Staten-Generaai. Uit den Vreemde. Telegraf. Weerbericht Burgerlijke Stand van Goes. zoden, Q. J. H. Mudde, candidaat landmeter naar Wageuiugen, Th. Sturm, slagersknecht naar Wissenkerke, J Kaars Sijpesteiju, kantoorbediende, naar Alaam, M. J. Walraven—wed. P. Geus, zonder beroep, naar 's Hertogenbosch j Paarden geschrokken. Woensdagmiddag schrokken op den hoek van het kerkhof en de Korte Kerkstraat de paarden van een der rijtuigen van een trouwstoet, door het passeeren van een vrachtauto, waar door het rijtuig tegen een muur botste. Gelukkig werden terstond de paarden gegrepen, waardoor ongelukken werden voorkomen Nu brak alleen de boom van het rijtuig af, terwijl e?n jalouzie- lat aan het huis van Gebr. Mulder beschadigd werd. De inzittende: kwa men met den schrik vrij. B giijpelij- kerwijze bracht het ongeval onder de toeschouwers heel wat consternate te weeg. Te Water Dinsdagmorgen omstreeks 8 uur had J. V., stoelenm tter, wonende aan den 's Heer Hendrikskiudereudijk, naar de N. Z. meldt, het ongeluk in de haven te vallen. Hij bracht een zak aardappelen naar de aanlegplaats van de Goesche boot en zou de z k wat dichter bij de wa'kant zetten. Daartoe sleepee hij de zak over den grond, met het noodlottig gevolg dat zijn handen losschoten en hij achterover te water viel. De walbaas L. V., sprong direct op den kop van de aldaar boven water uitstekende palen en wist door V. een stuk ijzer toe te steken deze op het droge te brengen. Zijn eerste woorden waren Waar is mijn pijp en mijn bril? Geslaagd. Maandag en Dinsdag slaagden te Rotterdam voor de akte vrije en ordeoefeningen der gymnastiek mej H. Gerritsen te 's Gravenpolder, en de heeren H. M. Luijk te Vlake, M. A. Koeman te Rilland, M. Nijsse te Oud- Sabbinge en M C. Wisse te Wi 1 hel— minadorp, allen leerlingen van de Tijksdagnormaalschool te Goes. TWEEDE KAMER. Interpellatie Spoorwegen. Donderdag hai de interpellatie van den lieer van Braambeek (s.d.) plaats omtrent de exploitatie-tekorten der Ned. spoorwegen en de wijze waarop die zullen worden gedekt. Spr meende dat zoolang er geen aanleiding bestaat om de loonen voor het rijkspersoneel te verlagen, die dus ook niet bestaat voor het spoorwegpersoneel. Spr. herinnert aan de ontreddering in den spoorwegdienst in het einde van 1920 en het herstel daarvan bij de totstandkoming van de betere ar beidsvoorwaarden in 1921. Daarna is de afbrokkeling weer begonnen. Spr. stelt de navolgenie vragen I. Kan de Minister niet mededee- len het totaal der maatregelen, die Z.E. ten gevolge van de wenscbelijk geoordeelde wijzigingen denkt te ne men II. Wil de Minister er toe mede werken, dat voor het spoorwegbedrijf een zuivere rekening wordt opgezet TIL Acht de Minister het niet mo gelijk om door een betere verhouding tusschen P. T. T, en spoorwegen te bezuinigen IV. Wil de Minister, ten einde behoorlijke concurrentievoor waarden tusschen de'^spoorwegen eeuerzijds en de binnenschipperij en autodieusten anderzijds te scheppen, niet medewer ken tot het heffen van een bijdrage in de kosten van onderhoud van de water- en landwegen van deze d en- ten V. Wil de Minister een commissie instellen waaiin ook de vakbonden zijn vertegenwoordigd, die val hebben te onderzoeken, of en op welke wijze er maatregelen in het spo >r wegbedrijf kunnen worden genomen, die de exploi tatie meer loonend zullen maken VI Zoo de Minister vraag V be vestigend bear.twoordt, zullen dan geen verslechteringen in de arbeidsvoor waarden van het personeel worden in gevoerd loopende dit onderzoek Spr. licht de vragen 36 nog nader toe. Hij behandelt daarbij ook de kwestie van de verlaging der ta rieven. Spr. geeft voorts o.a. in over weging om de rijwielkosten te vermin deren indien de rijwielen niet overge laden behoeven te worden. Opheffing van damescoupé's en wageus met zij gang acht spr. gewenscht. De minister van Waterstaat, merkte op, dat de ontvaogstcijfers voor de eerste 8 maanden van dit jaar f 10 millioen beBeden die van de overeen komstige periode van 1921 zijn ge bleven. Tatiefverhooging als middel tot verhooging der inkomsten acht spreker uitgesloten. Tariefverlaging dus Velen verwachten van een tariefverlaging ver meerdering van het vervoer. Dat is juist, doch daarmede worden de in komsten nog