Stadsnieuws, Nederland. Concert. Naar aanleiding van het reeds mee gedeelde bericht dat Euphonia en Hosanna a.s. Zaterdag 30 Sept. op de tent op de Groote Markt een concert zullen uitvoeren, meldt men ons dat Euphonia te 8 uren zal doen hooreu 1. a Travers 1' Europe, défilé in ternationaal, Jos. Maury, 2. Ouverture der Kalif von Bagdad, Boieldieu, 3. Valse Interrompue, L. Montague, 4. Groote fantasie sur 1' Opéra, Atilla" A. J. Roeien, 5. Finale. Daarna zal Hosanna ten gehoore brengen 1. Marsch, 2. Miidchen von der Spule, ouverture, Suppé, 3. Valse In terrompue, Montagne, 4. Lucie di Lammermoor, fantaisie sur 1' Opéra, Donnizetti, 5. Finale. Het publiek wordt verzocht zich gedurende de uitvoeringen rustig te houden en te blijven staan totdat het nummer geblazen is. Cursus Waterbouwkundig Opzichter. Naar wij vernemen bestaat er gr. ote kans dat vanwege den Bond van Wa- terb. Ambtenaren in Zeeland aan de Ambachtsschool alhier een cursus zal worden opgericht tot opleiding voor waterbouwkundig opzichter. De bedoeling is, dat deze cursus, waarop alle vakken van het programma voor het examen door bovengenoemden bond ingesteld, zullen worden onder wezen, een tweejaarlijksche zal zijn. Wijkverpleging. 0. .-.F Met hartelijken dank ontving de Wijkzuster twee giften van f 10' voor verleende hulp. O ld England. Blijkens de advertentie in dit nr. wardt Zaterdag a.s. in de Papegaai straat een nieuwe zaak geopend Old England. Wij hebben eens een bezoek gebracht aan het perce.l, waar vroeger de Haagsche Winkel was gevestigd. Het inwendige heert een heele verandering en uitbreiding ondergaan en de be schikking is verkregen over een wer kelijk ruimen winkel. Alles was natuur lijk nog niet in gereedheid. Men was druk bezig met schilderen en etaleeren, in 't kort m .t alles op orde te brengen. We telden in de gauwigheid een viertal se hilders.Wat we hier schrijven is dan ook geenszins eeu nauwkeurige afschildering van wat de koopers Zaterdag te zien zullen krijgen, het is slechts een flauwe afspiegeling, En we raden een ieder aan zelf een kijkje in deze zaak te gaan nemen. De winkel heeft een keurige be timmering, de goederen liggen of hangen gemakkelijk voor 't grijpen en overzichtelijk. We zagen een buiten gewoon uitgebreide collectie heeren en jongenscostumes en overjassen in velerlei tinten en van vorschillendestoffen Eeüaparte afdeeling is er voor regenjasssn ook de dames kunnen hier een regen- mantel naar haar keuze uitzoeken. De winkel is zoowel van buiten als van binnen netjes in de verf gezet. Binnen domineert het wit, met een pikant blauw biesje afgezet. Vermelden we nog, dat het schil derwerk verricht is door den heer G. S. Kuijper en het timmerwerk door den heer P. J. Doeselaar. We wenschen *01d England" groot succes toe. Ongetwijfeld zal deze zaak veel bezoek trekken. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. v. d. Hoek voor bet publiek zijn geopend. Brandje. Dinsdagmiddag ontstond op de Markt een begin van brand in een kist met afval en houtwol, doordat een der marktkooplieden een brandend eindje sigaar of sigaret daarin wierp. Een paar gemeentewerklieden bluschten het. vuur. Het is niet onmogelijk dat deze vuil verbranding opzettelijk werd veroorzaakt om een en ander maar niet mee te behoeven te nemen. Botsing. Dinsdagmiddag om half vijf had op de hoek vau de Oude Singel en de Oostsingel 'u aanrijding plaats tusschen paard en wagen van dhr. Schrijver, Oude Singel en een vischwagentje van dhr. Meulemeester, Math. Smalleganges- buurt, tengevolge waarvau een partij garnalen op de steeneu terecht kwam. Door bemiddeling der politie werd de schade vereffend. Voor sommige omwonenden was het een buitenkansje. Lid van den Gemeenteraad. De heer A, M. van Paassen heeft ziju benoeming tot lid van den gemeen teraad aangenomen. H uurcommissie. In stede van dr. De Ruijter de Wildt is tot voorzitter van de huur- commissie benoemd de beer F. G. C. Rothuijzen. H. verdedigde zich echter zoo krachtig tegen hen, dat hij de aanranders met leege handen in de richting van Vaas sen het hazepad deed kiezen. Buren, die na eenigen tijd langs den winkel kwamen, vonden de vrouw be wusteloos in eeu grooten plas bloed liggen. Onmiddellijk werd de politie te Vot-rendaal gewaarschuwd, die dade lijk een onderzoek instelde, echter zonder resultaat. De