Sport. 430e Staatsloterij öe kl. Burgerlijke Stand van Goes, lijker te maken den prijs van het overige hoog te houden. Als een kongsie van groentekweekers meent, dat het beste is, dat één kwieker al zijn groer ten laat verrotten en anderen alles ver- koopeu, dan stellen zij uit hun hoogeren totaalprijs dengeue, die niets verkoopen mocht, schadeloos. Bij 'het product arbeid treedt de overheid echter wel op en geeft uit de schatkist gedeelte lijke schadeloosstelling aan hen, die hun product laten verloren gaan, liever dan het tegen een prijs te leveren, die den prijs van het product van allen zoude drukken. Ja, de Overheid gaat nog verder. Zij maakt het, gelijk bekend is (zoowel wat artikelen als groeute aangaat als met betrekking tot het product arbeid) aan leveranciers en koopers gemakkelijk elkaar te vinden, zij sticht markten en beurzen. Terecht, want zulks kan een redelijke prijsvorming bevorderen en kan tevens er toe bijdragen, dat er niet meer onverkocht blijft dan bij een be paalden prijs koopers zou kunnen vin den. Als koopers en verkoopers elkaar maar wisten te vinden. Het is mij echter niet bekend, dat op eenige markt of beurs de Overheid het verkoopen onder zekeren pi ijs ver biedt, ten einde het hooghouden van de prijzen te bevorderen. Zij zegt niet als gij uw groente tegen lageren prijs wi t afsluiten, doe zulks dan niet op mijn markt of beurs, doch in uw binnenkamer. Maar dat zegt de Over heid wil, wanneer het om de arbeids beurs gaat. Déar mogen geen zaken geduan worden dan tegen den prijs, die nu eenmaal eeDs een tijdje onder gansck andere omstandigheden gegolden heeft, ook al is een belangrijk deel van bet product (arbeid) tegen die i prijs niet meer te piaatsen, terwijl er tegen een 'etwat lageren prijs blijkbaar méér vraag is. j/ Het ergste is, dat dè Staat door zijn optreden den toestand op de arbeids markt noodwendig steeds erger maakt. Want het geld, dat hij aan belasting heft om de arbeiders, die huu product niet onder zekeren prijs willen leveren, schadeloos te stellen voor deze daad van beroepsgemeenschapsgevoe], doet wederom de koopkracht vau allen daleD, d.w.'. doet de hoeveelheid arbeiders, die b.v. nht voor f 1 per uur, wel voor f 0.90 per uur werk kunnen vinden, weer toenemen met het gevolg, dat het totaal der schadeloosstelling weer stijgt, de belasting weer toeneemt, enzoovoort. Er gaat, indien men in die lijn blijft, altijd meer arbeidskracht vei luren, de maatschappij wordt steeds armerhet aantal arbeiders dat met een d^-rde of de helft van wat zij zouden kunnen verdienen, moet rondkomen, wordt steeds grooter. De zaak draait in het kort hierop ne>*rEen grootere afzet van een ailikel is altijd slechts te krijgen bij een lageren prijs. Stel nu een groep producenten vsn een artikel kan daar van 100 manden afzetten, als de prijs f l is, doch 125 als zij den prijs tot f0.80 verlaagt en 150 manden slechts als zy den prijs niet hooger stelt dan f 0.60. Door nn van de 150 manden, welke zij van 't bederfelijke artikel hebben, maar voor 100 of 125 manden koopers te zoeken en dus den prijs, hetzij op f hetzij op f 0 80 te stellen, beurt de groep f 100. Wil zij echter per sé alles verkoopen en stelt zij den pi ijs daartoe op f 0.60, dan heart zij slechts f 90. Is het nu niet begrijpelijk, dat zij maar liever 25 manden laat bederven, dan dat zij f 10 minder voor den totalen voorraad krijgt f 2) Zonder onwaarschijnlijke cijfers te gebruiken, laat ik.de arbeiders nog wat verder gaan dan de producenten in noot 1. Dezen zullen de hoeveel heid manden, die verkocht wordea, zóó bepalen, dat ten slotte de grootst mogelijke totaalsom door de groep wordt verkregen, de arbeiders doen vaak reeds een deel van hun product te loor gaan, zoodra bij gelijk aanbod de prijs z< u moeten dalen, óók a] is het tui aal aan loon te verkrijgeu door alien tezamen daardoor gerioger. Bij hen kan echter de nader te verkrijgen schadeloosstelling aan de 2500 werk- loozen medetellen in het totaal te verkrijgen bedrag. Dinsdagmiddag is door H. M. de Koningin het monumen* op den Ouden Scheveningschen