Stadsnieuws, Nederland. Gevaarlijk jeukende vingers. Het pleizier, dat de Turksche cava lerie heeft in het tarteu van de Britsche soldaten aan den anderen kant van het prikkeldraad te Tsjaaak wordt beschreven door den correspondent van de Daily Chronicle. Deze berichtgever zegt, dat den Britscheu soldaten in de loopgraven de vingers jeuken om aan den haan van het geweer te trekken, zoo geprikkeld zijn ze door het voort durend tarten der Turksche. soldaten. De toestand verergert nog door de Turksche snoeverij. De Turken zeggen namelijk, dat de Britten knapen zijn, die zij wel in zee zullen drijven. De hulp aan Oostenrijk. Het voorstel om aan Oostenrijk een leening van 500 miljoen gouden kronen te verschaffen, onder garantie der mogendheden, is door den Volkenbond aangenomen. De overeenkomst wordt onmiddellijk van kracht. Bevolking. Gedurende de 2e helft der maand September 1922. Ingekomen J. Dage vos, magazijnknecht, van Kloetinge, Voo.stad 52, K. Bareman, kantoorbediende, van Wolphaartsdijk, Lange Vorststraat 88, M. 1). Tolhoek, slagersknecht, van Wolphaartsdijk, Lange Vorststraat 64, Jan Viergever, slager, van Wassenaar, Voorstad 19, J. J. van den Berge, Majoor Intendant N.I Leger, van Weltevreden, Vlas- markt 18, H. E. Does, naaister, van Haarlem, C. Eversdijkstr. 14, W. H. Magielse, fotograaf, van Kloetinge, Scheldestraat 86, A. M. Belzer, zonder beroep, van Kattendijke, Piccardtstraat 34, H. J. Belzer, teekenaar, van Kat tendijke, Piccardtstraat 34, C. van der Meulen, zonder beroep, van 's Gravenhage, Oostsingel 96. Vertrokken M. Meeuwse, machinist stoomgemaal» naar Kattendijke, F. J. Ochtman, Wed. Mulock Houwer, naar Amsterdam, S. M. van 't Hof, huishoudster, naar Brouwershaven, N. B. H. Verbeet, stuurman, naar Vlissiugen, M. J. Cornelisse, varensgezel, naar Rotterdam, R. van Dam, gepens. kapitein, naar 's Gravenhage, L. Schrijver, metselaar, naar Amsterdam, H. Kuiper, onder wijzeres, naar Delfzijl, F. de Vos, zonder beroep, naar Muiderberg, A. M. Witkam, verpleegster, naar Amsterdam. Functie aanvaard. De nieuwe directeur van het Ge meente-Gasbedrijf, de heer Iv. K. Brink, heeft Maandag zijn functie aanvaard, Buurtvereeniging. Op de vergadering der bewoners van de Korte Kerkstraat op 8 October werd besloten tot oprichting eener buurt vereeniging, die zich verder in verbin ding zal stellen met het hoofdbestuur. Wijkverpleging. Met hartelijken dank ontving de Wijkzuster f 2,50 en f 10,voor verleende hulp. Benoemd. Bij beschikking van den Minister van Landbouw is wederom benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwwin- terschool albier, de heer C. van Baak. Tot hoofd der Chr. School (1. o.) Wijngaardstraat alhier, is, naar de Z. meldt, benoemd, de heer A. A. Neder- hand, hoofd der Chr. School te 's Gra vendeel. Opgespoord, De automobilist, welke Zondagavond nabij 's Heer Arendskerke twee jongelui op de fiets omver heeft gereden, is door de politie te Middelburg opgespoord. Aan de Rijkspolitie te 's Heer Arendskerke is de naam van den auto mobilist opgegeven. Het onderzoek zal worden voortgezet. Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Gebouw Turfkade, Zondagavond 6 uur da. L, J. van Holk. WijdingsUur. Donderdagavond hield de Ver. van Vrijz. Godsdienstigen, alhier, in haar Gebouw op de Turfkade een Wijdings uur onder leiding van dr. J. P. Can- uegieter te Middelburg Nadat de samenkomst met koorzang, gebed en zang der Gemeente (Psalm 103) was geopend, brachten mej. Pino (viool) en ds van Ruytenberg te Oost burg (orgel) de Sarabanda van Bach ten gehoore. Vervolgeus las ds. Cannegieter uit den Bijbel 1 Samuël 3. Hierna zong mevr. v. Ruytenberg-De Zwaan een Aria uit het Oratorium „Paulus" van Mendelsohn Bartholdy, begeleid door het orgel. Ds. Cannegieter sprak brokstukken uit „De navolging van Christus" van Thomas a Kempis en na orgelspel van ds. van Ruijtenberg en koorzang zeide hij drie liederen uit den ouden tijd (Camphuyzen, Vondel en Jan Luyken) en vier uit den nieuwe tijd (Guido Gezelle, Boutens en Jacqueline v. d. Waals). Vervolgens werd het Allegro en Adagio uit de 2e Sonate van Handel voor viool en piano uitgevoerd, waarna Bijbelzang en Solo zang (D'Almachtige is mijn Herder en Geleide. Vondel J. Röntgen) volgde. Gebed, gemeentezang (Psalm 118) en Zegenbede besloten dit Wijdingsuur. Het was een mooie avond, het was een uur van waarachtige wijding en ontroering. Fe aanwezigen, die het ge bouw bijna geheel vulden, zijn zeker rijker heengegaan dan zij zijn gekomen. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. La Porte voor het publiek zijn geopend. Doopsgezinde Gemeente. (Legerdijk). Zondag 8 October, des morgens te half elf, Ds. J. Koekebakker. Buurtvereenigtngen. In de 4 October gehouden vergade ring werd onder talrijke deelname be sloten tot oprichting vau een buurt vereeniging yV-Heer Heiidrikskindereu- straat" ter viering van het 25-jarig jubileum van H.M. de Koningin. Het bestuur werd samengesteld als volgt D. D. v. d. Bout, voorzitter; W. G. Koning, secretaris; J. de Jonge Wzn, penningmeesterM. Hillebiand en M, van Stee, commissarissen. Het bestuur der buurtvereeniging Korte Kerkstraat bestaat uit de heeren G. Eckhardt, voorz.; A. F. v. Opdorp, (vice-voorz.); L. M. Buitendijk, (secr.); en A. de Priester, (penningm). Op de Woensdagavond gehouden algem. vergadering vau de buurtver. Lange Kerkstraat zijn tot leden van het bestuur gekozende heeren J. Donner, T. Faberij de Jonge, Bielen, mr. Zaaijer, P. A* H. Pieterman, C. de Valk, F. Saudijck, F. G. C. Rot huizen en F. H. Hopster. Ontaarde ouders. Een ergerlijk geval van verwaarloozing heeft zich voorgedaan ten 'huize van S te Gro ningen. S. was voor de tweede maal gehuwd. De drie kinderen uit zijn eerste huwelijk twee meisjes van 7 en 9 jaar eu een jongetje van 10 jaar werden op schandelijke wijze verwaar loosd. Zaterdag j.l. was het jongste meisje weggeloopen naar hsar tante, mej. G. Deze ging met het kind naar zuster v. d Meer, waar de heer Heinemtn, officier van het nationaal reddingsleger, ontboden werd, die het kind meenam naar het bureau van politie, waar hij direct bij den hoofdcommissaris werd toegelaten. De heer Van Rosmalen, ziende in welken verregaanden staat van verwaarloozing het kind verkeerde, heeft onmiddellijk ingegrepen. Eenige rechercheurs hebbeu ook de beide an dere kinderen gehaald en de drie stum pers allen meegegeven naar het huis van zuster v. d. Meer. De politie doet verder onderzoek om na te gaan, of de ouders zich ook aan strafbare feiten schuldig maakten, zoo dat tot vervolging zou kunnen worden overgegaan. De kinderen moeten beestachtig be handeld zijn. Zij kregen volgens hun eigen verhalen 's middags twee aard appelen, waarmee ze genoegen moesten nemen. Ook mochten zij geen eten aannemen van hun grootmoeder of de buren. Tqdens le feestweek zaten de kinderen, die alleen thuis waren op het achterplaatsje te huilen van honger. Grootmoeder en een buurvr* uw wier pen hun een paar flinke boterhammen toe. Een er van viel in een teil met vuile luiers. Het jongste kind pakte haar op en at er smakelijk van, want z/ik heb zoo'n honger/' zei het kind. De kinderen zaten geheel onder de zweertjes eu ongedierte. Hun dankbaar heid was aandoenlijk, toen zij in een badkuip geheel gereinigd werden. Treindiefstal. In den trein Dord recht naar Rotterdam is een ZuidAme- rikaansch ingenieur beroofd van een portefeuille, inhoudend eenige waarde volle papieren eD een bedrag van f 720. Hij was uit Den Bosch gekomen en in de tweede klas van Dordrecht met drie heeren en twee dames samengereisd. Tijdens de reis had hij zitten slapen. Na te Rotterdam te zijn uitgestapt had hij zich naar een café bege7eu en bemerkte de berooving, toen hij zijn vertering zou betalen. f 37000 vermist. Uit een post- zeniing van Kerkrade naar het post kantoor te Maastricht is f 37000 ver mist. Nader wordt in verband hiermede gemeld Vrijdagmiddag heeft de directeur van het postkantoor te Kerkrade in het bij zijn van een postambtenaar de geldzen ding gereed gemaakt en het postkantoor te Maastricht telegrafisch bericht, dat de geldzending afgestuurd werd. Zater dagmorgen is de directeur van het