No. 79 Woensdag 4 October 1922 45® jaargang Een geheimzinnig geval. FEUILLETON Nederland. Oft blad verschijat Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes $0 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hali jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct, per regel. Bij contracteeren van minstens IOOO regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Verzekering schade. op beurspolis dekt de Jeugdige avonturiers. Dezer dagen kwam een jeugdig paartje bij een winkelier op de Hoogstraat te Rotter dam zijn inkoopeu doen. De jongeman betaalde uit eeu portefeuille, die uit puilde van het bankpapier. Daar dit den winkelier vreemd voorkwam, waar schuwde hij de politie. Op het politie bureau bleek, dat de winkelier juist had gezien. Het geld was van verduis tering afkomstig. Het waren de 17-jarige kantoor bediende N. A. v. S. en de 17-jarige winkeljuffrouw M. J. S., beiden uit Amsterdam. De kantoorbediende be kende op 31 Augustus bij zijn patroon te Amsterdam, de firma L. Co., een blanco geteekende kwita ïtie te hebben weggenomen. Later vulde hij deze in met f 5000| welk geld hij inde bij de firma F. T. E. Van dat geld maakte hij met zijn vriendinnetje goeden sier. Zoo kocht hij een motorfiets en ter afwisseling waren zij per trein naar Rotterdam gekomen, waar zij, alvorens naai het buitenland te vertrekken, eenige inkoopen wilden doen. Verdacht van valschheid in geschrifte is v. S. op transport gesteld naar Amsterdam. Brand. Te Walzoorden is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de nieuwe bloemfabriek aldaarhet vuur greep zeer snel om zich heen en in een korte spanne tijds stond heel de fabriek in lichte laaie. De brand weer van Kloosterzaude en Groenendijk, evenals Walzoorden deel van Honte- nisse, kon niet beletten, dat de fabriek geheel afbrandde de aangrenzende per- ceelen kon men echter behouden, De Brand is vermoedelijk op een der zolders van de fabriek, die volgende week zou worden stilgelegd, begonnen. 31 Roman van H. W. Juist kwam de winkelier zelf door een zydeur binnen met een krant in de hand. Hij herkende den bezoeker. //Ah, dat is onze vriend van gisteren riep hij, hem de hand reikend. „Weer stevig op beenen Dat doet me plezier...." „Caroline" vervolgde hij tot zijn vrouw „hier staat de heele geschiedenis uit het huis in de buurt al in de krant. Een dolle maar onverklaar bare geschiedenisMaar iets nieuws staat er niet inniets meer dan wat wij weten". Papa Lübke was, terwijl de ander praatte, zyn schrik bijna niet meesterhij keerde zijn gelaat in de schaduw af en luisterde met eeu kloppend hart. Malaise in het tuindersbedrijf. Een medewerker van de Tel. heeft i zich op de hoogte gesteld van deu elleudigeu toestand vau het tuinders- bedrijf dit jaar in het Westland, ten gevolge van hooge vervoerprijzen en den tusschenhandel. Uit een onderhoud met een der kweekers nemen we het volgende over r/Van verschillende gewassen, zeide dekweeker, heb ik zelfs den zaadprijs uiet terugontvangen. Laat staan het loon der tuindersknechten, om van de andere kosten maar niet te spreken, z/ls het wonder", zoo vervolgde hij, z/dat ik ten slotte de groenten maar in den grond heb laten verrotten Ik heb andijvie naar de veiling gebracht, die bij lange na het plukloon niet opbracht. Ze werd hier geveild 100 struiken voor 20 ct., terwijl ze in Den Haag door den kleinhandel voor 7 a 8 ct. per stuk werden verkocht. Ik heb de andijvie nu maar laten uit groeien, en de kweeker toonde ons een lap grond, een ware wildernis waar de andijvie tot kinderhoogte was opgegroeid Daarnaast zag ons oog een veld vol aardige gele bloempjes. Dat is bloemkool in bloei, zoo vertelde onze gids, die evenmin het plukloon opbracht en ik daarom maar laat uitschieten In de verte zagen we een tuinman op een geweldigen mesthoop bezig. Wat voert die daar uit, was onze vraag Kom maar mee, dan kunt u het met eigen otgen zien, luidde het eenigszins bittere antwoord. Het was droevig wat we daar te zien kregen, Frissche savoye en bonkige roode kooien, komkommers als kinderarmen, werden bij groote hoeveelheden zonder //Meer dan wij van de menschen in huis weten, staat hier werke lijk niet in", vervolgde de man „maar je moet het daarom toch hooren. 