No. 82 Zaterdag 14 October 1922 45" Rumoer overbodig. Een geheimzinnig geval, FEUILLETON Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N.V, Goesche Courant ee Rleeuweas Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf, Advertentiën 10 ct, per regel. Bij contracteeren va* minstens IOOO regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, al» geboorte huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer acht dan regels beslaande, voor den prijs van f 1, Het schijnt, dat men velerwege ernst gaat makan met het invoeren van bezuinigingen, waarover al veel te lang gepraat is, zonder dat men tot daden overging, 't Is werkelijk op elk gebied broodnoodig en wel zoo spoedig mogelijk. Jarenlang is het geld schandelijk vermorst, en daaraan moet een einde komen. Op het terrein der staatsuitgaven heeft de bezuinigingscommissie-Rink fei ten aan het licht gebracht, die ieder weidenkenden met verontwaardiging vervullen. En het ergste hierbij was nog, dat de raadgevingen dier commissie, waardoor groote sommen in de schatkist zouden zijn gebleven, als ze waren opgevolgd, door de regeering moedwillig in den wind werden geslagen. Wat eenmaal was vastgesteld, moest doorgevoerd worden, al wa.- het ook geheel ver keerd en al verslond het schatten. De Middelburgsche courant vertelde hiervan deze week een treffend f staaltje. Voor een bijzonderen rijks dienst hier in de buurt had men eenige eenvoudige helpers noodig. De uit Holland overgekomen leiders van dat werk deelden dat aan een burgemeester mee met de toevoe ging, dat die helpers een dagloon zouden krygen van, we weten niet precies meer hoeveel. De bui ge- meester was te beleefd om dien heeren te vragen, of ze mal waren maar hij zei hun toch heel beslist, dat dit dwaasheid zou zije, omdat er voor dat werk arbeiders te kust en te keur in het dorp te krijgen waren voor minder dan de helft. Maar het 34 „Barmhartige, eeuwige- God stamelde hij„dat hebt Gij toege laten Gij hebt mij zelf als getuige gezonden en Gij belet mij te spreken O, schenk mijn vermoeide leden slechts de kracht en mijn brein het licht, opdat ik het ergste verhoeden kan, het vreeseljjke dat me, na hetgeen ik heden heb ondervonden, door mijn voorgevoel wordt inge geven Ik was de schutsman van het onschuldig kindontruk het hun, die het in 't verderf willen storten, en geef 't mij weder!" En als door doodsangst gejaagd en met benevelde oogen liep hij voort en verdween in de duisternis der steeg. VIII. Den volgenden dag behelsden de nieuwsbladen een officieele bekend making, volgens welke in den avond hielp nietDe rijksregeling was nu eenmaal zooen de menschen werden tegen het hooge loon aange nomen, in weerwil van het protest van den burgemeester, die er onder anderen op wees, dat de geheele loonstandaard in zijn gemeente daar door geheel onnoodig werd opge dreven. De regeering droeg er dus hier de schuld van, dat ook particuliere werkgevers gedwongen waren, om geheel onnoodig veel te hooge loonen te betalen. Dat is een poosje ge leden maar voor een groot gedeelte is het nog zoo. Nog dezer dagen schreef iemand uit een Zeeuwsch dorp aan de Midd. Courant, dat er een groot aanbod is van mtnschen, die in dienst zouden willen komen als brievenbesteller Ik heb, zoo schreef hy, er hier verscheidene gepolst, en ze willen allen \zonder onderscheid voor de helft van het loon als zoodanig werkzaan zijn. Weliswaar is ook op vele andere manieren verbazend veel geld ver kwist maar vast staat toch, dat- de groote loonsverhoogingen en de bespottelijke vermindering van arbeidstijd op hetzelfde oogenblik „den grooten stoot hebben gegeven tot het ontstaan van den benarden toestand, waarin allerlei dedrijven nu verkeeren". Bij alle maatregelen, die tot herstel van dien toestaud worden voorgesteld zijn toch loons verlaging en verlenging van arbeids tijd ze^r zeker noodzakelijk. Het spreekt vanzelf, dat ambtenaren en arbeiders, die in dubbele mate, door hoog loon en weinig werken, een zeer aangenaam leven hebben van den lOden Februari de zich noemende baron Yon Zernik, voor gevende met zijn dochter van Montevideo over Hamburg te Berlijn te zijn gekomen, en die in de Frederikstraat een gemeubileerde woning had betrokken, waarvoor hij de huur een maand vooruit had betaald, plotseling aan zijn einde was gekomen maar dat zijn dochter, nog voor dat men zijn lijk had gevonden, met achterlating van eenige toilet-artikelen, spoorloos uit de woning verdwenen was. De lijkschouwing had bewezen, dat een langzaam werkend vergif eindelijk zijn dood ten gevolge had gehad. Daar verder, zoo heette het in dit bericht, de gansche levens wijze dezer beide personen zeer teruggetrokken en zoo geheimzinnig was geweest, dat niemand tot hen had kunnen doordringen, zoo viel vanzelf, hoe zeer de gedachte zich ook tegen deze onderstelling aankantte, de verdenking op de eenige persoon, die met den over ledene in voortdurende betrekking was