Uit den Vreemde. doodskophuzareu, prins Eitel EriedricU in de uniform van infanterie-generaal, prins Heinrich in ie uniform van groot-admiraal, prins Eürstenberg in feldgrau, en verschillende andeie uni formen. Tegenover het altaar waren geplaatst twee troonzetels, daartegenover, voor het altaar, lagen twee roodzijden kus sens met goud geborduurde kronen die destijds in de slotkapel te Berlijn bij het avondmaal werden gebruikt. Toen het bruidspaar binnentrad, stonden alle aanwezigen op, behalve familie en genoodigden was er ook het huis personeel, dat gewoonlijk aan de gods dienstoefeningen deelneemt terwijl op het orgel een zacht preludium ge speeld werd. Toen allen gezeten waren, zong men gezamenlijk het lied //Jesu geil' voran" en nadat dit gezongen was, nam de //hofprediker" Dr. Vogel, het woord. Hij las allereerst voor den bijbeltekst, het 13de vers van hoofd stuk XIII van den brief aan de Corinthiëra //Nu echter blijven geloof, hoop en liefde, deze drie de liefde echter is de grootste onder hen", den tekst, die de gebruikelijke geworden is bij huwelijksplechtigheden in hte kuis Hohenzollern nadat de oudste keizer hem gekozen had bij zijn 50- jarig huwelijk, en Wilhelm II bij zijn eerste huwelijk en ook bij zijn 25- jarige huwelijksviering, en die thans ookfwederdoor den ex-keizer gekozen is. Na den dienst werden de genoodig den en het personeel in de gelegenheid gesteld den ex-Keizer en zijn vrouw geluk te wenschen. Daarna begaf men zich voorafgegaan door het bruidspaar, naar de eetzaal, waar de dejeunertafel stond aangericht, versierd met roode rozen. De dames waren in middagkleed en hielden aan tafel de hoeden op. Rechts van de bruid zat Prins Heiar ch, links van den bruidegom de zuster vau de bruid, prinses Ida von Stollberg Roslar, en verder zaten de gasten volgens hun rang, in zoodanige volgorde dat tegen over ^het bruidspaar zaten de //hof maarschalk" Von Moltke en de Prins zu Eiiratenberg. Het menu, in Duitsche schrijfletters, zouder eenigen datum of andere aanwijzing, gedrukt op een kaart welke aan de achterzijde een reproductie ia kleuren vertoonde van een pastelteekening van het huis Doorn, was samengesteld als volgtbouillon, Rijnzalm in gelei, Ham met Cumber- landsaus, gevogelte en fruit. Tijdens den maaltijd, welke niet laager dan een half uur duurde, bracht Prins Heiurich een korte toast uit op brui gom en bruid, welke laatste hij welkom heette in de familie. Na afloop van den maaltijd trokken de nieuw gehuwden zich terug, waarna de meesten der gasten vertrokken. Onder de bloemstukken was er een van H.M. de Koningin. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 8 Nov. in Nederland uitgesproken 84 faillissementen tegen 58 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 3 Nov. 1922 2601 faillissementen tegenover 1812 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Thans is bepaald of later, aangifte gedaan moet worden 14 dagen na den aanvang van het bedrijf. Nu rust op ieder landbouwer, tuin bouwer, boschbouwer en veehouder dus de plicht om aangifte te doen en hij moet dat doen, wil hij niet vallen ouder de strafbepalingen der wet. Ieder moet nu gaan naar het post kantoor'en daar vragen: een aangifte formulier voor de Land- en Tuinbouw- Ongevallenwet, Hij krijgt dan een formulier in tweevoud, dat hij moet invullen hij krijgt er bij een mooi couvert, waarin hij de dubbele aangifte moet doen en moet dat mooi couvert, geopend, ten dostkantore iuleveren of bij den Raad van Arbeid van zijn streek. Hij vraagt dan een bewijs, dat hij die aangifte ingeleverd heeft In Zeeland moet dit couvert dus of naar den Raad van Arbeid te Goes of Daar dien te Middelburg gezonden worden. Onder Middelburg behooren Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderes, onder Goes Zuid-Beveland, Noord-Beveland, Schou wen en Duiveland, Tholen en St. Philipsland, Z. L. bid. De minister van arbeid heeft den lsten dezer aan de gemeentebesturen een brief gezonden betreffende den woningbouw Voorshands zullen voor het verleenen van steun voor woningbouw de volgende regelen gelden 1. De huur van woningen, te bouwen met krachtens de Woningwet toegezegd voorschot, moet ten minste 90 pet. van de exploitatie-kosten bedragen. Dit geldt voor alle woningen, waarvan de bouw op den dag der teekening van deze circulaire nog niet is