NEDERLAND. van den hoofdelijken omslag, dienst 19211922. 27. Reclames hoofdelijke omslag 2e navorderiugskohier 1919- 1920 primitief kohier 1921 1922. Stukken voor den Gemeenteraad. Aanbeveling. De aanbeveling voor lid van het Burgerlijk Armbestuur ter voorziening in de vacature Dr. J. C. de Ruijter de Wildt bestaat uit de heeren M. P. de IiOoff en M. Franken. De aanbeveling voor lid van de Commissie van Toezicht ter voorziening in de vacature Dr. J.C. de Ruqter de "Wildt bestaat uit de heeren: Joh. Pilaar en P. C. Labrijn. De aanbeveling voor regentes van iet Weeshuis ter voorziening in de vacature Mevr. Wed. Molijn de Fouw, bestaat uit de dames Mevr. Duvekot de Wagenmakerij en Mevr. Blanken bijlLammers. B. en W. stellen een belasting voor op openbare vermakelijkheden, welke na Kon. goedkeuring op 1 Jan. 1928 in werking zal treden. Art. 2 geeft een opsomming van hetgeen wordt verstaan onder openbare vermakelijkheden als tooneel- en bios coopvoorstellingen, voordrachten en muziek- en zanguitvoeringen, al of niet met gelegenheid tot dansen, circussen, paardenspellen enz., cafe-chantants, draaimolens, caroussels, hyppodromes, luchtschommels, schiettenten e.d., wed strijden, veld» en andere lachtspelen, tentoonstellingen. in het algemeen vallen er onder alle uitvoeringen, voorstellingen, ver tooningen en ondernemingen, die aan het publiek gelegenheid geven zich te vermaken of genoegen te verschaffen. Van de belasting zijn volgens art. 3 vrijgesteld a. de openbare vermakelijkheden, welke rechtstreeks door de gemeente worden gegeven b. de openbare vermakelijkheden welke plaats hebben in inrichtingen of lokalen, waarvoor aan de gemeente staangeld verschuldigd is c. de openbare vermakelijkheden ten opzichte waarvan tenminste 75 pet. der onzuivere (bruto) opbrengst ten volle strekt voor een liefdadig doel. d. de openbare vermakelijkheden, welke worden gegeven op of aan den openbaren weg, tenzij deze ten behoeve van die vermakelijkheden aan den publieken dienst is onttrokken e. de voordrachten, welke een uit sluitend godsdienstig, wetenschappelijk, sociaal of politiek karakter dragen, onver schiliigof deze al dan niet door lichtbeel den worden toegelicht of met muziek of zaug gepaard gaan f. de wedstrijden, veld- en andere openluchtspelen, waarbij geen entiee- gelden, hooger dan f 0,20 per persoon, worden geheven. Artikel 5 bepaaltTen opzichte van vereenigingen, die het geven van open bare vermakelijkheden in den zin dezer verordening, ten doel hebben of mede ten doel hebben, is geen belasting verschuldigd voor leden der verecni- ging, die door het betalen een er jaar- lijksche contributie, zonder betaling van entree tot de openbare vermakelijk heden worden toegelaten mits zij vóór den datum der eerste door de vereeni- ging in het kaleuderjaar gegeven open bare vermakelijkheid als lid zijn toe getreden. De belasting is niet verschuldigd voor vermakelijkheden in sociëteiten, tenzij deze voor het publiek toegan kelijk zijn gesteld. Evenmin is belasting verschuldigd van de waarde, vertegenwoordigd door vrijbiljetten, afgegeven met machtiging van B. en W, Artikel 6 bepaalI De belasting bedraagt a. voor openbare vermakelijkheden (met uitzoadering van café chantants- en tentoonstellingen) tot welke toegang wordt verleend tegen betaling, onver schillig of deze laatste bij den ingang geschiedt, ree Js geschied is of n^g moet geschieden, en waarbij de winst niet geheel in den prijs der vertering wordt gevonden, 10 ten honderd van de oazuivere opbrengst met een minimum vau f 0.05 per toegangsbewijs j b. voor het hebben van een of meer automatische of andere muziekinstru menten in een voor bet publiek toe gankelijke inrichting, waar sterke of andere drauk of eetwaren worden verkocht, alle om ter plaatse van ver koop te worden gebruikt, f 1.per muziekinstrument per kalendermaand of gedeelte daarvan c. voor andere dan sub. a en b vermelde openbare vermakelijkheden I. voor zoover zy worden gehouden op den openbaren weg, in tuinen of op andere plaatsen in de open lucht voor elke 100 M2. van de voor het publiek bestemde, daartoe afgesloten ruimte of gedeelte daarvan, per etmaal of korter f 0.25, met een minimum van f 1.ea een maximum van i L0. - II. voor zoover zij niet in de openlucht worden gehouden voor elke 50 M2. van de voor het