Nederland. Uit den Vreemde. Sport. Een aanslag op de moorde naars van Rafhen*!! 236 vrouwen, totaal 406, er vertrok ken 178 mannen en 262 vrouwen, totaal 440, er werden geboren 66 man nen en 77 vrouwen, totaal 143, er overleden 38 mannen en 33 vrouwen, totaal 71. Misdrijf. Zondagmiddag om streeks 2 uur is aan het politiebureau Muiderpoort te Amsterdam door de ouders aangifte gedaan, dat sinds den vorigeu dag vermist werd het 17 ja rige meisje Hilda de W., wonende in de Pretoriastraat. Op aanwijzing van een nachtsnorder heeft de politie Maandagmorgen omstreeks 5 uur aan den Haarlemmerweg het lijk van het meisje gebonden, dat geheel gekleed en gewikkeld in een wollen deken aan den slootkant bij den Uitweg lag, d.i. ongeveer een kwartier gaans buiten Sloterdijk in de richting Halfweg- Haarlem. Het lijk was daar zoo neerge legd, dat het vermoedelijk niet zoo spoedig'gevonden zou zijn, als de plaats niet aangewezen was. Dit heeft zich als volgt toegedragen. Toen omstreeks 4 uur een politieagent, surveilleerend in het Muiderpoortkwar- tier, een gesloten rijtuig zag staan, waaruit een bij de politie zeer berucht sujet en een vrouw stapten, vroeg die agent aan den koetsier, of deze ook misschien iets wist van het vermiste meisje, wier opsporing den vorigen dag was verzocht. De koetsier zeide hiervan niets te wetende man, die die uit het rijtuig was gestapt, rekende af en verwijderde zich met de vrouw, en de koetsier reed door, echter niet naar zijn stal, maar naar het politie bureau onder de Muiderpoort, waar hij het volgende verhaal deed. Toen hij in den voornacht in de buurt van de Van Swindei,straat rondreed, hadden een man en een vrouw hem aangeroepen en hem ge vraagd hen te rijden naar de Bilder— dijkstraat. Hij heeft dit gedaan en heeft het tweetal afgezet voor het op gegeven adres de man heeft hem toen verzocht om nog een vrachtje te rijden, waarvoor hij goed beloond zou worden, op voorwaarde, dat hij er met niemand een woord over sprak. De koetsier had toegestemd, en daarna waren de man en de vrouw het huis binnen gegaan, om eenige oogenblikken later weder naar buiten te komen. Zij droo- gen toen, geheel in een wollen deken gewikkeld, een zwaar lichaam, waarvan de koetsier onmiddellijk vermoedde, dat het een lijk, of ten minste een gewonde was. Het pak werd in het rijtuig geplaats en den koetsier, die zegt niet te hebben durven weigeren, werd beduid, dat hij maar wat road moest rijden. Toen hij weer een tijdje door de stad gereden had, zeide de man hem, dat hij maar naar Sloterdijk moest rijden en dan verder den Haar lemmerweg op. Bij den Uitweg moest hij stoppen, en hier is toen het lichaam uit het rijtuig getild, en, nog steeds in den deken gewikkeld, aan den slootkant achtergelaten. De koetsier moest nu den man en de vrouw naar de Van Swindenstraat terugrijden, wat hij gedaan heeft. Toen hij zijn vrachtje daar afgezet had, en opgereden was, bedacht hij zich echter, dat er ver moedelijk wel verband zou beslaan tusschet! de vermissing van het meisje, waarover de agent hem juist tevcren gesproken had, en het heffe zonder linge avontuur van dien nachthij begreep dat het, als hij alles verzweeg, toch uit zou komen, ais de politie met houden ging werken, en dat hij zelf 'dan in moeilijkheid zou geraken, en daarom was hij maar naar het politie bureau gegaan om alles te vertellen. De politie heeft toen aan het adres aan de BiIderdijkstraat den man en de vrouw gearresteerd, die de snorder J., dien nacht gereden bad Bij het voorloopig verhoor hem afge nomen, kon hij niet ontkennen, dat hij met de vrouw met wie hij leeft, het lijk vervoerd heeftevenmin, dat de deken waarin het gewikkeld was, hem toebehoorde. Alle omstandigheden wijzen er sterk op, dat hier een mis drijf in het spel is. Godsdienstwaanzin. Te Erica (Drente) heeft V. volgeling der Apos tolische gemeente in een aanval van Godsdienstwaanzin, zijn pasgeboren kindje doodgedrukt. V. ontkent. De politie onderzoekt de zaak. Omtrent het geval van godsdienst waanzin te Erica wordt nader gemeld V. was den laatsten tijd een fanatiek volgeling van de Apostolische gemeente te Klazieuaveen, waarvan de arbeider- winkelier