No. 88 Zaterdag 4 November 1922 VOL 45* Jaargang „Ijoose" zuinigheid. Een geheimzinnig geval. FEUILLETON STADSNIEUWS Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hali jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 Uil3* te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën. als geboorte*, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, alet meer acht dan regels beslaande, voor den prijs van f I, In ons nummer van Woensdag 11. namen we iets over uit het verslag der Algemeene Rekenkamer, waaruit kou blijken, hoe met onze schreeuwend hooge belastingen wordt omgesprongen. Er komen in dat verslag zooveel onthullingen van ergerlijke toestanden voor, dat wy op nog enkele wel de aandacht moeten vestigen. Men vergete vooral niet, dat die toestanden zich voor deden onder hetzelfde ministeiie (doch met een anderen minister van Financiën), dat door den op persten wil der kiezers ook nu nog het bewind voert. Ziehier nog een merkwaardig verhaal. Bij koninklijk besluit van 3 November 1920, no. 63, werd aan een reserve-luitenant der cavalerie, die zich van 9 Juni 1915 tot en met 1 Mei 1918 voor dienstzaken te Parijs had moeten ophouden, een bedrag van f 12635,68 toegekend als vergoeding van kosten, gevallen op zijn verblyf aldaar. Voorts had deze officier, behalve zijn tractement over voormeld tijdvak, nog genoten de toelage f30 's maands wegens detacheering bij de luchtvaar taf- deeling, benevens een toelage a f25 per dag, welke ingevolge een beschikking van den minister van Oorlog werd uitgekeerd aan officieren voor eiken dag, waarop zij onder de wapenen waren voor het uit oefenen van vliegdiensten. De Rekenkamer vroeg den mi nister van Oorlog, met welk doel de officier zich gedurende bijna drie jaar te Parijs had opgehouden en of hem wel terecht gedurende den 38 Roman Tan H W. //Veroorloof mij het overige voor eerst voor mezelf te houden. Ik treed thans als rechtmatige pleit bezorger der vermiste op en verzoek de gestelde autoriteit een flink politie beambte ter mijner beschik king te stellen. De vergoeding der kosten neem ik op mij, en verder verzoek ik dat mijn begeleider van de noodige aanbevelingen voor vreemde autoriteiten worde voor zien". De hoofdcommissaris had een blik in de papieren geworpen en gaf ze met een eerbiedige buiging terug. Maar Dagobert's verlangen scheen hem vreemd toe. „Zoekt ge zoo ver? vroeg hij. „Als me niet alles bedriegt, geloof ik, dat te moeten doen". „Hebt ge stellige gegevens?'' „T#tnogtoe niets anders dan ver- geheelen duur van zijn verblijf aldaar de toelage van f 25 per dag was uitbetaald. Had belanghebbende te Parijs geen eigenlijke vlieg diensten voor het Nederlandsche leger verricht, dan kon hij, naar de Kamer meende, geen aanspraak maken op die toelage, en zou zy dus ten onrechte zijn uitbetaald. Mocht de toelage werkelijk zijn ver schuldigd geweest, dan had er alleszins aanleiding bestaan den betrokken officier, die aan tract 'ment en toelagen meer (ja, veel meer dan f 10000 's jaar ontving, niet bovendien nog alle onkosten, voort vloeiende uit zijn verblyf te Parys, te vergoeden. Veeleer zou het dan aanbeveling verdiend hebben hem, met intrekking van het aangehaald koninklijk besluit van 3 November 1920, no. 63, als gedetacheerd te beschouwen, desgewenscht onder het genot eener matige toelage, ongeveer overeenkomende met het bedrag, dat tijdens de mobilisatie hier te lande bij detacheering buiten de standplaats door officieren werd genoten. De minister antwoordde, dat aan belanghebbende in 1915 was opge dragen zich naar Parijs te begeven, om in Frankrijk vliegtuigmaterieel aan te koopen, te keuren en de verzending daarvan naar Nederland te regelen, waarna hij in 1917 bovendien voor speciale vliegerdoel einden aan het gezantschap was toegevoegd. Daar h(j tijdens deze werkzaamheden gedetacheerd bleef bij de luchtvaartafdeeling, behield de officier recht op de toelage van f30 per maand. De toenmalige minister van oorlog achtte het voorts billijk hem de vliegerstoelage moedens". //Ik wil aan uw verlangen tege moet komen, maar ge zult u met een ondergeschikt beambte moeten vergenoegen, mijnheer „Ik wenschte vooreerst nog Da- gobert te blijven". „Zooals ge verkiest. Ik denk aan mijnheer Blenke, een jongmenseh, die als onder-commissaris zijn loop baan begint en van verlangen brandt om zyn sporen te verdienen. Mag ik uw adres verzoekenmijnheer Blenke zal zeker met vreugde en grooten ijver deze taak op zich nemenhij is de eenige, dien we op dit oogenblik missen kunnen". Dagobertnam afscheid, nadat hy zyn adres had overgegeven, en toen hij vertrokken was, trok de chef aan de schel. X. Een kwartier later verscheen de onder-commissaris Victor Blenke voor den hoofdcommissaris, bij