STADSNIEUWS. NEDERLAND. Een tweetal Molestaties. Maandagavond hebben op den Kloetingschenweg een tweetal mole staties plaats gehad. Een onzer stadgenooten kwam Maandagavond van Kloetinge met een goede lantaarn op zijn fiets en zag ongeveer ter hoogte van de woning van den heer Verdonk een drietal personen staan, welke ons als sjappi's werden beschreven. Een van hen gooide zijn rijwiel tegen dat van onzen stad genoot, doch deze had dit zien aan komen, sprong van zijn fiets en gaf zijn aanvaller een klap, die nogal moet zijn aangekomen, daar de hand, waar mede de slag gegeven werd er stuk van was. - Daarop maakte de aangerande zich uit de voeten, sprong op zijn fiets en reed snel naar de stad. Een tweede heer ontmoette ongeveer kwart over zes bij villa Paulina een viertal personen op de fiets, die blijkeus hun luidruchtigheid in een vroolijke stemming waren. (Vermoedelijk zijn dit dezelfde personen als in geval één). De drie of vier personen nameu de geheele breedte van den weg in beslag en slingerden tegen elkaar, waardoor een paar vielen, zoodat de heer die uit de richting Kloetinge kwam, van zijn fiets sprong, om een aanrijding te vermijden, die mede met het oog ®p den glibberigen weg, wellicht onaange name gevolgen zou hebben gehad. Doordat de heer afstapte ging zijn electrische lantaarn uit en in het donker kon hij niets meer onderscheiden. Een der kerels trachtte nog hem te grijpen, wat niet gelukte. De politie heeft deze zaken in handen. Moge het haaf spoedig gelukken de daders te ontdekken ea de veilig heid op onze Z.-Bev. wegen te her stellen. We zijn molestaties als Hier boven beschreven niet gewend. Deze keer zijn een tweetal heeren lastig gevallen, die zich handig uit de situatie gered hebbeD, maar 't hadden ook vrouwen of kinderen kunnen zijn en dan ware er misschien iets ernstigs gebeurd. Veemarkt. Ter markt van 7 November 1922 waren aangevoerd: 8 koeien, 77 vaarzen, 18 osaen, 25 kalveren, 11 loopvarkens, 52 biggen. De vereeniging Ijsvermaak hield Dinsdagavond een niet al te best be zochte algemeene vergadering in wDe Prins van Oranje". De voorzitter, de heer 0. T. Ruben, opende de vergadering en heette allen welkom. De secretaris, de heer Sillevis, keeft als zoodanig bedankt en de w.n. secretaris was niet aanwezig, zoodat eorst de penningmeester zijn jaarverslag uitbracht en rekening en verantwoor ding over het afgeloopen jaar deed. We ontleenen aan een en ander het volgende Het afgeloopen jaar traden verschillende nieuwe leden tot de ver eeniging toe. De vereeniging, die zich ten doel stelt een goed te berijden baan te verkrijgen en een zeer lage jaarlijksche contributie heft, mag zich hon langer hoe meer in de algemeene belangstelling verheugen. De meening, dat het een onderonsje zou zijn wordt thans gelukkig maar door weinigen meer gedeeld. De uitgaven beliepen f271.41 en de inkomsten f294.03 zoodat het boekjaar sluit met een voor- deelig saldo van f 22.62. Als bestuursleden werden herkozen de heeren C. den Boer en H. Bliek, terwijl als nieuwe leden worden gekozen de heeren J, Witte, L. Willemse en Th. Mudde. Besloten wordt voort» dit seizoen, indien er goed ijs komt, direct) een lampion feest te organiseeren. In den vervolge zullen perionen tot en met 14 jaar vrij van contributie zijn daar boven moét men de gewone leden contributie beialen. Voorts wordt nog besloten na verloop van tijd een advertentie te plaatsen als opwekking lot toetreding tot de vereeniging. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Na afloop van de algemeene verga dering worden in een bestuurs vergadering de functies voor zoover mogelijk verdeeld en wel als volgt C. T. Ruben, voorz., Th. Mudde, secr., H. Bliek en 0. den Boer, baancom missarissen. De overige functies zullen nader worden verdeeld. Voorloopig blijft de heer den Boer tevens penning- meester. Jubileum Koningin. Donderdagavond kwamen de verschillen de buurtverenigingen bijeen teneindeeen hoofdbestuur te benoemen. Deze ver gadering was bijeengeroepen door het voorloopig comité en stond onder leiding van dan heer v. d Bout. Vertegen woordigd waren de buurtvereenigingen Bouwplan 1, St. Jacobstraat, Zeehel denbuurt, Opril, Stationsweg, Groote Markt, St. Adriaanstraat, Lange Kerk straat, Ganzepoortstraat, 's Heer Heu drikskinderenstraat, Nieuwstraat, West- wal, Kade, Lange Vorstraat, Bouwplan 2, Wijngaardstraat, Vlasmarkt, Bees- tenmirkt en Korte Kerkstraat, dus 19 totaal. De Oostsingel zal nog een buurtvereeniging vormen. Tot leden van het Hoofdbestuur werden benoemd de heereD, H. J. Molhoek, G. S. Kuijper, Ruissaard, Rijnberg. Ds. Homburg. P. C. Labrijn, Van Dijk, W. van Dalen, A. L. van Melle, J. C. v. d. Weerdt Sr., W. 