Sport. Nederland. Gemeenteraad van Goes. wien 1 stem Was uitgebracht, terwijl daarna volgde de heer van Paassen, die iu het genotvol bezit van 2 stemmen was. Dus weer een verschil van 1 stem. Tengevolge van de nieuwe bepalingen der kieswet moest nu de heer van Paassen door het centraal slembureau verkozen worden verklaard. Voor de derde klasse speelde te Middelburg Zeelandia tegen Dosko H met 22 tot uitslag. De gemeenteraad van Boskoop heeft Zaterdag besloten de salarissen van alle gemeente-ambtenaren, zonder onder scheid, met 10 pet. te verlagen. De burgemeester ging met dit besluit niet accoord en deelde mee, dit hij ze ter vernietiging bij de Kroon zal voordragen. Volgens mededeeliug van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 22 Sept. in Nederland uitgesproken 89 faillissementen tegen 40 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 22 Sept. 1922 2161 faillissementen tegenover 1515 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De directie der Nederlandsche spoor wegen zal met ingang van den a.s. winterdienst als bezuinigingsmaatregel belangrijke wijzigingen brengen in het vervoer van bestel- en ijlgoedereu, waardoor ook het bestelgoederenvervoer in sommige gevallen sneller zal kunnen gebeuren. Het vervoer van ijlgoederen zal dan geschieden met de snelgoederen- treinen van de z.g. nachtverbinding, terwijl op de baanvakken waar geen snelgoederentreinen loopen, de aan sluitende geschikte personentreinen voor vervoer van ijlgoederen zullen aange wezen worden. Met deze treinen, vor mende de ijlgoedereuverbindiug, zullen ook beslelgoederen wordeil verzonden. Overigens zal het vervoer van beslel goederen (gewoon vervoer) en daarmede ten opzichte van het vervoer gelijk gestelde goederen, alsmede bepaalde ijlstukgoederen, geschieden met alle reizigerstreinen, behalve snel- en expres- treinen en nog enkele andere uitzonde ringen op sommige baanvakken. Het gevolg hiervan zal zijn dat een aantal dagsnelgoederentreinen zal ver vallen. Wanneer het succes der te houden collecte beantwoordt aan de groote voorbereiding en de vele moeite, die daarvoor wordt genomen, kan op een schitterend resultaat gehoopt worden. In de meeste plaatsen in Nederland, waar de Afdeelingen van het Neder landsche Roode Kruis niet zelf de collecte ter hand genomen hebben, hebben zich commissies gevormd, die met energie de voorbereidende maat regelen hebben genomen. In vele plaat sen hebben zich muziekcorpsen beschik baar gesteld, die de collectanten zullen vergezellen, terwijl ook op meerdere plaatsen 's avonds uitvoeringen gegeven z Hen worden ten bate van het goede doel. De Ministers van Oorlog en van Marine hebben de groote welwillend heid gehad toe te staan, 'dat de militaire vliegers op hunne dienstvluchten over de verschillende plaatsen de daarvoor bestemde biljetten uitstrooien, terwijl men door de vriendelijke medewerking Van de Directie der Nederlandsche Spoorwegen aan de stations de biljet ten aangeplakt kan zien, waarop de collecte in herinnering wordt gebracht. Een ieder kan dus voorbereid zijn op deze collecte en er voor zorgen op 30 September zijn gave gereed te hebben. De 80c.-dem. Tweede Kamer-fractie heeft, zoo meldt Het Volk, in haar huishoudelijke vergadering van Donder dag bet 25 jarig jubileum van mr. P. J. Troelstra als Kamerlid herdacht. De heeren Schaper en Sannes spraken Troelstra tce, wien namens de fractie een gouden zegelring werd aaageboden. De Haagsche redacteur van de Standaard schrijft Gelijk bekend is, hebben thans de ministers Ruys de Beerenbrouck, Heemskerk, Van Dijk, De Geer en De Visser voor hun lidmaatschap der Kamer bedankt. Zij hebben dit bekleed van midden Juni tot de opening van het nieuwe zittingsjaar. Dat is in dit geval een parlementair jaar, zoodat deze heeren alleen reeds voor dit feit recht hebben op pensioen als Kamerlid. De rijksserum-inrichting, thans te Rotterdam gevestigd, zal in 1924 worden gehuisvest te Bergen op Zoom eu dan worden beperkt tot de fabriek matige bereiding van de sera. De weten schappelijke onderzoekingen zouden dan worden overgebracht naar het Instituut voor parasitaire ziekten te Utrecht. Een aantal Zeeuwsche boeren