NEDERLAND. Te Cremona hebben zij hel telegraaf kantoor bezet en zijn slaags geweest met de politie, de militairen houden de andere openbare gebouwen bezet even als te Milaan te Piaceuza hebben zij het hoofdbureau van politie bestormd. Duizenden fascisten zijn in Toscane geconcentreerd onder hun vaandels met het opschriftRome of de dood. Of het werkelijk tot een opmarsch zal komen, dient te worden afgewacht, dat zal o.a. afhangen van de oplossing der regeeringsciisis, waarmede men in de hoofdstad bezig is. De fascisten zijn oorspronkelijk op gericht als een soort van „witte garde" van de bezittende klassen tegen de revolutionaire elementen, zij hebben in Italië het bolsjewisme verslagen. Meer en meer zijn zij tenslotte geworden de partij van de nationalisten, de impe* rialisten. (Zij willen b.v. Dalmatië bij Italië inlijven). Hoewel de fascisten koningsgezind zijn, streven zij toch nsar een verbond met de a beiders. D'A nnunzio o.a. is in die richting werkzaam. Voorts is de leider Musso lini vroeger socialist geweest. Dat kan een eigenaardige vermenging worden ▼an zwart (de fascisten zijn gehuld in zwarte hemden) en rood De sneltrein BrestParijs is Zondag ochtend voor het station Chalelandron met een goederentrein in botsing ge komen. De botsing moet aan den hevigen sneeuwstorm geweten worden, die de signalen moeilijk zichtbaar maakte. Volgens Belga bedraagt het aantal dooden veertien. Er zijn negen-en-dertig menschen gekwetst, van wie drie ernstig. Zondagnacht, even vóór twaalf uur, zijn er in een tunnel, dicht bij het St. Lazarus-station te Parijs, drie wagons ontspoord en in brand geraakt. Zeven menschen zijn gekwetst. Volgens een alhier gepubliceerd pers bericht heeft een zekere Amerikaansche vrouw miss Frank Scoth te Laperte in den Staat Indiana in een 10-jarig huwelijksleven 5 maal drielingen en 2 maal tweelingen gehad. Hooge Zreën, aldus meldt men uit Kopenhagen aan de Crt, sloegen over boord en weidra geraakte het schip lek. Kapitein Geert Feenstra uit Delfzijl, twee Duitsche matrozen eri de eigenaresse van het schip, de weduwe L. v. d. Wal uit Delfzijl, die met haar vier kinderen, een meisje en drie jongens, 11, 9 en 8 jaar, aan boord was, moesten in het want redding zoeken. De stranding had 's morgens tus- schen drie en vier uur plaats, doch werd vanaf de kust eerst omstreeks halfacht ontdekt. Al dien tijd hebben de opvarenden zich in de hevige koude aan de touwen moeten vastklemmen. Met gevaar voor eigen leven gingen om half acht de strandvoogd en twee van zijn helpers in een praam naar het wrak. Niet dan met de grootste moeite slaagden zij er in, de schip breukelingen te redden, doch het bleek dat de drie zoons van de weduwe v. d. Wal doodgevroren waren. De geweldige sneeuwstorm heeft verder ernstige schade aan de telefoon verbindingen toegebracht. Nog vele andere schepen zijn gestrand, waarbij echter geen menschenlevens te betreuren zijn. In de groote zaal van Tivoli te Utrecht heeft Zaterdagmiddag de S. D. A. P. het feit herdacht, dat 25 jaar geleden de eerste sociaal-demo craten hun intrede in het Nederlandsche parlement deden. Breda zond zijn auto-motorspuit, doeh bij aankomst stond het prachtige kerkgebouw, in gotnischea stijl, datee- reud van 1490, iu lichtelaaie. Door kapelaan Bielars en de bevol king is gered onder meer de Heilige vaten, kruisweg, paramenten en twee en twintig gedreven luchters van zeer groote waarde. Uitgebrand is het houten tongewelf en de zestig meter hooge toren. De kerk is laag verzekerd. Vrijdag is de onvoorzichtige werk man door burgemeester en marechaussee gehoord. De kerk is een der schoonste uit Noord-Brabant en was na den Novemberstorm van het vorig jaar voor circa twintig duizend gulden gerestau reerd. Voorts heeft genoemde instelling zich thans genoodzaakt gezien 65 be ambten der hoofd bank te ontslaan, aangezien de hoop dat het gewone verloop onder de beambten het klaar blijkelijk overtollig aantal zou doen verdwijnen, ijdel is gebleken. Er is getracht bij dezen maatregel zooveel mogelijk rekening te houden met de maatschappelijke omstandigheden der beambten. Aan de ontslagen beambten zal een bedrag, gelijkstaande met 3 maanden salaris ven 1 November 1922 tot 1 Februari 1923 worden uitbe taald. Om 5 u. 20 schoot een breede