NEDERLAND. lijk ook te Goes de diereu hun kunsten vertoonen. Veemarkt. Ter veemarkt van SI October 19*22 waren aangevoerd 7 koeien, 37 vaarzen. 87 ossen, 4 nuchtere kalveren, 15 loopvarkens ea 50 biggen. Doopsgezinde Gemeente. (Legerdijk). Zondag 5 November des morgens te half elf, ds. J. Koekebakker. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. La Porte voor het publiek zijn geopend. Benoemd. Tot inspecteur der Rijksveldwacbt, tevens district-commandant, is benoemd dhr. P. J. C. Herten, thaus inspecteur van politie te Deventer, vroeger vo lontair alhier. Kader-Landstorm. Voor het examen voor individueel geoefend man slaagden dhrn. A. D. Constandse, D. C. Fokker, (Heinkens- zand) J. de Koene (Kloetinge) en C. J. Pouwer, allen van de klasse Goes van den Kader-Landstorm. Geslaagd, Voor het examen voor eersten stuur man voor de groole vaart, slaagde onze vroegere stadgenoot dhr. J. Os8ewaarde. Berooving In een frein. De heer S., boekhouder bij den heer R., te 's Gravenhage, had, nadat hij bij de Amsterdamsche Bank te Amsterdam, op last van zijn patrooD, f 5000 had geïncasseerd, plaats geno men in een coupé derde klas van den trein, die 12 u. 37 uit Amsterdam naar Den Haag vertrekt. Successievelijk •tapten vier heeren in hetzelfde com partiment. Een van hen ging uit het portier hangen, wat, naar later bleek, moest dienen om te zorgen, dat er niemand bij kwam. Tusschen Halfweg en Haarlem werd de heer S. plotseling door een der individuen beetgegrepen, terwijl de andeien ongeveer f 3900 uit zijn tasch namen. De beroofde wilde aan de noodrem trekken, doch dit werd hem belet. Met inspanning van alle krachten slaagde hij er in, een deurtje te openen, dat toegang gaf tot een andere coupé, zoodat bij door gegil zijn medereizigers kou waarschuwen. De vier individuen trokken den heer S. terug en hielden de deur krachtig gesloten. Middelerwij! reed de trein het Haarlemsche station binnen. Vóór de trein stilstond, waren de beroovers er uitgesprongen. De heer 8. sprong hen achterna en slaagde er in, een van hen te grijpen. De stations chef waarschuwde de politie, die dpn dader in verzekerde bewaring steld\ Er werd op hem f 3000 bevonden. De overige daders wisten te ontkomen- De heer S. was er in geslaagd, bij de berooving f 1100 te behouden, zoodat nog f 900 wordt vermist. Gearresteerd. HAARLEM. (V. D.) De politie arresteerde heden den 84-jarigen koop man W. J. C. van der Valk uit Amsterdam, in verband met de in den trein tusschem Amsterdam en Haarlem plaats gehad hebbende berooving van den boekhouder L. S. van een bedrag van f 3900. Eveneens zjjn gearresteerd de koop lieden Meintjens en Faure, welke zijn overgebracht naar Haarlem. Van de 4 daders zijn er nu 3 gesnapt. Kef huwelijk van den ex-keizer- Naar V.D. van zeer bevoegde zijde verneemt zullen de volgende zes heeren als getuigen bij het huwelijk van den ex-keizer op Zondag 5 November tegenwoordig zijn mr. dr. F. A. C. Giaaf v. Lyudeu v. Sandenburg, com missaris der Koningin in de provincie Utrecht mr. J. B. Kan, secretaris generaal in Algemeenen Dienst, Den Haag; K. A. Graaf v. Oldenburg Bentinck, Veersen C. L. Graaf v. d. Goltz, Arnhem jbr. H. v. d. Bosch te Leersum en de Adjudant van den ex- keizer S. W. A. A. C. F..Ilseinan. BrandWoensdagnacht is te Schageu de door de wed. K, Mooy en haar zoon bewoonde boerderij geheel afgebrand. Toen de bewoners den brand ontdekten, had het vuur reeds een groot gedeelte van het huis aangetast De zoon wist zich door de vlucht te redden, doch zijn hulpbehoevende moe der kon niet wegkomen en is in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. Fortuna's lieveling. Bij een ge houden premieloting van de Rotterdam- sche Handels- en Landbouw bank te Apeldoorn is de hoofdprijs, een villa met f 100 gulden lijfrente, ten deel gevallen aan een onderwijzer aldaar. De ramp van de Cornelia. Mui ter ij aan boord Bij de schouwing van het lijk van een der omgekomen matrozen van het gestrande stoomschip Cornelis, heeft men, naar Aftenbladet verneemt, op het hoofd van het lijk drie diepe messteken ontdekt. Naar alle waarschijnlijkheid is de matroos aan deze verwondingen overleden. Het blad spreekt het vermoeden uit, dat er muiterij aan boord lueft plaa's gehad. Als oorzaak zou daarvoor kunnen gelden, dat de kapitein