NEDERLAND. Uit den Vreemde. Gemeenteraad van Goes. STADSNIEUWS. Donderdagmiddag 2 uur vergaderde de Gemeenteraad onder voorzitterschap van den eersten wethouder dhr. v. d. Bout, die met voorlezing van het ge bed opent. Alle leden zijn aanwezig. De publieke tribune is dicht bezet. Aan den heer J. C. de Ruyter de Wildt wordt eervol ontslag verleend als lid van het Burg. Armbestuur. Dhr. de Die acht het onbillijk, dat in deze vacature wederom geen lid van de S.D.A.P. is aanbevolen en stelt voor deze voordracht naar het Burg. Armbe stuur terug te zenden. De voorz. zegt, dat het hier geen voordracht, maar een aanbeveling is, zoodat ieder lid bij stemming vrij is. Het vroegere verzoek van den heer de Die in dien geest is reeds aaD het Burg. Armbestuur over gebracht. Het voorstel de Die, om de aanbe veling terug te zenden wordt verworpen met alleen de stemmen der beide S.D.A.P.'ers vóór. Benoemd wordt in genoemde vacature dhr. M. P. de Looff, met 9 st. tegen 2 st. op dhr. A. M. Overhofl en 1 st. op dhr. H. Franken. In de vacature-De Ruyter de Wildt wordt tot lid der commissie van toezicht op het Midd. Ond. benoemd dhr. Joh. Pilaar met 9 st. tegen 2 st. op dhr. J. de Die en 1 st. op dhr. P. C. Labrijn. Tot regentes van het Weeshuis (vac. wijlen mevr. wed. Molijn-de Fouw) wordt benoemd mevr. Duvekot-de Wage- maker met 10 st. tegen 2 st. op mevr. Biaas-Groffen. Dhr. de Die had vooraf opgemerkt, dat ook hier weer een S.D.A.P.er op de aanbeveling ontbreekt, die eferder recht er op had dan een vrijz.-demo- crate, welke partij niet in den .Raad is vertegenwoordigd. Het voorstel van B. en W. om niet op het request in te gaan, in stemming gebracht, wordt aangenomen. De voorzitter stelt voor eene com missie te benoemen om deze zaak te onderzoeken en verslag uit te brengen. Daarin worden opgenomen de heeren de Die, Yienings, Oosterbaan, Con- standse en Goedblo^d. Dhr. de Die doet zijn voorstel om behalve de commissie 3000 gulden beschikbaar te stellen. Wordt verworpen met 10 tegen 2 stemmen. Dbr. de Die acht, nu beneden 16 jaar toch al is verboden, het jammer daarvoor onkosten te maken. Dhr. Vienirgs zegt, dat vorig jaar 5 personen benoemd zijn in een com missie alleen voor de kindervoorstel lingen en dat verder zou worden ge wacht op de bioscoopwet. Deze laat echter op zich wachten. H(j acht het gevaarlijk zonder meer de films aan volwassenen te vertoonen. De bedoeling is, om wanneer klach ten van inwoners komen bjj de com missie, op zachte wijze in te grijpen. De voorz. zegt, dat het de bedoeling is een spaarzaam gebruik te maken van de voorvertooning. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, tegen de heeren Blaas en de Die. Wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Diefstal. Woensdagavond omstreeks 7 uur is een fiets gestolen, toebehoorende aan den zoon van den winkelier T in de Magdalenastraat. De politie deed dade lijk een onderzoek instellen, doch tot dusver zonder resultaat. De dief is wel zeer gewaagd te werk gegaan. De fiets stond voor den winkel, waar voort durend wordt in en uitgeloopen en vanuit den winkel, die een open etalagekast heeft, kan ook worden opgemerkt, wat op de stoep gebeurt. Ned. Herv. Gem. Donderdagavond is door het kies college van de Ned. Herv. Gem, her benoemd de aftredende ouderling Jacs. de Graaff en in de vacature van den heer v. d. Wart die bedankt had als Ouderling is gekozen de heer I. Wes sel lz, en herkozen de aftredende Diakenen de heeren A. de Bruijne en J. A, Flink. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. La Porte voor het publiek zijn geopend. Benoemd. Met ingang van 1 December a.