publiek bestemde ruimte of gedeelte daarvan per etmaal of korter f 0.50 Bij de berekening der oppervlakten worden gaanderijen of balkons, tot plaatsing van bezoekers bestemd, mede- gerekend. Ieder, die voornemens is een open bare vermakelijkheid te geven, moet daarvan tenminste drie maal 24 uur te voren schriftelijk kennis geven aan B, en W. De ondernemers moeten hunne toe gangsbewijzen, verplichte programma's en doorloopende toegangsbewijzen ten minste twee dagen, voordat daarvan gebruik moet worden gemaakt, ter afstempeling aanbieden ten kantore van den gemeente-ontvanger. Ook de lidmaatschapskaarten van vereenigingen, die openb. vermakelijk heden geven, moeten worden afgestem peld, (kosteloos). De coniróle-stroken der toegangsbe wijzen moeten binnen tweemaal 24 uur ter gemeente secretarie worden inge leverd. B« en W. adviseeren den Raad niet in te gaan op het verzoek van den Goeechen Chr. Besturenbond om bjj verordening het maken van muziek in vergunnings- en verlofslocaliteiten op Zondag te verbieden. B. en W. merken op dat het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk is, in dezen een regeling te treffen, die alle ingezetenen bevredigt. Immers is de eea tegen alle vermakelijkheden op Zondag, terwijl de ander daarin geen bezwaar ziet, mits deze slechts worden gehouden buiten de ureD, voor kerk gang bestemd, terwijl een derde het reeds voldoende acht, dat op geenerlei wijze storing plaats vindt van gods dienstoefeningen. Adressant, die blijk baar in een zoo kort mogelijk geredi geerde bepaling datgene wil treffen, hetwelk hem het meest hindert, n.l. de z.g. muziekautomaten, heeft h.i. niet voldoende beseft, dat daardoor ook geheel onschuldige en zelfs opvoedende muziek, en andere daarmede ten nauwste verband houdende uitvoeringen zouden worden getroffen. Naar B. en W. toch vernemen, hebben de feestelijke samenkomsten van het Roomsch- Katholieke deel onzer bevolking steeds, althans zeer dikwijls, op Zondagavond plaats en het zal wel bij niemand opkomen dat daaraan bij verordening paal en perk behoort te worden g< steld. Voorts meenen zij met vrij groote zekerheid te kuuiieu bewereu, dal ook onder hel overgroote niet-Katholieke deel onzer bevolking een algeheel ver bod weinig instemming zou vinden. Echter spreekt het vanzelf, dat door muziek in café's en dergelijke geen enkele godsdienstoefening storing mag ondervinden, terwijl het evenmin wen- schelijk moet worden geacht, dat der gelijke vermakelijkheden plaats vinden gedurende kerktijd, doch hiertegen kan door de politie vo'doende worden opgetreden krachtens bestaande, bepa lingen. B. en W. stellen voor dat vergun ningen ten behoeve van werkzaamheden in of voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw of veehouderij, als bedoeld in art. 13 der Leerplichtwet, zullen worden verleend binnen het tijdvak van vier weken, aanvangende 15 Sep tember, met uitsluiting van de overige tijden van het jaar. Het verlof mag niet worden ge geven veor arbeid in loondienst en slechts vier weken in bet jaar mogen beschikbaar worden gesteld. De aankoop en inrichting van het gebouw van het voormalige Rijksland bouwproefstation voor den Keurings dienst van Waren maakt wijziging van de begrooting van gemelden dienst voor 1922 noodzakelijk. Het totaal wordt vermeerderd met f 62000, waarvan f 31000 aandeel der gemeente Goes. B. en W. merken op dat van het aandeel der gemeente Goes f 21.000 den aankoop van het gebouw betreft, waarvan rente en afschrijving op de exploitatiebegroting komen en dus door alle tot het keuringsgebied behoorende gemeenten worden betaald, terwij] van de Testeerende f 10.000, reeds f 3285.3iya betaald zijr, zoodat overblijft te betalen f 6714.68'/,. Dit bedrag, gevoegd bij de gemaakte kosten van vooiioopige inrichting, maakt te zamen f 13029.39. Van dit kapitaal mag de rente op de exploitatie-begrooting worden gebracht. De aflossing komt ten laste van de gemeente Goes. In aanmerking nemende, dat de salarissen der ambtenaren alhier worden ver eerd en tevens in deze gemeente daarvan belasting betaald wordt, zoodat zoowel de neringdoenden als de ge meentekas van de aanwezigheid van den dienst niet onbelangrijk voordeel hebben, mag gemelde som zeker niet te hoog worden geacht. Aangezien de Minister op zijn aan vankelijke zienswijze is teruggekomen, stellen B. en W. een wijziging van bovengenoemde verordening voor de M.U.L.O.