No, 80 Zaterdag 7 October 1922 "TO 45® Jaargang Een geheimzinnig geval. FEUILLETON Uit den Vreemde. Dit blad verschijat Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 5° cea* Per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- eo Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct, per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advnrtentiën, als geboorte huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen., niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f I, het proces tegen de moordenaars van rathenau. De behandeling van het proces tegen de moordenaars van Rathenau, door hel gerechtshof te Leipzig, ii'usfreert het gevaar dat ontstaat wanneer jeug dige personen aan politiek gaan doen. Het gaat er mede als met een onge oefend zwemmer, die zich hals over kop in een diep water stort, met tal van gevaarlijke stroomingen. Hij wordt meegesleurd en moet rampzalig omko men. We zouden ook het beeld kunnen gebruiken van den doolhof, waaruit men zonder den draad der bezonken heid van oordeel, niet kau ontsnappen. Hoe bitter weinig begrip de moor denaars hadden vau den politieken toestand blijkt we! uit den onzin die ter terechtzitting werd uitgekraamd. De hoofdbeklaagde Techow kwam tot de volgende krasse bewering Het verdrag van Rappallo zou schadelijk ziju voor Duitschlaud, Diet om den inhoud, want deze was voor Duitschland voordeelig, maar om den vorm, omdat daardoor de entente tegen Duitschland werd ingenomen en men den indruk moest krijgen dat er nog geheime bejaiingen waren. Zoo zouden dus deze Duitsch-nationale jongelui minister Rathenau hebben doodgeschoten omdat hij de entente voor het hoofd had gestooten. Deze jongelui zien de zaken op den kop. Zij ziju een soort van politieke dadaïsten. Aug. Sta rek e noemt de dadaïstische kunst in zij 1 brochure Psycho Analyse en Aesthetiek het bloedloos en onschuldig clowntje 32 Roman van H. W. Hij zette geen voet buiten de deurde dochter verliet, volgens de verklaring der meid, eiken avond de woning, om naar het ziekenhuis te jijden dan zag haar geen sterve ling, want boven haar woonde in 't zelfde huis niemand dan een voor name, sinds jaren lamme dame, wier dienstmaagd eveneens slechts van de achtertrap gebruik mocht maken. Slechts eenmaal verliet ze in den voormiddag het huis, zooals de meid voorgeeft, van de plaats te hebben gezien. „De verhuurster had, volgens de politieverordeningen, den baron en zijn dochter aangegeven, maar uit vrees om hen lastig te vallen, steeds geduldig gewacht op de legitimatiepapieren, die de politie reeds herhaaldelijk had opgevraagd. Thans heeft ze reden, dit te be- van oorlog eu revolutie. Maar de dito politici zijn er de schuldige voorloopers van, zulke meu- schen drijven naar een omwenteling Eu in hun eigen hoofd is het een chaos Hoe willen zij dan een anderen staatsvorm, een nieuwe wereld scheppen En de tweede beklaagde Kern, wilde, volgens Techow, Rathenau om hals brengen, omdat hij voor zich, door een ultimatum vau 24 uur te stellen, een ministerzetel afgedwongen had, en een aanhanger van het slinksche bolsjewisme was geweest, in Duitschland Russische toestanden wilde veroorzaken en het aan de joodsche kapitalisten wilde uitleveren. Ktrn had ook nog gezegd, dat Rathenau, door het verdrag met Rusland, de schuld droeg van de slech tere behandeling van Duitschland door de entente. Men had blijkbaar geen flauwe notie van wat Rathenau voor Duitsch land beteekende, van het werk van dezen man, die door mondeling overleg met de tegenpartij tot oplossing der moeilijkheden wilde komen, eeu weg die later met succes vervolgd is de man van de leveranties in natura, die de sterke industrie op de bres wilde stellen. Het verwondert ons dan ook niet, dat we over Techow lezen, dat deze technische student buiten zijn vak zeer weinig heeft gelezen en aan zijn vak ook zeer weinig deed, omdat hij meestal in kroegen zoogenaamde nationale vraagstukken zat te bepraten. Moeten dergelijke warhoofdige jon gelui de mouarchie in Duitschland terug brengen Tot den moord op Rathenau werd besloten bij het avondeten en onder sterk alcohol gebruik. Te voren wer den in de buurt vau de Wannsee treuren. „Gister-avond, namelijk, toen de meid van haar vrijen Zondag-middag gebruik had gemaakt en tegen tien uren terugkeerde, kwam ze op de gedachte hoe en waarom weet ze zelf niet, om de voortrapop te gaan. 