aanbesteed. Hierbij valt te bedenken, dat de huur zelve niet hooger mag zijn dan thans met 80 pet. van de exploitatie-kosten wordt bereikter moet zelfs naar lagere huur gestreefd worden, nu de loonen dalen. De oplossing moet ge vonden worden door daling vau de bouwkosten, welke evenwel niet mag worden verkregen ten koste van redelijke soliditeit van de woningen. De gemeentebesturen zijn aanspra kelijk voor de minimum-huur en hebben er dus groot belang bij, scherp to3 te zien op het huurbedrag, dat gevorderd moet worden. Indien dit eenigszins mogelijk is, zal in den loop van 1923 de huur als regel op 100 pet. van de exploitatie kosten bepaald worden. De minister wijst op de verkeerde opvatting als zou de regerring woningen met 5 kamers vorderen, De 5e of z g. mooie kamer zal slechts bij uitzondering worden toegelaten. De minister meent dat de bouw van dit soort woningen moet worden over gelaten aan het particulier bedrijf, dat voor de woningvoorziening onmisbaar is en de eerste plaats moet innemen. Gehandhaaft blijft de stellige eisch, dat ouders, jongens en meisjes ge scheiden slaapgelegenheid met recht- streeksche gemeenschap met de buiten lucht moeten hebben. Te beginnen met 1 Januari 1923 zal een bedrag worden bestemd voor het verleenen van premies voor het bouwen van woningen van ten hoogste 225 M8. inhoud, buitenwerks gemeten boven den beganen grondvloer. Voor één-gezinswoningen zal een aange bouwde bijkeukeu of bergplaats niet worden medegerekend. Voorschot voor hypotheken wordt niet meer verleend. De premie zal bedragen f 300 per woning, onafhankelijk van het opper vlak. Deze premie zal ook worden verleend voor bescheiden winkel-wo ningen. Jiuisjc uan de Adriauastraat te Rotter dam, met haar dochter vau 31 jaar. Die dochter verliet Vrijdagmorgen om half acht het huisje om te gaan werken, als gewoonlijk. Een half uur later, werder gebeld. Dewed, deed open en t «ree als heer gekleede maunen, die zich bekend maakten als komende van de zedenpolitie, traden binnen en zeiden, dat zij eens kwamen kijken, of zich ook minderjarigen in het huis bevonden. De oude vrouw ging hen voor naarde voo kamer, en na in een bedstede ge-r keken te hebben, vroegen de mannen, ook de achterkamer te mogen zien. Daar gekomen, wierp een hunner plot seiing een voor de hand liggende deken over het hoofd van de bejaarde vrouw, zij grepen haar aan en bonden haar met behulp van een beddelaken en een paar bedgordijnen, die zij afrukten, en een touw, hetwelk zij bij zich hadden. Daarna sloegen zjj baar bewusteloos en lieten de vrouw tegen den grond liggen. De beide mannen hebben vervo'gens in het huisje alle kasten en berg plaatsen overhoop gehaald en door zocht en zijn met hetgeen van hun gading bleek te zijn, waaronder onge veer t 170, welk geld zij op verschil lende plaatsen in potjes, portemonaies, enz. vonden, er vandoor gegaan. Toen de dochter thuis kwam werd de politie gewaarschuwd, die thans een onderzoek instelt. Dat door een huwelijk soms eigenaar dige familie verwantschap kan ontstaan, bleek ook hier dezer dagen. Er trouwde een jong paartje, waarvan de vader der bruid onlangs in den echt wa» getreden met een zuster van den brui degom. De jonge mau moet nu dus tegen zijn eigen zuster moeder zeggeD en zijn schoonvader werd tevens zijn zwager. De stiefmoeder van de bruid werd haar schoonzuster. In hrt jachtveld te Oldersum heeft de 18-jarige zoon van den koopman K. aldaar, Donderdag bij ongeluk zijn vader doodgeschoten. De vrouw beeft aangifte gedaan. In de vergadering van de ver. van Gemeenteraads- en Statenleden van den Vrijheidsbond heeft de heer C. G. Roos, wethouder vau Vlaardingen een redevoering gehouden overDe druk van de bemoeiing van regeering en wetgever op het bestuur der gemeente. Spreker betoogde dat Den Haag op onbeschroomde wijze over de geldmid delen der gemeente beschikt. Tal van gemeenten hebben zich be ijverd om ingevolge de wet de lagere school in te richten op zeven leerjaren en van het noodige personeel te voor zien. Maar nadat deze ingrijpende re organisatie tot stand was gebracht, richtte de minister een circulaire aan het rijkstoezicht met de opdracht, om den leerplicht voor het zevende leer jaar maar niet toe te passen en de leerlingen, die aan de oude leerver plichting hebben voldaan, desverlangd af t« 'voeren. Hat gevolg is, dat