NEDERLAND. STADSNIEUWS Voor een proletarièrsvrouw. De wN. Tiiburgsche Crt," schrijft In de Fransche pers kan men een dezer dagen lezen, hoe voor een der fijnste modezalen van Parijs de dames en ook wel heeren zich ver drongen om de gelegenheid niet te misseu een daar uitgestalde peignoir te bewonderen. Hij was van grijze zijde in een //onbeschrijfelijke" tint met kostbare kant voorzien en in heerlijke kleuren bestikt. Vorstelijk in een woord. Ge zoudt willen zeggen, dat voor zulke weeldelingen in den tijd van al- gemeeue verarming, waarin wij leven, geen plaats meer moest zijn. Of zeker, dat als er dan een of andere prinses in zulk een toovergewaau den dag wil beginnen het niet noodig is het in het volle schitterlicht van een Parijschen boulevard uit te stallen. Ja, dat zoudt ge willen zeggen, maar, hoe aartsconservatief en onde mocratisch zoudt ge dan zijn. Want de peignoir, licht als een ragfijne elfenmantel, was niet vooreen prinseswas niet voor een of andere rijke vrouw uit de „boerzwasie" zelfs niet voor een of andere schoonheid uit de halve wereld. Neen, dit was een democratische peignoirde ochtenddracht voor een vrouw uit het brave volk zoo maar uit de //grande populace et la sainte canaille" het gewaad waarin een „uitgebuite^proletariërsvrouw'smorgens een kopje thee aanbiedt aan haar pro- letarischen heer gemaal, ook een van 't verdrukte arbeidersgeBlacht Die peignoir was namelijk door het voorname Paiijsche modehuis gecreëerd voor Hare Sowjet-terige Nederigheid Bolsjewistische Eenvoudigheid, me vrouw Tjitsjerine, de communistische echtgenoote van den Russisehen volks commissaris van dien naameen der leiders van het gelukkigste volk der aarde. Brutale indringers. Woens dagavond om half zes zijn vier gewapende mannen, vermoedelijk Duit- schers, bet wisselkantoor van de firma Paffen te Valkenburg binnengedrongen. Zij dwongen den boekhouder, die nog alleen aanwezig was, het geld aan te wijzen, waarna zij zich al het aanwe zige - geld toeëigenden. Het viertal heeft over de Duitsche grens de vlucht genomen. De staking te Meppel. De café houders te Meppel, die hun zaken Donderdag sloten om de markt te doen mislukken, hebben geen succes gehad, daar door het gemeentebestuur de noo- dige maatregelen waren genomen. De geheelonthouders-vereeniging schonk kofie op de overdekte eiermarkt, terwijl ook voor stalplaats voor fietsen en paarden was gezorgd. Reddingspremie aan een Duitsch schip toegekend. <Voor de eerste maal aa den oorlog heeft een Duitsch schip, en wel de Hamburg-Amerika stoom boot Eürst Biilow de Engelsche red- diagspremie, wegens het verleenen van hulp aan een Engelsch stoomschip, ontvangen. De premie bedraagt 4200 pond. Tram-ongeluk. Vrijdagavond omstreeks 6,30 uur bad bij den hoek van de Van Dishoekstraat te Vlissingen een ongeluk met de electrische tram plaats. Een dame, M. L. de Coenen, logeerend in hotel Zeeland, wilde, terwijl de tram in volle vaart was, uitstappen en geraakte met haar beide beenen onder de tram. De tram stond dadelijk stil en we zagen de vrouw liggen, Telkens riep ze Van Dishoek straat 35. Bij het dichterbij komen zagen we, dat haar beenen geheel af waren. Het bloed vloeide vreeselijk, Ze was ten volle bij kennis. Na haar een glas water toegereikt te hebben, was gelukkig een brancard van de Maat schappij «-De Schelde" beschikbaar, waarop zij direct naar het R -K. Ziekenhuis St. Josef gebracht kon worden. Ze is dadelijk van de H. H. Sacramenten der Stervenden kunnen voorzien worden en door de doctoren behandeld, Wonende te WachtebekeOverslag, dicht bij de Belgische grens, vertoefde zij reeds eenige weken te Vlissingen, juist vierde zij Donderdag haar 28sten jaardag. De toestand is zorgwekkend. Nader meldt men ons De 28-jarige vrouw M. L. de C., afkomstig uit WachtebekeOverslag in België, die te Vlissingen in een hotel vertoefde en Vrijdagavond de onvoorzichtigheid bad van de in volle vaart zijnde electrische tram te springen, waardoor haar heide beenen werden afgereden, is Zaterdagavond in het R.K. Ziekenhuis aan de gevolgen overleden. De restauratie van het koor in de Nieuwe Kerk te Delft huldeblijk aan de Koningin. Maandag heeft