Wolter Olijve, priester is. In dit kerkgebouw moeten zich den laatsten tijd wouderlijke dingen hebben afgespeeld. Dit waren, volgens de volge lingen profetieën, die in vervulling moesten gaan. Zoo zag een der zusters," op zekeren dag plotseling een groote doodkist voor het kerkgebouw stilhouden. De kist ging van zelf het kerkgebouw binnen en bewoog zich regelrecht naar het altaar. De' volgelingen zagen hierin weer een profetie en wel een van zoodanigen aard, dat er een mensch aan God ge offerd moest worden. Het stond voor de me.esten vrijwel vast, dat als offer moest vallen de priester Wolter Olijve. Na dit voorstel moet G. V. hebben gezegd: lever offer ik mij zelf of een van mijn kinderen, dan onzen priester Zondag nu werd in de woning van V. een kindje geboren van het mannelijk geslacht. Den volgenden dag nam V. het kind op den arm, trad op de bedstede van zijn nog zeer zwakke vrouw toe en zeidedit kind moet geofferd worden aan onzen lieven God stem je daarin toe De vrouw wilde er aanvankelijk niet van weten, doch V. hield aan het offer moet gebracht worden, is het dit kind niet, dan moet toch een van onze andere kinderen 3ls offer vallen V. maakte de lippen van het k*nd met cogiiac vochtig. Hij hield het nog altijd op deu arm en toen hij het kind op den schoot legde van een buurvrouw, stierf het. Algemeen was men in de buurt er van overtuigd, dat V. het kiud had doodgedrukt, vandaar dat men er aan gifte van deed bij de politie V. erkende het boven beschrevene, doch ontkende, dat bij het kind zou hebben gedood. Ontploffing. Bij het Ned. douane kantoor tusschen Oldenzaal en Bent- heim is een lading knalkurken ont ploft. Een chauffeur en een commies werden gedood. Drie personen zijn licht gewond. Mr. Zimmerman oppercommissaris voor de controle van den Volkenbord over Duitsch-Oostenrijk Aan de Vossische Zeitung wordt uit Weenen gemeld Volgens alhier ingekomen berichten zou de heer Zimmerman, burgemeester van Botterdam, het aanbod hebben gekregen, zich te belasten met de functie van oppercommissaris voor de controle van den Volkenbond over Duitsch- Oostenrijk. Wijziging L. O. loet 1920. Ingediend i i een wijziging der Lager Onderwijswet 1920, teneinde noode- looze versnippering van scholen tegen te gaan. De minister stelt voor om de ge meenten naar het zielental niet in 3 maar in 6 categorieën te verdeelen voor de vraag, welk minimum-aantal leerlingen vereischt zal zijn voor de I oprichting van een bijzondere lagere school en dat minimum voor de hoo gere categorieën nog belangrijk op te voeren. Aan Ged. Staten en aan de Kroon wordt het waken tegen uoodelooze ver snippering opgedragen. Wijziging der Huurcommissiewet. De Msb. meldt dat een wijziging van de Huurcommissiewet en van de Huuropzeggingswet bij de Tweede Kamer wordt ingediend. De voornaamste wijziging, welke wordt voorgesteld, komt hierop neer Dat de verhuurder zonder tusschen- komst der Huurcommissie met den huurder een huurprijs zal mogen over eenkomen, welke gaat tot 50 pet. boven den normalen huurprijs van 1 Januari 1916 voor arbeiderswoningen en van 87 '/a pet. b ivea den huur prijs van 1 Januari 1918 voor mid- densiandswoningen. In zeer bijzondere gevalleu zal de de huurcoinu.issie een grootere verheuging mogen toestaan. Tot nu ioe mochten de verhuurders, zooals mes weet, zonder tusschenkomst der humcommissie de hurea slechts verhoogen tot 20 pet. boven die van 1 Januari 1916 en 10 pCt. boven die van 1 Januari 1918 resp. vcor arbei ders en middenstandswoningen. Kinderrechter. Met ingang van 1 November treedt de wet, houdende invoering van den kinderrechter en van de ondertoezicht stelling van minderjarigen in werking. Raadpleging kadasierstukken Voortaan zullen geen bedeukingen van hooger hand meer wordeu geopperd tegen gemeentelijke verordeningen, tot het heffen van rechten op de raad pleging van onder de gemeentebesturen berustende kadasterstukken. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopeu week, eindigende 6 Oct. in Nederland uitgesproken 62 faillissementen tegen 38 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari toten met 6 Oct. 1922 2305 faillissementen tegenover 1603 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitvoering der Warenwet. Bij Kon, Besl. van 11 Sept. 1922 is vernietigd een besluit van Ged. Staten van Limburg strekkende tot vaststelling van de bijdragen in de kosten van den keuringsdienst voor waren voor het gebied Maastricht over 1922 ten laste van elk der tot dit kenriugsgebied behoorende gemeenten. Ged. Staten hadden u.l. bij de vast stelling van genoemde bijdragen de rente en afschrijving der stichtings- kosten van het gebouw van den dienst niet over de kringgemeenten omgesla gen, doch deze kosten geheel ten laste van de centrumgemeente gebracht. Bezuiniging. Men schrijft aan de //N. R. Ct." dat de Rijkswaterstaat te Middelburg een boeier met motorboot te zijner beschikking heeft liggen voor het maken van iuspectiereizen. Voor dezen boeier en motorboot, welke sporadisch worden gebruikt, is een schipper en bij uitvaren nog een knecht noodig, terwijl de schipper 's winters boodschappen m g doen boven dien kost genoemde boeier nog een massa aan reparatiekosten, daar hij ten minste 60 a 70 jaar oud is. Daar de boeier 's winters wordt opgelegd, dus blijkbaar dan geen inspec tiereizen noodig zijn, zoude het dan door medewerking van de Rijkshoofd ambtenaren tcch niet doenbaar zijn zoo wordt gevraagd voor het maken van deze enkele inspectiereis gebruik te maken van de te Veer» liggende motorboot van de Visscherijpolitie Dit is toch ook een Rijksvaartuig, eu door liet in gebruik nemen daarvan zou een aanmerkelijk bedrag kunnen worden bezuinigd. De moeilijkheden van reclame. Volgens het ^Vad." zou ons Depar tement van Ein. overwegen gelegenheid te geven tot hit plaatsen van adver tenties op de aanslagbiljetten voor de belastingen. Er zouden ook reeds ge gadigden zich hebben aangemeld. Maar bij een ervan, een kleedingmagazijn, zou een moeilijkheid gerezen zijn De firma wenscht nl. deu volgenden tekst te bezigen De Staaf, kleedt U uit Wij kleeden U aan. In ve.trouweu kon men aan het blad mededeelen, dut men aan het Departement „overweegt*' of dit con tract kan worden geaccepteerd. De gevangenis is niet steeds een veilige p'aats voor degenen die er in zitten opgeborgen. De moordenaars \an Rathenau hebben dat ondervonden. In het huis van bewaring te Moabit, waar de beklaagden hebben vertoefd, totdat zij naar Leipzig worden gebracht, zijn twee pakketjes chocolade en pra lines bezorgd. De pakkelien werden door de post overhandigd en wa en verpakt in de verpakking van de fabriek Sarrotti. De beklaagden waren echier reeds in Leipzig eu de post stuurde de pakket ten door. Achtereenvolgens werden alle beklaagden die vSu de chocolade aten ziek. Het onderzoek door den gevangenis- dokter heeft tot resultaat gehad, dat men te doen heeft met een ingewand ontsteking van typheuzen aard. Men beweert, dat er typhusbacillen in de chocolade zaten, en men spreekt vrij algemeen de meeuing uit, dat men te doen heeft met een aanslag van rechts- staande zijde tegen het leven van Gun- ther, omdat men vreesde dat hij een en ander zou vertellen, heigeen lang niet aangenaam zou zijn voor zekere hoogstaande personen, met wie bij in verbinding heeft gestaan. (Gelijk men weet heeft men een brief van Luden- dorf aan Gunther in beslag genomen, die begint met de woorden „Mein lieber Gunther"). Van andere zijde helt men natuur lijk meer over tot de veronderstelling, dat men met een aanslag van linksche zijde te doen heeft. Het proces is in verband met een en ander geschorst De gezondheids toestand der beklaagden is echter reeds zooveel verbeterd, dat men het Maandag weer hoopt te hervatten. Begrijpelijkerwijze is het incident ook voor de Sarrotti-fabriek zeer on aangenaam. Voetbal. Competitie Z. V. B. Zondagmiddag speelden op het terrein aan den Polderschen weg voor de le klasse Goes IIK.D.O. I met tot uitslag 43 voor K.D.O.A.V.M. IZeelandia II. Uitslag 21 voor A.V.M, Voor de 2e klasse speelde te Middel burg D.E T.O. I legen Goes III met tot eindstand 62 voor Goes III. Zuidelijke Se KI. N. V. B. Voor de 3e klaese N. V. B. had te Vli8singen de ontmoeting Vlissingen II— Goes plaats; toen de stand 31 was, verliet Goes voor het einde het

Volksblad | 1922 | | pagina 2