No, 83 Woensdag 18 October 1922 45* jaargang Een geheimzinnig geval. FEUILLETON Nederland. Dit blad verschijat Woensdag ea Zaterdag. Abonnementsprijs ^roor Goes SO cent per kwartaal, voor bulten Goes f 1,50 per halt jaar fraaco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 11 UP te bezorgen bij N. V, Goesche Courant ea Rleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. AcivertentiÈa, ais geboorte-, huwelijks-, verjaring»-, doodberichte» en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet m«tr acht dan regels beslaande, voor den prijs van f I, 35 Koman van H. W. Do eigenaar verklaarde, dat, toen hij 't hotel had gekocht, hy dien man had overgenomen, als maken de deel uit van den inventaris als hulpcommissionair was hij hem heel welkom geweest. Dat hij be hoorlijk op het stadhuis was inge schreven, daaraan had hij nooit getwijfeld, enz. Wat het zedelijk gedrag van den inan betrof kon hy niet anders dan gunstige rapporten geven. Hij was bescheiden, gedienstig, en ondanks zijn gevorderden leef tijd dien de eigenaar niet nauw keurig kende altijd trouw op zijn post geweest. Hij had nooit om loon gevraagd en nooit eenigen anderen omgang gehad dan met het jonge meisje, dat hij voor een naaste bloedverwant had uitgegeven en innig scheen lief te hebben. Even onbevredigend waren de inlichtingen over den onbeken den logé, die 's avonds voor een - Een drama. Zondag heeft de 25-jarige, ongehuwde sigareuoiaker J v. A. uit Nijenen, kostganger bij Sanders, caféhouder te A&Lt, bij Eind hoven, vijf revolverschoten op de 19- jarige dochter vaD Sanders gelost en zichzelf daarna een kogel door het hoofd 1 gejaagd. Het meisje werd door een der schoten licht gewond, de jmge man zelf is levensgevaarlijk getroffen en in liet gasthuis te Eindhoven opgenomen. Een onbeduidende twist was oorzaak van het gebeurde. Een andere lezing. Naarjhr. 11. Th. Elias in het IN", v. d. D. mee deelt, heeft het geval van godsdienst waanzin te Klazienaveen zich als volgt toegedragen Een paar weken geleden had een jonge vrouw, lid van de hersteld Apost. Gem., een droom, waarin zij zag, dat de Voorganger ter plaatse in een dood kist werd gelegd. Deze droom heeft ze pan dezen en g?men verteld, en die kwam ook Gerrit Visser ter oore. Deze heeft daarop ten antwoord gegeven, dat hij liever een der zijnen zou offe ren (hiermee bedoelde hij, dat hij lie ver en der zijnen zou verliezen), dan dat hij den Voorganger zou willen missen. Nu werd op 1 October in het ge- i zin van Visser een khid geboren. Dit kind wilde echter niet zuigen, een gebrek wat wel eens meer voorkomt. Nu werden de lipjes met brandewijn bevochtigd om het kind tot zuigen te V/iengen, en toen dit niet hielp, heeft men 't met suikerwater geprobeerd. Den volgenden dag was Visser achter zijn huis aan het werk, toen hij ge roepen weid, daar zijn kind lang niet goed was. Hij zag ook, dat het ster vende was. Visser zeide toen tot zijn vrouw de volgende woordenWij moeteu dit offer brengen. Laat het kind maar (in den geest) los, en laat ons het aan God overlaten. Toen hij dit gezegd had, sberf het. (Onder dat offer brengen ve?slond hij dus de praciische toepassing van de woorden destijds door Jezus gespioken „Vader niet mijne wil, maar de Uwe geschiede". Hij wilde niet dwingen om het kind te behouden, maar hij plaatste zich op het standpunt, dat het Gods wil was, als het kind zou sterven.) De Gristelyjke Amsterdammer. De obligatiehouders van de N.V. Mij. tot Exploitatie van de Amsterdammer, Chr. Dagblad verkeeren in moeilijk heden wegens wanbeheer van den directeur. Den directeur wordt ver- weteD, dat bij, ofschoon hij wist dat de zaken slecht gingen toch de men- schen er toe aan dreef om hun spaar- spaarpenniugen te offeren en deel te nemen aan een obligatleleening. Vaak gaf hij dan echter een waardelooze voorloopige obbligatie of stortingsbe wijs. Waarlijk ontroerend, schrijft de Crt. zijn de voorbeelden van de slachtoffers welke gemaakt zijn. Hét blijkt, dat de directeur letterlijk voor niets stond wanneer hij kans zag om op deze wijze weer wat geld te krijgen om een gat te stoppen. Een klein schippertje ver kocht na jaren lang sjouwen ziju enkel uur een klein salon had ver langd, om zijn toilet te maken vóór dat de trein vertrok en den com missionair had verlangd. De kellner, die den reiziger had bediend, was een jongmensch, een leerlinghij had bij het zwak licht der waskaarsen, die achter in 't vertrek stonden, geen gelegenheid gehad de gelaatstrekken des vreem- delings te onderscheiden. De huisknecht, die in de ge- v oonlijk zeer stille Zondagavonden den portier had vervangen, ver klaarde, dat hy, toen de vreemde ling .voor de loge was verschenen en om een kamer voor een paar uren had gevraagd, den kellner had gescheld en hem 't nommer van het salon had genoemd. En toen de reiziger het hotel had verlaten, had hij niet naar hem omgezien. De dienstmeid verklaarde, dat de vreemdeling in 't geheel geen ge bruik had gemaakt van de wasch- tafel, terwijl hij had