No. 90 Zaterdag 11 November 1922 45® ia Nieuw „liberalisme". F ELILLETON Een geheimzinnig geval. Dit blad verschijat Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes $0 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag IIUF te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Rleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentlën 10 ct. per regel. Bij contracteeren v&a minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichte» es de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer acht dan regels beslaande, voor den pr|s van f I, Daar hebben we zoowaar de oude mop weer in onze Tweede Kamer te hooren gekregen. Mej. Van Dorp, het liberale Kamerlid uit de groep Van Houten, vertelde zonder blik ken of' blozen //De uitspraak van de stembus heeft bewezen, dat ons volk een sterk religieus gevoel heeft". Hier is de geleerdheid, die naar de lamp riekt, aan het woord de wijsheid der studeerkamer, die niet verder komt en kijkt dan tot aan de wanden dier kamer en hoege naamd niet weet, wat daarbuiten omgaat. Onze lezers weten al, dat wij deze bewering van mej. Van Dorp ten sterkste tegenspreken. O ja, de stembus heeft een krachtige, religieuse meerderheid in de Tweede Kamer gebracht. Maar dat is in het geheel geen bewijs voor het bestaan van „een sterk, religieus gevoel in ons voik". Van alle kiezers, die op rechtsche candidaten hun of haar 1 tem hebben uitgebracht, behoort waarschijulijk niet veel meer dan de helft tot de menschen met „een sterk, religieus gevoel". De rest is met hen meegegaan om gansch andere redenen, waarvan de recht matige vrees voor socialistische en communistische buitensporigheden nummer één en de bezuinigingsleuze der rechtsche partijen nummer twee vormden. Wij hebben ons afgevraagd, of dit dwaze gezegde van mej. Van Dorp misschien een lonkje was naai de rechterzijde. En in die opvatting werden we niet weinig versterkt 40 Roman van H W. Hij was niet verrast, toen hij de wel niet groote maar zeer elegante woning van den artist betrad, waar slechts eenige verspreide porte feuilles en schetsen aan den kunste naar herinnerden. Eeu bediende zei hem, dat mijnheer Dagobert dadelijk zou komen. Dus ook hier eenvoudig Dagobert Deze ontving hem met de losse bevalligheid van een cavalier en dien had hij trouwens ook viel gedacht te zullen ontmoeten. „Heeft men u onbepaald verlof gegeven vroeg Dagobert na het wisselen der gewone beleefdheden. „Ik ben nog maar onder-commis saris bij de geheime politie" zei hij, „om myn praktische studiën te maken. Reeds voor meer dan drie jaren hield ik me bij voorkeur met het onderzoek van crimineele zaken bezig maar toen meende ik elders betere vooruitzichten te kunnen door andere uitingen van dit vrou welijke Kamerlid Zoo zeide zij onder anderen „In de schoolkwestie heeft het liberalisme een belangrijke rol gespeeld. Het heeft daarin een groote mate van verdraagzaamheid betoond. Maar van weerskanten he eft men precies het omgekeerde bereikt van hetgeen men wilde. Het liberalisme wilde de te sterke tegen stelling der sekten tegengaan, Groen wilde Rome tegengaan. Ik eerbiedig iederen goasdienst en ieder deel van den christelijken godsdienst. De verhouding van den katholiek tot de geestelijkheid wordt bepaald door zijn religieuse overtuiging, en daar mede heeft niemand iets te maken". Dit alles lijkt ons een vrouwelijke liefdesverklaring aan de overzijde, geschonken uit een zoogenaamd „liberale" water- en melkkan. Eerst gaat mej. Van Dorp haar richting een pluim van veel verdraagzaam heid op den hoed steken, een pluim, die haar welgevallig moet maken in het oog der rechterzijde. Wij zijn het met haar eens, dat het libera lisme in de schoolkwestie //een groote ja, een veel te groote mate van verdraagzaamheid heeft betoond". Maar die erkenning onzer zijds is geen pluim op den liberalen hoea, wel het tegendeel, namelijk een zeer scherpe afkeuring. Wij zijn door bitttere ervaring ge leerd altijd van meening geweest (en die meening koesteren we nog dat men met groote verdraagzaam heid op schoolgebied jegens de kerkelijke partijen juist even ver komt als met datzelfde artikel jegens de Turkenmen geeft dien partijen vinden en ik liet de studie varen toen ik evenwel slechts teleurstelling oogstte, keerde ik er weder toe terug en nu gevoel ik een dringende behoefte om wat ik verzuimd heb terug te halen". „Zjjt ge in de zaak, ingewijd?" z/Ik heb ze van 't begin af met de grootste belangstelling gevolgd de stukken nog eens grondig bestu deerd, en nu hoop ik van u verdere bijzonderheden te vernemen". Dagobert haalde glimlachend de schouders op. „Die zullen we eerst moeten zoeken. Wanneer kunt ge reisvaar dig zijn „Dus hier niet?" De nasporingen der politie hebben hier immers niets opgeleverd. Als we onderweg zijn, heb ik al den tijd u mijn plan uiteen te zetten, en dan zal ik u ter plaatse brengen, waar 't moet worden uitgevoerd. Daar eerst moet ge mij met uw raad ter zijde staan en me zeggen hoe we verder dienen te handelen". Blenke