No, 84 Zaterdag 2! October 1922 45' Een geheimzinnig geval. Uit het duister naar het licht. F K I 1LLC 1 O Nederland. i3 *J| Wff Q O Oit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes So cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UilI® te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Rleeuweas Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren vae minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën. als geboorte-, huwelijks-* verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer aeht dan regels beslaande, voor den prijs van f I, Enkele krantenberichten De ar beiders, werkzaam op de Neder- landsclie Kabelfabriek, georganiseerd in den Ned. Fabrieksarbeidersbond, hebben in een Zondag gehouden vergadering het bemiddelingsvoor stel der directie aangenomen. De werkweek wordt gebracht van 45 op 48 uur en het minimumloon verminderd van 68 op 61 cent per uur. De directie van de naamlooze vennootschap Goudriaans industrie- en exportmaatschappij heeft het personeel meegedeeld, dat ing4ande 1 November a s. de loonen met 10 proc. verminderd worden en met 1 Januari 1923 wederom met 10 procent. In Tsjecho-Slowakye brak een staking onder de mijnwerkers uit wegens een voorgenomen verlenging van den werktyd en een loonsver laging van 25 proc. dadelijk en nog 5 proc. later. De staking is mislukt en de mijnwerkers zijn op de ge noemde voorwaarden weer aan den arbeid gegaan. Er bestaat in Nederland een ver bond van vereenigingen van sigaren fabrikanten. Het bestuur van dat verband meldt, dat bij de firma g 'br. Van Schuppen te Veenendaal en de firma gebr. De Graaf te Groniugen de nieuwe arbeidsvoor waarden zonder eenige beperking door de arbeiders zijn aanvaard. Bij eerstgenoemde firma, die behoort tot de belangrijkste firma's in het land, is gedurende de eerste week, dat op deze voorwaarden werd ge- 36 Roman van H W. Maar geheel de man was een geheim geweestmen had niet eens zijn nauwkeurig signalement, want onder de hotel-bedienden beschreef de een hem zus, de ander 'zoo. En verderwat v as hij voor het ver- dwenemmeisje en wat was zij voor hem Op een aan de weduwe van den vroegeren hotelhouder gericht tele gram kwam tot antwoord, dat ook zy niet wist van waar Lübke was gekomen, toen liij in het hotel zijn intrede deed. Een herhaald verhoor van mevr. Wallenthin en den predi kant Behrend bracht ook niets bij zonders aan het licht Het meisje, zoo verklaarde de eerste, had, toen men ze bij haar had gebracht, weinig en dan nog alleen onbe duidende dingen uit haar eerste kinderjaren verteld, en dat weinige werkt, ondanks de 4 proc. loons vermindering toch gemiddeld door de werklieden méér verdiend tenge volge van de uitbreiding van het aantal werkuren in die week van 45 tot 48. De te Vlissingen gehouden ver gadering van de centrale van koop- vaardijofficieren, omvattende stuur lieden en machinisten, heeft met algemeene stemmen besloten, de nieuwe salarisregeling, zooals de reederijen die voorstellen, niet te aanvaarden. Reeds tweemaal in één jaar is loonsverlaging ingevoerd. Bij het lezen van het laatste bericht zou mtn geneigd zijn te zeggenofficieren ter koopvaardij kunnen toch zeker beter iets van hun salaris laten vallen dan het lagere personeel. Maar, wij weten niet, hoe hoog hun tegenwoordig salaris is En waar zij mededeelen, dat reeds tweemaal in één jaar loonsverlaging is ingevoerd, daar weten wij weer niet, hoeveel die verlagingen hebben bedragen. Het maakt een heel verschil, of het loon met vier dan wel met twintig procent is verminderd. Bovendien is hierbij te bedenken, dat de scheepsvrachten sterk zijn gedaald, zoodat de reederijen wel geen groote winsten zullen maken en dus moeten bezuinigen, zooveel maar mogelijk is. De opmerking, in den laatsten zin gemaakt, is eigenlijk een alge meene. Geen enkele instelling zal de loonen van haar personeel ver lagen, als daarvoor geen harde noodzaak bestaat. Wy gdooven niet, dat ook maar één werkgever er plezier in zal vinden, als zijn arbei ders de pijn van den honger onder vinden. Integendeelal was het had ze vergeten. Dat het een kind van „voorname lui" was, had ze aan alles bij 't meisje kunnen merken. Dominee Behrend, de menschen- kenner, onthaalde de mannen van de wet op wjjsgeerige bespiegelingen en gevolgtrekkingen, die hen slechts verdroten. Met het verdwijnen van den ouden Lübke was dus ook alle mogelijkheid verdwenen om inlich tingen ten aanzien der familie van het jonge meisje te bekomen; zelfs kon men aannemen, dat dit juist de reden zijner spoorlooze vlucht was en dit vermoeden vond steun bij den geestelyke. In zyn ijver om toch tot iets nuttig te zijn, ging hij zelfs zoo ver weer met zijn verdenking van den jongen schilder voor den dag te komen, tot grooten schrik van mevr. Wallenthin, die doodsbleek werd, toen hij den naam van Dagobert noemde. Ah, de jonge schilder, wiens schilderij op de