niet verhoogd De proef, met de vacantiekaarten dezen zomer genomen en bet beschikbaar stellen van goedkoope biljetten voor jaarbeurs- bezoek heeft geen gunstig resultaat i opgeleverd. Intusschen geeft spreker toe, dat de tariefspolitiek wel voor verbetering vatbaar is. Zoo wordt over- 1 wogen het buurtverkeer weer te her stellen en de kilometerboekjes weder in te voeren. Het aangewezen middel tot verbetering is echter op het oogeu- blik vermindering van de lasten en wel door verlaging der exploitatie kosten, Men heeft ia dit verhand de stelling verkondigd, dat men daarvoor nog niet aan de ioonen behoeft te tornen. De onhoudbaarheid van die stelling wil spreker echter met cijfers aantoonen De exploitatie-uitgaven be droegen in 1921 f 194 millioen, waar van f 129 millioen aan personeel* uitgaven. Indien aan die persooeel- uitgaven niet mag worden getornd, dan blijft er dus f 65 millioen over om op te bezuinigen. Doch in dit be drag zit een kolenrekening van f 31 millioen, zoodat er sleehls f 34 millioen overblijft. Op zulk een bedrag kan men toch waarlijk niet een bedrag van f 33 millioen bezuinigen Het is dan ook duidelijk dat de groote post per« soneeluitgaven niet onaangetast kan blijven Nu vraagt de heer van Braam beek naar de maatregelen, die spr. denkt te nemen. Hij is hierover nog lang niet uitgedachtHij kan echter reeds 20 maatregeleu ter bezuiniging opnoemen. B v. kan er f 5 millioen worden bezuinigd door werktijdver lengingen f 2 millioen door beperking van de diensten bij overwegen. Het personeel van de hoofdadmiuistratie is met 10 pet. verminderd. De controle op den omloop van eigen materiaal is vereenvoudigd. De bezoldiging van personeel op uurloon is met 10 pet. verlaagd. De uitstaande 7 pet. geldleeningen zijn geconverteerd. Aankoop der Zuid Holl, Electrische Spw. Mij. is in voorbe reiding, Met ingang van 1 Januari 1923 zal een aigemeene loonsverlaging of naar keuze een pensioenkorting worden ingevoerd, die een besparing zal geven van 7 millio n. Spr. deelt mede, dat de directie nog nadere maatregelen overweegt. Worden de door spr. op gesomde maatregelen uitgevoerd dan zullen de exploitatieuitgaven f 32 a f 34 millioen "geringer zijn dan in 1921. Van dit bedrag wordt f12 millioen bezuinigd op de kolenrekening wegens lagere kolenprijzen en f 4 millioen of het onderhoud van den bovenbouw. Wat, er intusschen gebeuren zal in dien de ontvangsten nog verder zullen dalen kan spr, niet zeggen. Wel moet hij betwisten dat niet aan de loonen zal mogen worden getornd. Dit zou alleen dan het geval zijn indien het loon daalde benedeo het voor andere gelijksoortige groepen heerscheude peil. De loonen voor het spoorwegperso neel zijn vastgesteld in 1921, toen het aigemeene peil hooger was dan thans. Wat de vierde vraag betreft zegt de M eister, dat hij voor tolheffing niets voelt. Als men daaraan begint, is het eind niet te overzien De Regeering overweegt of het geen tijd is het heele vervoervraagstuk eens onder het oog te zien. Wat het instellen van een commissie als bedoeld bij vraag 5 betreft, zonder zich te binden, wii spr. wel zeggen, dat hij daartegenover niet afwijzend staat. De hieraan vastgeknoopte vraag 6 moet hij daarentegen teu stelligste afwijzen De voorgenomen besparings maatregelen moeten onverwijld worden uitgevoerd. De heer Braambeek diende een moA tie m,'dat een ouderzoek zal worden ingesteld, gelijk spr. in ziju vragen verzocht en dat hangende dat onder zoek geen verandero g in de arbeids voorwaarden zal worden gebracht. Op de behandeling hiervan komen we in ons volgend nr. terug. De unionistische bijeenkomst heeft met 186 tegen 87 stemmen het besluit genomen, als onafhankelijk con servatieve partij aan de aigemeene verkiezing deel te nemen. De regee- ringscoalitie is dus verbroken. Bij Vicksburg, in den staat Massachusetts, in een wagen aange reden door een trein. In den wagen zaten vele kinderen, die naar school werden gebracht. Vijf kleintjes werden gedood, elf gewond. Engehnd geïsoleerd? In net Berliner Tageblatt bespreekt Th. Wolff de Fransche politiek tegen Engelandvan dit artikel geeft het Vad. een vertaling. Th. Wolff schrijft Wat een protesten kon men iudertijd in de Fransche bladen lezeD toea Engeland er aan dacht de handels