No, Een geheimzinnig geval. Stadsnieuws, FEUILLETON Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 ceat per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hali jaar fraaeo per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 WIK* te bezorgen hij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf, Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advcrteatiëö, als geboorte-, huwelijks-, verjaring»-, doodbericktes de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen^ «iet «eer dan acht regels beslaande, vooi des prijs van f I, Arnold Spoel. Hoeveel menschen waren er Waren er achthonderd Uf waren er nog meer We weten het niet* Wél weten we dat er meer toehoorders waren dan zitplaatsenzoodat ten slotte een honderdtal op het tooneel terecht kwam, om den vleugel heen en dat het een heel geharrewar was voordat ieder in de zaal een plaatsje gevonden had. Maar de Zuid-Bevelanders zijn een gemoedelijk volk en dan komt ten slotte alles in orde. Allereerst werd door een 240-tal zangers en zangeressen onder leiding van den heer S. J. Tamminga ten gehoore gebracht „Ons Lied/', dat verwonderlijke enthousiasmeerende lied van Arnold Spoel. Een vriendelijke verrassing voor den componist. Toen verscheen wegens uitstedigheid van den den burgemeester mr. J. H M. Stieger, wethouder van Goes, ten tooneele, om Spoel te huldigen als den grooten propa gandist van het Nederlandsche lied. En toen kwam Spoel zelf, met daverend applaus begroet, Spoel met zijn joligen, blozenden Frans Hals-kop en kwam den menscheu vertellen dat ze ons mooie Nederlandsche lied moesten zingen en onze taal moesten hooghouden. Msar allereerst bracht hij dank aan mr. Siieger, voor het officieele tintje dat hij aan dezen avond had verleend, aaa mevr. Hajenius voor haar tegenwoordigheid, aan het comité, aan den heer Tamming», aan wiens initiatief deze avond te danken is en aan collega Otto Lies, den grooten Otto Lies, voor diens komst. Met het Wilhelmus geen lied ter verheerlijking van ons vorstenhuis, S3 Roman van H. W. maar een lied uit de historie ontstaan werd begonnen. Natuurlijk ging de laatste regel verkeerd en moest over- gezongn worden. „Heb ik altijd geëerd" met den klemtoon cp „al"- Eu toen kwamen ai die liedereu, die men op de sch< olbanker. vroeger gez mgen heeft en andere, die de kin deren van titans zingen. De blauw getuite kiel, het Zeeuwsch-Vlaamscu volkslied, de liederen Gij schitterende kleuren en In naam van Oranje, werden gecombineerd gezongen, de eene helft der zaal zong het eene ,de andere helft het andere lied. En telkens de rake opmerking van Spoel Er moet ,/hait" zijn in den zang, er moet ziel in zitten, leven en pit de uitdrukking van den zang en van het gelaat moeten in overeenstemming zjjn met den inhoud van het lied. De dames moesten afzonderlijk zin gen en de heeren en de getrouwde heeren mochten zingen dat ze hun wagen hadden volgeladen met oude wijven wat door de echtgenooten met gelijke munt werd betaald. Een jongedame moest op het tooneel komen om voor te zingen, 't Ging best. Dan kwam Spoel met een boe rinnetje aan den arm, en ook deze zong dat het een lust was. Eenige dames van het comité moesten zingen en eeu der heeren. En 't ging alle maal best. „Wat kom ik hier eigenlijk doen. Wat doe ik in de kou. Jullie kent al d^e liedjes al". Maar toch kwamen er enkele aan merkiugen, In het liedje Zoo doet de boer b.v. moest het zoenen langer worden aange- houdeu. Spoel zou 't voor doen, maar reeds viel de zaal in. „Stoor me toch niet Laat me lustig zoenen", zei Spoel. Ook in de laden der meubels, in de schrijftafel, zelfs in de kleeding van den doe de vond men niets, alleen een beurs met een twintig tal goudstukken. Een gouden hor loge en een ledig taschje voor naamkaartjes was alles wat hij by zich droeg. I11 een hoek vond men eindelyk nog een reeds geel ge- worden kaart met den naam le Baron de Zernik, en een uitgeveeg- den, met potlood geschreven datum. „De aanwezige politie-beambten verwijderden ten slotte de nieuws gierigen, die zich hadden verza meld de huisdeur bleef onder politietoezicht geopend, voor het onwaarschijnlijk geval, dat de dochter van de ongelukkige terug mocht komeneen agent werd 's nachts in de ledige woning achtergelaten, maar den volgenden morgen rapporteerde hij, dat er niets bijzonders was voorgevallen. //Hedenmorgen heeft de lijk schouwing het bewijs geleverd, dat men hier met vergiftiging te doen heeft, en wel met een langzame, sleepende, die eerst na verloop van jaren den dood van baron Zernik tengevolge moest hebben. „Het vermoeden, dat de dochter de moordenares haars vaders kon zijn, valt voorloopig niet aan te nemen. Een geheimzinnige, nood lottige duisternis zweeft over de beide personen, die wellicht niet spoedig zal worden opgeheven want als zij werkelijk van Monte video, of een andere Amerikaansche havenstad naar hier