weg, bij het Frankeu- slag te Den Haag, onthuld, ter nage dachtenis aan de 326 Scheveningsche visschers, die tijdens den wereldoorlog zijn omgekomen. Ingediend is een wetsontwerp tot toekenning van bevoegdheid aan ge meenteraden tot het verleeuen van een toelage ten laste van de gemeente, over elk der jaren 1919, 1920, 1921 en het eerste kwartaal van 1922, voor werkzaamheden, welke aan onderwijzers buiten den gewonen schooltijd waren opgedragen, of wegens het werkzaam geweest, zijn van onderwijzers aan scho'eu van bijzonderen aard. Naar de Res. bode verneemt, heeft de regeering besloten, een nieuwe loonregeling in te voeren voor het nieuw aan te stellen personeel, die aanmerkelijk lager zal zijn. Ook zal deze regeling vitn toepassing zijn op persrneel in tijdelijken dienst dat nog niet den leeftijd van 21 jaren heeft bereikt. Aan het bestuur van de ver. van werkgevers heeft de minister van arbeid bericht gezonden bereid te zijn een herziening van het overgangsbesluit 1920 te bevorderen in den navolgenden zin. De faciliteiten, die ingevolge art. 1, eerste lid van bet thans geldende besluit aan bloembinderijen, tevens bloemen winkels, kalkzandsteenfabrieken, met winkels verbonden slagerijen, steen bakkerijen, sterkerijen en stikstofbiu- dingsfabrieken zijn toegestaan, zullen voorloopig voor een jaar worden ver lengd. De bevoegdheid bij het eerste lid van art. 2 van het overgangsbesluit 1920 aan continuwerkende fabrieken zonder Zondags-onderbreking verleend, om voorshands met een drie-ploegenr stelsel te volstaan, zal lot 24 October 1924 worden gehandhaafd. Bovendien zal bij de wijziging van dit lid rekening worden gehouden met het bepaalde onder b van het gewijzigde art. 27 der Arbeidswet 1919. Het 2e lid van art. 2 van het geldende besluit zal in overeenstemming met de wenschen van belanghebbenden bij de suikerindustrie komen te vervallen. Het ligt in het voornemen van den minister de totstandkoming van deze herziening zooveel mogelijk te be spoedigen. meisje als een blok naar binnen een bleet liggen. De politie en de gemeente arts werden gewaarschuwd. Het duurde geruimen tijd eer bet circa 20-jarig meisje bij kwam. In een veward verhaal, gedeeltelijk in het Fransch en gedeel telijk in het Neder audscb, vertelde zij, dat zij uit Spauje kwam en niet wist hoe zij in Bussnm gekomen was. Ter hoogte van de villa was een man in een Manchester pak op haar afgekomen, die haar zei met hem mede te gaan, wilde zij niet, dan zou haar de keel worden afgesneden. Zij w»s toen gillende deu tuin ingevlucht. Overburen bevestigden, dat zij gegil hadden gehoord. Op last van Jen inspecteur is het meisje, dat voorgaf, zich haar familie naam niet goed te herinneren, naar het ziekenhuis gebracht Roode-Kruisdag 30 September. Bev'land toont uw medewerking Aan de groote Vredestaak. Doet den Roode-Kruisdag slagen. Steunt de groote, hooge zaak. Mannen, vrouwen, dames, heeren Jongens, meisjes aan deu slag. Beurt den dertigsten September Eens een duizendeD-bedrsg. Vrede, vreugde en gezondheid Brengt en houdt ge iu uw huis Door de zorgen en den arbeid Van het wakend Roode Kruis. Zusters, helpsters en verplegers Worden ernstig opgeleid. Die bij rampen en e'lende Klaar staan voor nw veiligheid. Heel wat lijden kan verholpen Kan voorkomen en geweerd. Door de R )ode-Kruisgedachle Wordt menschlievendheid geleerd. Helpt ons onderwijzeressen, Onderwijzers geeft uw kracht. Door uw woorden op de scholen Wordt er veel bijeen gebracht. Met uw sterke propaganda Bij de Nedclandsche jeugd. Leert ge de hygiëne kenuen Als een plicht, een hooge deugd. Bev'land helpt ons leden werven, Steunt die overschoone zaak. Bev'land toont uw medewerking Aan de groote Vredestaak. J. H. SPEENHOFF. De rechtbank te Middelburg deed Vrijdag u'tspraak in de zaak tegen F. J. de C. vrouw van J C. B. aldaar, tegen wie verleden week Dinsdag 6 jaar gevangenisstraf was gevorderd. De president las een zeer uitvoerig vonnis voor, waarin de rechtbank o.a. constateerde dat bekl. wel zegt, dat het mishandelde meisje een ondeugend kind was, maar dat dat nog een mis