't Klinkt als het oude sprookje van de Prinses met het Doodshoofd, maar toch nog anders. Luister maar". Papa Lübke liet zich zachtjes neerglijden op den stoel bij de winkelbank en bleef met het hoofd in de hand zitten. „Kort geleden, zoo staat er arriveerde alhier, naar men zegt uit Montevido, een, naar 't uiterlijk te oordeelen, rijk en voor naam heer, zekere baron Yon Zer- nik, om in Duitschland de voor naamste doctoren te raadplegen, en betrok met zijn dochter het elegant gemeubeld kwartier der weduwe M., die in "t verhuren dezer apartementen haar middel van bestaan vindt, en betaalde een maand huur vooruit. Beiden sche nen ze niet gelukkig. De vader, hoewel eerst in de vyftig, was ziek, sprak tot niemand, en ont- omslag op den reusachtigen mesthoop gesmeten. Waardeloos voor den kweeker! En tcch niet waardeloos vi or de maatschappij. Staking in de Sigarenindusfrie Maandagmorgen is in ons land een staking in de sigareniudustrie uitge broken, die 85 plaatsen in ons land omvat. Alle organisaties, behalve de Chr. bond, zijn in staking gegaan, daar de patroons met ingang van dezen dag den arbeid uur tot 48 uur per week verlengd en het loon met 5 pCt. ver laagd hebben. De Chr. Bond heeft de voorwaarden aanvaard. Te Eindhoven is de R,K. Bond weer aan t werk gegaan, zij nemen genoegen met de werktijdverlenging maar niet met de loonsverlaging. Onderhande lingen tusschen patroons en werklieden zullen Dinsdag worden gehouden. Louis Bouwmeester in „Theresia" Naar wij vernemen heeft de winnaar van de villa //Theresia", de hoofdpremie van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank, welke Woensdag j.l. gevallen is bij de trekking te Amsterdam, aan de directie verzocht de premie in contanten te mogen ontvangen. Dientengevolge is de villa „Theresia" thans toegewezen aan Louis Bouw meester, die zich nu spoedig te Apel doorn zal vestigen. De pensioenpremie van de rijksambtenaren. Bij de centrale commissie voor het georganiseerd overleg, aan welke der gelijke voorstellen steeds voor advies gezonden worden, is niets bekend van bet voornemen der regeering om reeds met 1 November a.s. de pensioen premie der rijksambtenaren op hun salaris te kort cd. ving ook niemand de dochter gaf ook slechts in weinig woorden te verstaan, dat hij lijdende was aan een chronische maagkwaal, over welke hij de doctoren wilde con sulteeren. „Maar de dochter had ook een kwaal. Ze had een fraaie, slanke gestalte, rijk goudblond haar, maar ze scheen even schuw en terugge trokken als de vader. Ze wilde door niemand gezien worden en had voor de dienstmaagd slechts de hoogstnoodige woorden over. Haar vader had haar juist uit een zieken-inrichting hier ter stede af gehaald, waar ze een oog-operatie scheen te hebben ondergaan tenge volge waarvan ze, naar het voor schrift van den arts, het bovenste gedeelte van het gelaat tot aan den mond met een vleeschkleurige dunne zijden lap bedekt hield uit ijdelheid, zoo verklaarde de dienstmaagd, want naar het onder ste gedeelte van 't gelaat te oor deelen moest het heel schoon zijn of tenminste vóór de operatie zijn De minister tegen iverktyjdsver- lenging. De Minister van Arbeid heeft af wijzend beschikt op het verzoek van de R. K. Werkgeversorganisatie in de metaalindustrie tot verlenging van den werktijd. Zeeuwsche aardappelen. De rechtstreeksche levering van aard appelen door de Vereenigde Zeeuwsche boeren aan consumenten in den Haag blijkt dermate te zijn geslaagd, dat men overweegt ook verbruikers in andere plaatsen des lands in de gelegenheid te stellen op deze wijze Zeeuwsche aardappelen onmiddellijk van den producent op te doen. Vrijheidsbond. De alg. vergadering van dea Vrij heidsbond, die Zaterdag in Den Haag is gehouden, is geopend door den voorz. mr. H. C. Dresselhuys met een rede, waarin hij den politieken en econo- mischen toestand uiteenzette. Hij sprak hierbij de vrees uit, dat de bezuiniging der regeering slechts lapwerk zal blij ken te zijn en geenszins inleidt een bewust stelsel van versobering der Staathuishoudkunde, waarbij gestreefd wordt naar beteugeling der ambtenarij en van onnoodige en schadelijke staats bemoeiing. Spreker betoogde dat de liberale gedachte niet naar den wensch van de tegenstanders dcod is, maar vol van kiachtig leven is en is geplaatst voor groote kansen en praohtigen arbeid. Salarissen van gemeentepersoneel. Meermalen komt het voor dat Ged. Staten aan gemeente-begrootingen goedkeuiiug onthouden op grond van te laag uitgetrokken salaris van gemeentepersoneel. De minister van binnenlandsche zaken heeft nu aan deze colleges geschreven geweest. ,,'t Waren zonderlinge lieden, maar gemakkelijke huurders, want ze schenen geen behoeften te kennen, verlangden geen bediening en vielen niemand lastig. De ver huurster zelf had hen maar eens, en dat wel bij hun komst, slechts vluchtig onder de oogen gehad en kwam verder niet met hen in aanraking, daar zij langs de ach ter trap haar eigen kleine woning uit- en inging. Ook de dienstmaagd zag hen zelden, en alleen dan, wanneer ze door de schel in het achterste, steeds half donker ver trek geroepen werd Wat ze dan door de jonge dame gelast werd te halen' zette ze in dezelfde kamer neer en ging weer heen, zonder haar gezien te hebben. //Ze verkeerden geen van beiden met de buitenwereld. De vader scheen nog ziekelijker geworden, want spoedig zag men hem in 't geheel niet meer en hoorde men slechts nu en dan hoe hij hevige geluiden uitstiet. [Wordt vervolgd),

Volksblad | 1922 | | pagina 1