No. 89 Woensdag 8 November 1922 45* Jaargang JL* .Jm* Een geheimzinnig geval. STADSNIEUWS FEUILLETON NEDERLAND. Dit blad verschijnt Woensdag ec Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Diasdag- es Vrijdagmiddag 12 liUI* te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuweas Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren vaa minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, &la geboorte-, huwelijks-, verjarlags-, doodberichtea es de daarop betrekking hebbeisds dankbetuigingen, niet meet acht dan regels beslaande, voor den prijs van i I, Eigen Hulp. Donderdag hield de werklieden ver- eeniging /Eigen Hulp'' haar 3 maande- iijk8che vergadering in de zaal van 't j Slot Oostende. Aanwezig waren totaal j 44 leden. Uit het verslag van den penning meester bleek dat in het afgeloopeu kwartaal was ontvangen f 921,11 uitge geven f 391,65 alzoo een bat'g saldo van f 529,46, zoodat het kassaldo op 30 September bedroeg f5157,14. Voor de reservekas was ontvaugen f 104,36 m?t een uitgaaf van f38,72, alzoo ook een batig saldo van f 65,64, zoodat het totaal bedrag der reservekas f 391 96ys was. Aan ziekengeld is uitgekeerd f245.25, hetgeen zeer guns tig is te noemen. Het ledental bedroeg 375. Verder had plaats de verkiezing van 8 bestuursleden wegens periodieke af treding. Dhrn. F. J. Thiery, L. Rijkse en Joh. Visser aftredend, werden allen herkozen respectievelijk als le voorzitter 2e secretaris en commissaris. Benoemd. Tot keurmees'er bij den rijkskeuritigs- dienst te Goes is met ingang van 1 December benoemd de heer C van den Ende te Middelburg. Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeologische Commissie. In de Zaterdag te Middelburg ge houden vergadering van bovengenoemde commissie werden o.a. een aantal ad viezen betreffende bouwplannen te Goes vastgesteld. Besloten werd het gemeente bestuur van Goes te verzoeken betere 39 Roman van H. W. Totnogtoe kunnen we u hier desnoods missen en daarom zult ge op reis gaanwaarheen, dit hangt niet van ons af. Ge zult ook een, naar ik geloof, heel aangena- men reisgezel hebben en van de noodige aanbevelingsbrieven voor vreemde autoriteiten worden voor zien. Ge zult, iu één woord, het verdwenen jonge meisje opsporen". Blenke voelde zijn hart van vreugde kloppen. Een zelfstan dige opdracht Maar de hem toegedachte taak scheen hem alles behalve licht toen hy bedacht, hoeveel vruchteloos onderzoek er reeds in alle richtin gen had plaats gehad. Hij dacht aan den titel van domkop", waar mee hij van de reis kon komen, als ze slecht uitviel. „Heeft mijnheer ergens een spoor beplanting aan te brengen bij de zgu. Speelplaats. Cursus Waterbouwkundig Opzichter! Zaterdagmiddag had in de Ambachls school de officieeie opening plaats van den cursus voor waterbouwkundig op zichter, in tegenwoordigheid van den heer P. A. Boulier, secretaris der examencommissie, het bestuur van de groep Zeeland van den Boud van Wa terbouwkundige ambtenaren (de heeren v. d. Broeke, Laurens en Becu de vice-voorz. was verhinderd) de leeraren en de leerlingen De heer M. P, de Locvff, leider van den cursus, memoreerde het ontstaan van dezen cursus, die voortspruit uit de gebleken behoefte om leiding aan de studeerenden te geven. Ook vroeger zijn er wel eens plannen voor zulk een cursus geweest en spreker bracht hulde aan den toenmaligen \oorzittei van het bestuur der Ambachtsschool Ir. J, v. Poelgeest en den directeur dhr. Engels voor hun medewerking, ook al waren die plannen (oen niet geslaagd, met het oog op de tijdsom standigheden. Hierna stelde spreker de leeraren aan de vergadering voor. Gehoopt wordt de leerlingen in twee jaar zoo ver te brengen dat zij in 1924 aan het examen met succes zulleu kuanen deel nemen. Dat er inderdaad behoefte aan dezen cursus bestaat, blijkt wel hieruit dat door 44 personen inlichtingen gevraagd zijn en de cursus met 24 leerlingen aanvangt. Spreker spoorde de leerlin gen aan hun best te doen om den cur sus een goeden naam te doen verwer ven, niet alleen in Zeeland maar in ons heele land. Spreker hoopte dat in de toekomst de cursus een onlerdeel gevonden vroeg hij langzaam. „Als er dat was, hadden we u niet noodig. Gij moet het vinden". „Ik ben u ontzaglijk dankbaar voor in 't mijn gesteld vertrouwen, mynheer". Blenke begon te vreezen, dat men hem als nieuwe ling eenvoudig den voet wilde lichten. //Wees dat eerst later''. Laat u de akten geven en bestudeer ze met zorg, opdat ge volkomen op de hoogte zyt, wanneer ge op reis gaat. Overijl u in mets, voor zoo ver het de zaak zelve betreft". „En wie is mijn reisgezel?" «Kent ge den jongen schilder Dagobert „Ik zag hem meermalen, maar slechts vluchtig". „Maak kennis met hemga hem opzoeken en stel u aan hem voor. Maar opdat ge weet met wien ge te doen hebt, kan ik u dit zeggen hij schijnt een geniaal jongmensch te zijn, die alleen uitliefde voor zijn kunst de academie