No. 93 Woensdag 22 NoTember 1922 45' Jaargang Een geheimzinnig geval. Uit den Vreemde. FEUILLETON Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes $0 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per half jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Diasdag- en Vrijdagmiddag 12 UUI* te bezorgen bij N.V» Goesche Courant ea Kleeuweas Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteerea van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Adverteatiën, alt geboorte-, huwelijks-, verj&rings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer acht dan regels beslaande, voor den prijs van f iersche Martelaressen Aunie Mac Swiney, de zuster van Mary Mac Swiaey die hongerstaakt in j de Mountjoy-gevangem», te Dublin, is gisterenmiddag buiten de gevangenis aangekomen, en heeft gezegd, dat zij van plan is, bij de poort te blijven en geen voedsel te gebruiken, totdat haar zuster in vrijheid is gesteld. (Beiden zijn, naar men weet, zusters van den vroegere» burgemeester van Cork.) Logica van Clemeneean. Clemenceau is te New York aange komen. Hij werd hartelijk toegejuicht. Autwoordende op de begrostingsrede van den president van den gemeente raad, verklaarde Clemenceau bet doel van zijn reis. Hij zeide „Ik kom uit leggen, dat Frankrijk noch militaristisch noch imperialistisch is. Het handhaaft een sterk leger, omdat dit de eenige waarhorg is tegen een nieuwen aanval. Geef ons de noodige waarborgen, dan zullen wij onmiddellijk ons leger afschaften". Een langdurige toejuiching volgde op deze woorden. De sulfan gevlucht De sultan van |Turkije is volgens een le Londen ontvaDgen telegram, uit Konstantinopel vertrokken. Hij is naar verluidt, met het slagschip Ma laya naar Malta gegaan. Eenige dagen geleden verzocht de sultan Engeland om bescherming. Deze werd hem toegestaan op gronden 43 Soman van H. W. Leo weerde zich, nadat hy zijn vermogen als jong officier had door gebracht, zoolang mogelijk tegen zijn schuldeischers en verliet toen zijn regiment zonder eenigen lust en zonder hulpbronnen om een ander .bestaan te zoeken. En toen zijn schuldeischers hem zelfs geen rust meer gunden, als hy een groot gedeelte van den dag onder zijn vrienden in het koffiehuis door bracht, ging 't heel snel met hem bergaf. Hij onttrok zich aan de fatsoen lijke conversatie, sprak tot zijn weinige kennissen, die hij nog ontmoette, in geheimzinnige woor den over eene reis naar een onbe kend land werd toen gedurènde eenigen tyd niet gezien en ver scheen op zekeren dag weer op de Graben in fashionable conditie en uitstekend in zijn humeur. Zijn familie had hem weer eens geholpen. Hy had een erfenis ge- van menschelijkheid. De vlucht van dea sultan, die ver gezeld werd door zijn zoon Eriogrul en zes man personeel, bad onbemerkt en zonder incidenten plaats. Toen hij aan boord stapte merkte de sultan op, dat hij geen afstand deed, maar zich terugtrok voor onmiddellijk gevaar. Ha Lloyd George ooR Polnciré Misschien dat er eenige opheldering iu de thans nog uiterst duistere problemen komt, indien straks liet tooneel, dat zich thans in Duitschland afspeelt, ook in Frankrijk wordt ver. toond. Het vooruitzicht wordt immers meer en meer waarschijulijk, dat de politieke leider die sinds de dagen van de conferentie te Cannes de teugels in handen houdt, omdat zijn voorganger Briand zich te gemakkelijk door Lloyd George op sleeptouw liet nemen, zijn langsten tijd als minister-president gehad heeft. De politiek van den heer Poiucaré, die nimmer heeft opgehouden te verzekeren dat Duitschland betalen moet en betalen zal, zonder er nochtans in te slageD een enkele pfening in de Fransche schatkist over te hevelen, is een absolute mislukking geworden. En de daarover gevoelde teleurstelling zou stellig reeds eerder tot uiting zijn gekomen, als men 't er met zich zelf over ware eens geweest, over welken boeg het is te probeeren. Sinds ex-minister Loucheur verleden week in zijn geruchtmakende rede in den Senaat, openlijk de fouten der gevoerde politiek in het licbt durfde stellen en met name er den nadruk op legde Aat het een volkomen verkeerde zienswijze was om het herstel van kregen, zoo vertelde hy, en met deze in den zak, op een af stand van de schoon© Keizerstad te blijven, dat zou te veel gevergd zijn van een Weener kind. Leo was weer in zijn vaarwater. De knappe meisjes in de uitspan ningslokalen verheugden er zich al in, dat de mooie Leo terug zou komen, maar hij kwam niet. De schuldeischers, die hij gedeeltelijk had afbetaald, stelden zich weer tot zijn beschikking, toen ze zagen, dat Wiedenstein, hoewel nog de levenslustige wereldman van vroe ger, thans met meer overleg en kieskeurigheid zijn verstrooiingen zocht. Wiedenstein, een knap en flink gebouwd man met donker haar, dat eiken morgen door een kapper werd opgemaakt, en levendige bruine oogen, besteedde meer zorg aan zijn toilet dan ooit te voren. Hij deed al 't mogelijke om zijne uiter lijke gaven op 't voordeeligst te doen uitkomenspreide aristocra tische chic ten toon en zocht zijn