de eerst aangeboden hulp van het bergings vaartuig, om de bemanning van boord te nemen, heeft geweigerd. Naar aau- leiding dezer weigering zou de beman- ming dan waarschijnlijk de officieren overvallen hebben en met dezen hand gemeen zijn geraakt. Moordaanslag en zelfmoord Maandagavond is in de boerderij van Van Es te Rottum een moordaanslag op de dienstmeid gepleegd, die met een scheermes ernstig aan den hals is ver wond. De dader J. V., boerenknecht te Echten, pleegde daarna zelfmoord. De oorzaik is minnenijd. Het drama heeft zich als volgt afge speeld De dienstbode Jantje Huisman was vroeger buishoudster geweest bij de gebroeders Vrind te Echten. Reeds meerdere malen wilde de 33-jarige J. Vrind, na het vertrek van de 26 jarige Jantje Huisman uit het huis van hem en zijn broeder, nauwere betrekkingen met het meisje aanknoopen, waarvan laatstgenoemde echter niet gediend was. 's Avonds is J. V. door het venster in de woniDg van Van Es binnenge drongen en heeft uitvoerig gegeven aan zijn reeds meematen gedane bedrei gingen en heeft bet meisje na een korte woordenwisseling met een scheermes ernstig aan den hals gewond. De wethouder van Es snelde het meisje met een hooivork te hulp en wilde V. te lijf. Deze pleegde echter zelfmoord door zichzelf met het scheer mes den hals af te snijden. Hij overleed onmiddellijk. De toestand van het meisje, dat naar het ziekenhuis te Heerenveen werd overgebacht, ie niet levensge vaarlijk. (Tel.) Moord. Maandagavond heeft in een logement aan de O. L. Achter burgwal te Amsterdam de daar wo nende J. K. de vrouw, met wie hij daar leefds, Mina Karseboom, met een mes in de borst gestoken. Niettegen staande er onmiddellijk geneeskundige hulp aanwezig was, is de getroffene na een uur overleden. De dader werd opgesloten. Toen hij den aanslag, die voort vloeide uit een twist tusschen hem en zijn slachtoffer, pleegde, was hij dronken. Reeds eerder heeft hij een aanslag op zijn wettige vrouw gepleegd, waarvoor hem toen een aantal jaren gevangenis straf werd opgelegd. Prinses Juliana in de bios coop. De Kon. familie brengt haar jaarlijksch bezoek aan Amsterdam. Hierbij hebben Prins Hendrik en Prinses Juliana een gedeelte der voor stelling van het bioscoop-paieis van Tuschinsky in de Reguliersbreestraat bijgewoond. Dit bezoek bleek een veras sing voor de aanwezige bezoekers. De directie deelde plotseling mee dat de nog volgende nummers niet op bet programma stonden, en kort daarna verschenen in een loge Prinses Juliana Met Prins Hendrik en klein gevolg. In de buurt der gereserveerde loges, zoo meldt bet Hand., rezen de aan wezigen uit hunne stoelen, de prinses groot, forsch en blozend, gekleed in zeegroen zijden mantelkostuuin met grooten rondea boed van dezelfde stof, lachte en knikte. Prins Hendrik boog en groette met een blik van blij her kennen een onzer meest bekende schilders, die in de nabijheid van de hooge gasten had plaats genomen. Het eerste nummer toonde inland- sche feesten in Nederlandsch—Indië dansers en danseressen, wedstrijd met prauwen. Volgde de onthulling van het monument voor hen, die vielen in Den Helder. Het derde nummer was een komisch filmpje «Wat een beetje haar doet''. Dan het bezoek van het konink lijk echtpaar aan Stockholm en Chris» tianiade intocht van de koninklijke familie dieüzelfden ochtend in Amster dam, een zéér actueele film dus vervolgens Peggy's droom, de geschie denis van een Amerikaansch kindje, en ten slotte Vruchlbaar water, een film, die toont met hoeveel succes in Amerika verschillende watervallen worden geëx ploiteerd voor de opwekking van elec- trische energie. Dure leerlingen. De Gemeente raad van Eibergen heeft in zijn laatste vergadering een schrijven behandeld van den landbouwer G. W. Korten in de buurtschap Zwolle, die eeD vergoe ding wenschte van f 780 per jaar om zijn kinderen per paard en wagen naar de verder dan 4 K.M. van zijn woning gelegen school te vervoeren. De Ge meenteraad wil f 25 per kind en per jaar geven terwijl Ged, Staten in een ander geval de volle reiskosten ver goed wenschen te zien. De Gemeenteraad zal bij de Koüingin in hooger beroep gaan. De Duitsche Levensverzekeringen. Volgens het Hdbl. worden de be sprekingen tusscben de Nederlandsche en de Duitsche regeering inzake de quaestie der Duitsche