NederJand. Stadsnieuws. volle aandacht der regeering zijn gevestigd". Bravo, meneer De Geer, wij wenschen u een lang ministerieel leven toe en daarbij den moed en de kracht, om die hoognoodige ver sobering onverbiddelijk metterdaad door te zetten. Middelburg. Donderdagmiddag heeft op den Nieuwen Vlissingschen weg bij Middelburg een ernstig ongeluk plaats gehad. De ongehuwde kantonnier van den Rijkswaterstaat B. wonende te Sou burg, begaf zich per tram naar Mid delburg voor dienst. De man leunde tegen den ketting, waarmede het balkon der wagens wordt afgesloten, als het hek niet gesloten is. Opeens schoot de ketting los en viel B. uit de tram, de volgende wagen ging hem over een der beenen en om hulp roepende bleef hij aan de zijde van den watergang liggen. Spoedig schoot hulp toe en bleek het been een eind onder de knie te zyn afgereden. Door de ter hulp gekomen personen werd het been afgebonden, terwijl het in de jas van den gewonde werd ge draaid. Zoo werd B. die steeds goed bij kennis bleef, in de tram gelegd en medegevoerd naar het militair hospitaal, van waar de ongelukkige naar het Gast huis werd overgebracht. Voor de rechtbank te Middelburg werd Dinsdag voortgezet de behandeling van de op 25 April geschorste zaak tegen de 35-jarige J.E. C., vrouw van J. C. B., beklaagd van de bekende ernsti ge mishandeling van haar 13-jarig dochtertje. Nadat dr. Sckoute eenige verklarin gen had afgelegd over de bij het meisje gevonden verwondingen, verklaarde dr. Knappert, dat de vrouw volkomen toe rekenbaar is« i Het O. M. hield een uitvoerig requi sitoir en eischte tegen beklaagde 6 jaar gevangenisstïaf met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. J. Adriaanse, pleitte beklaagde niet vrij van schuld, doch meende dat zij met het voorarrest van 10 maanden reeds voldoende ge straft was. Hij vroeg daarom een andere strafoplegging dan door het O. M. noodig wordt geoordeeld. De rechtbank bepaalde de uitspraak i op Vrijdag 29 September. Ten huize van genoemde personen zijn de gestolen voorwerpen in beslag genomen. Beiden zullen, ter beschikking van den officier van justitie, in het huis van bewaring worden ingesloten. Uit Athene wordt aan de Times gemeld, dat de Nederlandsche onderdanen Oscar de Jongh en zijn echtgenoöte in een der voorsteden van Smyrna inderdaad vermoord zijn. In het land van Goes. In Haarlem's Dagblad treffen we van den reizenden Redacteur, den heer J, B. Schuil, een enthousiaste beschrijving aan van de te Goes gehouden riBg» rijderij, voorafgegaan door een verheer lijking van de schoone vrouwen op Zuid-Beveland. Wij nemen er hel vol gende uit over, het leert ons hoe een vreemdeling ons ziet. Op het Stationsplein te Goes zaten zij allen als op mij te wachten. Twintig versierde tilbury's en in elke tilbury een Zeeuwsch meiske, blond, allerbe koorlijkst, of het klopte precies met de beschrijving in de Gids met prachtige, fluweel-zwarte oogen, lange, donkere wimpers en mooi teint. En al dit liefelijks omhuifd door de witte kanten kappen. O, welk een aanblik En die fluweel-zwarte oogen zeiden „Hebben ze te veel van ons gezegd Komt het niet alles uit? Zijn wij niet mooier en het aanzien meer waard dan een scheeve toren, een Siegesallee of jullie Loureas Janszoon Koster Naast hen zaten de Zeeuwsche boerenjongens met hun ronde gezichten en platte hoeden, de versierde zweep in de hand. Zij lachten glunder als wilden zij zeg gen „Kijk er maar gerust naarDat meiske is van mij." Eigenlijk is zoo'n ringrijderij in Zee land niet anders dan één groot cos- tuumfeest in de open lucht. Het oog geniet voortdurend bij het zien van het Zeeuwsche landschap met zijn wel heel karakteristieke en heel mooie stoffeering van al die Zeeuwen in hun Zondagsche nationale dracht. Want het waren niet alleen de versierde tilbury's met hun lieven inhoud achter de zware Zeeuwsche paarden, waarnaar je met genoegen keekHet was heel dat publiek, dat deelnam aan dat Zeeuwsche „openluchtspel". Welk man blijft er ongeroerd bij den aanblik van acht mooie Zeeuwsche meiskes, die arm in arm, op een rij (je, langs een lansiwtg kwamen aanloopen Was het niet een levend schilderijtje, die acht frisscbe blozende meisjeskopjes met hun breede, witte kappen boven de groene haag, met als achtergrond die groote, Zeeuwsche boerenhofstede En was niet elke oude