Stadsnieuws. te Ter Neuzen, is komende van Uien- borg in de Oostzee gestrand. Toen Maandag de reddingsboot langs zij kwam, bleek de bemanning het schip te hebben verlaten. Niemand was meer aan boord, ook de reddingsbooten waren verdwenen. Het schip is later door midden ge broken en gezonken. Men neemt aan dat de bemanning zich in de reddingsbooten heeft begeven. Waar zij zich thans bevindt is nog onbekend. Het is mogelijk dat zij door een passeerend schip zijn opgepikt of op de Alsndseilanden geland zijn. De bemanning bestond uit 23 koppeD, die gedeeltelijk te Ter Neuzen, ge deeltelijk te Amsterdam thuishoorden. Uit een draadloos noodtelegram, van de Cornell's afgezonden is nog gebleken dat de reddingsboten al door den woei denden storm waren weggeslagen, voor dat het echip zinkende was. De uit Langeroog afkomstige mid - knecht M. Ranke heeft blijkens een Dinsdagmiddag te Nieuweschans ont vangen bericht op reis naar familie te Liibeck aldaar zijn vrouw en twee kinderen vermoord. De ceramiek werkplaats verkeerde in fin. moeilijkheden. Vandaar het plan om E. te berooven. Toen deze Vrijdagmiddag kwam sloot Lederer de deur achter hem, waarna Meu-el hem met een zwaren hamer direct een slag op het hoofd toebracht. Engelsman stortte Deer. Lederer stop'e hem een doek in den mond en beiden sleepteu zij hem in een donkere iuim'e, waar zij hem verschillende wonden toebrach ten. Ten slotte werd hij met een dekf n toegedekt, tot hij geen teeken van leven meer gaf. Zij trokken hem zijn kleeren uit, ontnamen hem zijn sieraden ter waarde vaa een millioen en vonden in de portefeuille meer dan 100.000 Mk. aan Duitsch geld en f 250. Meusel bracht den buit direct in 'n verzegeld pakje naar een bloedverwant. Tijdens zijn afwezigheid trachtte Lederer het lijk in stukken te snijden. Hij hakte met een bij! armen en beenen van den romp en tri chtte ook het hoofd af te hakken, hetgeen hem echter niet gelukte Kort nadat Meusel was terug gekomen, kon mei. vereeeigde kiacht het hoofd afgehakt worden. De romp werd in een zak gedaan en in de nabij heid begraven," De arren en beenen wierpen zij in deu oven, om ze te verbranden. Het hoofd kon er niet in en werd daarom op een zekere plek b' graven. De politie heeft onmiddellijk ter plaatse een onderzoek ingesteld en aldaar de iijk-deelen gevonden. Op verzoek van mr. J. Frima uit Amersfoort, heeft de Utreehieche recht bank de faillietverklaring uitgesproken van de Centrale Crediet- en Landbouw- bank, gevestigd te Amersfoort. Mr. P. G. H. Dop ie Utrecht en mr. R. P. van der Mark te Amersfooit zijn benoemd tot curatoren, mr. S. van Brakel, lid dier rechtbank, tot rechtercommissaris. De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben in de vacature-Van Swaay tot lid van de Eerste Kamer gekozen prof. dr. A. Stegers (r.-k.). De Rijksmiddelen brachten over Sep tember 1922 rond f 39.18 millioen op, waaronder f 1.1 millioen was begrepen aan opbrengst van den tabaksaccijns. Voornoemde totaalopbrengst overtreft de raming met rond f 3.88 millioeD, doch blijft bij de opbrengst over Sep tember 1921 ruim 6 ton ten achter. De Msb. licht de in de jongste Troonrede aangekondigde vereenvoudi ging der Verzekeringswetgeving nader toe. Deze zal in hoofdzaak bestaan in het doorvoeren van één en hetzelfde stelsel voor de verschillende sociale verzekeringswetten. Welke precies de gemeenschappelijke basis zal zijn, is moeilijk te zeggen, omdat de hervor mingsplannen zich nog in een eerste stadium bevinden. Maar waarschijnlijk za', bijvoorbeeld wat de premie-betaling betreft, het systeem van de Oogevalleu- wet met haar l< onlijsten worden aange nomen. Het zegeltjes-plakken voor de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering komt dan te vervallen en in plaats daarvan zal dan de premiebetaling voor deze ea de andere sociale ver zekeringen (ziekteverzekering) over de zelfde loonlijsten verrekend worden. De „Nieuwe -Arnhemsche Crt." publiceerde in het begin dezer maand een artikeltje, waarin een geste van het college van B. en W. van Arnhem werd becritiseerd, toen dit bij een aan bestedingskwestie een poging deed om ook indirect invloed uit te oefenen op de arbeidsverhoudingen in het vrije bedrijf. De bedoeling van den schrijver daarbij was, te kennen te geven, dat