't Hooft, J. I. van Ballegooyen de Jong, D. A. Constandse, P. Oosterbaan, H. Snoek. A* van Opdorp, J. W. van de Weert, terwijl de Lange Kerkstraat en de 's Heer Hendrikskinderenstraat nog een lid zullen aanwijzen. Dit bestuur z2.1 de functies onderling verdeelen. De buurtvereenigingen, die nog op gericht zullen worden, en er wordt alsnog op aangedrongen om zulks met spoed te doen, kunnen nog een ver tegenwoordiger in het hoofdbestuur benoemen. Ten slotte wordt na lange discussies in principe besloten met 15 tegen 4 stemmen tot een percentsgewijze afdracht van gelden aan het hoofdbe stuur. Te kwart over 10 werd deze geani meerde vergadering gesloten. Bevolking. Gedurende de 2c helft der maand October 1922. M. Hij man, waterb.-opzichter van Schoondijke, De Ruijterlaan 12K. H. Ketting, koopman van Hilversum, '8 H. H.kinderenstraat 58; K. H. C. W. van der Veen, ingenieur Ned. Spoorw., van Utrecht, J. A. v. d. Goeskade 73; J. D. de Doelder, win kelbediende, van Temeuzen, 's Heer H.kinderendijk 57 C. H. Kraker, bankwerker, van Zaltbommel, Nieuw- slraat 23 H. J. van Reenen, winkel juffrouw, van Maassluis, Korte Kerk straat 15. A. Meeuwse, timmerman, naar Dom burg F. J. Fr nk->, koopman, naar Assen flf. Louwerse, agent mil. politie, naar Den HaagA. P. Kikke, huis houdster, naar AmsterdamL. P. Vonk, zonder beroep naar Dordrecht J. P. Overbeeke, bureel-ambt. Water staat, naar Temeuzen. Technische herziening van de wet op het L. O. Dinsdagavond 1.1. werd een vergade ring gehouden in het „Leeszaaltje" om te Goes evenals in zoovele andere plaatsen reeds is geschied, een plaat selijk comité te vormen ten einde zeoveel mogclyk ook hier actie te voeren tegen de „Technische herziening" van de wet op het L. O. Aan de uituoodiging van den B. v. N. O. hadden een 20 tal organisaties gehoor gegeven. Van de christ. en katb. onderwijs- ver., -vakorganisaties en politieke par tijen was niet één vertegenwoordigd en ook niet één had iets van zich laten hooren. De voorz. van de Afd. Goes van den B v. N. O. opende de vergade ring en zette in het kort het doel uiteen en de wijze waarop men dit tracht te bereiken. Uit de plaatselijke vereenigingen werd een bestnnr van 7 leden verkozen, dat de actie zal leiden, gesteund door een 20-tal helpers. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. v. d. Hoek voor het publiek zijn geopend. Ned. Herv. Kerk. Donderdagavond zijn in het kies college van de N. H. K. herbenoemd de heeren G. M. den Herder, P. W. den Herder, M. Nieuwenhuijze, J. A. Steketee, P. Wessels en P. van Wijck- huijse, en in de vacatures H. P. v. d. Hell en A. A. Brombacher benoemd A. Goeman en J. P. de Regt. Doopsgezinde kerk. 13 November Ds. Koekebakker „Zonde en Smart in een Koningsleven" Doopsgezinde kerk. Een werkman te Bocholt, die van zijn werk komend zijn weekloon op tafel had gelegd, kwam nadat hij even was weg geweest, tot de ontdekking, dat zijn zoontje het geld in de bran dende kachel had gestopt. Radeloos over dit verlies nam hij in drift het kind mee nar: buiten en hakte het met een bijl de beide handjes af. Op 't gejammer van het kind kwam de moeder, die in de keuken het tweede kindje waschte, buiten, en schrikte zoodanig van hetgeen zij zag, dat zij door een beroerte werd getroffen en gedood. Ten slotte moest de man nog ont dekken, dat het kind, dat door de moeder in de keuken was achterge laten, intusschen in de waschtobbe was verdronken. Aan het Vad. ontleenen we nog de volgende bijzonderheden. Bij het burgerlijk huwelijk Was de gewezen kroonprins niet aanwezig, wel bij het teekenen der huwelijksche voor waarden. De bruid had bij de geheele ceremonie haar jongste dochtertje Hen* riette bij zich. Bij de plechtigheid in het voorgebouw wa» slechts