het comité tot res tauratie van het koor van de Nieuwe Kerk te Delft te Utrecht vergaderd met afgevaardigden van de provinciale en plaatselijke comité's. De voorzitter deelde mee, dat ge- houdes besprekingen met kringen, die zich de vorming van een comité voor een huldeblijk ten doel stelden, ertoe hebben geleid, aan de vergadering het voorstel te doen tot constitueering van het comité voor het nationale hulde blijk aan de Koningin, welk voorstel met algemeene stemmen werd aange nomen. Vaa de particuliere secretaris van H. M. wes bericht ingekomen, dat de Koningin met veel waardeering had kennis genomen van het voornemen, de plannen voor de restauratie van het koor van de Nieuwe Kerk te Delft ineen te doen vloeien met de plannen voor een nationaal huldeblijk ter ge legenheid van het regeeringsjubileum van de Kouingiu, en dat H. M. de gevoelens, welke hieraan ten grondslag liggen, op hoogen prijs stelde. Het is de bedoeling, aan de Konin gin aan te bieden de restauratie van genoemd koor en een persoonlijk ge schenk, dat volgens den weusch van H. M. met het oog op de tijdsomstan digheden, niet kostbaar mag zijn. Nader wordt gemeld dat de ruwe schatting der kosten voor de restauratie bedraagt f 191000. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 26 November, des morgens te half elf, Ds. J. KoekeOakker. Met koorzang. Woensdag 29 November, des avonds te zeven uren, Zendeling Klaassen. Met Lichtbeelden. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. v.d.Hoek 70or bet publiek zijn geopend. Vreemdelingenverkeer. Zaterdag vergaderde het bestuur der vereen, tot bevordering van het Vreem delingenverkeer op Z.- en N.-Beveland. Besloten werd o.m. in samenwerking met andere zusterverenigingen aan Ged. Staten te verzoekeD vooral in den bietentijd mede te werken tot betere nakcming der verordening be treffende het schoonmaken der wagen velgen en zoo noodig het tot stand- komen van een dergelijke gemeente verordening te bevorderen. Tevens zal de aandacht der spoor wegautoriten gevestigd worden op den oligeweuschten ioesland aan den spoor wegovergang Goes—Kloetinge, waar een dagelijks rangeerende bietentrein-de reizigers van de richting Kloetinge bemoeilijkt om den trein vaa 4 u. 42 te halen. Buurtvereeniging. Woensdag werd opgericht de buurt vereeniging //Voors'ad en Kloetingsche Straat". Als bestuur werd door de vergadering aangewezen de heeren L. Ruyssenaers, le Voorz., J. D. Elenbaas, 2e Voorz., B. Nieuweuhuyse, le Secr.-Penningm., Th. v. d. Peijl, 2e Seer-Penningm., J. M. van Riet, D. H. de Bruyn, J. Buysrogge, Voor afgevaardigde hoofdbestuur de voorz. Hosanna. De heer J. R. van der Glas, kapel meester bij het 3de reg. inf. te Bergen op Zoom, directeur van het muziek gezelschap //Hosanna", alhier, is als kapelmeester ben emd bij de infanterie brigade te Amersfoort. De leden van „Hosanna" en zeer vele stadgenooten zullen zeker met leedwezen van het a s. vertrek van den heer v. d. Glas kennis nemen. (Z.) Bevolking. Gedurende de le helft der maand November 1922. Ingekomen C. Ligthart, opzichter teekenaar, van Tilburg, Wijngaardstraat 13, A. C. P. Margaroli, pianist, van Amster dam, St. Jacobstraat 22, V. Ph. Braun, aannemer, van Heerlen, Westsiugel 115. K. Ahlborn, pianomaker, van Leipzig, St. Jacobstraat 52, J. J. A. van Heel, gepens stoker, van Helder, Kleine Kade 21, J. D, Clement, mole naarsknecht van Kethel en Spaland, v. d. Ooeskade 67, N. Mouton, ver- tegenw. Beetwortelsuikerfabriek, van Bussum, West wal 36, J. Eversen, koopman, van KIoetiDge, Nissepad 7, M. Zuidijk, vddarbeider van Feignies (Fr Oostwal 17. Vertrokken P. Koolwijk, kellner naar Middel burg, M. Goedhart milt. politie-agent naar Rotterdam, D. Meulenberg, mole naarsknecht naar Kats, Elth. Rouw, verpleegster naar den Haag, H. M. J. Resink, huishoudster, naar Amsterdam, H. A. Mieras, lintzager naar Ierseke, W. H. J. van der Hooft, tech. ambt. R. W. S., naar Kloetinge. H uurcommissie. Tot plaatsvervangend lid van de Huurcommissie alhier is benoemd de heer L. M. Buitendijk. Eervol ontsag. Aan den agent van politie J. A. Dootjes is overeenkomstig zijn verzoek met ingang van 17 December a. s. eervol