-scholen voor. Evenals in de oorspronkelijk door B. en W. opge maakte verordening indertijd ge wijzigd op verlangen van den Minister zal voor de laagste 7 klassen het gewone schoolgeld en alleen voor de z.g. kopklassen U. L. O.-schoolgeld worden geheven. Onder het werkelijk gezinsinkomen zal worden verstaan het inkomen van het hoofd van het gezin vermeerderd met inkomsten van inwo nende gezinsleden. B. en W. deelen den Raad het vol gende mede In Uwe vergadering d.d. 21 Sep tember j.l. werden ons de volgende vragen gesteld, waarop wij toezegden in de eerst volgende bijeenkomst van Uwen Rsad te zullen antwoorden a. welke de stand is der werkloos heid alhier b. welke de vooruitzichten zijn voor den komenden winter c. op welke wyze ons College daar aan denkt tegemoet te komen. Wij hebben ons tot de centrale vak- vereenigingen alhier gewend met ver» zoek om inlichtingen wat den stand der werkloosheid betreft. De van hen verkregen opgaven, aangeveude iu totaal 20 personen, zijn hierbij gevoegd. Aangezien niet alle werkloozen ge organiseerd zijn, en omgekeerd niet alle georganiseerden zich geregeld werkloos schijnen te melden, hebben wij boven dien nagegaan het aantal ingeschre venen bij het correspondentschap der arbeidsbemiddeling alhier, hetwelk de volgende cijfers geeft naar den stand van heden (27 October). 1 letterzetter, 2 metselaars, 7 tim merlieden, 5 opperlieden, 2 schilders, 2 grondwerkers, 1 bankwerker, 1 elec- tricie», 2 bakkers, 1 tuinman, 2 kan toorbedienden, 2 fabrieksarbeiders ca 5 losse werklieden, totaal 33 werk loozen, onder wie er 9 voorkomen, welke ook op de staten der bouden zijn vermeld. Een en ander geeft ons de overtui ging, dat van noemenswaardige werk loosheid momenteel alhier geen sprake is. Bovendien zal spoedig worden aan gevangen met de verbouwing van het Schuttershof en den bouw vau een in richting voor noodslachtingen, terwijl wij van Z.E, den Minister van Water staat de verzekering hebben ontvangen, dat de doorlrekking van den nieuwen verkeersweg nog dezen winter zal ge schieden. Ook kan wellicht spoedig met den bouw der woningen van de vereeniging /,St. Willebrordus" worden aangevangen. Het^nemen van bijzon dere maatregelen komt ons daarom thans onnoodig voor. De Lichtbeeldencommissie (voorz. de he.*r J. W. Yiening, secr. de heer Wierts van Coehoorn) bericht B. en W. dat de verordening op het geven van lichtbeeldenvertooningen noodzakelijk herziening behoeft opdat ook toezicht kan worden gehouden op lichtbeelden vertooningen voor personen boven zes tien jaar. De commissie heeft een concept verordening ingediend, welke bij B. en W. geen bezwaar ontmoet. Art. 2 bepaalt De ondernemers, bestuurders of be heerders van eene inrichting of lokaal alwaar lichtbeeldenvertooningen worden gegeven, zijn verplicht, de commissie (lichtbeeldencommi^ :ie) in staat te stel len, voor de vertooning de lichtbeelden of films te beoordeelen op de wijze welke de commissie zal goedvinden. Voorts wordt bepaald dat de leden der commissie vrijen en onbelemmerden toegang tot de voorstellingen moeten hebben. Naar de Stand, verneemt, heeft de directie van de Ned. Spoorwegen, daar zij niet. tot overeenstemming gekomen is met de spoorwegorganisaties, thans eea voorstel tot algeheele loonsverla ging van il/a pet. bij den Loonraad ingediend, die naar verluidt, binnen 14 dagen zijn advies zal geven. Het tekort op den dienst 1922 der posterijen, telegrafie en telefonie, be draagt in totaal ongeveer 8 miilioen gulden. Bij de post is een vermindering van ruim 35 miilioen gewisselde stuk ken en een nadeelig saldo van bijna 8 miilioen guldenbij de telegraaf afneming in het binnenlandsch verkeer met ruim 16 percent, eenige toeneming Belasting op openbare vermakelijk heden. Muziek in vergunningsen verlofslocaliteiten op Zondag. Land- en tuinbOuW-ver loven. Keuringsdienst van Waren. Wijziging verordening op de schoolgeldkef'fing. Werkloosheid. Verordening Lichtbeeldenvertooning GasverstikkingTe Rotterdam zijn een 27 jarige vrouw en haar twee 5 en 4-jarige kinderen door gasver- stikking om het leven gekomen. Door nalatigheid zijn enkele kranen open blijveu staan. Spoorwegpersoneel. Tekort posterijentelegrafie en telefonie.

Volksblad | 1922 | | pagina 2