geweest. Haar signalement kon echter niet worden opgegeven, daar ze steeds een masker had gedragen, dat ze bij haar vlucht had achter- geleid, vooral door hun vakbonden heftig tegen verandering opkomen. Maar een regeering, die niet slechts op het belang van ambtenaren en arbeiders, doch in de allereerste plaats op het belang van het alge meen heeft te letten, mag zich door dien tegenstand niet uit het veld laten slaan. Op haar rust de dure verplichting, aan de spits te gaan met het gebruik van middelen, die de algemeene ellende wel niet ge heel zullen verdrijven, maar toch zeer sterk zullen verminderen. Geen vrees voor de dreigementen van sommige volksgroepen mag haar h9t welzijn van bet gansche volk doen verwaarloozen. Zien we, wat in dit opzicht ge beurt en wordt vooi gesteld, dan missen bedoelde volksgroepen tegen over den nood der tyden het recht, op hun achterste beenen te gaan staan. Is een verlenging van den arbeidstijd van 45 tot 48 uren per week, waar die vroeger in vele bedrijven wel 60 en meer uren bedroeg, zoo verschrikkelijk Is er wel iemand aan te wijzen, die door deze vermeerdering van drie, zegge drie, uren per week lichamelijk of geestelijk wordt achteruit gezet? Er zouden bewijzen genoeg te geven zijn, dat de vermindering van werk tijd dit heeft gedaan, niet de be faamde drie uren meer. Aan die onbeduidende vermeerdering kun nen de werknemers dan ook geen recht tot verzet ontleen en. En dan het loon. Als voorbeeld nemen wy de met 1 Januari a.s ingaande regsling bij de Neder- landsche spoorwegen. Dan zullen gelaten. Alleen de kleur van het haar was bekend dit was hard blond en zwaar. Haar houding was lijdend, hare gestalte boven het middel matige, het bovenlijf niet sterk ont wikkeld over 't geheel een nog jeugdige figuur. Natuurlijk bestond er twijfel om trent de echtheid van den opgegeven naam dezer twee personen en de politie had ttrstond langs telegra- phischen weg het noodig onderzoek ingesteld. Het lijk van den man bleef voorloopig toegankelijk voor iedereen, die eenige opheldering zou kunnen geven, en om ook latere herkenning mogelijk te maken, waren er photographische afbeel dingen van genomen. Ook de achter gelaten voorwerpen bleven tot dit doel tentoongesteld. Iedereen, die, op den naam en andere omstandigheden afgaande, in staat was eenige opheldering te geven, werd ten dringendste ver zocht, zich bij de politie aan te melden. Deze werd dan ook door die oproeping op een nieuw spoor ge bracht. Een werkman bracht namelijk op het politie-bureau een door straatvuil öf de loonen verlaagd worden, of er zal premiestorting voor het pensioen ingevoerd worden. Ingeval tot ver laging wordt besloten, zal die zyn als volgteen salaris van 30 gulden per week zal verminderd worden met f2,25; van f40 met f3,25; van f 60 met f 4,90van f 120 met f 6,63 van f 180 met f 8,36 van f200 met f8,94. Wij vinden de evenredigheid in deze verlagingen verkeerdop de hooge salarissen moest een heel wat grootere ver mindering worden toegepast. Maar daarvan afgezien, is dan een ver mindering van f 2,25 op een week loon van f30 zoo vreeselijk P Met de prijsdaling op de goederenmarkt zal ze wel ongeveer overeenkomen, zoo niet geringer zijn. Welk recht hebben dan de spoorlui, om tumult te maken en niet alleen het reizend, maar het geheele publiek de dupe van hun te hooge eischen te doen blijven O zeker, er kan en er moet bfl de spoorwegen nog veel meer be zuinigd worden op het bestelgoe- derenvervoer, op weg en werken, op den stationsdienst, op den rijtyd en de locomorieven, op de dienst- kleeding en op andere onderdeelen. Maar daardoor alleen w ordt het ontzaglijke tekort van heden niet aangevuld en het tekort van de toekomst niet voorkomen. Daartoe is beslist ook een verlaging dor loonen onmisbaar. En gelijk het hier is, is het overal. Iedereen moet het zich getroosten, op wat beschei dener voet dan voorheen te gaan leven. Dat kan zonder schade van beteekenis. bemorst gesloten couvert. Hij ver klaarde dat hij toevallig voorbij kwam, toen een oudachtig man het huis kwam uitwaggelen, waar de vermoedelijke moord had plaats gehad en er vlak v<,or op het trottoir ineen was gezakt. Die man had dat envelop in de handde werkman had het van de straat opgeraapt, in zijn zak gestoken en er niet meer aan gedacht voordat hij de oproeping had gelezen. De oude man, die den ganschen nacht in het wachthuis der politie had doorgebracht, was dezelfde Lübke, dien men tevergeefs zocht. Het envelop, dat ambtshalve werd geopend, bevatte een papiertje met slechts één regeltje schrift: „Gereed houden voor heden avond". Een detective begaf zich terstond naar 't hotel, om een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar den persoon van Lübke. Wat hij ten zijnen aanzien vernam, was niet veel meer dan wat men reeds in 't hotel had gehoord. Roman van H. W. Uil MPBM—aOPWB—CTM—MB—1 (Wordt vervolgd). k.

Volksblad | 1922 | | pagina 1