postkantoor te Kerkrade met veertien dagen verlof vertrokken nsar Berlijn. De officier van justitie mr. Koderitsch uit Maastricht, leidt het onderzoek en heeft de ambtenaren te Kerkrade reeds verschillende malen in verhoor genomen. De postzakken waarbij ook de geld zakken, worden steeds met een wagen van het postkantoor naar het station Kerkrade-Rolduc gebracht De afstand van 't postkantoor naar het station is ongeveer 4 K.M. Koetsier op den wagen was een Duitsche jongen van .ongeveer 18 jaar. Deze heeft de postzendiDg, zonder eeuig geleide, naar het station gebracht. Op deze wijze werden geregeld de post- zeudingen vervoerd. Sedert gisteren is daar verandering in gekomen er gaat nu een postbode als geleider mee. 1{oordaanslag. Bij een vecht partij te Silvolde, nabij Doetinchem, is een zekere v d. K. door J. L., die hem met een mes 8 steek- en suij- wonden toebracht, gevaarlijk gewond. Sterke drank is aan een en ander niet vreemd. De rir.g van Troelstra. //Het Volk" heeft gemeld, dat de sociaal. democratische Kamerfractie dezer dagen het 25-j»rige jubileum van mr. P. J. Troelstra heeft gevierd. De heeren Schaper en Sannes spraken Troelstra toe, wien namens de fractie een gouden zegelring werd aangeboden. Charivarius dicht hierop in de Amsterdammer Wijze: „Wien Neerlandsch bloed." Het kenmerk van den gentleman, Getrouwd of ongetrouwd, Is daar herkei je 'm dalijk an Een zegelring van goud. En dan niet met zoo'n gladde steen, Die 't doel van 't ding verbloemt, Zoo'n ring, welks drager algemeen „Lord Gladstone" wordt genoemd. Neen, 'k twijfel er in 't miust niet aan, Op Troelstra's feest-cadeau Zal 't fier familie-wapen staan, Patricisch, comme il faut. Eu 'k wed dat hij nog, uaderhaud, Als rust zijn werk beloont, Verheven in den adelstand, Op Troelstra-state troont. De proletariërs-armée, Die zoo commun begon, Dis wordt nu ook van liererleê Geschikt voor den salon. Ze reizen netjes eerste klas, Geen weelde blijft ze vreemd 'k Zou net zoo doeu, als 'k jullie was, Geen menscli, die 't kwalijk neemt Maar gaat dan niet meer zoo te kt er, Wanneer het iemand geldt, Die zich te kleeden pleegt als heer, Eu prijs op weelde stelt. Dus voortaan niet zoo heftig zijn Bedenkt, mes chers amis, Dat jullie net zoo deftig zijn Als wij, de boerzwazie. 'k Wou dat die kleine zegelring, U deze wijsheid bracht Als alles naar den regel ging, Dien gij den juisten acht, Das als de Lichtstad werd gebouwd, En ingericht door u, Dan bleef de wereld, welbeschouwd, Precies zoo mal als nu. Spreek uit Kletstoon (Engelauds grootste liberale staatsman in de laat ste helft der 19e eeuw). De Vrijheidsbond. Iu de Zaterdag gehouden algemeene vergadering is mr. H. C. Dresselhurs met algemeene stemmen als voorzitter van de partij herkozen. lief fekorf bij de Spoorwegen. De directie der Ned. Spoorwegen heeft in de conferentie met de be stuurders der organisaties medegedeeld, dat zij 1 Januari 1923 8J pet. loons verlaging óf premiestorting voor het pensioen (en wel 3 pet. van het ge- heele bedrag der bezoldiging eu 5| pet. korting voor weduwenpensioen over een maximum van f 3000) zal invoeren ter keuze der organisaties. De directie wenscht de verlsgiog in den vorm van premiestorting alleen in te voeren indien zij gevrijwaard is voor de beschuldiging, dat zij het eens gegeven premievrije pensioen weder inslikt. Het dienstvervoer uit gunst wordt afgeschaft. De vrijverroer-bepalingen blijven voor 1923 ongewijzigd. De maatregelen omtrent loonsverla ging blijven verder afhankelijk van wat de regeering doen zal. De ongun stige bedrijfsuitkomsten zullen hiertoe dat jaar geen aanleiding meer vormen, alleen wanneer de economische ver houdingen dit eischen, wordt opnieuw ingegrepen. Omtrent de resultaten der bezuiniging werd medegedeeld, aldus de Tel., dat het ontslag van 't personeel met2000man een bezuiniging van 4'/t millioen per jaar, de inkrimping van de dienstkleeding 1 millioen en de 10 pet. loonsverlaging van het werkplaatspersoneel L millioen geveu. De 8'/s pet. premiestorting zal ZoNDAGSLUlTING apotheken.

Volksblad | 1922 | | pagina 2