vuur zuil omhoog, onmiddellijk gevolgd door een wolkzuil met zwarte kern, waaruit dikke grijze wolkenmassa's omhoog krulden. Een seconde daarna kwam de slag, hevig dreunend en lang narol- lead, over de Veluwe. De slag was niet zoo hevig als bij de vorige ontplof fing van 1000 K.G., vermoedelijk door de hooge lucht en den minder krach- tigen wind. Ook elders werd niet zoo'n hevigen slag waargenomen en de aard schok was ook minder hevig. In het postkantoor te Apeldoorn viel een pla- fondruit omlaag overal rinkelden de ruiten en rammelden de deuren, maar algemeen was men van meening, dat de uitwerking minder hevig was dan den vorigeu keer, In verschillende deelen van Enge land hebben tal van personen, uitge rust met de noodige instrumenten, gewacht op de resultaten van de groote ontploffing, die Zondagmiddag in Hol land plaats had. De rappoiten melden, dat niets gehoord is in Londen en in de meeste kustplaatsen. In Ripley echter is een zwak geluid gehoord op het moment, dat het van de groote ontploffing kon worden ge bracht. In Hastings is, volgeus de „Sunday Express'' een geluid gehoord als dat van „eeu onweer in de verte*. Het duurde vier minuten en tien seconden- De volledige rapporten zijn nog niet verzameld. De regeering heeft, naar de N.Venl. Ct. meldt, goedgekeurd, dat met ingang van 6 November a.s bij de Nederl. Spo rweges een spec'aaltarief wordt ingevoerd voor de verzending van vrachtgoed, zoowel als stukgoed als in wagenladingen, van hout (geen teenhout) ook geschild, doch onbezaagd eu onbe- hakt (ook kïa^erruiters), afkomstig uit Nederlandsche bosschen mits niet langer dan 3 meter en met geen grootere doorsnede dan 10 centimeter, alsmede van mijnhout. De vrachtprijzen zullen hiervoor 20 pet. lager zijn dan de tegenwoordige prijzen. De, directie der Nederl. Spoorwegen heeft, naar het Hsgez. meldt, bepaald dat aan voorlieden-rangeerders, wissel wachters, rangeerders, arbeiders ran geerders en arbeiders voortaan geen handdoeken meer verstrekt zullen worden. Tengevolge van bezuiniging en den slechten oecouomischen toestand zijn thans 150 locomotieven overcompleet en tijdelijk buiten dienst gesteld. Aan het verslag van de Algemeene Rekenkamer nopens haar werkzaam heden over het jaar 1921 ontleenen wij nog de volgende belangrijke bijzon derheden Bij circulaire van den Minister van Landbouw van 16 December 1919 was aan de burgemeesters meegedeeld, dat een vergoeding zou worden toegestaan van de bewaarkosteu, verbonden aan den win .eropslag van aardappelen in de seizoenen 1917-1918 en 1918-1919. De bepalingen van die circulaire waren blijkens schrijven van den Minister, aan de directie van het Rijks Dis tributie Kantoor van 16 December 1920, ook van toepassing verklaard voor de z.g. zes-weeksche reserve in de genoemde seizoenen. Bij het onderzoek der administratie van het R.D.K. bleek, dat voor enkele gemeenten de haar op grond van deze regeling toekomende vergoeding niet was berekend over den volstrekten winleropslag of reservevoorraad zooals de circulaire toestond doch over door haar ontvangen aardappelen. Er waren dientengevolge voor een deel aanzienlijke bedragen te veel uitbetaald (o.a. f 195.889,09 f 35,694,84; f 62.926,66V8)- Ook was vergoeding wegens bewaar kosteu uitgekeerd aan gemeenteD, die volgens de registers van het R. D. K. geen winteropslag of reservevoo;raad hadden ontvangen. De Kamer deed van één en ander mededeeling aan den Minister van Landbouw op wiens last enkele van deze declaraties waren uitbetaald, nadat zij bij zijn Departement waren ondei- zocht en aan den liquidateur van het R.D.K. met verzoek het noodige te verrichten tot terugvordering van ketgeea te veel was uitbetaald. Bij de vastetelliug van dit verslag was de administratie van het R.D.K., welke, zooals in het verslag over 1920 is aangeteekend, opnieuw moet worden geconstrueerd, nog niet geheel voor de controle van de Kamer gereed gekomen. Voor zoover liet onderzoek had plaats gehad, was geblekeD, dat iu de boeken in ontvang en uitgaaf posten voorkwamen tot gezamenlijk meer dan f 3.000 000, waarvoor geen of slechts onvolledige bewijsstukken aanwezig waren. