No, 94 Zaterdag 25 November 1922 45* Jaargang JU Een krachtmensch gevraagd Een geheimzinnig geval. FË U ILL E T Oft- (JSXIbhSB h y8ffiffiSB£hC3sHKPB§§ Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnemeatsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hali jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- ca Vrijdagmiddag 12 UUB® te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteerea va» minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Adv«rtentiêa5 als geboorte-, huwelijks-, verjaring»-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet gaaer acht da» regels beslaande, voor de» prijs van f 1, Gelijk de lezer weet, zouden volgens de toezegging onzer regee ring alle ministeriën zeventien pro cent op hun begrootingen bezuinigen. Of het nu juist gezien is, cm op alle departementen evenveel, ten minste procentsgewijze, te bezui nigen, kunnen we nu onbesproken laten. De vraag, waar alles om draait, is alleen maar is inderdaad overal de beloofde bezuiniging ver kregen? En dan is het antwoord dadelyk gereed: neen, dat is niet gebeurd. Laten we eerst iets zeggen over het ministerie van Arbeid. Om aan zyn 17 procent te raken, komt minister Aalberse nog steeds drie en een half millioen te kort, en hij sehynt niet te weten, waar hij die vandaan moet halen. Toch moet er op alles krachtdadig bezuinigd worden, zeide het Kamerlid, de heer Scheurer, zelf,: op het meest noo- dige. Laat dit rechtsche Kamerlid den minister dan maar spoedig beduiden, dat de nog ontbrekende diie en een half millioen byzonder gemakkelijk te vinden zijn. De minister toch deelde meoe, dat hij voor woningbouw nog honderd millioen had toegezegddaar kunnen we dus niet meer af komen. Maar bovendien wenscht hij het volgende jaar nog veertig millioen, waarvan nog niets is toegezegd, voor het zelfde doel te besteden. Nu is niets gemakkelijker dan deze veertig millioen geheel in de schatkist te houden, wat wij den minister sterk zouden aanraden. Met deze bezui niging zou ons land heel wat ge baat zyn. Maar is er in ons ministerie buiten 44 Roman van H. W. Of 't nu alleen was om Wieden- stein te ergeren, dit in 't midden gelaten, maarzooveel is zeker, dat al heel spoedig de cavaliers begonnen de eenzame kastanjelaan der villa te paard en in equipage door te rijden. De buren der aan het uiteinde van een fraaien voortuin gelegen villa rieden al heel spoedig de aan leiding dezer lotsslinge drukte. Toen er slechts ©enige weken waren verloopen, zagen ze nu dezen, dan genen jongen of ouden eleganten cavalier den tuin der weduwe be treden en na een kort bt zoek weer vertrekken. Ze waren eindelijk dus ontvangen. Ook zag men rijk ge- galloneerde bedienden met reus achtige, kostbare bouquetten de villa den minister van Financiën nog wel één ander, wien het werkelijk ernst is met bezuinigen Zoo ja, dan had men toch allereerst moeten beginnen-met het samensmelten der ministeries van oorlog en van marine. Eo nu we dit punt aan roeren, komen we bij het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de marine-begrooting, waarin we zeer merkwaardige dingen lezen. Nummer één, Eenige Kamerleden meenden de aandacht te moeten vestigen op een geval van ergerlijke geldverspilling ten aanzien van het bergen van het in Februari 1921 door aanvaring gezonken schip „Hydra". Door twee firma's, by uitstek vertrouwd met het lichten en bergen van verongelukte schepen, was aangeboden het werk te ver richten voor 65 duizend gulden. Slechts een paar uur later zou haar evenwel namens de afdeeling Mate rieel zijn geseind, dat het werk op grond van een voordeeliger aan bieding reeds aan een ander was gegund, terwijl haar enkele dagen daarna door den vorigen minister van Marine -a.i. werd geschreven, dat het voor den Staat beter werd geoordeeld de berging op te dragen aan de Nieuwe Bei gingmaatschappij te Maassluis. Achteraf zou zijn gebleken, dat aan deze firma, aan welke zonder mededinging het werk was gegund, 140 duizend gulden is uitbetaald. De Staat zou hier der halve een schade hebben geleden van 75 duizend gulden. Bedoelde Kamerleden zouden het op prijs stellen ten aanzien van deze aange legenheid nauwkeurig en volledig te worden ingelicht. De heeren noemen dit een geval van ergerlijke geldverspilling, wat wij volkomen met hen eens zijn. Maar het is ingaan en ook deze werden in ontvangst genomen. Het ijs moest dus gebroken zijn. De jonge vrouw, die, sedert ze de villa had betrokken, volstrekt geen omgang met eenige familie had gehad en in den beginne slechts door den rijknecht eener manége gevolgd, of wel somtijds onder ge leide van Wiedenstein, toen de eenige huisvriend, haar dagelijkschen wandelrit deed, scheen die afzon dering eindelijk zoo vervelend te hebben gevonden, dat ze zich de hulde der cavaliers liet welgevallen, en thans konden de buren uit hun ramen zelfs zien, hoe zy, de bevallige schoone, ongegeneerd met haar gasten in den tuin rondwandelde, 'b Was dus alleen maar een gril van haar geweest om