toestand van de vrouw is zeer ernstig. Op verzoek van zijn vrouw ging dr. v. P, op het lawaai af eu vond een tweetal jonge lieden in hevige worste ling, tevens nam hij een sterke chloro- formlucht waar. Inmiddels geroepen conducteurs be vrijdden den aangevallene, die geheel bebloed was en wiens nachtgewaad in fla.den hing. Hij bleek te zijn een jeugdig Nederlandsch student, te Dres den, die een bezoek aan zijn familie ging brengen. Hij vertelde geheel be nauwd wakker te zijn geworden en nog juist genoeg bij kennis geweest te ziju om waar te nemen, dat zijn mede reiziger hem eeD,in chloroform gedrenkt, lapje onder den neus had gelegd en bezig was hem al van zijn geldswaarden te berooven. Met bovenmenschelijke inspanning was het hem gelukt zich aan den invloed der narcose te ont trekken en zich op zijn aanvalier te werpen. Deze echter zou den half be dwelmde gemakkelijk hebben kunnen overmannen, ondanks zijn heldhaftiger» tegenweer, had niet de zoo tijdig aangerukte hulp hem ontzet. De aanvaller werd aan het eerste station Hannover aan de politie over geleverd en blijkt daar een oude be kende te zijn, die zich op dergelijke praktijken toelegde. Civis (prof. mr. Ant. van Gijn) schrijft in de Nieuwe Ct. (lib.) onder het hoofd „Ongelooflijk en toch waar./' Als een bewijs hoe slecht onze maatschappij iu elkaar zit, ziet men legenwoordig vaak wijzen op het feit, dat, terwijl in Rusland honger geleden wordt, in Zuid-A merika het graan wordt gebezigd om locomotieven te stoken, ja erger want in het genoemde geval is er nog belangrijk plaatsverschil dat de zaak verklaar baarder maakt dat in Nederland de een een deel der groente in de sloot gooit omdat er geen voldoende prijs voor le verkrijgen is en teneinde den prijs voor de rest hoog te houden1), terwijl de ander het zonder de zoo nuttige groente moet doen wegens de hooge prijzen. Begrijpelijketwijze beklagen zich ouden van dagen, die van hun spaar penningen moeilijk rondkomen, gepen sioneerden, invaliden enz., die niet mee* werken kunnen, 0/<t het fei', dat wal zij iu hooge mate behoeven om te leven, door anderen wordt ver nietigd, oucdat hun voordeel zulks medebrengt. Miar nog sterker zouden zij zich beklagen als zij wisten of bedachten, dat de Regeering de lieden, die, oin hun ptijs hoog te houden, hun product onbenut laten vergaan, mis schien wel voor een deel met hun belastinggeld in die taktiek van productievernietiging steunt. En toch, hoe ongehoord het klinken moge, dat geschiedt, het geschiedt en nog wel op sterken aandrang van de voormant.en van hen, die zich het luidst beklagen over de weggeworpen gtoente eu het verstookte graan. „Ongelooflijk" zal menigeen zeggen. Om die bewering waar te maken zij eeu kleine uitweiding geoorloofd. Wanneer een werkman een dag hesft gewijd aan het bouwen van iels en des avonds werpt een rukwind of een golf zijn bouwwerk omver, zoodat de materialen weer dooreenliggen. wat i er dan vernield, verloren gegaan f een bouwwerkje, ja, maar men kan ook zeggen een dag arbeidhet is net zoo goed alsof de werkman den gauschen dag pijpjes gcookt had of zich had loopen vervelen. Zoo is het bij al wat er vernield wordt of wat men verrotten laat. Wij zeggen, dat het goed, het artikel, verloren is gegaan, maar feitelijk is de daaraan bestede arbeid verloren gegaan. Een zekere hoeveelheid groente is het resultaat vau arbeid, van arbeid van wie in den tuin werkte en wie de meststoffen verzamelde en vervoerde, alsmede voor een klein deel ook van den arbeid van wie de gereed schappen maakte, die bij het groente- telen worden gebruikt of liever ver bruikt. Wie groente laat verrotten doet arbeidskracht verloren gaan. Als er wat minder was gewerkt zoude er minder stoffelijk product zijn gekomen en men had niets behoeven te laten verrotten. Wij willen hiermede maar «autooneu, dat arbeid het oerproduct ij. Arbeid is stofverplaatsiug, opdat de natuurkrach ten zóó zullen werken, dat er zaken voor den dag komen, die onze men- schelijke behoeften bevredigen. Is het oerproduct, de arbeid, goedkooper, dan worden ook de eindproducten goed kooper. Welnu, de leveranciers van dit oer product, arbeid, doen precies zooals de Argentijü8che graan verbouwers en de Holland8che groenteboerenzij laten liever hun product arbeid verloren gaau dan het voor eeu lageren prijs te leveren. Zij