hebben voor gezamenlijke rekening een schuit met aardappelen naar den Haag ge zonden, ten einde deze direct te bren gen van den producent aan den consu ment, in verband met de huns inziens te groote winsten van den tusschenhan- del. Het is de bedoeling, hiermede voort te gaan. De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende circulaire tot de commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën gericht „De nood der tijden noopt mij hoewel mogelijk overbodig, uwe bijzon dere aandacht te vragen voor de uit nemende belangen, welke met een uiterst zuinig beheer van de gemeente- financiën zijn gemoeid. Hoewel de overgroote meerderheid der gemeentebesturen zich voldoende hiervan doordrongen betoont, is er voldoende aanleiding voor de vrees, dat de betrekkelijke ruimte van mid delen, welke hier en daar aan gemeen ten zijn toegevloeid, tot min oordeel kundig beheer kan leiden. Het is vooral met het oog hierop, dat ik U. H. G. verzoek de burge meesters van uw gewest te wijzen op de noodzaak om elke uitgaaf, hoe gering ook, nauwgezet te toetsen, zich zooveel mogelijk schrap te zetten, als de onvermijdelijkheid wel blijkt, en mocht hun verzet in den boezem van het gemeentebestuur niet tot de gewenschte uitkomst leiden, zich te wenden tot hooger gezag* Eindelijk zou het m\ji ambtgenooten en mij niet anders dan aangenaam zijn wanneer mijn aandacht werd gevestigd op maatregelen van hooger hand, welke geldelijke gevolgen voor de plaatselijke kassen meebrengen, zonder dat hetzij het gewestelijk, hetzij het gemeentelijk bestuur de onvermijdelijk heid erkent. Ik zal dan niet verzuimen mit den minister, onder wiens verant woordelijkheid zoodanige maatregel is genomen, in overleg te treden. De N. R. Ct." (lib.) schrijft over de millioenemaotaHet tekort weg te cijferen met „perspectief", d.w.z. het tekort te teekenen zoodat het ten slotte in een klein stipje uitloopt, dat men nauwelijks meer ziet, is struisvogel politiek. Dit jaar niet eene niet slui tende begrooting genoegen nemen, wil niet anders zeggen, dan dat het vol gende jaar van hetzelfde laken eew pak zal worden aangemeten. Het perspectief, dat de regeeriag ons zien laat is eene sluitende begrooting telkenjare op nieuw voor het volgende jaar. Zoo in den trant van de herberg bij Leiden, waar men „vandaag voor geld, morgen voor niet" terecht kan. Het „Hbld." meent: De inkomsten zijn geenszins laag geraamd. De uitgaven zullen stellig hooger blijken dan de raming. Ten opzichte der militaire uitgaven is de regeering teruggeweken voor „stille krachten". Bij de berekening van het tekort, dat mede hierdoor zal blijven bestaan, na doorvoering der nog voor te stelleu bezuinigingen, is geen reke ning gehouden met het natuurlijk accres der uitgaven, de stijging der rente lasten etc. Een regeering, die een dergelijke begrooting indient, en tegelijkertijd ver klaart, dat in volgende jaren hoogst waarschijnlijk op een nog verderen teruggang der middelen moet worden gerekend, blijft met dit eerste «taats- stuk beneden de eischeu, die in zulk een ernstig tijdsgewricht mogen, neen moeten, worden gesteld. (Slot.) De heer de Die meent dat Goes zedelijk verplicht is om aan de andere gemeenten een voorbeeld te geven en de Ver. „Het Groene Kruis" moet steunen. Er is hier in Goes geen ziekenhuis. De vereeniging geeft o.m. een cursus voor wijkverpleging en een baker-cursus. In dezen laatste ziet spre ker een stap in de richting van moe- derschapszorg. Spreker stelt voor een subsidie van f 25 te geven. De heer Goedbloed vindt dat, gezien den toestand van de gemeentekas, de ver. zich maar liever tot de particu lieren uioet wenden. De heer Duvekot zegt dat het hier betreft een subsidie aan de algemeene, niet aan de plaatselijke vereeniging. Spreker wijst op de voordeelen, aan het lidmaatschap van de afd. Goes van het Groene Kruis verbonden. Deze afdeeling verricht zeer \ed goeds. Spreker raadt aan om aan de plaatselijke vereeniging te coutribu- eeren. De heer de Die meent dat de ge meentekas er goed voorstaat. Er is immers een hoog batig saldo. De heer Flink vraagt of de ge meente de Goesche afdeeling steunt. De voorzitterNeeB. De heer de Die acht