«. is de hee J. B. Triestram alhier, be noemd tot adjunct-commies der Regis tratie en Domeinen voor den ambu- lantendienst met voorloopige stand plaats Zaandam. Dorcas. De Zuid-Bev. Dorcas bedeelde heden 45 lakens, 29 dekens, 10 rokken, 67 vrouwenhemden, 10 mansbemdeD, 17 schorten. Het bestuur blijft deze nut tige instelling warm aanbevelen. Ver. van Vrijz. Godsdibnstigen. Zondag 19 November, half elf, gods dienstoefening onder leiding van ds. H. de Jonge van Bergen op Zoom. Bu u ét V ereeniging In de Dinsdagavond gehouden ver gadering vau Oostsingel-bewoner» is wegens te kleine opkomst bealoten geen buurtvereeniging op te richten. Veemarkt. Ter markt vaa 14 November 1922 waren aangevoerd: 26 Koeien, 70 Vaarzen, 18 OsseD, 62 Kalveren, 31 Loopvarken», 72 Biggen. Ontslagaanvrage. Door den agent van politie J. A. Dootjes is met ingang van 17 December a.s. ontslag aangevraagd als zoodanig. Het aantal vreemdelingen, dat de Zuid-Limburgsche grens overkomt, is zeer ta'rijk. Dezer dagen werd door het gebied-commissariaat een 10-tal Oostenrijkers over de grens gezet, terwijl daarna weer 90 Duitschers werden overgebracht. In Nieuwenhagen werd door de politiesoldaten een Duitscher aangehouden, die een scherp geladeD revolver bij zich droeg. Voorts was hij in het bezit van een dolkmes en een zak vol scherpe patronen. Vlak over de grens bij Gangelt werd zekere V. uit Terwinselen die in Duitschiand inkoopen was gaan doen, door een troep Duitschers aangehouden. V. werd van zijn fiets gerukt. Alles wat hij bij zich had werd hem ontnomen. Zijn fiets, waarvan de banden waren door gesneden, wist V. nog te behouden. De criminaliteit in het Zuid-Limburg- sche greusgebied neemt meer en meer toe. (Tel) Steeds weigerde zij J. K. te woord te staan zij ia de vorige week op den Oudendijk om die reden nog door hem mishandeld, onder verschillende be dreigingen Ten einde aan de vervolging van dezen man te ontkomen, nam de vrouw haar toevlucht in de woning van haar ouders. Diar zag haar vervolger baar Maandagmorgen omstreeka halftien in d^ aan de straatzijde gelegen keuken der eerste verdieping staan, terwijl zij bezig was zich te wssschen. De straat deur stond open. Hij liep de trap op, trad de keuken binnen, haalde een browning te voorschijn en loste dadelijk een paar schoten, tengevolge waarvan de vrouw ineen zakte. Daarna richtte J. K. achtereenvolgens het wapen op den 24-jsrigen H. van O. en op den 37-jarigenA, van O, twee broers van de vrouw, die op het hooren van de schoten toesnelden hij loste op beiden een schot en ten slotte zette hij het wapen tegen zijn hoofd, trok het af en zakte bewusteloos ineen. Juffrouw A. E. van O. heeft een kogel in de linkerzjjde gekregen, die het liehaam aan de rechterzijde weer heeft verlaten, en een schot in de rechterborst. Haar broer H. van O. kreeg een schot in den linkerschouder, en haar broer A. van O. een schot in het linkerbeen Zij zijn alle drie naar het ziekenhuis overgebracht, eveneens de dader. De toestand van de getroffen juffrouw en van den dader is ernstig. Voor de Dordtsche Kamer van Koop handel heeft Woensdagavond de heer K. I, B. A, de Coster, bezuinigings inspecteur bij het departement van financiën, een voordracht gehouden overDe bezuiniging op staatsuit gaven. Ouder de bezuinigingsapparaten van den staat noemde spr. het overleg van de hoofdambtenaren van het departe ment met den minister van financiën, en dat van de ministers met hun ambt genoot van financiën, ongeveer over eenkomende met de Engelsche regeling. Verder noemde »pr. de bezuinigings commissie, ingesteld als gevolg van de motie-Rink. Als derde apparaat noemde spr. den dienst van de gebouwen. Hij zeide, dat het publiek zich steeds kwaad heeft gemaakt, als het zag, dat voor het rijk huizen worden gekocht tegen hooge prijzen en werden inge richt op ruime schaal. Er is nu een gebouwendienst in het leven geroepen. Als zijn ervaring als inspecteur deelde spr. mede, dat de staatsmachine wat stroef loopt, dat bij de ambtenaren gebrek aan durf is te vinden en dat het staatskind zoo wordt ingepakt, dat het dreigt te stikken. Verder is spr. gebleken, dat ieder leidend ambtenaar zijn afdeeling zoo belangrijk vindt, dat naar zijn oordeel daar geen bezuiniging mogelijk is, wil de heele staatsmachine daarvan geen nadeel oudervinden. Echter heeft spr. ondervonden, dat de staat beschikt over een kern van leidende ambtenaren, die met den meesten ernst en groote kennis hun taak opvatten en die ook werkelijk willen bezuinigen. Voor het voorbeeld van die ambtenaren bracht hij hun dank. Spr. noemde enkele cijfers: de ge wone staatsuitgaven zijn van 648 millioen in 1922 teruggebracht tot 620 millioen in 1923, de pensioenaftrek geeft een voordeel van 15 millioen de perapectieibezuinigingen