Gemeenteraad van Góes. Beneden is de keurige, zindelijke winkel, daarachter twee magazijnen en d n de babbelaarkokerij. Boven is de woning, waarvoor ever een gedeelte van de gemeentegang is gebouwd. Eigenaardig is het, hoe het pand geheel tegen het lichaatn der kerk is aangebouwd en zich daarnaar regelt. Iu het magazijn, in de kamers ontmoeten we de contreforten der kerk. Het in- en uitwendige doet den bouwmeester, den heer P. G, C. Rot huizen, slle eer aan. Htt typische ge veltje met zijn uitbouwtjes en gekleurd glas is een sieraad voor de straat. Vermelden we nog dat Job. de Jonge, C. B. van Sprang en J. Vejhage resp. het timmer-, metsel- en schilderwerk hebben verzorgd. Aan den heer Dr. J. C. de Ruijter de Wildt is op zijn verzoek in verband met zijn vertrek uit deze gemeente, eervol ontslag verleend als lid-voorzitter der Huurcommissie alhier. Aan A. Bruel alhier, dienstplichtige der lichting 1923, is voor goed vrij stelling van militairen dienst verleend wegens broederdienst, We lezen in „De Zeeuw" en in de //Nieuwe Zeeuwsche Courant7', de vol gende aan deze bladen toegezonden oproep Zooals U bekend is, zal in Septem ber 1923 het 25-jang regeeringsjubi leurn van H. de Koningin in verschil lende plaatsen van ons land worden herdacht en is het toch vanzelfsprekend dat ook in Goes deze gebeurtenis niet onopgemerkt mag voorbij gaan. Het is daarom, dat ondergeteekenden zich hebben vereenigd, om te trachten aan een algemeene herdenking in de plaats onzer iuwoning eenige leiding te geven, in verband waarmee wij de eer hebbel u op te roepen tot het houden eener bespreking op Vrijdag 29 Sept. 1922 des avonds 8 uur in een der lokalen van het Schuttershof. De oproep is geteekend G. A. Hajenius, J. Donuer Sr., P. A. de Ligny, J. M. P. Stieger. Tot leeraar machineschrijven aan de Handels-avondschool, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer O J. van Nieuwen- huyzen, is benoemd de heer H. Zunng. Te Breda slaagde voor de hoofdacte mej. C. L. Mol, alhier. (Leger dij k). Zondag 24 September, des morgens te half elf, Mevrouw M. Koekebakker- Lens te Middelburg. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. La Porte voor het publiek zijn geopend. Donderdagmiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester, die op de gebruike lijke wijze de vergadering opende. Afwezig waren de heeren Oocterbaan en Constandse, beiden met kennisge ving van uitstedigheid. Er is een vacature n.l. dr. J. C. de Ruijter de Wildt. Wij geven hieronder enkele momen ten der vergadering weer. Alvorens met de werkzaamheden aan te vangen, wenscht de voorzitter den oudsten wethouder, den heer v. d. Bout, hartelijk geluk met de hem toegekende onderscheiding. Zoo ooit dan is hier de onderscheiding op haar plaats. Spreker hoopt dat de heer van den Bout nog gedurende tal van jaren ziju onderscheiding zal mogen dragen. (Instemming van den Raad). De heer v. cl. Bout dankte voor ue vriendelijke woorden, tot hem gesproken en voor de instemming hiermede, door deu Raad betoond. De notulen der vergadering van 21 Juli werden onveranderd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken is nog a) bericht van dr. J. C. de Ruijter de Wildt dat hij wegens vertrek uit de gemeente genoodzaakt is het lidmaat schap van den Raad neer te leggen. b) Verzoek vaD den Goeschen Chr. Besturenbond om bij verordening te verbieden het uiaken van muziek in verlofs' en vergunningdokalifeiten op den Zondag. De rekening van het Gasthuisbestuur en het verzoek van den Goeschen Chr. Besturenbond werden in handen van B. en W. gesteld. De voorzitter deelt mede dat de Huur-Commissie, evenals B. en W.f van oordeel is dat deze commissie voor» loopig moet blijven voortbestaan. In dezen zin is aan Ged. Staten boricht. Aan den heer de Die zegt spreker dat inderdaad de portefeuille de vorige maal door den hulpbode niet is bezorgd, deze is daarovtr ernstig onderhouden. Spreker do.:t daarna voorlezing van een schrijven van dhr. Van Baak waar uit blijkt dat hij nimmer aau de slagers toezegging heeft gedaan van een onder houd over de keuringstarieven, maar wél otn verschillende voorschriften der verordening te bespreken. Van den minister is bericht ont vangen dat deze de overdracht van het Rijkslandbouwproefstation goedkeurt. Hiervcor zal een wetje noodig zijn. Wordt, het proefstation in gebruik