ontslag als zoodanig verleend. Fiets gestolen P Dinsdagmiddag vervoegde zich bij den heer Snoodijk een persoon om een fiets le huren, om even boodschap naar Kloetinge te gaan doen. Tot op heden is noch de persoon, noch de fiets teruggekomen. Bij onder zoek te Kloetinge bleek de opgegeven naam daar onbekend te zijn. De politie onderzoekt de zaak. Veemarkt. Ter Veemarkt van 21 November 1922 waren aangevoerd: 32 Loopvarkens en 92 biggen. Met het oog op ver moedelijk mond- en klauwzeer, mocht geen rundermarkt worden gehouden. Oeconomische Spijsuitdeeling. Donderdagavond vergaderde de com missie voor de Oeconomische Spijsuit deeling in de Spijskokerij onder voor zitterschap van den heer P. A. de Ligny, welke voorlezing deed van een schrijven van B. en W., dat zij wegens commissie-vergadering verhinderd zijn, deze jaarvergadering bij te wonen. De rekeuing 1921/22 werd nagezien door 2 vertegenwoordigers der pers en onveranderd goedgekeurd. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den secr.-peiiuingmeester, den heer T. Faberij de Jonge, ontleenen wij het volgende Kon in het vorig verslag worden gewezen op een kalmte in de bedeelin gen, de afgeloopen dienst heeft die in nog versterkte mate ondervonden. De vorst viel wel vroeg in, maar was niet van langen duur, waardoi r de werkzaamheden niet lang behoefden stil te staan. De onveranderd zachte temperatuur lokte de commissie daarom niet uit om aan de gewone bedeelingen van drie maal in de week eenige uit breiding te geven. Bovendien droeg het uitzoeken van peulvruchten gedurende den afgeloopen winter ook aanzienlijk bij tot het ont vangen van meerder loon bij een groot aantal der bedeelden. De commissie brengt dank aan den Chr. Volksbond alhier, die hij liqui datie der afdeeling aan haar een aan zienlijk deel (f 1000,der baten schonk met verplichting de rente daar van ie besteden voor het bestaande ketelfonds (reparatie en vernieuwing der kookketels.) Schenkingen voor extra-bedeelingen bleven uit. De bedeelingen werden begonnen als gewoonlijk op den 2en Kerstdag met 137 porties aan 67 hoofden van ge zinnen, welke rol werd uitgebreid tot 180 porties aan 85 gezinnen, waar mede werd vooitgegaau tot en met 1 April 1922 In to'aal zijn uitgereikt 8120 porties warme voedzame spijs, tegenover 8350 porties in het vorig dienstjaar. De rekening over 1921/22 wijst aan een ontvangst van f 2884,96, een uitgaaf van f 2586,051/», dus een goed slot van f 298,90'/i. Hierna sluiting der openbare bijeen komst. Ctemcentebegrooting 1988. Aan de Gemeentebegroting, na wijziging volgens nota van wijzigingen, dienst 1923, ontleenen we de navol gende cijfers Het totaal der gewone inkomsten, zoowel als dat der gewone uitgaven, bedraagt f565041,61; dat der buiten gewone inkomsten en uitg. f4108,80. Het totaal generaal der inkomsten, zoowel als der uitgaven, bedraagt f569149,91. Voor 1922 werd toege staan f542759,121/,. De post voor onvoorziene uitgaven bedraagt f5806,68 Van de begrooting vermelden wij de volgende posten Inkomsten Batig slot over 1920, f 93,60, ge deelte van het batig slot over 1921 f 3000,Inkomsten uit bezittingen f 20380,16. Heffingen o.a.rioolbe lasting f 410 brug-, kaai-, haven-, kraan- en sluisgelden f 10.000 markt- of staangelden f 8500 begrafenisrech ten f 1400 retributiën beertonnen en enkele kleinere posten f 5640 school gelden voor het lager onderwijs f 10.000. Inkomsten uit nijverheid (dit zjjn be dragen voor voor rente, annuïteiten, aflossing, terugbetaling pensioensbij dragen enz.)Gasfabriek f 40691,OÖ1/» Drinkwaterleiding f 19645,26 Inrich ting voor de verwerking van vuilnis en mest-speciën f4100; Uitkeering door het Grondbedrijf van rente en aflossing van geldbeningen f 9477,40 Keuringsdienst van Wareu f7589,35 Keuringsdienst van Vee en Vleesch f 1920,50. Opcenten op 's Rijks dir. belastingen 80 opc. op grondbelasting g. e. f 12097 20 opc. op grondbel. ingeb. eig. f 526 90 opc. op pers. bel. f29500 30 opc. op div. en tant. bel. f 1000; 100 opc. op vermogens- bel. f14300; Hoofdelijke omslag f 158600 (v. j. f 155000). Onder de uitkeeringen en bijdragen, ZoNDAGSI/UlTING APOTHEKEN.

Volksblad | 1922 | | pagina 2