de eenzame te spelen. Wiedenstein zag dat alles met inwendigen wrevel, maar hij ver mocht er niets aan te veranderen. De schoone Afra had hem wel bij uitzondering haar geheele vertrou wen geschonkenhij beminde haar, nog meer en wel een gemeene leugen. Want de gunning geschiedde niet op grond van een voordeeliger aanbieding. Deze aanbieding toch was meer dan dubbel zoo hoog als de eerste. Zou de minister van marine kunnen en willen zeggen, op welken grond inderdaad de gunning is geschied Nummer twee. Er werd door Kamerleden aan den minister van marine gevraagd, in hoever het juist is, dat by den bouw van den kruiser „Sumatra8 te Amsterdam doorge gaan is met het gebruik van Duit- sche waterpijpen voor de ketels, deze bij den bouw van de „Java" te Vlissingen reeds waren afgekeurd, en dat zij eerst door Engelsche wateipijpen werden vervangen, toen men met het monteeren der Duitsche pijpen byna gereed was. Mocht uit zoo zijn, dan v enschte men te vernemen, hoeveel geldschade de Staat ten gevolge van deze handel wijze heeft geleden. Nummer drie. Verschillende leden betoogden de wenschelykheid van slooping van alle afgekeurde schepen, die thans nutteloos te Willemsoord liggen en aanzienlijke kosten van toezicht eischen. Nummer vier. Verscheidene leden waren van oordeel, dat ook op deze begrooting (van marine) vrijwel niets te bespeuren is van een eenigszins beduidende besnoeiing op de kosten van het departement en op de hooge uitgaven voor onze rijkswerven en marinestations en voor het herstel en onderhoud van een groot aantal schepen, waarvan degevechtswaarde nagenoeg algemeen wordt ontkend. Deze begrooting vertoont dus weder om een beeld van roekelooze' geld verspilling. Er had 17 procent, dat is 6 doch de hoop en verwachtingen, die hij in stilte koesterde, zag hij ernstig bedreigd, toen hij zulke gevaarlijke cavaliers in haar huis ontmoette. Hij gevoelde zich gekrenkt, wan neer ze hem in tegenwoordigheid van die heeren opzettelyk, wel is waar met onderscheiding, maar toch bepaald koel bejegende. Hij besteedde een buitengewone zorg aan zijn toilet, trachtte wan hopig nieuwe geldbronnen te openen, om voor haar als cavalier sans reproche te kunnen verschijnen, en was verstandig genoeg zijn woede te verbijten, als de dragers van doorluchtige namen zich veroor loofden in hare tegenwoordigheid hem met een schier beleedigende onverschilligheid te bejegenen. Ja, hij beminde de schoone vrouw. Niet alleen zijn hart, maar geheel zijn bestaan hing aan haar en dat hart klopte thans dag aan dag hevig, als hij 's namiddags, uit de kastanje laan komende, den tuin door en de villa in ging, waar hij in den millioen en 914 duizend gulden moeten zija bezuinigd in werkelijk heid werd slechts een bezuiniging van 5 millioen en 448 duizend gulden verkregen of bijna anderhalf millioen gulden te weinig. Men ziet hetvele Kamerleden zijn er zelf van overtuigd, dat ons geld ergerlijk en rcekeloos verspild wordt en dat ook nu nog van een eenigszins beduidende besnoeiing der uitgaven vrijwel niets te bespeuren is. Wij hebben vroeger den minister van Financiën den moed en de kracht toegewenscht, om voor zijn bezuinigingsplannen zoo noodig met al zijn ambtgenooten een robbertje te gaan vechten. Ten deele blijkt nu, dat hij in dit opzicht niet krachtig genoeg is. Wel heeft hij zich deze week weer flinker betoond. De voorstellen, om de pensioens korting voor ambtenaren en de klassificatie der gemeenten te laten vervallen, heeft hy onaannemelijk verklaard, waarna ze zijn verworpen. En hij heeft gedreigd heen te gaan, als de bezuinigingsvoorstellen op onderwijsgebied niet aangenomen worden. Wat dit laatste betreft, wij zouden de verslechting (niet de verslechtering, o taalverknoeiers 1) van het onderwys, die het gevolg van die veranderingen zou zyn, ten zeerste betreuren. De bezuiniging, die werkelijk broodnoodig is, kan wel verkregen worden bij oorlog, bij marine, bij woningbouw, bij scholenbouw, ook zonder dat het onderwijs de gevreesde verslechting ondergaat Maar daartoe zou de minister van Financiën niet alleen minister-president moeten zijn, doch ook, in plaats van De Geer, Mussolini moeten heeten. beginne zulke aangename uren in stilte met haar had doorgebracht. Hij wist nu, dat hij er den een of anderen mededinger zou vinden. „Bonjour Leo!" hoorde hij zich toeroepen, toen hij op zekeren dag in 't begin van den zomer in ge dachten verzonken de allee wilde inslaan. Hij richtte 't hoofd op en zag een zijner vroegere kameraden, die hem van zijn paard denzelfden bruine, dien hij hem bij 't verlaten van den dienst had verkocht een groet toewierp. Verstoord gaf hij den groet terug. „Beste vriend", vervolgde de ander„ik zie u alle dagen de allee inslaan, maar het komt mij voor, dat ge anderen den weg daarheen hebt gewezen. Ze zijn nu op de mooie villa aan 't croquet spelen; zorg, dat ge niet te laat komt. Graaf Schönberg en prins Kasseleff zijn gevaarlijke lui {Wordt vervolgd),

Volksblad | 1922 | | pagina 1