betrekkingen met Rusland weer aan te knoopen. Dg Temps waarschuwde Lloyd George„help het bolsjewistische regiem toch niet bestendigenwanneer bet zich sterk voelt, zal men weldra een Russisch-Duitsch verbond krijgen en dan is het uit met de vrijheid van West-Europa". Thans is de toestaud echter heel anders geworden Frankrijk wi', naar Herriot verklaarde, een ver bond sluiten met de Russen ten einde de nog steeds angstwekkende Duitschers te bedwingen en.... naar uit de houding der Fransche pers en der Fransche regeering blijkt, teneinde de revanche op Engeland voor te bereiden. Verleden jaar reeds schreef het Engelsche ^liberaal-radicale weekblad „The Nation", dat de betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk slechter waren dan die tusschen Engeland en Duitschland voor 1914 ooit geweest waren. Sindsdien is de toestand niet beter geworden. Integendeel. Maar wel is de machtsverhouding veranderd. Een paar ja&r geleden twijfelde niemand er aan Engeland was de sterkste partij titans is het zeer de vraag of Frankrijk niet langzamerhand de machtigste aan 'i worden is of althans een zeer gevaarlijke tegen stander van Engeland als wereld- mogendheid. In het Naburige Oosten heeft het de Engelsche macht een zeer gevoeligen slag toegebracht, terwijl het thans ook waarschijnlijk doende is den Engelschen invloed uit Rusland te bannen. De „D«i!y Chronicle" schreef reeds Herriot speelt in Rusland dezelfde rol als Franklin Bouillon in Turkije Een goede verstandhouding tusschen Rusland en Frankrijk houdt echter de grootste gevaren in voor Engeland. Inderdaad door zulk een accnoid kan de sovjelregeering als het ware zich met al het gewicht harer macht op Azië werpen en daar een ernstige machts verschuiving ten nadeele van Engeland veroorzaken. Italië, dat om economische redenen veeleer de zijde van Engeland zou moeten kiezen, schijnt bereid te zijn zich met Frankrijk te verbinden om zijn grooische droomeu van politieke macht in de Mlddellaudsche Zee nader tot de verwezenlijking te brengen. Ook in België is Frankrijk's invloed zeer groot; Parijs kan de Belgische nijver heid gevoelige slagen toebrengen door verdere protectionistische maatregelen men weet ook wat de Fransche p >!itiek voor de haven var» Antwerpen beteekeni geen wouder dus dat men Frankrijk naar de oogen ziet iuBelgie; daaren boven heeft men dan hee! w«t Walen wier hart naar Frankrijk trekt en de Franskiljons van Brussel en andere Vlaamsche steden, voor wie er niets goeds ter wereld kan bestaan behalve wat Fransch is. Ten slotte is er dan ook nog de angst. Zelfs een man ais van Cauwelaert is van meeniug, dat men in België niet altyd de Engelsche politiek Kan volgen, zelfs wanneer men de overtuiging heeft dat zij de beste is. Frankrijk zou immers van zijn macht in het Rijnland gebruik kunnen makeu om België groote schade, ook op poli'iek gebied toe te brengen. Zoo staat Frankrijk dan aan het hoofd van sen sterke groep groote en kleine staten. Zijn politieke macht is grooter dan ooit. Maar zijn economische Daar zit de moeilijkheid. Het land moet dit jaar tenminste voor 20 milliard francs crediet krijgen, wanneer het voor ernstige moeilijkheden wii gespaard blijven. ABONNEERT U OP HET VOLKSBLAD. Verwachting tot den avond van 21 dezer Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Oos'elijke wind, half tot zwaar bewolkt, wellicht eenige regen, zelfde temperatuur. Geboren 16, Marina Julia, d. v. Cornelis de Munck en Anna Jacoba Polderman 17, Willem, z. v. Jan de Vos en Anna Korstanje. Gehuwd 18, Hermann Anthonie Sehreuder, 28 j., j.m. te Schoonhoven en Nelly van der Wart, 25 j., j.d. te Goes. Overleden 1 6, Pieter Nieuwkamer, 77 j., man van Maria Vermeule. Geboren 18, Nicolaas Johannes, z. v. Marinus Jan de Jonge en Bar bara Cornelia Corstanje, 20, Willem Abraham z. v. Dirk Jacobus de Vos en Maatje Adriana de Munck. Huw. aang.Frangois Harinck, 26 jr. jm. te Koudekerke, onlangs te Goes en Jacoba Wilhelmina de Keijzer 21 jr. jd. te Goes. Gehuwd: 19, Cornelis Leendert Faasse 23 jr. jm. te Goes en Jannetje Johanna van de Sende, 20 jr. jd. te St, Philipsland. 19, Jacob Smallegange 25 jr. jm. en Tannetje Maarteuse 25 jr. jd. De politieke crisis in Engeland. igcji&ffsgiTWMWira—m—i

Volksblad | 1922 | | pagina 3