het, naar zijn meening, onjuist is om, na de wijziging van de wet-Aalberse, den achturigen werkdag door een achterdeurtje binnen te halen bij aan bestedingen voor de gemeente. Het artikel, dat als opschrift droeg „Niet langs slinksche wegen'' en door het blau nogmaals wordt geplaatst, gaat noch in strekking noch in woor denkeus de perken van een gepaste critische aanteekeniug te buiten en wijkt geenszins af van tallooze artike len zooals onze dagbladen wij zouden haast zeggen dagelijks breogen. Het dagelijksch bestuur van Arnhem doet over deze critiek echter zeer ver ontwaardigd het heeft aan het blad een briefje gebonden, waarin gezegd wordt „Wij zijn zeei onaangenaam ge troffen door den kwetsenden vorm van het artikel yNiet langs slinksche wegen* in uw blad van Woensdag j.l. Indien de daarin vervatte beleediging aan ons adres niet wordt teruggenomen, zullen wij ons genoodzaakt zien elke relatie met uw blad &f te breken." c Het blad weigert, zooals te begrijpen is, aan het verzoek van B. en W. te voldoen. Dit is een in ons land gelukkig weinig voorkomende poging totintimi- latie van de dagbladpers een courant schrijft iets en dat bevalt den heereo op het stadhuis niet, en oogenblikkelijk komt er een dreigbrief Dit is niet in overeenstemming nut de taak en de waardigheid van het Gemeentebestuur eenerzijds en van de onafhankelijkheid van een eerlijk d--n- kei)de Pers anderzijds. (Msb.) Het, ministerie van buiienlandsche zakeu deelt unee, dat het door de Nederlandsche regeering verleden jaar gedane voorste! tot wederzijdsche af schaffing van het verplichte pasvisum thans in beginsel door de Briische regeering is aanvaard, In de iaatste zitting van den ge meenteraad te Leiden is het voorstel van den burgemeester jhr. De Gijselaar, om aan Ged. Staten voor te stellen zijn jaarwedde met f 2000 te vermin dereu en te brengen op f 10.000, na ampele discussie, door den raad met 18 tegen 11 stemmen aangenomen. Naar een berichtgever van het Hbld. uit hoogere ambtenaarskringen verno men heeft, zou de heer Lazonder, directeur van het postkantoor te Rot terdam, een ernstige candidaat zijn voor de betrekking van directeur-geueraal der P. en T. Met ingang van 1 Januari 1923 zal voor verzoeken tot het doen afleveren van telegrammen voor eenzeifden ge adresseerde aan adressen, welke afhan kelijk zijn vaa den dag, tijd, geval of omstandigheid, bij vooruitbetaling een inschrijvingsrecht verschuldigd zijn van f 30 per kalenderjaar. Dit recht wordt verdubbeld bij vezoeken welke door huu omvang hiertoe aauleiding geveo, wat beoordeeld wordt door den Minister of door dezen aan fe wijzen autoriteit. Eenvoudige verzoeken om naseining, beursbestelling, aflevering per telefoon en mededeeling van adreswijziging zijn niet aan betaHng van recht onder worpen. Het hoofdbestuur van de Broeder schap der Notarissen in Nederland, heeft zich in zijn vergsdering jongstleden Zaterdag gehouden, eenstemmig uitge sproken tegen het opnemea der z.g. goudclausule in notarieele actea. Door het hoofdbestuur is voorts besloten om, nu het valuta vraagstuk in ons land eenmaal ter sprake is gekomen, het belang van het notariaat bij deze zaak te bespreken in een algemeene ledenvergadering, die op 2 December zal worden gehouden. In verband met de Zaterdag gehouden conferentie tusschen het comité van Actie van het spoorwegpersoneel en de spoorwegdirectie inzake loonkorting van 8'/g pet. wordt o.a. vernomen, dat als gevolg van nadere besprekingen de directie heeft toegezegd, dat er tot Januari 1924 geen loonsverlagingen meer zullen plaats hebben, terwijl ook verder in dien tijd geen verslechteringen in de arbeidsvoorwaarden zullen wor den ingevoer'. T. o. v. het werkplaats- personeel heeft de directie thans mee gedeeld, dat zij 'nj het opleggen der penHoenkorting van 8 !/8 pet. de reeds ingevoerde loonsverlaging zal terug brengen op 7 pet. Droevig. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd het echtpaar F. de V. in de St. Jacobstraat, alhier, opge schrikt, door het inslaan van ruiten en het vallen van glasscherven. Het bleek dat da overbuurvrouw, mej V. in een aanval van zenuwoverspanning haar woning verlaten en onder het geroep van „moord de ruiten ingeslagen had. De heer de V. wist de ongelukkige te kalmeeren en bracht haar naar huis. Eenige oogenblikken later ontliep de vrouw weer haar woning, maar werd spoedig achterhaald. De hulp van dr. v. d. Berg werd ingeroepen, die de vrouw, die aan lingers en pols der rechterhand vrij hevig bloedde, verbond. Nog dienzelfden nacht is, op advies van den huisdokter, dr. Looyen de vrouw in het gasthuis opgenomen. Den volgenden dag kwam haar vader, die de patiënte meegenomen heeft naar Kamperland, zijn woonplaats. Hosanna. De heer J. R. v. d. Glas, kapel meester van het 3e reg. infanterie en o.m. directeur van „Hosanna" alhier, behaalde, naar de Z. meldt, op het gehouden examen voor de vacature voor kapelmeester bij het 6e en le reg inf. no. 1. Buurtvereeniging. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de Buurtvereeniging Magdalenastraat, Opril Groote Markt en Koningstraat, is het Bestuur samen geste'd uit na te noemen heeren A. L. van Melle, voorzitterJ. Korstanje Lz., secretaiis; H. Hollestelle, pen ningmeester W. <?e Jonge A.Cz. en J M. Broekstra, bestuursleden. In de Donderdagavond gehouden vergadering van bewoners van de Beestenmarkt werd besloten tot het oprichten van een buurtvereeniging. Tot bestuursleden werden gekozen J. v. d. Weert, voorz.P. Chamuleau, secr.-penningmeester en P. Nonnekes, commissaris. zondagsluiting apotheken. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. La Porte 70or het publiek zijn geopend. Doopsgezinde Gemeente. (Legerdijk). Zondag 22 October, des morgens te half elf, ds. J. Koekebakker. Ver van Vrijz. Godsdienstigen. De preekbeurt dr. Miedema uit Amersfoort blijft volgens het preek- rooster bepaald op Zondag 29 October. Bevolking. Gedurende de le helft der maand October 1922. J. Timmerman, modiste, van Leer dam, Lange Vorststraat 53, A. J. Schrier, arbeider, van Kloetinge, Waterstraat 3, S. de Bruijne-de Regt, zonder beroep, van Kats, Wilhelmina- straat 3, A. D. C. Willemstein, spoor wegarbeider, van Schore, Kloetingsche- weg 2, L R. de Witte, zuivelfabrikant, van Vlissinge.D, Lange Vorststraat 60, A. J. Henderikx, kantoorbediende, van Oudelande, St. Jacobstraat 52, A. G. G. van den Berg, handelsreiziger, van Rotterdam, Oostsingel 82. M. C. van Eekereo, modiste, naar Bergen op Zoom, M. Zuidijk, veld- arbeider, naar Feignies (Fr,), Chr. Visser, metselaar, naar Kloetinge, A. Harthoorn, slager, naar Haiukenszand, J. Reijerse, bloemist, naar Kloetinge, J.de Groot, mandenmaker, n«ar Ammer- Het stoomschip Cornelis. Vol gens in Ter Neuzen ontvangen bericht zijn de lijken van enkele personen van de bemanning van het stoomschip Cor nell's, dat op Qrnnkallen gezonken is, aangespoeld. Gevreesd word nu dat de geheele bemanning omgekomen is. Zijn gezin vermoord. Me seint uit Winschoten aan 't Volk. Afschuwlijke misdaad. Door een hotelhouder te Neurenberg werd Zondag de politie er van in kennis gesteld, dat de daar verblijfhoudende Amsterdamsche koopman W. Engelsman sinds Vrijdag verdwenen was. Hij bad Vrijdagochtend het hotel verlaten en was niet weergekeerd De crimine-ie politie heeft daarop onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld en kWam te weten, dat Engelsman Vrijdagmo gen het laatst in de nabijheid van de ceramiekwerkplaats van Chr. Lederer gezien was. Het daarop in de fabiek ingestelde onderzoek leverde een ver rassend resultaat op. Men vond in den brandoven gedeelten van beenderen en met bloed bevlekte kleediugstnkken. Hierop werden debeide eigenaars van de werkplaats, de 39-jarige porseleindraaier Chr. Lederer en de 29- jarige porse leinschilder Fritz Meusel gearresteerd. Beiden ontkenden iets m et het verd wij nen van den koopman te maken te hebben, doch een bloedverwant van Meuse! kwam bij de politie en bracht een pakje, dat Meusel had afgegeven met de aanwijzing, dat hij 't binnen eenige dagen weer zou afhalen. In dit pakje bevond zich het gouden horloge van den verdwenen koopman, de horloge ketting, twee ringen en de portefeuille. Tegenover deze bewijsstukken legde Meusel een bekentenis af. Weer een. Lid van de Eerste Kamer. De Rijksmiddelen. De Sociale wetgeving. Gok al kleine despoten. Pasvisum. Bezuiniging van hoven af. Directeur-Generaal P. en T. Telegrammen Geen goudclausule in notarieele acten. De spoorwegloonen. Ingekomen Vertrokken

Volksblad | 1922 | | pagina 2