NEDERLAND. Uit den Vreemde. Een verjongingskuur van den ex-keizer? DE TOESTAND IN ENGELAND eeu reden welke iu dieu tijd voldoende was om het doelwit te worden van de tergerijen der andere jongens. En de elljarige jongen wierp zich op den grond, rukte het gras uit van w ede, maar hij vocht niet. Tr tdat hij zich door 'n Gereformeerd predikant(van Nieuwerhoorn) liet doopen en toen sloeg er de pootige boy er op. 'legen den wensch van zijn moeder in, wilde hij het breede water op. Doch Dubbel Wit had zooveel plichtsgevoel, dat hij niet wegliep; hij heeft in den Briel een zes of zeven ambachten gehad en steunde ziin moeder, die weduwe was, nog drie niet gezonde kinderen had en bet dus moeilijk had. Toen Witte echter op een kleermakerstafel terecht kwam, ging hij er van door. Witte de With, had geen vrienden, hij was altijd alleen, wel had hij een vrien dinnetje, zijn nichtje Maartje Witte, later zijn eerste vronw, wier naam hy in zijn kort-gestelde journalen ver fraait tot Maria. Spreker beschreef hierna den dood van Dubbel With, die, toen zijn schip door de Zweden omsingeld was, en hij het onder zich voelde zinken, juichend den dood ingingNooit verwonnen Dat hij dit kon had hij te danken aan zijn moeder. Vervolgens schilderde dhr. Been de roerende liefde die er bestond tusschen onzen grooten admiraal M. H. Tromp en zijn moeder. De Hollanders uit het heldentijdperk waren sterk door huu geloof, zij waren de overtuiging toegedaan dat God hu» stervensuur bepaalde en dat niemand zou sterven vóór zijn tijd. Dat gaf hun grooten moed. Mijn schild ende betrouwen Tromp's vader stierf in een gevecht met Engelsche zeeroovers en de 11- jarige Maarten stond naast hem om zijn laatste woorden op te vangen. De jo*gen werd door de zeeroovers drie jaar lang gevangen gehouden; gedurende dien zwaren tijd, welke Tromp tot een volkomen zeeman maakte, sterkte hem de gedachte aan zijn moeder. De Hollandsche zeehelden waren nederig en zagen zich het instrument van God. Nederig waren niet de Haagsche deftigheden die wilden ver hinderen, dat Tromp's oude moedertje, dat de hemden der matrozen had ge- wasschen, aanzat aan de bruiloft van haar grooten zoon, den admiraal. Frederik Hendrik besliste echter dat zij komen zou. Tegen de kleinzieligheid, dekleinsteedschheid van ons volk hebben de Oranje's altijd een tegenwicht ge vormd. Natuurlijk wist Tromp niets van het geïntrigeer achter zijn rug, anders zou het gespookt hebben Tromp's moeder overleefde haar zoon, die iu 1653 sneuvelde bij Kijkduin en wiens laatste woorden wareu Ik heb gedaan, houdt goeden moed Zij heeft leeren berusten in dit groote verlies. Na de pauze sprak de heer Been over Maria v. Reygersbergh, de vrouw van Hugo de Groot. Een flinke, bij- de—handle vrouw, die hasr echtgenoot uitstekend kende, gelijk blijkt uit een briefje, waarin zij hem meldt, dat ze een boekje voor hem heeft, maar dat hij het zelf moet komen halen. De eenige manier om hem, die alleen ver liefd scheen op boeken, weer eens te zien te krijgen. Been deed de ontvluchting uit Loe- vestijn weer voor ons leven, deed uit komen het praktische, het kordate van Maria, de Zeeuwsche regenten-dochter, haar onvermoeid werken voor haar man, om geld te krijgen, toen hun goederen verbeurd verklaard waren. En het gelukte haar. Het gelukte haar niet de herroeping van het vonnis van haar man te verwerven Dit vonnis, zeide haar een rechter, was eenmaal geslagen en kon dus niet her roepen worden, het was goed. Eu het vonnis van Jezus vroeg Maria en zette den rechter schaakmat. Ten slotte sprak de heer Been over Juliana van Stolberg, de god vruchtige moeder van Prins Willem I, die nadat reeds drie harer zonen waaronder haar lieveling Lo^ewijk gevallen warm als offer voor Holland's vrijheid, het moest doormaken, dat'de Zwijger vogelvrij verklaard werd. Spr. legde er den nadruk op dat, toen Wil lem 1 door moordenaarshand viel, ons land in een ellendigen toestand was de Zwijger heeft niet als Mozes het beloofde land gezien. Naar Juliana van Stolberg is onze prinses genoemd. En Been noemde prinses Juliana, welke hij Lij de vienDg van de feesten te Den Brie!, 1 April j.l. den gehee'en dag rondleidde, een aardig, natuu/lijk kind. Zij had het spel van rle inname //echt" gevonden. De huidige tijd is in de oogen van den historicus