wien hij geroepen was. z/Myn waarde Blenke", zoo ont ving hem de chef, nik verzocht u van f 25 per dag niet te onthouden, daar het Rijk gedurende zijn verblyf te Parys partij trok van zyn bij zondere bekwaamheden op vlieg- gebied. Ten slotte deed d® minister op merken, dat een vergoeding wegens verblijfkosten een geheel ander karakter droeg dan een belooning voor gepresteerde bijzondere diens ten, het gedeclareerde en toegekende bedrag zich binnen zeer redelijke grenzen bewoog en hij mitsdien geen termen kon vinden, de intrek king van het koninklijk besluit van 3 November 1920, no 63, te bevorderen. De minister verzuimde erbij te zeggen, inhoeverre „het Ryk partij heeft getrokken van 's offieiers bijzondere bekwaamheden op vlieg gebied", welke de „gepresteerde bijzondere diensten" van dien man waren. En dit was toch de hoofdzaak want alleen daarvoor kreeg hij een toelage van 365 X f25 f9125 per jaar. De andere toelage bedroeg 12 X f 30 f 360 per jaar. Zijn tractement is ons niet bekendmaar dit alles samen was natuurlijk heel wat boven tienduizend gulden. Daarbij kwam nog f 12635,68 in drie jaar, dus per jaar ruim f4210. In totaal niet veel minder dan vijftienduizend gulden per jaar. En van zulk een som zegt een Neder- landsch minister, dat ze zich //binnen zeer redelijke grenzen bewoog", dus dat hij zich aan het oordeel dei- Rekenkamer niet stoorde. Maar deze minister van Oorlog staat in dit opzicht niet alleen. De Rekenkamer maakte aanmerking op de som van f7225, gebruikt voor een inrichting tot electriscbe feest in korte woorden bij uw intrede in uw nieuwen loopbaan, eens en voor altijd één ding goed in uw geheugen te prenten. Als u een gelegenheid wordt geboden om een opdracht zelfstandig uit te voeren en dit gelukt u, dan staat ge bij uw chefs terstond aangeschreven als een flink ambtenaargelukt het u echter niet, dan kunt ge de beste en slimste man van de wereld zijn, zonder dat al het watt r der zee in staat is den naam van domkop uit te wisschen, dien ge u voor uw heele leven verworven hebt". Blenke, een man van aangename manieren en voorkomen, met gees tige grijze oogen, een scherp ge- teekenden neus met beweeglijke vleugels, zacht blond haar en een schrander voorhoofd, keek verwon derd op. Wat beteekende die inlei ding? Van welke opdracht was er sprake? En verschrikt vroeg hij zichzelf af, of hij reeds op de een of andere manier zich den titel van domkop had waardig gemaakt. De toon van den hoofdcommissaris was zoo beslist en hard. z/Mynheer de hoofdcommissaris", verlichting van den gevel van het aepartement van Landbouwop een som van f1450 voor het ophangen en weer afnemen der electrische ge vel verlichting aan Buitenlandsehe Zaken op een bedrag van f 1708 als kosten van feestviering der Rijkskweekschool voor vroedvrou wen te Amsterdamop het inbinden van vier boekdeelen dier inrichting a f 26 per deelop een geheei overbodige automobiel van den mi nister van Landbouw en het salaris, groot f 1950 's jaars, van den chauf feur. Al de bij deze zaken betrokken ministers verklaarden rondweg, dat zij met de opmerkingen der Reken kamer geen rekening wenschten te houden. Ziedaar de zuinigheid onzer regee- ringskringen. Het Nederlandsche volk is niet zoo warmbloedig als het Iialiaansche. Anders stond hier mis. chien ook wel een Mussolini op, die niet alleen de ministers uit hun ambt verjoeg, maar hen ook gevangen nam en voor den rechter daagde wegens hun fouten. Woensdag passeerde hier «en afdee- ling Tan bet vroegere circus Hagen beek, bestaande uit tvree olifanteB, twee kameelen, 1 pomy en eenige houden. Men trok naar '3 Heer Hendriks kinderen en vandaar gaat de reis naar Middelburg en Viissingen. Onderweg worden voorstellingen gegeven ten bate van de Russische kiuderen. Een sym pathiek doel Op hun terugreis zullen veraoede- zei hij verbluft ;„ik wil niet hopen, dat ik op de een of andere wijze Ik geloof dat ik gedurende den korten tijd dien ik onder uwe leiding arbeidde, zooveel ijver en goeden wil heb getoond //Met hun beiden geven ze nog geen goeden criminalist". Blenke zweeg én keek lang mis moedig voor zich heen. Er moest toch iets zijn, wat, zonder dat hij 't wist, tegen hem pleitte. Misschien was hy belasterd. Zyn neusvleugels bewogen zich zenuwachtig. Hy zag reeds zyn gansche loopbaan, die hy zich met zulk een voorliefde gekozen had in 't niet verzinken. „Laat u niet zoo dadelijk uit het veld slaan, mijn waarde vriend", lachte de hoofdcommissaris. //Ver trouwen in zichzelf en zijn eigen krachten is noodig bij alles wat men doet en ik heb u een taak toegedacht, die het proefsteentje uwer bekwaamheid zal zijn en die voor u haar aangename zyde kan hebben. Wordt vervolgd). SlC TRANSIT

Volksblad | 1922 | | pagina 1