tentoonstelling zoo veel bijval vond riep de ambtenaar en schreef den naam op. Des dominee's gedachtengang had deze verdienste, dat hij mevr. enkel uit welbegrepen eigenbelang, dan nog zou ieder werkgever gaarne zien, dat zijn personeel geen brood- zorgen kende en dus het werk met opgewektheid deed Maar omgekeerd mag ook de werknemer niet ver langen. ruim te kunnen leven, als de patroon tengevolge van dat ruim leven al zijn winst en nog een goed deel van zijn bezit kwijtraakte en dus tot armoede verviel. Wij leven nu eenmaal in een zeer kommervollen tijd. Eq er is in 't geheel geen reden, waarom alleen de werkgever d8n last en de ellende van dien tijd zou moeten dragen, terwijl de werknemer een zorgeloos, ja, ruim bestaan had. Als er lasten gedragen moeten worden, moet de laatste daaraan evenzeer deel hebben als de eerste. Uit de meeste van bovenstaande berichten blijkt trouwens, dat vele arbeiders de juistheid hiervan er kennen. En wat bet mooiste is het bericht omtrent de sigarenmakers doet zien, dat, wat als een last beschouwd werd, een voordeel bleek te zijn Dat kan ook niet anders, als de werktijd langer wordt en het lijntrekken een einde neemt. Wij hadden bijna gezegd, daai vinden alle partijen baat bij, zoowel werknemers alswerkgevers. Doch we mogen één ding niet voorbijzien als men langer en meer gaat werken, komen vele werkkrachten vrij anders gezegd, dan wordt de werk loosheid grooter. Nu drukt een groot deel van de schuld der bestaande werkloosheid op den arbeider zelf. Zijn buitensporige looneischen, de korte werktijd en het lijntrekken hebben den arbeid zóó schrikkelyk duur gemaakt, dat de werkgevers slechts den allernoodzakelijksten arbeid doen verrichten en niets méér. Worden nu de loonen alge meen wat lager, de werktijden langer, het werken op zichzelf meer en beter, en gaat de economische toestand der wereld zachtjes" aan wat beter worden, dan zal onge twijfeld de werkloosheid ook lang zamerhand verminderen. Eer het echter zoover is, moeten de werkloozen heel wat lijden, ook al worden zij uit verschillende kassen gesteund. De brutale, com munistische eisch, dat die steun gelijk zal zyn aan het volle arbeids loon, mist eiken rechtsgrond. Werd daaraan toegegeven, dan lag de gansche maat. chappij binnen een minimum van tijd in scherven. Het is zelfs de vraag, of de thans ver leende steun in verband met den algemeenen noodtoestand der wereld wel heel lang vol te houden zal zijn. Ongetwijfeld is dit vraagstuk een der meest benauwende. Wat is ertegen te doen Landverhuizing Waarheen Waren er goede plekken, dan was dit zeker een uitstekend geneesmiddel. In dit opzicht moeten we vooral Duitschers, Russen en Italianen prijzen, omdat zij er nooit tegen opzagen, zich in een vreemd land „een plaats onder de zon" te gaan verwerven. Wie dit niet kan of wil, zal zich den aanblik van nog veel „zwarte sneeuw" moeten getroosten, helaas Wallenthin aan de ontmoeting met de zwart gesluierde dame op de tentoonstelling herinnerde. Ze ver klaarde toen wat ze wist en her haalde ook de mededeeling van Dagobert, dat zyn schilderij reeds te Rome de bijzondere belangstelling eener dame had opgewekt. Terstond werd er nu een oproe ping aan den jongen kunstenaar gericht om een verhoor te onder gaan, en tegelyk werden eenige beambten uitgezonden om in alle hotels naar een zwart gesluierde dame te vragen, zooals mevr. Wal lenthin haar beschreven had. De oproeping aan Dagobert bleek onbestelbaar te zijn des predikants vaag vermoeden, dat hij op de eene of andere wijze de hand had in 't verdwynen van het meisje, kreeg grond van waarschijnlijkheid, nu ook liij plotseling verdwenen was. Hij was noch in zijn atelier, noch in zijn woning in de stad, die hij, zooals de huisheer verklaarde, pas prachtig had laten inrichten. Op beide plaatsen wist men niets van zijn verblijf; wel wist een jonge kunstbroeder te vertellen, dat hij Schipbreuk Het Nederlandsche S.S. ^Cornelis", met hout geladen en thuisbehooreade hem aan 't station had ontmoet, en van hem vernomen had, dathjj naar Italië ging. Dit laatste werd door andere bijzonderheden bevestigd. Dagobert had op 't postkantoor verzócht de aan hem geadresseerde brieven naar Rome op te zenden. Men telegrapheerde in allerijl naar de verschillende consulaten in Italië maar er kwam geen antwoordde jonge kunstenaar had zich noch in de eene noch in de andere plaats vertoondte Rome was hij sinds jaren bekend. De justitie was dus niet gelukkig in haar nasporingen. De oude Lübke was spoorloos verdwenen de inlich tingen, welke ze over het gedrag en de leefwijze van den jongen kunstenaar had, luidden zoo gunstig, dat ze zelfs verschrikte van de voortvarendheid, waarmee ze op de verdenking van den predikant was ingegaan. De heer Dagobert zou o.a. in den laatsten tijd veel in het Oostenrijksche gezantschap hebben verkeerd. {Wordt vervolgd), L

Volksblad | 1922 | | pagina 1