't Was alsof ze een voor gevoel van iets had. „Tot haar verbazing zag ze de aan de binnenzijde met een dik rood gordijn bekleedde glazendeur van de entree, die de vreemdelingen altijd zorgvuldig dicht hadden ge houden, wagenwijd open staan ook zag ze, dat de deur der voorplaats, die toegang tot de vertrekken gaf, wijd openstond en dat er vooral diepe duisternis heerschte. „Verschrikt en iets buitengewoons vermoedende, snelde ze de tweede trap op, om de dienstmaagd dei- oude dame te schellen en haar om licht te vragen, daar ze vreesde, dat den zieken heer beneden eenig ongeluk kon zijn overkomen en de dochter niet thuis was. Ze ging met het dienstmeisje weer naar beneden en heiden begaven zich, hoewel vreesachtig en omzichtig, in schietoefeningen gehouden. Men reed char met groote vaart rond en probeerde 11a te gaan of het mogelijk ware met de revolver uit een auto cp een andere rijdende aut r te schieten. Het resultaat was dat zulks wel mogelijk bleek te zijn op een open weg, maar niet iu de stad. Vandaar dat het plan werd gemaakt de auto van Rathenau in den omtrek van zijn huis op den hoek van een straat iu te halen. Uit de verklaring van Techow blijkt intusscben, dat dit niet gelukt zou zijn, als de auto van minister Rathenau geen vaart had moeten minderen voor een vrachtauto, die in den weg reed Alles wijst er op hoe zorgvuldig deze moordaanslag en beraamd, alleen de jeugd der beklaagden is voor hen een verontschuldiging. Hun jeügd die verdrukt en versomberd en verontrust moet ziin geworden door de ellende welke de oorlog en ziju gevolgen over Duitschlsud gebracht hebben. Duitsche bladen melden dat het pro fessor Pfeiler, van het veeartsenijkun de donkere woning. ,/Deze scheen verlaten. Zegingen de voorkamer door en kwamen in 't, volgend vertrek. Nergens iemand. Eindelijk in 't salon gekomen, deins den ze eensklaps terug voor het bij de sofa liggend roerloos lichaam van een oud man, wiens vertrokken gelaat en wijd geopende glazige oogen haar aanstaarden. „Ze slaakten een kreet van ont zetting en liepen het huis uit, de straat op. „Eenige voorbijgangers gingen met haar mee in het huis terug, waarin op het geschreeuw reeds eenige mtnschen waren toege schoten. De woning werd doorzocht, nadat de huisdeur voor de reeds toestroomende menigte gesloten was, maar men vond slechts het lijk en op de tafel een vleeschkleurig halfmasker en twee donkere dames handschoenen, die voor fraaie han den schenen bestemd. //Aanvankelijk was men van mee ning, dat de ongelukkige door een beroerte was getroffen dat de jonge dame, van wie het dienstmeisje sprak, of nog niet was teruggekeerd d g instituut te Jena gelukt is den verwekker van het mond- en klauw zeer te kweeken. Echter kan de bacil niet met het oog worden waargenomen, daar de optische hulpmiddelen daartoe nog niet volmaakt genoeg zijn. Door immuniseering hoopt men in de toekomst de bacil te kunnen be strijden. Tijdens den oorlog zijn in Duitsch land heel wat huwelijken gesloten tusschen kinderen of waarvan het bruidje feitelijk nog maar een kind was. In het jaar 1914 huwden iu Duitsch land 92 meisjes van 15 jaar. Onder den 16-jarigen leeftijd kwamen zelfs 2 weduwen en 2 gescheiden vrouwen voorOp 16-jarigen leeftijd huwden in de jaret! 19141918 niet minder dan 2171 meisjes, waarbij weer op denzelfden leef ijd 2 weduwen werden eu 2 gescheiden. Op 17-jarigen leeftijd huwden 8619 meisjes, 5 werden in hetzelfde jaar weduwe en 1 scheidde, Op 18 jarigen leeftijd huwden 24.558 meisjes, 17 werden weduwe, 8 scheidden. Op dezen leeftijd huwden 985 jongens. Op 19jarigeu leeftijd huwden 48.971 meisjes, 66 werden weduwe, 7 scheid den; 4142 jongens huwden op dezen leeftijd, 2 werden weduwnaar, 1 scheidde. Op 20 jarigen leeftijd huwden 75.754 meisjes, 195 werden weduwe, 25 scheidden 10.277 jongens huwden, 6 werden weduwnaar, 1 scheidde. Met mannen boven 50 jaar huwden in Pruisen 5 meisjes van 16 jaar, 9 van 17, 35 vaa 18 jaar oud. In het gansche rijk in 1917 2 meisjes van 16, 5 van 17, 14 van 18 jaar. Met mannen boven 60 jaar huwden in Pruisen 7 meisjes van 16 jaar, 8 van 17, 6 van 19 jaar. van haar gewonen avondrit, of was voortgeijld om hulp te zoeken en in haar radeloosheid de deuren achter zich open had gelaten. Maar een uit de buurt er by geroepen arts, die het lijk had onderzocht, schudde bedenkelijk het hoofd en sprak van een geheitrzinnigen dood, waarvan de oorzaak diende te worden opgespoord. „De zich noemende baron Zernik en zijn dochter waren, volgens ver klaring der dienstmaagd, slechts met de hoognoodige bagage aange komen, terwijl ze het overige nog verwachtten. Daar ze vooruit hadden betaald, had de verhuurster hierin ook niets bedenkelijks gevonden. Toen alsnu de koffer der dame ge opend werd, nadat men tevergeefs op haar terugkomst had gewacht, vond men daarin niets anders dan de meest noodzakelijke reisbenoodig- heden, eveneens in dat van den man, maar hoegenaamd niets, wat eenige inlichting omtrent de beide personen verschaffen kon. Kort recht. ïusschen Sarstedt en Hannover stak een reiziger iu een volle coupé vierde klasse zonder dat er eenige aanleiding bestond, een me dereiziger met een mes in de borst. De getroffene zakte dood in elkaar. De medereizigers ranselden den moor denaar dermate af, schrijft de Lokal Anzeiger, dat hij haast niet meer kenbaar was en wierpen hem vervol gens uit den trein. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de moordenaar zijn slachtoffer heelemaal niet kende, maar de daad slechts bedreef, om den winter in 't tuchthuis te kunnen door brengen. De mond- en klauwzeer-bacil Jeugdige echtgenooten. Wordt vervolgd

Volksblad | 1922 | | pagina 1