gi- nomen alvorens dit wetje gereed, is dan zal een huursom betaald moeten wor den van 5 ten honderd van de koop som per jaar. Van de directie der Ned. Spoorwe gen is tijding ingekomen dat niet alleen in de kosten van demping van den put bij het stati n zal worden hij gedragen, maar ook in de kosten der rioleering, waartegen aanvankelijk be zwaren hestonden. Een bedrag van f 1700 zal hiertoe bij den gemeente ontvanger gestoit worden. De voorzitter acht het verblijdend dat nu de kosten, door de gemeente aan deze kwestie besteed tot een meer redelijk bedrag zulleu worden terug gebracht. In antwoord op een vraag van den heer Goedbloed deelt de voorzitter mede dat het uriuoir op het stations plein zal worden verplaatst op het grasveldje naast de rijwieibergplaats. S, reker merkt op dat het pleintje vóór hotel Tivoli van de spoorwegen is. In verband hiermede bestaat bij B. en W. bezwaar bet te doen verharden, gelijk door den eigenaar van Tivoli is verzocht. Wanseer het pleintje zou worden overgedragen in onderhoud en beheer aan de gemeente, zou de heer de Clercq van Tivoli het kunnen pach ten en de verharding eventueel voor zijn rekening kunnen nemen. De heer de Die acht een gratificatie Nan f25 te gering, mede iu verband met de verminderde waarde van het geld. Spreker zou in de verordeningen willen vastleggen dat. een persoon die 25 iaar zijn ambt heeft vervuld, recht heeft op een gratificatie, gelijkstaande met zijn salaris over 30 dageu. De heer Vienings meent dat een der gelijk recht niet in een verordening mag worden vastgelegd. Daardoor zou de gratificatie een deel van het salaris vormen ea zou het karakter van gra tificatie geheel verloren gaau. De heer de Die vindt dat het offi- cieele karak!er kan bewaard blijven, wannper het geld door een vertegen woordiger van het gemeentebestuur wordt overhandigd. Vele ambtenaren zouden het ten zeerste waardeeren, wanneer zijn voorstel werd aangenomen. De voorzitter zegt het geheel met den heer Vieniugs eens te zijn. Het voorste! de Die, in stemming gebracht, wo:dt met 82 stemmen verworpen (vóór de heeren de Die en Blaas) en daarna wordt het voorstel van B. en W. z.h s. rangenomen. De heer de Bie brengt het bang saldo van de rekening, groot f 9272,47 in verband mtt de heerschenóe werk loosheid en meent dat het in aanmer king zcu kunnen komen voor uitkeering aan de werkloozen. Spreker zou de verpachting der lan den aau meer dan twee notarissen willen opdragen Hij acht ook den pacht prijs van f 184 per gemet te hoog. Spreker vindt ten slotte verschillende salarissen te gering zoo dat van de weesmoeder, die f 350 krijgt en de kiudermoedvr, die f'250 ontvangt.Daar entegen ontvangt de voorzitter f 400 en de heer Korstanje f 2700 plus f 150. De heer v d. Bout zegt dat er vau overhouden geen sprake ishet vorig jaar was het batig saldo ruim f 10000, Zuodat f 728 is ingeteerd. Dat geld moet er bovendien zijn als kasgeld voor de» aankoop van verschillende artike len en het doen van diverse uitgaven. De verpachtingen geschiede» om de beurt door de drie Goesche notarissen. Spreker wil het bepalen van den pacht prijs aan de bieders overlaten f 184 per gemet voor besten grond acht spreker niet te hoog. Spreker haait een voorbeeld aan van iemand die van een stukje land van nog geen gemet, een jaaropbrengst haalde van 25000 K.G. aan wijnperen, die verkocht werden voor f80 per 1000 K.G. Vroeger deed de weesvader het ad ministratieve werk, waarvoor de heer Korstanje, die het thans verricht f 150 krijgt. De rest van het salaris van den weesvader is aan de weesmoeder gegeven. Spreker legt tr uog eens deu nadruk op, dat het pachten absoluut vrij is. Er is geen enkele dwang van de zijde vau het Burg Armbestuur. De voorzitter zeg dat we dankbaar moeten ziju dat we hier in Goes zoo'n ouderwetsch armbestuur hebben, dat op zulk een degelijke manier in zoo veel behoeften en nooden voorziet. De lieer v. cl. Bout meent dat de heer de Die geen goed begrip vau een openbare verpachting schijnt te hebben. De heer de Die acht de huidige inrichting van de maatschappij ver keerd. De heer Goedbloed vond ook f 184 per gemet, per jaar, gedurende een termijn van 7 jaren, te hoog. Het gemeentebestuur of het Burg. Armbe stuur kan zich van deze kwestie niet zonder meer afmaken. Spreker acht het n;et in het voordeel van den verpach ter om zooveel