hier bezoekt en onder een ai fcisten-naam zich reeds vroeg door zijn kunstproducten onderscheidde en opzien wekte. Met zal uitmaken van de groep van Waterb. Ambtenaren in Zeeland. Spreker dankte het bestuur van de Ambachtsschool (waarvan de cursus overigens geen deel uitmaakt) voor het in gebruik afstaan der lokalen en verklaarde hierna de cursus voor geopend. Medegedeeld weid dat een dag per week les wordt gegeveu. Het cursus geld bedraagt f 20. per maand, in verhand met de plannen tot het op richten van een bibliotheek, zoodat de ieeilingen de dure werken, die zij noodig hebben, niet zelf behoeven aan te schaffen. De heer v. d. Broeke dankte namens het groepsbestuur en sprak de beste wenschen voor de cursus uit. De heer Bolier dankte de heeren v. d. Meulen Boscbma en de Looff voor hun initiatief en voorbereidende maat regelen, weer er op dat het onderwijs de praktische kant zal uitgaan en sprak de hc.op uit op een* goede ver standhouding tusscheu leerlingen en leeraren. Te lang. De politie te Leiden heeft een 68-jarigen man gearresteerd, die drie jaar lang ouderdomsrente van zijn vrouw getrokken heeft, nadat deze was overleden. zyn familienaam heeft hij me heden-morgen bekend gemaakthier is hy". Blenke hekeek de kaart. „Hij wenscht hier onder den naam van Dagobert hekend te blij ven Ge zult hem dus onder dien naam opzoeken en me daarna rap port doen. Voor het overige zal ik zorgen. Ik wensch u alle moge lijk geluk met u taak, en denk aan myn woorden". Blenke zocht de hem welbekende aktestukken, wierp er een blik in, nam ze mee naar huis en eerst den volgenden dag begaf hij zich naar den jongen kunstenaar. //Een zelfstandige opdracht", zoo ging 't hem aanhoudend door het hoofd. „Maar als ze niet gelukt?" Het „domkop" grijnsde hem reeds aan. „En welk belang heeft hij er bij, die jonge man, dien hij onder zijn kunstbroeders steeds als een edelman nad beschouwd, het jonge meisje op te sporen, een wees zonder naam, zonder familiedie Dagobert?" dacht hij onderweg. Dat stak er dus achter dien jon gen man, die in de lokalen, waar in het huwelijk zullen treden, deeene persoon, die men reeds man-wijf was gaan neemeji, blijkt nu in werkelijk heid tot het sterke geslacht te behooren. Hef huwelijH van den ex-Kefóer- Over het huwelijk van den ex keizer, dat Zondag te Doorn is voltrokken, lezen we in //De Courant". Even voor het vastgestelde uur kwam de ex-keizer in een auto met neergelaten gordijntjes van het slot naar het poortgebouw gereden om de bruid naar de trouwkamer te begeleiden, die eenvoudig met enkele planten was gesierd, en waar aan een ovale tafel hadden plaats genomen de burgemeester en de gemeentesecretaris, die als ambtenaren van den burger lijken stand het huwelijk zouden vol trekken, en ter weerszijden naast hen de getuigen. Toen het bruidspaar binnen trad, verhieven de heeren zich van hun stoelen totdat de ex-keizer en zijn bruid hadden plaats genomen op de twee voor hen tegenover de tafel geplaatste fauteuils. De keizer was in de feldgraue generaalsuniform met de goudeu maarschalkstaven op de epauletten, hij droeg denzelfden rok dien hij aan had bij zijn komst in Hol land, de bruid droeg 'n hoogge sloten mauve japon met hermelijnen stola. Terstond na het huwelijk begaven bruid en bruidegom zich in gesloten auto naar het slot. De trouwkapel was ingericht in de hal van het slot, waar een met groen versierd altaar was op gericht, en een overvloedige versiering was aangebracht van bioemeen en planten. Daar waren reeds aanwezig de familieleden en genoodigden, onder wie vooral de aandacht trokken de ex-kroonprins in de uniform van de de artisten bijeenkwamen, steeds zulk een levendigheid en vroolyk- heid had aangebracht? Blenke vormde zich onderweg een beeld van zijn toekomstigen reisgenoot, om zyn eigen houding daarnaar te regelen. Wat hem onverklaarbaar bleef na het lezen der aktestukken, dat was het feit, dat men juist den zelfden kunstenaar had verdacht en vervolgd. Een bewys, zoo meende hij, dat men als crimi nalist nooit snel genoeg kon han delen, maar ook nooit snel genoeg slim en voorzichtig dralen kan. De hoofdcommissaris had hem op zijne vragen geantwoord, dat niemand hem hierover beter uitsluitsel zou kunnen geven dan zyn toekomstige reismakkermaar 't was toch beter daarover ia 't geheel niet te spreken. In ieder geval was er toch iets interessants in, met dezen jongen man in betrekking te komen en voor zoover zijn zending betrof, hoopte hij by Dagobert wezenlijk steun en medewerking te vinden. t Een vrouw, die een man was. Op het kantoor van de vliegtuigen- fabriek te Veere waren gedurende geruimen tijd twee Duitsche meisjes werkzaam die iu haar kosthuis de kamer vriendschappelijk deelden. Een harer vertrok een paar maanden geleden, de tweede voor enkele weken. Thans is bekend geworden, dat de twee vrouwen Wordt vervolgd).

Volksblad | 1922 | | pagina 1