Zeeuwsche boer een vreugde voor hel oog De heer Schuil meent dat men, wil men werkelijk vreemdelingen trekken, na het ringrijden de oude Zeeuwsche dansen moet laten uitvoeren. Hij schrijft verder Voor dat ik uit Goes ging, heb ik nog even den ouden Goeschen speel man opgezocht. Hij zat in zijn tuintje voor zijn huis. Ik vroeg hem, of hij mee naar Haarlem kwam, als de Zeeuwen eens hun oude Zeeuwsche dansen bij ons kwamen dansen. „Wel ja, meneer, da's bestig", ant woordde hij mij. „Ze zeggen, dat ik volgend jaar met meneer Houtekamer naar Osteade en Eugelana ook moet Waarom dan niet naar Haarlem Hij verleide mij van de danslessen, die hij op zijn ouden dag nog had gegeven. „Het was een heel ding, want ik ben er al lang uit. Ik moest speulen, com- mandeere en leere tegelijk Daar mot je niet gering over denken, want het benue allemaal dansen met coinman- daassie8. Maar meester Houtekamer is geen suffert en de Kioetingers zijn ook geen dommeriken. En ik kon het hun nog voordoen, kijk u maar en daar in het hoekje van zijn tuin danste hij mij de figuren van den zevensprong voor. DE MILLIOENEN-NOTA. Blijkeus de millioenen-nota worden de staatsuitgaven voor 1923, gewone dienst, geraamd op f 620.397.008,21, tegen f 643,4-53.348,21 op den dienst voor 1.922. Dat is dus f 23.056.340 minder. De gewone ontvangsten worden ge raamd op f 567.696.426,01, dat is ruim 23 millioen minder dan in 1922. Het tekort op den gewonen dienst 1923 wordt op 43.7 millioen golden geraamd en het totaal tekort op 226.3 millioen. Het tekort op den gewonen dienst voor 1922 zal 34 a 35 millioen bedragen. De minister van financiën merkt o.m. op Aan het tekort op bet spoorweg- en het postbedrijf moet een volstrekt einde gemaakt worden, opdat althans hier voor geen bedrag op de gewone be grooting behoeft te worden uitgetrokken. Gebruik zal gemaakt worden van de in de pensioenwet gegeven bevoegdheid tot korting van bl/a pCt. der wedden iot een maximum van f 8000 voor het weduwen- en weezenpensioen en van 3 pCt. der volle wedden voor het eigen pensioen, wat dit laatste aangaat met inachtneming van de reeds vroeger toegepaste afloopeude kortingen Deze maatregel, die ook voor het postbedrijf zal werken, zal daar één der elementen zijn die een einde maakt aan het nadeelig saldo. Over de rest van het Rijksper soneel zal deze maatregel een bate ge ten vau ongeveer 15 millioen. Voorde verschillerjde departementen i3 een besnoeiïngs-percentage vastge steld van 17 pcE van de op elk hoofd stuk voor 1922 toegestane gewone uitgaver. Dit p resntage bleek bij de meeste hoofdstukken reeds thans en zonder nadere wettelijke maatregelen bereikt te kunnen worden. Van de bezuiniging op verschillende hoofdslukkt-n der staatsbegrooting noe men we dat voor Marine een ver mindering is verkregen tot een bedrag van f 4.390.011, door bsperk'ng van de aanschaffing van materiaal en het brengen van een deel der kosten van nieuwen vlootbouw ten laste van den buitengewonen dienst; voorts van f 1.597.091 door beperking van den aanbouw en de aanschaffing van loods- vaartuigen en tot een bedrag van f 1.011.900 door inkrimping van personeel. Voor oorlog o.a, op het matera el der artillerie f 1.811.-366 bezuinigden op de kosten der marechaussee f 565064, Op de begrooling van Waterstaat is wegens het ve vallen van het tekort op het Staatsbedrijf der posterijen een verminderiug verkregen van f 3.869.138 terwijl f 4.635,631 is bespaard in ver band met de voltooiïüg eu het niet opnieuw ter hand nemen van Water staatswerken erz. Op de begiuotiug van Arbeid werd o.a. ees vermindering verkregen van f4.830 070 op de afdeeliug arbeiders verzekering daar verschillende onkosten hiervan niet meer voor rekening va» het Rijk komen en van f 1.990.000 wegens het vervallen van den post voor verruiming van werkgelegenheid. Wij noemen hiermede slechts enkele der voornaamste verminderingen. Wat de buiteagewone uirgaven be treft ad f 183 999.123; welke natuur lijk de voornaamste oorzaak zijn van het totaal geraamd tekort ad f 226.3 millioen, daar er slechts een buiten gewone ontvangst van ruim 14 mii- lioeu tegenover staatonder deze uit gaven vinden we o.m. een post van f 85 millioen voor voorschotten inge volge de woningwet en yan f 40 millioen voor voorschotten voor woningbouw met premie. Ten opzichie van de bezuiniging