één lakei aanwezig en de keizer heeft zelf zijn helm op een stoel moeten leggen alvorens hij zich voor het altaar kon begeven om te worden ingezegend. Het geschenk, dat de keizer zijn vrouw heeft gegeven, bestaat uit een mahoniehouten kist met zilveren toilet- benoodigdheden. De kamers, die prinses Hermine heeft betrokken, liggen op de eerste verdieping boven de rookkamer van den gewezen keizer. De kamers van de overleden keizerin worden geheel onge rept gelaten en niet gebruikt. Het is den gasten opgevallen, dat in nagenoeg alle vertrekken van Huize Doorn portretten van keizer Wilhelm zelf aan den wand hangen. Alleen in het poortgebouw zijn er drie. Verder zijn er vele schilderijen van veldslagen. Dat keizer Wilhelm zich nog steeds Keizer en Koning Wilhelm II blijft noemen, wordt van Duitsche zijde zoo verklaard, dat hij wel afstand heeft gedaan van de regeering, maar niet van de kreon Het alg. com. tot steun aan de hongerenden in Rusland, secr.-penn dhr. J. Brommert Jr. te Utrecht (post rekening 47570), bericht ons dat het de zorg tot aaD den volgenden oogst voor 2000 Russische kinderen (van de 4 millioen hulpbehoevende kinderen) op zich heeft genomen. Hiervoor is f 12000 per maand noodig en het comité doet een beroep op onze medelijdende lezers en lezeressen. De heer Colijn tn de defeneie- ln de vergadering der Tweede Kamer heeft de heer Colijn, de leider der a. r. fractie, gezegd, dat de twee grond gedachten, waarop onze defensie is gebaseerd, tot nog toe zijn geweest, dat wij onze taak als lid van den Volkenbond moeten kunnen vervullen en dat wjj ons nationale front lang durig moeten kunnen verdedigen. Met het oog op den toestand van 's lands financiën zullen wij ons voor de toe komst alleen tot het eerste doel moeten bepalen. Daartoe zal noodig zijn een operatief orgaan, dat al het andere wegsnijdt. De defensie-departementen zullen dan ook hun aandeel in de bezuiniging moeten dragen, doch niet alleen. Over de heele linie moet wor den bezuinigd. Bij Kon. besluit van den 19den October is vastgesteld een algemeene maatregel van bestuur, als bedoeld in art. 13, sub 3oder Land- en Tuin- bouwongevallenwet 1922, Hierbij is bepaald Het aantal werkgevers, dat ten tijde der erkenning als bedrijfsvereeniging, tot de vereeniging moet zijn toegetre den, bedraagt 1000, terwijl het loon bedrag, dat ten tijde dier erkenning door de tot de vereeniging toegetreden werkgevers moet worden uitbetaald, is vastgesteld op zeven en een half millioen gulden. In een hoofdartikel in het Vader land wordt gewezen op het separatisme der Roomsch-Katholieken #Het zijn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen, en met hun bloeitijd neemt vooral in het Zuiden van het land de separatistische neiging der Roomschen buitensporige verhou dingen aan. Zelfs uittreding uit het Ned. Gymnastiekverbond, dat zoo mi nutieus zorgde, dat de lichamelijke oefeningen nooit een nadeel konden worden voor het vervullen der kerke lijke plichten, werd door de geestelijk heid bevolen. In Brabant en Limburg heeft men dan tegenwoordig ook Roomsche en niet-Roomsche reuze-len de- en apezwaaien. Op land- en tuin bouwgebied is daar de scheiding sinds lang geheel voltrokken. En dit heeft balust gemaakt on in bet Noorden IJSVERMAAK. Ingekomen Vertrokken ZoNDAGSLUlTING apotheken. Een cl, ama uit drift. Het U. D. ontvangt het volgende bericht uit Gendringen Een Vechtpartij. Bij een vecht- parij te Kaatsheuvel, waarbij de 18- jarige N. den 19 jarigen v. W. met een biljartqueu gedreigd zou hebben, heeft de laatste, naar de Tel meldt, N. zoodanig met een mes in de borst gestoken, dat deze aan de gevolgen overleden is. Van W. is gearresteerd en heeft volledig bekend. Teruggevonden. Sedert enkele dagen werd een dochtertje van 15 jaar van een bewoner van 't Zand, gemeente Koudekerke vermist. Dinsdag werd het meisje teruggevonden in de militaire slachterij, te Vlissingea waar zij zich met een soldaat verstoken had. Het meisje is onder het ouderlijk gezag ternggebracht en de soldaat in arrest gesteld. Het huwelijk van den ex-keizer Redt 2000 Russische kinderen. Land- en Tuinbouw ongevallenwet. Separatisme der Rootnsch- Katholhken.

Volksblad | 1922 | | pagina 2