zjjn geraamd op 37 millioen, en het tekort van 5 millioen op de staatsbegrooting is ook reeds gedekttotaal 80 millioen. Spr. achtte het wel mogelijk, op deze wqza te komen tot het bedrag van 100 millioen, door de Maatschappij van Nijverheid genoemd, maar hij achtte het onmogelijk, te komen tot een on middellijke bezuiniging van 100 millioen Op de vraag of wij binnen afzien- baren tijd zullen kunnen komen tot esn sluitende begrooting, antwoordde spr. bevestignd. Daartoe zullen ellen moeten meewerken, en als zoodanigprees hij de actie van de Maatschij. v. Nij verheid, De Brusselsche correspondent van de N. R. C. meldt De Clercq, de afgevaardigde van de frontpartij, heeft tot de regeering de volgende vraag gericht Prof. Burvenich van de universiteit te Gent, heeft op een openbare ver gadering van katholieke nationalisten te Renaix gezegd, dat de taalbeweging afkomstig is van Duitschiand en van door Duitschlaad betaalde priesters. België, zoo zei de professor, heeft twee vijandenDuitschiand en Nederland, in het buitenland en de activisten en hun volgelingen in h t binnenland, Wat prof. Burvenich zegt over de betaalde priesters laat ik daar, zeide De Clercq, miar ik zou van de regee ring willen weten, of het prof. Bur venich vergund is, in eene openbare vergadering een bevriend land Neder land, den vijand van België te noemen. Belga seint uit Dusseldorp Woensdag hadden bloedige botsingen plaats tn8schen de politie en stakers. De veiligheidspolitie deed een inval in een stakersvergadering in het gemeen telijk gymnasium. Er ontstond een algemeen gevecht, veroorzaakt door een van de zijde der stakers gelost geweer schot. Eén staker is gedood en ver scheidene gewond. De staking schjjnt zich te zullen uitbreiden. Twee com munistische vergaderingen zijn door de politie verboden. Den geheelen nacht heeft de veiligheidspolitie de straten schoongeveegdde betoogers gooiden wagens om, zetten de tram stop, be dreigden de voorbijgangers en deden «et geweld vergaderlokalen ontruimen. Er blijken 4 meischen te zijn ge- Benoeming in besturen. Verzoek Goesche Besturenbond om het maken van muziek in vergunningen en verlofslokaliteiten op Zondag te verbieden. Mededeeling betreffende den omvang der werkloosheid hier ter plaatse. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe verordening op de lichtbeelden- vertooningen. Voorstel verpachting Schuttershof. ZoNDAGSLUlTING APOTHEKEN. Herhaalde aanrandingen. Aan de Locht nabij de grens is gisteravond de 24-jarige G. B. uit Treebeek door een drietal Duitschers aangevallen en mishandeld. Met een mes werden hem een viertal steken toegebracht. Het shchtoffer, dat nog niet gehoord is kunnen wordeD, is naar het hospitaal te H'erlen overgebracht. De Duitschers vluchtten over de grens, toen eenige menschen ter hulp kwamen snellen. Puur verzinsel. Het gruwelijk drama, aan het Utr. Nwsbli ontleend, dat zich te Bccholt in een familie uit Gendringeu zou hebben afg-speeld, waarbij een vrouw en twee kinderen het slachtoffer werden, is bij onderzoek niet anders dan een verzinsel gebleken. Flink zoo Het gebeurd# dezer dagen, dat op den Olsterdijk tueschen Olst en Diepenveen e-n werkman van een machinefabriek le Deventer werd aangevallen doir een drietal woon wagenbewoners. De aanranders hadden echter buiten den waard, in dit geval buiten de kracht van den aangevallene gerekend, want deze greep een van hen aan en wierp hem over een heg, de tweede kreeg een klap, die hem enkele meters over den weg deed rollen, waarop de laatste op zijn fiets sprong en naar zijn woonwagen vluchtte, achtervolgd door den aauge aliene Toen de aanrander na herhaalde uit daging niet naar buiten wilde komen, zette de metaalbewerker zijn schouder onder den woonwagen en wipte dien van den dijk af, waarna hij zijn weg vervolgde, alsof er niets gebeurd was. Een schietpartij. De 26-jarige juffrouw A. E. van O., gehuwd met V, woonachtig op den Goudschen Rijweg te Rotterdam, werd in de laatste weken door J. K. voortdurend met liefdesbetuigingen lastig gevallen. Haar man vertoeft tijdelijk elders. Bezuiniging op staatsuitgaven. Nederland en België. Bloedige onlusten te Dusseldorp.

Volksblad | 1922 | | pagina 2