDEN EN KEERZIJDEN De rede, die Clemenceau in New York heeft gehouden, heeft in den senaat te Washington een storm van verzet doen losbreken. Een der senatoren, aldus de Chic'. Trib., ontplofte bijna bij het lezen vau den tekst. Seiiator Hitchcock noemde, a'dus meldt depart, correspondent van de N. R. Crt., de poging van Frankrijk om zich de volledige schade te laten vergoeden, totale nonsens. De Fransche^ politiek drijft Europa naar den ooriog en Duitschland in de armen van de Duitsche militairisten. Het houden van de kleurlingen troepen aan den Rijn is eveneens een bewijs voor den oorlogs- zuchtigen geest van Frankrijk. De Ver. Staten kannen geen moreelen steun verleenen aan eenige natie welke een militaristische politiek nastreeft. Senator Borah ontkende de beschul diging van Clemenceau dat het zich terugtrekken door de Ver. Staten de reden was voor de ellende in Europa. Frankrijk zelf was de wanklank geweest op de ontwapeningsconferentie het is nalatig in het ratificeeren van de ontwapeningsverdragen. Borah zeide ook nog Geen thans levend mensch ia meer verantwoorde lijk dan juist Clemenceau zelf voor de huidige misère in Europa. Het is Clemenceau geweest, die zich verzet had tegen de pogingen van de Ver. Staten om het verdrag van Versailles te wijzigen en het herstel van Europa mogelijk te maken. Het Fransche persbureau Havas heeft geen oog vcor deze zijde der medaille, maar bekijkt den anderen kant met bijzondere aandacht en meldt Na oponthouden te New Haven en New Londen, waar Clemenceau opge wonden ovaties kreeg, arriveerde hij te Boston, waar de begroeting een nog grootscher karakter droeg dan te New York. Alle straten waren met Fransche vlaggen versierd, en een reusachtige menigte juichte Frankrijk en Clemen ceau toe. De burgemeester van Boston bood aan Clemenceau een prachtig gebor duurde Fransche vlag aan en een kleinen tijger van goud. De gouverneur van den staat Mas sachusetts hield een lofrede op Clemen ceau. Deze antwoordde en zeide, dat hij voor Frankrijk niets was komen vragen, maar dat hij een beroep deed op het hart der Amerikanen. „Geen vrede zou in Europa mogelijk zijn, zonder mede werking van de Ver. Staten." Blijkbaar is de meening der senato ren een andere dan die van Clemenceau; de eersten achten blijkbaar geen Europeesc'nen vrede mogelijk zonder dat Frankrijk daaitoe medewerkt door zijn eischen te verzachten en zijn imperia listische en militaristische eigenschap pen af te leggen. De Duitsche regerings verklaring- Dr. Cuno, de nieuwe Duitsche rijks kanselier, heeft in den Rijksdag een verklaring zijner regeering afgelegd, die men in 't kort zou kunnen ssmen vatten in de woorden Eerst brood, dan de schadevergoeding. Spreker betoogde dat Duitschland naar buiten weer in het bezit moet zien te geraken van het recht om over zijn eigen lot te beslissen, terwijl naar binnen moet worden gestreefd naar welvaart, die berust op arbeidsprestatie. Een dereerste oorzaken van den slechten economischen toestand van het land is de bezetting van het Rijnland met haar zware lasten. De mark moet worden gestabi liseerd. Die zal tot een crisis voeren, maar beter een acute crisis, die tot herstel voert, dan een slepende ziekte, die tot den ondergang zou leiden. De arbeidsprestatie van heel het volk moet worden verhoogd, de onproductieve arbeid, met name in de staatsbedrijven, moet ophouden in het belang der pro ducenten niet alleen, maar ook der consumenten. De staat is zoo arm dat het

Volksblad | 1922 | | pagina 2