mogelijk geil van zijn grond te krijgen. De grond wordt dan vaal: bedorven. Aan de groofe vraag zou eenigszins tegemoet gekomen kunnen worden, om te voorkomen dat exorbitante prijzen besteed worden. De heer v. d. Bout zegt dat we verplicht ziju openbaar te verpachten. Degene die het hoogst biedt, krijgt het land. Het land wordt steeds iu kleine perceeleu verpacht en alles wat we hebben komt tegelijk aan de markt. De rekening wordt hierna goedge keurd met 9 1 stem. Tegen de .heer Blaas. De heer de Die geeft nog eens het advies om uit te kijken dat in deze tijden door de kleine boertjes niet te veel pacht betaa'd wordt. De heer Vienings vraagt of aau den heer de Die een feit bekend is dat het Burg. Armbestuur de menscheu tegen elkaar opjaagt. De voorzitter deelt uit eigen ervaring mede dat de vroegere voorzitter van het Burg. Armbestuur, dhr. Dekker, naar voren moest komen om de menschen te waarschuwen dat de grond niet ver kocht werd, masr slechts verpacht. Den heer de Die zijn geen feiten be kend maar hij vindt dat het bedrag van f 184 boekdeelen spreekt. Op deze manier gaan de kleine boeren te gronde. Spreker vraagt of de overheid daar nu niets aan kan doen. Aan de orde was hierna de voor- loopige vaststelling der gemeeute- rekening en der bedrijfsrekeningen over 1921. We hebben reeds gemeld, dat de gemeenterekening over 1921 aan in komsten een bedrag vermeldt van f 1.222.399,50, aan itgaven van f 1.17 1.756,14, zocdat het batig saldo bedraagt f50.643,36. Naar aanleiding vau dit saldo mer ken B. ea W. op, dat het v» or een groot deel verkregen is uit buitenge wone middelen zooals de opbrengst van geldleeningea voor werken, die ge deeltelijk in 1922 zijn uitgevoerd en de opbrengst van verkochte eigendom- meu, zoodat f 20.591,42^2 tot die buitengewone middelen beboeren. Voor gewone middelen blijft dus over f dO.üol^d'/a, maar ook van dit bedrag moet een gro.t gedeelte naar deu dienst 1922 worden overgebracht n.l, nog niet betaalde vergoeding aan bijz. scholen wegens het hebben van leerkrachten boven het wettelijk vastgestelde mini mum f2690; nog niet betaald is het voor rekening der gemeente blijvend aandeel iu de annuïteiten van aau de woningbouwvereenigingen/, Nieuw Goes" en //Algemeen Belang" verstrekte Rijksvcprschotten f 9521,06 terugbe taling aan het Rijk f 1952 nog te betalen aandeel in de kosten der Ambachtsschool en Vakschool voor Meisjes 1921 f 10.000. De geineenterekening werd voorloopig vastgesteld met alle stemmen vóór en zal ter goedkeuring naar Ged. Staten gezonden worden. Hoewel de financieele commissie het thans in 't algemeen genomen, aller minst den tijd vindt om tot verhooging van salarissen over te gaan, stelt zij toch voor om htt maximum te brengen op f 800 (B. en W. stellen voor van f600 op f700) en spreekt als haar gevoelen uit, dat deze belooaing na een diensttijd van 20 jaar voor een betrekking, die toch iederen dag de geheele persoon eischt, een zeer matige is te noemen. De voorzitter raadt a&n om voor loopig het voorstel van B. en W. aan te nemen en bedenkingen op te schor ten tot de behandeling der begrooting. Spr. deelt mede, dat dezer dagen bij het opmaken der begrooting door 't college van B. en W. en den directeur van gemeentewerken nog eens alles is nagegaan of er niet nog het een en ander geschrapt kon worden om te trachten het bediag van den Hoofde- lijken Omslag zoo mogelijk te houden beneden dat van het vorig jaar. Maar de uitgaven, die de wet aan de gemeente oplegt voor het onderwijs en het nij verheidsonderwijs, zijn buitengewoon hoog. De heer de Die zegt dat zijn fractie voorstelt het minimum te stellen op f 400 en het maximum op f 1000 de verhoogingeu zuilen zijn 2-jaarlijk- sche en f 100 bedragen. De heer Flink zou, wanneer het bij de behandeling der begrooting blijkt dat het kan, toch wat er op willen doen. Het voorstel de Die wordt verworpen met 82 stemmen. Vóór de heeren de Die en Blaas. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.s. aangenomen. Eervol ontslag. Vrijstelling van militairen dienst. Regeeringsjubileum H. M. de Koningin. Benoemd. Geslaagd. Doopsgezinde Gemeente. ZondagsluIting Apotheken. Notulen. Ingekomen stukken. Mededeelingen, Gratificatie J. A. Dootjes. Rekening Burg. Armbestuur. Gemeenterekening 1921. Jaarwedden bewaarschoolpersoneel.

Volksblad | 1922 | | pagina 3