eerzucht er vooral in, den toon aan te geven in de clubs, wat hem door anderen, die, met het oog op zijne antecedenten, meer aanspraak daarop konden maken, werd betwist. Frankrijk rIs een iaak te beschouwen, die aan het hostel van Europa diende vooraf te gaan, omdat dan Frankrijk de grooie kans liep met Europa ten gronde te gaan, is het algemeen heer- schende gevoel van onvoldaanheid onverhoiener naar voren gekomen. Nu de kwestie van een aan Duitschland te verleenen internationaal crediet wederom de algemeene belangstelling heeft, wordt in Frankrijk niet vergeten dat Poiucaié de man is geweest, die (03n indertijd de bankiersconferentie onder zekere voorwaarden fiaancieelen steun toezegde de aaugeboden hulp van de hand wees Uit de laatste redevoeringen, welke een toenemende matheid bij den heer Poincaré verraden, blijkt dan ook overduidelijk dat deze bewindsman zich gaandeweg het vertrouwen in zijn eigen politiek voelt ontzinken (Fin. rned. N. R. C.) De nieuwe Dulfsche regeering. Cuno, de directeur-generaal van de Hamburg-Amerika-lijn, is de man die de nieuwe Duitsche regeering bijeen zal brengen. Bij deze niet gemakkelijke taak zal zeker de keuze van een minister van buitenl. zaken het moei lijkste zijn. Daarvan hangt vooral tegenover de Entente en met name Frankrijk veel af. Of het hem echter zal gelukken de verschillende partijen te bevredigen Uit Berlijn werd Zaterdagavond geseind, dat Ar. Cuno zijn pogingen definitief heeft opgegeven. Ebert heeft achtereenvolgens de leiders der sociaal democraten en die van de burgerlijke arbeidsgemeenschap ontvangen. Hij Al mochten zijn geboorte, zijn uiterlijk, zijn fijne manieren en gemakkelijke omgang, die vroeger in de wereld van de Sport, zeer in den smaak vielen, hem recht geven op 't vervullen van zulk een rol, toch vertrouwde men zijn manier van leven niet en twijfelde men aan haar soliden oorsprong. Er waren jonge mannen in de club, die voor 't uiterlijk op vriend- schappelijken voet met hem stonden, maar hem toch voor een fortuin zoeker hielden, die vroeger of later weer bankroet moest slaan. En zie nog wel in den tijd, toen er 't meest over gesproken werd, dat Wiedenstein's kunstma tige existentie het evenwicht gaat verliezen, kreeg die juist in de oogen zijner vrienden een beteeke- nis, die ongeloofelyk scheen en toch niet te betwisten viel. Leo von Wiedenstein had het voorrecht in het huis van een der schoonste vrouwen van Weenen vrijen toegang te hebben. Op de promenade zag men hem aan hare zijdehij mocht haar in 't theater in haar loge zijn compliment komen maken; hy deed boodschappen voor haar in de magazijnen en scheen, in één woord, haar gunsteling,terwijl verzocht den vertegenwoordigers de? burgerlijke partijen, uit hun midden een caudidaatkanselier aan te duiden. De burgerlijke fracties vergaderden onmiddellijk en kwamen tot het besluit dat, aangezien de sociaal democraten de crisis hadden uitgelokt, ook zij moesten trachten, een uitweg te vinden en een poging te ondernemen om een regeering tot stsna te doen komen, In parlementaire kringen komt men thans meer en meer tot de overtuiging, dat de ontbinding van den Rijksdag de eenige oplossing is, tenzij dr. Wirth zelf aan het bewind terugkeert, hetgeen men in verschillende politieke milieux niet uitgesloten acht. Verkiezingen in Engeland, nederlaag van Lloyd George. De verkiezingen in Engeland zijn geheel in het voordeel van de conser vatieven uitgevallen. De stemmenverhouding is: conserva tieven 5,292,058, Labour 4,084»,199, liberalen 2,609,419, Lloyd Georgisten 1,437,818, onafhankelijke candidaten 423,155. Bonar Law, die reeds had voorspeld, dat Lloyd George afgedaan had bij de meerderheid der bevolking, is schitte rend in het gelijk gesteld. Vooral de politiek van Tsjanak waarbj hij het op een oorlog heeft laten aankomen, die slechts is voorkomen door de voor zichtigheid van generaal Harington, die zijn bevelen niet opvolgde, heeft hem veel kwaad gedaan. Zoo is dan de roem vande virtuosi teit, waarmede de groote Ier in de kwaadste momenten zoo verdienstelijk op de oorlogsbazuin kon blazen, niet in andere cavaliers met de schitte rendste namen tevergeefs laar zoo veel gunst dongen. Had Leo werkelijk hoop op de hand der schoone en rijke me vrouw Von Rothenhelm, een we duwe van vijf- tot zes en twintig jaren, dan bestond er ook geen reden meer hem zijn positie in de groote wereld te betwisten, want werd Leo werkelijk de gemaal der weduwe, dan bezat hy ook alle middelen om op een grooten voet te leven en werd zijn huis zeker ook, reeds schoon door de schoone vrouw, een vereenigings- punt voor aristocratische families. Aanvankelijk vroeg men elkaar, of hij voor haar werkelijk datgene was, wat hij trachtte te schijnen. Tot nu toe had ze in de door haar gehuurde villa in afzondering ge leefd en alleen aan Wiedenstein, wiens kennis ze op reis had ge maakt, toegang tot haar woning verleend, en op grond van wat kon ze dien nu aan anderen, die zulk een gunst meer verdienden, wei geren Wordt vervolgd

Volksblad | 1922 | | pagina 1