een mooi? tijd, een tijd van strooming en spuien. Zeker is het eeu zware tijd, maar spreker deed een beroep op de vrouwen van thans en speciaal op de Zeeuwsche vrouwen om te helpen de moeilijkheden te overwinnen. Ir. J. van Poelgeest dankte den heer Been, namens de aanwezigen, voor de uitnemeude wijze waaiop lnj hun de vrouwen uit ons heldentijdperk nader had leeren kennen. Geldsmokkelaara. In het grens plaatsje Barlo hebben de Dnitsche kommiezen drie personen aangehouden die 9 millioen mark over de Neder- landsche grens wilden smokkelen. Dit bedrag was van de Discontobank te Essen gestolen. Nader wordt uog ge meld, dat de aangehoudenen den kom miezen vier milli en mark wilden schenken ora vrij te komen. Op de aanhouding van de dieven was een premie van een millioen mark uitge loofd. Smokkelaarsdood. Vrijdagnacht is te Didam de metselaar C. vsn V., nadat hij met een troep jenevt-r3tnok- kelaars door Rijksambtenaren tot stil staan was aaugeroepen, door een schot in den rug getroffen. Hij is in levens gevaarlijken toestand naar een zieken huis vervoerd. Brand. Zaterdagmorgen om streeks half zes werden de inwoners van Arneinuiden gewekt door brandalarm. Het bleek, dat de brand woeide in een groote schuur met wagenhuis van den landbouwer J. Scheele, staande tegenover het gemeentehuis. De land bouwer en zijn huLgenooteu waren allen naar de weide om te melken. Spoedig stond de geheele schuur in lichte laaie en was het niet mogelijk twee kalveren en een geit uit het vuur te redden. Een groote hoeveel heid hooi, stroo, gedorscheu en onge dorscheu graan enz. gÏDg verloren. De oorzaak van den brand is onbe kend. De spuiten van Arnemuiden en Kleverskerke en Nieuwland waren ter hulp gekomen en het mocht door vereenigd optreden gelukken de beide aangrenzende gebouwen, de woning van Scbeele en de wagenmakerswerk plaats van Kousemaker te behouden, al bekwamen beide belangrijke schade. Alles was verzekerd. Nieuwe postzegels. Naar .Post- zegelnieuws meldt, zullen binnenkort de eerste nieuwe postzegels verschijnen. Het. zullen zijn het 1 en 2 cent-zegel met. leeuw en boom, het 2Vs cent zegel met posthoorn en het 4 cent-zegel met een kroon. Moord. Zondagavond omstreeks half-tien kwam zich op den Nieuwen Haafdijk te Breda bij twee surveil- leerende agenten van politie melden de 24 jarige J. B. uit Princenhage, met de mededeelicg, dat hij in het huis van zijn zwager aan den Nijverheids- singel zijn vrouw vermoord had. De agenten zijn toen uiet den man onmid dellijk naar dat Luis gegaan en vonden daar de 21-jarige vrouw van den man, vr?eselijk verminkt op den vloer liggen Zij gaf neg enkele teeke/ en van leven, doch was reeds stervende. Toen er een dokter bij kwam, was zij al overleden. De jo? ge vrouw, moeder van een kind van 2 ,/a jaar, was reeds eenige malen met een audeten man uit ge weest en die» avond ook weer. Toen zij dezen persoon verlaten had, is haar eigen man met haar naar het huis aan den NijverLeidssingel gegaan, De man kwam daar veel, en had een sleutel van het huis. Er was daar niemand thuis, en uit jalouzie is de man toen met eeu klein broodmes zijn vrouw te lijf gegaan. Vermoedelijk heeft hij haar ook met eeu hamer geslagen. De dader staat niet ongunstig bekend. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Naar het //Prager Tageblalt' meldt, heefi de ex-keizer een Berlijmch spe cialist, dr. Peter Schmidt, naar Doorn ontboden. Dr. Schmidt heeft verschil lende met succes bekroonde experimen ten genomen met de verjongingskuur van dr. Steinach. Hij is eenige dagen geleden near Doorn vertrokken. (De Crt.) Gearresteerd. De geschorste directeur van de Centrale Crediet- en Lsndbouwbank te Amersfoort is ge arresteerd, Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf &Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopeu week, eindigende 20 Oct. in Nederland uitgesproken 69 faillissementen tegen 46 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 20 Oct. 1922 2461 faillissementen tegenover 1694 over hetzellde tijdperk van het vorige jaar. Het huwelijk van den keizer. De voltrekking van des keizers huwe lijk is volgens 't Hdbl. bepaald op Zon dag 5 November a.s. Prinses Herinina zal hoogstwaarschijnlijk niet voor Donderdagavond 2 November te Doorn aankomen. Vrijdag j.l. is de keizer in onder