vond de zaak buiten gewoon interessant. Volgens Dago- bert's onbestemde aanduidingen gold het hier niet een gewone crimineele rechtszaak. De jonkman zelf, zooals den vinger, waar ze om vragen, en binnen een minimum van tijd nemen ze van den //dommen tegenstander" niet alleen een heelen arm, maar het gansche lichaam. Op die schoonwassching van het „liberalisme" wegens zijn verdraag zaamheid volgt de kniebuiging van den „eerbied voor iederen godsdienst en ieder deel van den christelijken godsdienst". Dat is een persoonlijke uiting, die mej. Van Dorp met zich zelve moet uitvechten. En dan gaat zy verder met den neus in 't stof, bij welke lichaamsbeweging wij haar weer niet wenschen te volgen. „De verhouding van den katholiek tot de geestelijkheid wordt bepaald door zijn religieuse overtuiging, en daar mede heeft niemand iets te maken", zoo orakelt dit Kamerlid. Dit gezegde moest ongetwijfeld dienen als terug slag op de zeer gepaste vraag van een vorigen spreker, of de minister president kon goedkeuren, dat de katholieken op politiek gebied en hier hoort ook de schoolkwestie thuis aan den leiband der gees telijkheid loopen. Mej. Van Dorp, de //liberale", schijnt dit wel goed te keuren. Wij gelooven, dat de Nieuwe Katholieke partij het hierin volstrekt niet met haar eens is en dat zijn wij ook niet. In kerkelijke zaken heeft inderdaad niemand iets te maken met de verhouding van den katholiek tot de geestelijkheid. Doch op politiek terrein heeft iedereen daarmee te maken, omdat die verhouding daar het geheele openbare leven beheerscht Den grootsten, „liberalen" bokke sprong deed mej. Van Dorp, toen hij daar voor hem stond, scheen hem, na 't geen de chef der politie hem vluchtig over hem had mede gedeeld, met zekere geheimzinnig heid omgeven. Hij werd grooter in zijne oogen en onwillekeurig keek hij met zekeren eerbied op naar de slanke, voorname gestaltenaar het gelaat, dat wel een zuidelijke af komst verried, maar toch zoo frisch en helder van tint was in zijn omlijsting van een pas ontwikkelden baard. Hij had Dagobert niet anders j gekend dan met het sierlijk, fier opgekruld kneveibaardjenu waren er zes maanden verloopen, sinds hij hem voor 't laatst had gezien. Stond nu die verandering in zijn uiterlijk soms ook in verband met zijn plannen „Morgen ben ik tot uw beschik king", zei hij met vroolijke opge wondenheid. „Op uw wenk zult ge mij steeds slagvaardig vinden". //Dan verzoek ik u morgen reis vaardig te zijn. Ik verwacht alleen nog maar eenige voor mij onont beerlijke mededeelingen, want ik kan u in vertrouwen zeggen, dat ik door medehulp van eenige discrete vrienden in hat buitenland, afge- zij zeide: „Ik geloof slechts in één oplossing (van de schoolkwestie) de openbare school met den Bijbel, vrij van alle leerstelligheid", 't Was heusch niet onverdiend, dat de spreekster na dit gezegde terdege werd uitgelachen, 't Klinkt wel vreemd, als men dit hoort voor dragen als de wensch van de afge vaardigde eener liberale partij. Dat men, gelijk een dagbladschrijver opmerkte, in Pruisen zulk onderwijs al jaren lang kende, moet toch zeker niet als aanbeveling ook voor ons land dienen in den mond van een zich noemend liberaal. In België is het staats-, dat is het openbaar onderwijs geheel katholiek. Maar hier in Nederland behoeft in dit opzicht zoomin Pruisen als België te worden nagevolgd. De openbare school met den Bijbel! Is dat nu de rijpste vrucht van mej. Yau Dorps //liberalisme" Heeft de openbare school niet genoeg aan de christelijke deugden Wil mej. Yan Dorp haar ook nog met den neus tot in het stof doen buigen voor de onverzadigbare eischen der kerkelijke partijen Wil zij mee helpen, om die school nog een duw op den nek te geven, opdat zij eerst zal doorgaan onder het kerkelijk juk en daarna onder die Pruisische geweldenaarslaars vermorzeld zal worden Wij moeten hier wel bidden „Heere, bescherm ons tegen onze vrienden 1 Tegen onze vijanden zullen we het zelf wel doen." En het fraaie „liberalisme4' van mej. Van Dorp wenschen we een spoe dige begrafenis toe, W. scheiden van de door de politie genomen maatregelen, mijn eigen nasporingen ben begonnen, teneinde niet bij de eerste schrede op een verkterd spoor te geraken. Aan u, mijnheer Blenke, zal 't later te beoordeelen staan in hoever die maatregelen juist genomen waren. Dus tot morgen". Hij reikte hem de hand en voegde er bij,,'t Zal beter zijn, dat we elkaar morgen als bij toeval aan den trein ont moeten. Wacht dus morgenmiddag een teeken van me". Blenke ging in een opgewekte stemming heen. Hij had altijd ver langd naar een geheime opdracht, die hem gelegenheid gaf zich te onderscheiden. Vroeger was hij, als jong ambtenaar, in crimineele rechts zaken, waarvoor hij meende een bij zonderen aanleg te hebben, altyd door zyn voortvarendheid het doel voorbij gestreefd thans zou dat anders worden. Met koele omzichtig heid zou hij nu te werk gaan en door niets zou hij zich hiervan laten afleiden. Wordt vervolgd).

Volksblad | 1922 | | pagina 1