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopeu week, eindigende 27 Oct. in Nederland uitgesproken 56 faillissementen tegen 60 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Jauuari tot eo met 27 Oct. 1922 2517 faillissementen tegenover 1754 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het financieel gemeentebeleid van Halst. In een openbare vergadering te Hulst, uitgeschreven door notaris H. A. van Dalsum als belastingbetaler, heeft hij mededeeling gedaan van twee brie ven, aan den officier van justitie te Middelburg en aan Ged. Staten van Zeeland. Aan den officier van justitie heeft hij geschreven In een openbare vergadering werd openbaar, hoezeer het financieel ge meentebeleid van Hulst een wanbeheer is, en zijn met name twee zaken naar voren gekomen die in.i. vallen onder de strafwet le. De heer Hombach liet in 1920 notaris Dumoleijn publiek verkoopen zijn tuin te Hulst, en daarop werd f 11.000 geboden door A. van der Wiele voor welken prijs de tuin niet werd gegund. Deze tuin werd aan de gemeente Hulst te koop aangeboden, eu onderwijl de gemeente zich bereid ging verklaren per brief f 15.000 koop som te bieden, gaat de regent Richard Wilking te Hulst van het R.-K. Lief dehuis te Hulst, per telegram den tuin voor dit Liefdehuis koopen voor f 12.500 en het Liefdehuis verkoopt daarop den tuin aan de gemeente Hulst voor f 20.000, Van dit Liefdehuis zijn tevens regenten wethouder Charles Burm en Louis van Waesberghe, broeder van den burgemeester, terwijl de burge meester Frans van Waesberghe, lid is van het R.-K. kerkbestuur van Hulst. Het is sedert jaren een Hulstersche politiek ten koste van de erfdeelen en door middel van de geneesheeren dat Liefdehuis te verrijken, en het op die wijze aan dat Liefdehuis een voordeel bezorgen ten koste van de gemeente van f7500 ligt in de lijn van deze politiek. Mijn conclusie is, dat zich hier het geval voordoet van listige kunstgrepen, van art. 326 strafrecht, listige kunst grepen om ten koste vaD de gemeente met f 7500 het R.-K. Liefdehuis te bevoordeelen. Formeel hield de regent wethouder er zich buiten, en formeel staat de kerkmeester-burgemeester bui ten de zaak, maar in waarheid zijn hier listige kunstgrepen door de samen spanning van den burgemeester-kerk meester, staande onder den ambtseed van art. 65 Gemeentewet, met de regenten van het Liefdehuis, om de gemeente te benadeelen ten voordeele van het Liefdehuis. De tweede zaak betreft tijdelijke leeningen van f 12.000 voor terug betaling van voorschotten voor militie- vergoedingen. De ontvangsten zouden niet zijn geboekt onder de inkomsten van de gemeente. (N. R, Ct.) Spoorweg-ongelukken. Vruchtbaarheid. De Tel. meldt uit New York Een tjalk vergaan. Drie kin deren doodgevroren. Het Nederland- sche tjalkschip Georgius v. d. Wal is bij Faxe in de Bothnische Golf gestrand tijdens een zwaren storm, die in den nacht van Vrijdag op Za terdag gewoed heeft.; De sociaal-democraten 25 jaar in de Tweede Kamer. De kerk in Terheijden ver brand. Donderdagmiddag heeft de achttienjarige loodgietersknecht van Br. uit Terheijden met eeu benziueöout werkzaamheden verricht aan de dakgoot der Rooiusch-Kathoiieke kerk te Ter heiden (Noord Brabant), waardoor brand is ontstaan boven het altaar. De po gingen om met eigen maieraal het vuur te blusschen faalden, zoodat de burgemeester zich per motor naar Breda begaf om hulp. Loonsverlaging en ontslag bij de Amsterdamsche Bank. Naar „De Courant" verneemt heeft de Amster- damsche Bank met ingang van 1 Jao. 1923 de salarissen v&d alle niet-tanUè- megerechtigde beambten van het hoofd kantoor en de bijkantoren vermiuderd en wel die der gehuwden met 5 pet en die der ongehuwden met 12'/» pet. De ontploffing te Oldebroek. Zaterdagavond zijn te Oldebroek de 5000 K.G. springstof tot ontploffing gebracht voor de wetenschappelijke geluidsproeven, die onder leiding van prof. Van Gverdingen genomen werden. De ontsteking werd bewerkt door een electrische vonk, die van den post op ruim 1500 M. afstand langs twee draden naar de ontplofbare stoffen werd geleid. Daar bevonden zich dr, Schouten, adjnnct-directeur van het meteorolo gisch instituut in De Bilt en le luite nant Reijnders, chef van de technische afdeeling van de Hembrug. Spoorwegtarieven. Bezuiniging bij de spoorwegen- Drie millioen niet te centraleer en. Faillissementen in Nederland.

Volksblad | 1922 | | pagina 2