trouw opgenomen. De keizer is 63, zij» a.s. vrouw 34 jaar De schadeloosstelling voor Tweede Kamerleden. De antirev. kiesvereeuïging te Lopper sum heeft aan de Ferste Kamer ver zocht, de verhooging van de schade loosstelling voor de leden van de Tweede Kamer te verwerpen. Vestigingen van De Rotterdamsche'1 in Zwitserland. Naar men ons mededeelt, zal de Rotterdamsche Handels- en Landbouw- bank kanforen openen te Montreux en Geoève Het systeem van de Rotter damsche past zich volkomen aan bij de Zwitsersche wetten. Het centraal verrekenkantoor voor brandstoffen. Tusschen het centraal verreten- kantoor voor brandstoffen, de regee ring en hel comité tot behartiging van de belangen van de deelgerech tigden in het restitutiefonds is thans een overeenkomst tot stand gekomen, waarbij fde partijen zich verbinden, de beslissing over het gerezen verschil in zake de uitbeering vau het resteerende deel van dat fonds te laten afhangen van den uitslag van een voor de 's-Gravenhaagsche rechtbank aanhau- gig te maken proefproces. Wordt het centraal verrekenkaatoor veroordeeld tot rentevergoeding, dan wordt aan alle deelnemende grootver bruikers rente vergoed van 15 Augus tus 1921 af De staat heeft zich voorts tegen over het- centraal verrekenkantoor ver- Ionden, te. zijnen laste te uemen alle betalingen, die het centraal verreken kantoor krachtens het vonnis en de overeenkomst zal hebben te doen, vcorzoover het daarloe niet bij machte mocht zijn Als eischer in het proefproces zal optreden de grootste belanghebbende, n 1. de gemeente Amsterdam. Spoorivegongelukken. Uit Clau- 8euburg wordt gemeld, dat. een trein, die vol zat mtt gasten bij de Roemeen- se'ne kroning, op de lijn Boedapest Constanza, bij het station Lorubanyn, door een andere reizigerstrein, die te vroeg vertrokken was, ia ingehaald, waardoor een botsing ontstond. Vele wagons zijn vernield. Tot dusver zijn er 30 dooden en 85 gewonden geteld. Bij een spoorwegongeluk aan het station Rouffach (Frankrijk) zijnelf perso nen gedood, waaronder zeven soldaten, die met verlof giDgen, en twaalf gewond, w.o. twee zeer ernstig. Het ongeluk is te wijten aan een verkeerd sein. In de Donderdag gehouden verga dering der Engelsche unionisten (con servatieven), hebben deze met groote meerderheid besloten de coalitie met een gedeelte der liberalen te verbreken. De pijler, waarop het Britsche regee- ringsgebouw steunde, stortte hiermee in, Lloyd George diende het ontslag van zijn kabinet in en de koning droeg Bonar Law, die op bovengenoemde vergadering het sterkst geageerd had tegen het voortbestaan van het poli tieke verbond, op, eeu nieuw miuisterie te vormen. Deze is bezig zich van die opdracht te kwijten. Omtrent de namen der nieuwe ministers is nog niets met zekerheid bekend, alleen staat het vast, dat lord Curzon minister van buiten- landsche zaken zal blijven. De groote vraag is nu of de nieuwe regeeriug terstond een beroep op de kiezers zal doen, m.a.w. of het, parle ment zal worden ontbonden. Hierdoor krijgt Lloyd George de gelegenheid tegen Bonar Law in het strijdperk te treden. Voor een onmiddelltyke uitspraak der kiezers viel voor de nieuwe regee ring wel wat te zeggen n.l. dit, dat men Lloyd George het ongelukkig avontuur van Tsjanak voor de voeten kan werpen terwijl, wanneer de ver kiezingen later worden gehouden, in middels waarschijnlijk de Turksche conferentie zal hebben plaats gehad, waarbij Engeland vermoedelijk niet veel zijde zal spinnen, waarvan men dan de nieuwe regeering allicht een verwijt zou maken, met voorbijzien van het aandeel van Lloyd George in die kwestie. De Times bevestigt dan ook dat de ontbinding van het parlement onver wijld zal plaats vinden. Bij de verkieziugeu zal de minder heid der unionisten, die het voortbe staan der coalitie wenschte, onder lei ding van Chamberlain, als //onafhan kelijke conservatieven/' (welk een contradictio) een beroep op de kiezers doen. Zij zullen zich in geen enkel opzicht binden tot een toekomstig bondgenootschap of samengaan met Lloyd George. Omtrent het program van Bonar Law wordt gemeld, dat de voornaamste punten zullen zijn Vestiging van den vrede in binnen- en buitenland met drastische vermindering van de Britsche verbintenissen ten aanzien van avonturen buitenslands. De bui-

Volksblad | 1922 | | pagina 2