voorgege ven toilet te willen makenen dat het raam, ondanks het mistig weer, had opengestaan, toen zij na zijn vertrek in 't salon was ge komen. Een onderzoek in dit vertrek leverde niets op. De reiziger had er scheepje, en kreeg er f 13.000 voor, genoeg, dacht hij, om ziju ouden dag in niet al te groote zorg te kunnen slijten. De directeur van de christelijke Amsterdammer kwam er acht er, hij wist het mannetje op te warmen met de christelijke begiuselen en de zes procent, en de siumperd heeft de zeker heid van zijn oude jaren zien verzhi- keu in de bodemlooze put. Een werk ster, die kans had gezien 200 gulden over te sparen, werd daarmede gelijmd dat haar vrijwel onbruikbaar zoontje een baantje kreeg aan de krant dat nooit eerder en nooit elders bestaan had tegen 6 gulden per week en haar 200 gulden zijn verloren. Tedereen, die maar in de termen viel om geplukt te wordeD, werd ge plukt, kleine renteniertjes, wedu- weu, kleine baasjes, iedereen die. een voudig genoeg was om zich van de sokken te laten praten. En allen zijn nu de dupe. De geleende bedragen loopen van vijftig of honderd gulden tot duizend of vijftienhonderd gulden, en de geheele obligatieleening is groot 175 duizend gulden. Vrijdag is te Amsterdam een ver» gadering door de gedupeerden gehou den, waar ook de gewezen boekhouder der N.V. de heer Van Leeuwen het woord voerde. Deze zeide 0, m. dat men aau de Amsterdammer iederen dag met gebed begon, men sleet hem verder met liegen en bedriegen en eindigde met dankzegging. De postdie/stal te Kerkrade. Het Hsgz. meldt, dat Donderdagmid dag de brievenbesteller B, van het hoofdkantoor Kerkrade naar het huis geen spoor van zijn vluchtig op onthoud achtergelaten, De meid had hem in 't geheel niet gezien, daar de toilettafel bij zyn komst geheel in orde was geweest. Thans bleef er nog over een onderzoek aan de verschillende stations, maar nergens leverde het iets meer op. Eindelijk bleef een herhaalde vi sitatie van het paviljoentje, even als al het andere, zonder vrucht. Wel vond men onder het bed een kleine trommel van yzerblik, maar ze was leeg. De verdwenen bewo ner had geen enkel kleedingstuk achtergelatenhet weinige wat hij b?zat, moest hij hebben meegenomen. Een zwijgende getuige van dit herhaald onderzoek was Jacob. Hy zat in den ihoek by de kachel, waaruit hij niet te verdry ven was, steeds treurend om den vriend, die niet wilde terugkeeren. Terwijl hy met scheeven kop naar de vreemde, baardige gezich ten heengluurde, zei hij nu en dan treurig voor zich heen„Papa Lübke", als riep hij den vermiste, en niemand stoorde hem in zijn droefheid. De detective was van meening, dat men nu allereerst een onder van bewaring te Maastricht is overge bracht iu verband met den gepleegden diefstal van f 37,000. Het vermoeden wordt ineer eu meer gewettigd, aldus het blad, dat verschillende personen de hand hebben gehad in den uitste kend v. orbereiden diefstal. Het is niet uitgesloten, dat er een verwisseling van postzakken heeft plaats gehad. De omstandigheid, dat eedeel van het waardelooze pakpapier, dat het bank papier heeft vervangen, van een plaat' selijke drukkerij afkomstig is en door verschillende personen herkend is, doet vermoeden, dat de diefstal te Kerkrade eu niet in den trein of te Maastricht is gepleegd. Onthulling Marine-monument. Zaterdag heeft H. M. de Koningin te Den Helder het monument onthuld ter nagedachtenis van de 57 mannen der Ned. Marine, die in de jaren 1914 tot 1919 om het leven zijn gekomen, bij de uitoefening van hun plicht. Na de onthulling heerschte in Den Helder een minuut absolute stilte. Bezuiniging hij de spoorwegen. De directie der Ned. spoorwegen heeft bij dienstorder aau het personeel bekend gemaakt dat de gelegenheid bestaat tot het doen van voorstellen die tot bezuiniging bij het bedrijf aan leiding kunnen geven. Aau degenen, door welker voorstellen een belangrijke vereenvoudiging tot stand komt, wordt een belooning toe gekend. Dr. J. van Leeuwen t Te Utrecht is op 54-jarigen leeftijd plotseling overleden dr. J, van Leeu- zoek moest doen naar de persoon lijkheid van den vreemdeling. Maar het biljet kon ook wel niets- beduidend van inhoud z(jn. Er waren dien avond verscheidene groote gemaskerde bals geweest; de vreemdeling, een jonge man, kon met de dame, wier naam hij niet aan het envelop wilde toever trouwen, afspraak hebben gemaakt om elkaar op een van die bals te ontmoeten. Was nu de commissionair Lübke werkelyk in dat huis geweest De werkman was de eenige, die dit had beweerd. En wat had hem aanleiding gegeven zijn post in 't hotel heimelyk te verlaten zich aan het onderzoek der politie te onttrekken Was hij vertrokken om het vermiste meisje te zoeken waarom stelde hij zich dan tot dit doel niet in verbinding met de politie 't Was van het grootste belang dien man uit te vinden, die dan toch in elk geval den vreemden bezoeker van het hotel nader be schrijven kon en wist, waarheen hij den brief moest brengen. Wordt vervolgd).

Volksblad | 1922 | | pagina 1