de gemeeute dubbel nalatig. De heer Duvekot zegt dat de plaat selijke afdeeling van meening is dat de gemeente er buiten gehouden moet worden. De voorzitter verwijst naar de me morie van toelichting bij de gemeente* rekening 1921; daaruit blijkt wel dat het batig saldo inderdaad niet zoo hoog is. Het voorstel de Die wordt verwor pen met 73 stemmen. Vóór dhrn. de Looff, Blaas en de Die. Aangeboden werd de Gemeentebe- grootirg 1923. Dez* is geraamd in gewone ontvangsten en uitgaven op f564099,11, iu buitengewone ontvang sten en uitgaven op f4108,30 alzoo totaal op f 568.207,41. De post onvoorziene uitgaven is geraamd op f 4553,93, De post Hoofdelijke Omslag is ge raamd op f 161.000. (Tegen f135000 voor 1922. In 1921 werd outvangeu f 202.799,21). De totaal-ontvangsten en uitgaven voor 1922 waren geraamd op f 548018,62V«. De begrooting voor den keurings dienst van waren vermeldt aan ont vangsten en uitgaven een totaal van f 74500. De voorzitter zegt. dat, als we zien de bedragen der verschillende bedrgven, welke door de begrooting loopen, het totaal niet zoo hoog is. Er is hard gewerkt op de secretarie onder leiding van den gemeente-secretaris om de begrooting gereed te krijgen. Bij de behandeling van het voorstel van den directeur van gemeentewerken om voor de bestrating van de Singel straat te bezigen de in het voorjaar gekochte Duitsche melafierkeien en de nitkomeade keien voor den Westsingel te gebruiken, zeide de heer de Die voor den Westsingel klinkers wensche- lijk te schten. Spreker meent dat de keien bij de firma Massee niet voldoen. Hij vindt verder dat het verkeer over den Westsingel wèl druk is. De beer v. d. Bout antwoordt dat. de uitkomende keien van het kerkplein volgens den directeur van gemeente werken uitstekend geschikt zijn voor den Westsingel. De heer de Die merkt op dat in de laatste jaren veel geld is uitgegeven aan het opbreken en weer in elkaar zetten van de bestratingen. De heer Vienings zegt ook dat het verkeer over den Westsingel zeer ie toe genomen. Spieker verzoekt een klein parket van straatklinkers vóór de R. K kerk te leggen met het oog op voor koming van geraas tijdens de gods dienstoefeningen. De voorzitter zegt dat bij bet be straten steeds is getracht met zoo wei nig mogelijk geld zoo veel mogelyk te bereiken. Maar het opbreken der straat voor kabelaanleg, gas- en waterleiding, maakt vaak slechte stukken. Spreker deelt mede dat van het Haventerrein een gedeelte der bestra ting zal worden verbeterd met het oog op het bieteBvervoer. Voetbal. Gasverstikking. In hun niet gesloten woning aan de Jan van Galen- straat te Nijmegen zijn de 64-jarige gepensionneerden chef van tractie bij de spoorwegen, de heer Jeuken en zijn 67-jarige vrouw door den melkboer dood gevonden. Z\j zijn vermoedelijk gestikt door gas uit een comfoor, dat in de keuken openstond. Trouwe hond. Het tweejarig kind van den landbouwer P., aan de Oo8twijk te Dedemsvaart viel in het water. De moeder, het ongeval bemer kende, begaf zich direct te water en trachtte haar kind te redden, hetgeen haar echter niet gelukte. Op haar hulp geroep kwam de hond aanloopen, die te water sprong en zoowel de moeder als kind naar den kant wist te trek ken en beiden van een anders wissen dood redde. Echtelijk drama. Te Milsbeek bij Gennep heeft bij een echtelijken twist zekere B, zijn vrouw met een mes ernstig aan het gelaat verwond eu daarna zichzelf den strot nagenoeg doorgesneden. Beiden zijn in het zieken huis opgenomen. De toestand vac B. is hopeloos, die van de vrouw niet levensgevaarlijk. De marechaussee heeft de vier kinderen van het echtpaar onder haar hoede genomen. Koolzuur flesch gesprongen. Op de scheepswerf Nimmerrust te Lekker- kerk is een koolzuurflesch gesprongen. De 17-jarige A. den Ouden werd ge- troffen en was oumiddellijk dood. De malaise. Faillissementen in Nederland. Bezuiniging bij de spoorwegen. De Roede Kruisdag op 30 September a.s. Jubileum mr. P. J. Troelstra. Rechl op pensioen. Rijksserum-inrichting. Naar Den Haag Zuinig beheer van de gemeente-financiën. De millioenen-nota. Subsidieverzoek Groene Kruis. Gemeente-begrooting 1923. Bestratingen.

Volksblad | 1922 | | pagina 2