levensverzeke ringen in den laatsten tijd krachtig voortgezet. Bij informatie in departe mentale kringen te 's Gravenhage kreeg het blad echter den indruk, dat de Nederlandsche regeering (hoewel zij al haar krachten wil inspannen om een be vredigende regeling te krijgen) niet bereid is, er toe mede te werken, dat daarbij door den Nederlandscben Staat financieele offers worden gebracht. De vrees voor mogelijke consequenties zoo wel als de slechte stand der schatkist houden haar daarvan terug. Het huwelijksgeschenk van Wilhelm II Volgens de Vörwarts heeft de Duitsche keizer voor zijn bruid een huwelijks geschenk bij Berlijnsche juweliers laten vervaardigen, waarvan het voornaamste stuk is een diadeem, bestaande uit 700 brilj&nfon. V»orts behooren #r to# een #olli#r #ii tw#« o#rk*oop«i wat kost bare stceuen bezet. Alleen de diadeem zou 800 millioen mark waarde hebben. "Het socialistische blad vraagt, of een dergelijke uitvoer van juweelen geen „kapitaalsvlucht-"' is. Het Vad. merkt op Maar ée'n van beide óf de juweelen bevonden zich al in het bezit van den keizer (de financieele verhou ding met het huis Hohenzollern is bij de wet geregeld) óf hij betaalt het met zijn geld. dat a! in het buitenland was. De Vorwarts zal toch wel niet gewild hebben, dat hij de bestelling de waarde ervan, 800 miilioen mark, lijkt ons wel wat hoog geschat in het buitenland had geplaatst Tapverbod en vroolijke Raadsleden. Voor het Leidsche kantongerecht i* behandeld een zaak, die als schending van het auteursrecht was aangebracht. Vijf heeren, waaronder twee Sociaal- Democratische leden van den Leidschen Raad, waren een dag uit geweest en zaten bijna aan het eind van hun tochtje aan het strand (e Katwijk aan Zee en dronken daar een glaasje. In vroolijke stemming lieten ze eea foto van het groepje maken en de zes be» stelde en betaalde foto's werden hun thuis bezorgd. Het geval wilde, aldus schrijft mes aau het Hbld,, dat juist in dien lijd op aanstichting der sociaal-democraten in den Leidschen Gemeenteraad het tapverbod op Zaterdag en Zondag was aangenomen, waarvoor genoemde Raads leden ook hadden gestemd. De caféhou der Van Nooi't, te Katwijk aan Zee, kwam dadelijk op de gedachte zulk een foto te bezitten. De inconsequente heeren zou hij dan aan de kaak kunnen stellen. De kellner wist een exemplaar van den fotograaf los te krijgen en hiermede ging beklaagde naar collega's te LeideD, aan wie hij deze foto ver toonde. Later is ze gereproduceerd en zelfs in een Katholiek sportblad opge nomen, doch het gelukte de politie niet de daders te vinden. Nu stond terecht de caféhouder Van Noort, wegens overtreding van art. 35 der wet op het auteursrechthet zonder daartoe gerechtigd tc zijn openbaar tentoonstellen of op andere wijze open baar maken van een portret. Er was veel belangstelling ter terechtzitting, vooral van de zijde der dr&nkhandelaren en caféhouders. De ambtenaren van het O. M,, hoe wel het betreurende dat de politie ni#t den dader van het reproduceeren van de foto had kunnen vinden, achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte een boete van f 20 subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Frenkel, adviseur van den Bond van Vergunningshouders te Amsterdam, meende dat deze zaak pijnlijk was voor de aanklagers, die zich leelijk in de kaart hadden laten zien. Voor beklaagde had zij geen be- teekenis, te meer niet, omdat hier vrijspraak zal moeten volgen. Met verwijzing naar het arrest van den Hoogen Raad van 22 Mei 1916 trachtte pleiter duidelijk te maken dat hier art. 35 niet was overtreden. De ambteuaar persisteerde bij den eisch. Uitspraak 13 November. Bezuiniging. De Centrale Commissie voor Bezui- ning der Ned. Mij. voor Nijverheid geeft de volgende noodige maatregelen voor de regeering om tot een verlaging der begrooting te kunnen komen een zoodanige onmiddelijke ver laging en omwerking der begreotiug, dat de gewone uitgaven reeds over 1928 niet overschrijden het bedrag der ontvangsten, dat bij verstandige raming met zekerheid in dat jaar uit de ge wone middelen mag worden verwacht. (De commissie merkt hierbij onder meer op, dat zij de bij de begrooting gevolgde mathode van ^rantiotneering" d#r dap&rfomonfon velgen» e#s vast ZoNDAGSLUlTING APOTHEKEN.

Volksblad | 1922 | | pagina 2