handeling als beklaagde haar deed ondergaan niet kan motiveeren. Het opzet tot zware mishandeling acht de rechtbank bewezen, door uitdrukkingen van bekl. als„Indien ik wist maar 5 jaar te krijgen, dan maakte ik je dood" enz. Waar uit de deskundige verklaringen is gebDken, dat bekl. geen geestelijke afwijkingen heeft, ver klaarde de rechtbank haar schuldig aan mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbend en veroor deelde bekl. tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van het voorarrest. Na het hooren vau dit vonnis viel bekl. flauw en werd zoo naar de beklaagdenkamer gedragen, waar zij echter spoedig weder bij kwam. Het uitspreken van het vonnis werd door veel belangstellenden bijgewoond. De pensioenpremie van de Rijksambtenaren. Naar de N. Haagsche Courant ver neemt, ligt het in het voornemen van de regeering reeds met 1 November a.s, gebruik te maken Van de in de pensioenwet gegeven bevoegdheid tot korting van 5pet. der wedden tot een maximum vaa f 3000 voor het weduwen- etr weezenpensioen en van 3 pet. der volle wedden voor het eigen pensioen. Destijds werden in eenige bladen beschuldigingen geuit tegen het oud- Kamerlid H. Albeda te Groningen, iu verband met zijn bestuursfunctie van de Algemeene Groninger Werklieden- vereeniging en van de Vereeniging Ons Huis. Een commissie van onderzoek, aan gezocht door het Dag. Bestuur van den Vrijheidsbond, heeft thans ver klaard dat geen der ten laste gelegde feiten aanleiding kan geven tot af keuring der handelingen van den heer Albeda. Zondagmiddag speelt Goes I een vriendschappelijken wedstrijd tege» Zeelandia I (Schore). Voor de lste klasse spelen Zondag middag te GoesK. D. O. IGoes II Te MiddelburgZeelandia II A. V. M. I (Goes). Voor de 2de klasse speelt Zondag middag Goes III tegen D. E. T. O. I uit Middelburg. Goes III speelt dit seizoen met het volgende elftal M. Schipper, L, de Koninck, J. de Kubber, F. Huijbrechts, J. Schipper, A. Hommes C. Schrijver, G- Schouwenburg, A. Snoek P. Schrijver, H. de Leeuw. 6e lijst Trekking 26 Sept. f 1000: 5877 6725 9619 11248 14446 f 400: 2348 6601 9707 12791 14422 14965 19153 f 200 744 f 100: 347 5438 6794 8857 15218 15302 16427 20442 22557 7e lijst. Trekking 27 Se-pt. f 1000: 20 $525 6011 16088 17817 f 400: 18621 f 200: 9538 18283 19862 19928 f 100: 980 11794 19287 19495 21767 8e lijst Trekking 28 Sept. f 1500: 22262 f 1Ö0Ö16701 f 400: 3114 4820 19358 22448 f 200: 2632 3125 4163 5691 12538 f 100 888 2729 9404 10313 11411 11490 16116 19582 20023 Geboren 25, Anna Catharina dv. Jan Voois en Elizabeth Cornelia Gelnk, 26, Maria Elisabeth Albertine dv. Anthonius Mariuus Simonsen Madeleine Marie Therese Borghgraef, 26, Frederik Jan zv. Petrus Adolf Pennings en Maria Elisabeth ten Dam. Overleden24, Jacoba Kuyper 70 jr. wed. van Joost Lankester, 25, te Utrecht, Anna van den Heuvel 58 jr. echtg. van Laurens Dnvekot. Geboren 27, Jacobus Willem, zv. Willem de Kok en Dina Verstelle, Huw.-aang.28, Jacob Reijerse, 32 j. jm. en Jannetje Katharina Louisa Maas 26 j. jd. Het monument voor de Scheveningsche visschers. Toelage aan onderwijzers. Lo onsverlaging Rijkspersoneel. Overgangsbesluit Arbeidswet. Met de noorderzon. De direc teur vaa het post- en telegraafkantoor te Kolluin is voortvluchtig. Er is een kastekort van f 50.000. De militaire manoeuvres in Zuid-Limburg. Naar de Res.bode verneemt, heeft de minister van oorlog een officier van den Gen. Staf opdracht gegeven, een onderzoek in te stellen naar de beide voorvallen, welke bij de manoeuvres in Zuid-Limburg hebben plaats gehad, n.i. het ongeluk op den Cauwberg en het schieten met scherpe patronen. Een geheimzinnig geval. Iu deu laten avond werden de bewoners ven een villa aan de Brinklaan te Bussura door een hevig geklop op de keukendeur opges hrikt. Toen de hen des huizes de deur opende, viel ee Gearresteerd. De dader van de brutale aanranding bij Vaassen en de dader van den aanslag op de huis vrouw M, te Kunrade, zijn gearresteerd. De ontaarde Moeder. Een valsche beschuldiging. Voetbal. Competitie Z. V. B.

Volksblad | 1922 | | pagina 3