zijn gekomen, vordert het onderzoek den noodigen tijd. „Wat echter op beide personen een verdacht licht werpt, is de omstandigheid, dat in geen der ziekenhuizen te dezer stede in den laatsten tijd een jonge dame, die eenige gelijkenis heeft met die, welke overeenkomt met de be- Na de pauze het Zeeuwsehe Vo'ks- lird Mevr. van Ba leg'djen zong het, daarna de zaal en ten slotte Jong Zeeland, twie kleine meisjes, en door de aan wezigen wed Let lied cok in 't Zeeuwsch dialect gezongen. Spoel gundarde. Bij „Wilt heden nu treden", de opmerking, dat het lied niet wr.s van Valerius, gelijk vaak wordt gedacht. Valerius, een notaris te Goes heeft alleen in 1625 een aantal bekende liederen verzameld in Valerius Ge- denkciaiik. Welk een kracht van de melodie uitgaat wordt bewezen door het feit dat de menschen zelf vaak woorden maken. De menschen willen zingen Alleen moordenaars, dieven en brand stichters zingen niet, aldus Spoel. Zoo zingen de menschen op het Lijiburg- sche volkslied „Eikenhout is eiken hout enz. En als ze na een feestje huiswaarts gaan neuriet men wel 50 maal achtereen En we gaan nog niet naar huis Verbeeld u dat aien dat 50 maal zeide iuplaats van zong. Van de nieuwe liedjes, die Spoel ons ons leerde, noemen we //Het Brugje" een geestig dingetje Mej. Annie Dissel zong met haar mooie sopraan een zestal liederen, vooral de gefopte. Vogelaar en De Vogel in 't Bosch waren juweeltjes van stembeheersching, zangkunst en voordracht. Bravo Vermelden we dan dat O. B. K. een alleraardigst nr. ten gehoore bracht, dat Spoel ten zeerste prees om de goede uitspraak. Het was een mooie avond voor den Volkszang. Buurtvereenigingen. Vrijdagavond vergaderde de buurt- vereeniging Vlasmarkt. Tot leden van schrijving der dienstmaagd, in be handeling is geweest wegens oog ziekte of een oogoperatie heeft ondergaan, zoodat het masker, be staande in een fijn zijden weefsel, dat zich gemakkelijk voegt naar den vorm van het gelaat, en zooals de dienstmaagd verklaart, een paar groote, schoone oogen zichtbaar liet, gediend moet hebben als voorzorg met het oog op een voor genomen misdaad, teneinde de daders onkenbaar te maken. „In de allereerste plaats dus is 't hier te doen om de identiteitder beide geheimzinnige persoaages, want er bestaat alle reden tot het vermoeden dat, aangezien de mis daad met evenveel overleg werd beraamd, als geheimzinnig uitge voerd, ook de naam valsch is ge weest. Yan veel beteekenis is ook de omstandigheid, dat de persoon, dat als baron Zernik is opgegeven, een ziek en hulpbehoevend man was en dat alles door de hand ui zyner dochter ging. Het is te hopen, dat het der justitie moge gelukken te ontdekken wie hij bestuur zijn gekozen de heerenU. Snoep, voorz.K. Geense, seer, A. W. Huijsse, penningmeester. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van de bewoners van de St. Jacobstraat, Korte Nieuwstraat, Lom bardstraat en Oude Yischmarkt, is een buurtvereenigiog opgericht. In bet bestuur wrrden gekozen de heeren Jos SiiegerVan Koningsbruggen, A. Littooy, T. M. J. Mudde, G. S. Kuijper, H. de Lange, J. Ruster en P. Bliek. Op een druk bezochte vergadering van bewonerg der M. A. de Ruijter- laan, Tromp- en Van Galenstraat is Vrijdagavond opgericht de Buurtver eenigiog „de zeehelden" met aanvan kelijk 53 leden. Als bestuur ziju ge kozen de heeren M. v. d. BroekW, van Dalen Nzn.J Droogers, Jzn. P. A. van Gorp E. de Guchtenaere, W. Hijman en C. Vettewelke onder ling de functies zullen verdeelen. Serenades. Vrijdagavond bracht Eaphonia sere nades aan haar leden J. van Zweden en N. Rooze, welke op dien dag 25 jaar als werkend lid aan dit gezelschap verbonden waren. Zaterdagavond bracht Hosanna een serenade aan haar trommeldrager, den heer De Fouw, ter gelegenheid van diens zilveren huwelijksfeest. Al deze serenades brachten begrijpe lijkerwijze veel publiek op de bee». Bevolking. De bevolking dezer gemeente is ge durende de verloopen 3 kwartalen ver meerderd met 38 personen, en bedroeg derhalve op 1 October j.l. 8227. Er vestigden zich 170 mannen en was, want het gevonden oud visitekaartje bewyat niets". Toen de winkelier de krant liet zakken, slaakte de man, die bij de winkelbank zat en de hand boven de oogsn hield, een zucht, en als door vernieuwden angst gedreven, stond hij met moeite op. De winkelierster zag met ver bazing zijn vaalbleek gelaat, toen hij haar de hand reikte. „Wilt ge niet een hartverster king nemen vroeg ze. „Dank-u", bracht hij met moeite uit en sleepte zich toen voort met knikkende knieën, de trap op. Op straat gekomen, zocht hij steun tegen een deurpost. Het suisde en bruiste hem in 't brein een sluier bedekte zijn oogen en zoo stond hij lang, met hangend hoofd en de hand krampachtig op de borst ineen geklemd eindelijk richtte hij zich op en hief zijn saamgevouwen handen ten hemel. Wordt vervolgd).

Volksblad | 1922 | | pagina 1