maken kongsies, trusts, vereeni- gingen of hoe men het noemen wil, die zeggen: „Het is beter, dat er door tienduizend arbeiders 80,000 arbeids uren per dag worden geleverd tegen f 1 per uur, dan dat er door twaalf duizend vijfhonderd 100,000 uren wor den geleverd, wanneer er naar 100,000 arbeidsuren alleen vraag is tegen 90 ets. per uur. Beter is het eeu kwart van de arbeiders hun product, arbeid, niet te laleu leveren en wijl een voorbijgegaan uur nooit terugkeert, dus te laten verloren gaan dan dat allen den prijs van hun arbeidspraestalie zien dalen. Beter f80,000 per dag verdiend door tienduizend arbeiders, dan f 90,000 door twaalfduizend vijfhonderd. Liever werkloosheid van 2500 man, dan dat alle 12,500 zouden werkeu, maar dan ook niet per uur zooveel zouden ver dienen als het geval is, als er maar 10,000 werken. 8) Nu heeft zeker niemand er ooit van gehoord, dat, als groenteboeren hun product laten veirotten, de Staat hun voor elke mand verrotte groente nog een derde of de helft van de waarde vergoedt, ten einde het hun gemakke- m' 1 ZoNDAGSLUlTING APOTHEKEN. Ernstige diefstal in een trein. Iu den irein van Bentheim naar 01- denzaal werd Vrijdagmorgen een por tefeuille met V, millioen ma k aan bankpapier gestolen. De reizigers wer den allen te Oldenzaal aan den lijve onderzocht, zonder resultaat. BrandVrijdag om twaalf uur ontstond een begin van brand in de rietmeubelfabriek van den heer Hulst te Ulft. Het vuur was spoedig ge- bluschtom vijf uur 's middags brak de brand echter opnieuw uit, en wel in heviger vorm. Ook ditmaal was men het vuur spoedig meester. Gisternacht ruim twee uur sloegen de vlammen ten derden male uit het perceel, met het gevolg dat dit geheel uitbrandde en het aangreuzende gebouw, waarin het filiaal Ulft van de Hanzebank ge vestigd is, mede een prooi der vlam men werd. De geldswaardige papieren der bank zijn gespaard gebleven. De oorzaak ran den brand is niet bekend. Brutale aanranding. Maandag morgen 5 uur heeft bij Apeldoorn een brutale aanranding plaats gehad. De veeko ipman G. Huitsman te Vaassen, dit nair de veemarkt te Rijs?eu wou gaan, wer 1 op den eenzamen weg langs 't Apeldoornsche kanaal tusschen de Ram en de Papegaaibrug te Beemte aange vallen door twee gemaskerde mannen. Zij hadden een touw over den weg gespannen, dat donr H. niet werd op gemerkt. Hij kwam met zijn fiets te vallen en de gemaskerde mannen, die zich verdekt hadden opgesteld, sprongen op 1 em toe. Zij trachtten H. zijn por tefeuille te ontnemen. Gestikt. Te Baarn is een zoontje van den heer J. van D. in een nootje gestikt. Moordaanslag. Maandag ver voegde zich bij de winkelierster Mees» seu te Kunrade, bij Heerlen, een Duitscher, d e om een pakje cigaretten vroeg, dat de vrouw hem verstrekte. Opeens viel hij t en de vrouw aan hij stopte haar eerst een prop in den mond en bracht haar vervolgens een steek toe. De vrouw verloor het bewustzijn, en de man stal alle kostbaarheden uit het huis, waarna hij de vlucht uam. Een liefdesdrama. Een 55 jarige bewoonster van den Van Lennepweg ia Den Haag, moeder van 4 kinderen die sinds 10 jaren omgang had met een veel jongeren uian, die sinds kort die verhouding heeft verbroken, heeft zich Maandagavond toegang weten te ver schaffen tot de woni"g van dien per soon in de Spaarnestraat in Den Plaag. Daar heeft zij de 24-jarige vrouw, met wie haar vroegere minnaar thans om gang heeft, een fleschje vitiiool in het gelaat geworpen. Met hevige brand wonden aan borst eu gelaat wer I het slachtoffer per auto naar het zieken huis aan den Zuidwal gebracht. Ver moedelijk zal zij een oog moeten missen. De daderes is aangehouden en opge sloten. Vogelpokken. Onder de pa trijzen in de jachtvelden rondom Steen- wijk komen de vogelpokken veelvuldig voor. De aangetaste dieren hebben om de oogen en op de pooten tal van puistjes, ziju blijkbaar zeer ziek en kunnen bijna niet vliegen. Zonder moeite kan men ze met de hand van gen. Ook onder de duiven komt in die streken dezelfde ziekte voor. Aangenaam reisgezelschap. In den nachttrein, welke Vrijdagavond uit Dresden naar Holland vertrok, werd, gedurende de reis, een der passagiers, mevr. v. P., echtgeuoote van dr. v. P., te Wassenaar, wakker, door gestommel en schreeuwen in de aangrenzeude coupé. De staat tegenover de prijsvorming.

Volksblad | 1922 | | pagina 2