teekent de minister nog aan Onder de 17 pCt. die op hoofdstuk Oorlog bezuiuigd zal worden makende daar ruim 12 millioen zit ruim 6 millioen wegens afvloeiing van het beroepskader. Ten gevo'ge van de noodzakelijke uitkeering van wacht gelden zal hiervan aanvankelijk slechts één vijfde deel concreet worden bespaard. Het overige, ongeveer 5 millioen, is perspectief. Onder de 17 pCt., op hoofdstuk Arbeid bezuinigd makende daar ruim 10 millioen zit ruim 3 ,/a millioen ingevolge voorgenomen wijzi gingen der verzekeringswetten. Dit is dus op het oogenblik perspectief, al zal een deel daarvan waarschijnlijk reeds aan het budget 1923 ten goede kunnen komen. Bij hoofdstuk Onderwijs eindelijk deed zich de eigenaardige moeilijkheid voor, dat de aauvankeÜjk ingediende begrooting, hoewel ook deze reeds zoo krap mogelijk gehouden was, een eind cijfer van 10 millioeu hooger ver toonde dan de toegestane raming voor 1922. Daar 17 pCt. van de voor 1922 toegestane uitgaven 25 millioen uit maakte, moest hier op de aanvankelijk ingedieude begrooting derhalve 35 millioen bespi.ard worden. Ongeveer 20 millioen daarvan zal verkregen worden uit de aanhangige Lager-Onderwijswet. Daarnaast zal 10 millioen op het lager onderwijs kunnen worden bespaard door nader voor te stellen voorzieningen ten aauzieu vau het vervolgonderwijshet minimum aantal kinderen, dat in de verschillende klassen van gemeenten voor de oprich ting van een school vereischt wordt de opleiding der onderwijzers de marge genoten bij het U.L.O.de lichame lijke oefeningen een gewijzigde c'assificatie van de gemeenten in het bezoldigingsbesluit. Bij bet middelbaar en het nijverheids en handelsonderwijs zal 3.6 millioen worden bespaard door opvoering van het aantal leerlingen waarbij splitsing van klassen wordt toegepast; een vermeerdering van het aanlal door de leeraren te geven les uren een omzetting van de lesuren van 50 miuuten in uren van 60 minuten de vorengenoemde herclassi ficatie van de gemeenten en eeu voor genomen technische herziening van de salarisregeling van het personeel van het nijverheidsonderwijs. Bij het hooger ouderwijs wordt eeu complex van maatregelen voorbereid waaronder een economischer distributie en dientengevolge beperking van het aantal leeistoelen waaruit op den duur een bate van 1 millioen wordt verwacht. Een en ander zal een verminderiug brengen vaa 35 millioen, waarvan echter 29 millioen eerst in volgeude begroo tingen zal kunnen worden tot uiting gebracht. Wat de middelen betreft wordt de Inkomstenielasting geraamd op 70 millioen d.i. 18 millioen minder dan ia 1922 werd uitgetrokken. De opbrengst der dividend- en tan- tiemebelasting is drie millioen minder geraamd. De p .»st registratierechten is met f 20 millioen verminderd en die van successierechten enz. met f8 millioen. Ernstig vliegongeluk- Twee dooden Tijdens een dieustvlucht met een Eokker-verkenrmr zijn Donderdag lui tenant ter zee lsie klasse G. E. L. Goedhart en officier-machinist 2de kl. W. de Jong, die als waarnemer den tocht medemaakte, om het leven ge komen in de nabijheid van het vlieg kamp De Kooy. Op 800 meter hoogte raakte het toestel in een vrille, op het einde waarvan het doek van het rechter gedeelte van den boven vleugel scheurde. Het toestel stortte daardoor omlaag op de schorren ten zuiden van de haven en werd geheel vernield. De beide in zittenden werden op slag gedood. Goed hart was sedert kort gehuwd, De Jong was ongehuwd. Volgens mededeeiing van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopeu week, eindigende 15 Sept. in Nederland uitgesproken 98 faillissementen tegen 54 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 15 Sept. 1922 2072 faillissementen tegenover 1475 over hetzeltde tijdperk van het vorige jaar. Blijkens de advertentie in dit ur. heropent de heer J Droogers 23 deaer zijn zaak in kruidenierswaren enz. in de Lange Kerkstraat. Zij, die het oude pand gekend hebben, zullen verwon derd zijn over de metamorfose. De ontaarde Moeder. Geknipt, De hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage heeft Zaterdagnacht een tweetal agenten van politie aangehouden en in voorloopige bewaring gesteld, verdacht van diefstal met braak in vereeniging. Nederlanders te Smyrna: Faillissementen in Nederland. Heropening Zaak.

Volksblad | 1922 | | pagina 2