de gemeenten het zevende leerjaar zien ontvolkt en met overcomplete leer krachten blijven zitten. Op gelijke wijze werden de gemeen ten gedupeerd bij de uitkeeringen aan uitget-okkeu leden van werklozen kassen, welke de regeering naar eigen inziebt vaststek, hoewel de gemeenten in hoofdzaak de kosten moeten dragen. Frappante staaltjes zijn voorts nog de ministerieele leidraad inzake de bezoldigingen bij het vakonderwijs, met de befaamde terugwerkende kracht en onwrikbare gemeentelijke percen tages de Warenwet, die plaatselijke keuringsdiensten eenvoudig omver wierpde Vleeschkeuringswetde Arbeidswet, waardoor de uitgaven voor politie niet onbelangrijk zijn gestegen de Pensioenwet waarvan de fiuancieele gevolgen nog niet zijn te overzien enz. Spreker betoogde dat de toestaud langzamerhand onhoudbaar is geworden. Het bestuur werd gemachtigd bij de regeering te protesteeren tegen de wijze waarop de gemeentelijke autonomie van Thorbecke steeds weer wordt aangetast. Uit verschillende plaatsen komen berichten van vergaderingen van rijks- en gemeenteper8oneel, waarin geprotes teerd wordt-tegen de voorgenomen herclassificatie der gemeenten o.a. op grond van de onevenredige lasten, die op de ambtenaren ten plattenlande wordt gelegd. Op het te Utrecht gehouden buiten gewoon congres van de Ned. ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, op het welk vertegenwoordigd waren 174 afdeelingen met ongeveer 20000 leden, zijn de voorstellen der directie afge wezen. Omtrent de praetische opleiding van jongelieden tot reserve-officier bij de Bereden Artillerie na het doorloopen van een school voor Verlofsofficieren, schrijft men aan de Ned. Mij. voor Nijv. en Handel „Te X. werd een herhalingscursus gehouden voor reserve officieren. Daar te dien tijde mijn eenige middagdienst was te slenteren achter een 10-tal artilleristen, die paarden poel sten, ver zocht ik dien cursus mee te mogen maken, waarop direct afwijzend werd beschiktgevolggedurende nóg 2 weken slofte ik eiken middag 2 uren achter de paarden. .Echter is mijn wachtmeestersdienst vermoeiend te noemen vergeleken met mijn kornetsdienst. 's Ochtends heb ik steeds vrij en ga ik wat voor mijn pleizier paardreden. Vier dagen in de week heb ik 's middags 1 uur theorie. Hiermede verdienf!ik per maand f 288.24 wat mij zeer rijkelijk betaald schijnt. #Ik verheug mij in een permanente vacantie, een paard en een tractement." Dat Tijd, Geld is, zoowel voor het Rijk als voor den jongen man, die zijn studiën onderbreken moet, schijnt voor militaire autoriteiten een onbekend axioma te zijn. Daarna werden de beambten, terwijl de revolvers voortdurend op hen ge richt waren, gedwongen in de kluis te gaan, waarvan de deur achter hen gesloten werd. Vervolgom maakten de vrouwen zich Faillissementen in Nederland. De Land- en Tuiribouw- Ongcvallenwet. a. dat van bedrijven van Landbouw, Tuinbouw, Boschbouw en Veehouderij, die reeds bestonden vóór 1 November 1922, aangifte gedaan moet worden tusscben 1 November 1922 en 1 December 1922 b. dat van bedrijven van Landbouw enz. aangevangen op 1 November 1922 Woningbouw. Diefstal met geweldpleging. De weduwe van P. v. d. V,, een vrouw van 68 jaar, woont in een beneden- Verwarrend. Uit Barradeel schrijft men aan de Leeuw. Ctr. Jachtongelukken. Te de Wijk werd de heer Krikken, die met eenige anderen op de jaebt was, getroffen door een schot Uit het geweer van den heer H. te IJhorst en is aan de ge volgen overleden. Prettige wittebroodsweken. De politie te Bussum heeft proces-verbaal opgemaakt tegen iemand, die kort voor zijn huwelijk de meubelen verkocht, welke zijn aanstaande aangeschift had. Na hun huwelijk brachten de jongelui een paar weken door bij de ouders van het meisje in Zeeland, waardoor het vergrijp niet aan het licht kwam. Toen ze evenwel hun woning betrekken zouden, was er geeu huisraad te vindeD. De druk van regeering en ivetgevcr op de gemeenten. De classificatie van de gemeenten. Spoorwegpersoneel. Waar het geld blijft. Vrouwelijke bankroovers. Te Kilrush (West Clare) hebben gewapende vrouwen dezer dagen een brutalen bankroof gepleegd. Toen de Nationale Bank aldaar haar bureaux 'smorgens had geopend drongen drie vrouwen met revolvers in de hand het gebouw binnen en sommeerden het bankper soneel, de handen omhoog te houden.

Volksblad | 1922 | | pagina 2