No. 76 Zaterdag 23 September 1922 45* laargang Een geheimzinnig geval. Met kracht FEUILLETON Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes SO cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUI* te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlngs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetaigingea, niet staar dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Uit de redevoering, waarmee minister Ruys de zitting van ons parlement opende, bleek niet, dat het ministerie doordrongen was van den geweldigen ernst der tijden en dat met krachtige hand de zoo hoog noodige bezuinigingen in het landsbestier zouden worden aange bracht. En toch, op de stellige be lofte daarvan werd door het volk met spanning gewacht. Want alleen door een betere financiering, door niet voort te gaan met de fmanciëele fouten, bestaande in het smijten met geld voor luxe-gebouwen, voor de salarissen van overbodige ambte naren, enzis verbetering te krijgen. Niemand minder dan mr. Vissering, president der Nederlandsche Bank, schreef dezer dagen//De Staat is door zijn ondeugdelijke fmanciëele politiek reeds op een uiterst ge vaarlijke helling gekomen. Gaat hy zoo door, dan komt de inflatie- geesel onvermijdelijk ook in ons land w oeden. (Inflatie is de uitgifte van meer bankpapier dan waarvoor dekking bestaat, zooals tegenwoor dig op groote schaal in Duitschland en Oostenrijk gebeurt, waardoor de mark en de kroon bijna alle waarde hebben verloren. Op kleine schaal geschiedt dit ook by óns. Ging onze staat met zijn verkeerde politiek voort, dan ging dus ook onze gulden zeer sterk in waarde achteruit, zoodat men dan voor een gulden veel minder zou kunnen koopen dat wil zeggenalles werd nog veel en veel duurder dan tegen woordig) Onder den noodlottigen drang der omstandigheden zou de Nederlandsche Bank er zelfs niet Roman van H. W. Zichzelf tot geduld aanmanende, zat hij daar, met de oogen naar het venster gekeerd. Niemand keek naar hem om alleen de linnen- j juffrouw kwam eens aangeloopen om hem te zeggen, dat de politie ook hem over het meisje wilde ondervragen. Voor in 't hotel was 't zoo druk, dat niemand aan den zieken man dacht. Men wist ook, dat hij er niet van hield met deel neming te worden lastig gevallen. 'tWas middag geworden en nog zat hij daar. Hij dacht er niet aan iets te gebruiken. Maar als de plaatsdeur werd geopend, schrikte hij en keek hij in koortsachtige spanning in die richting. Mevr. Wallenthin kwam ook niet om hem naricht te brengen maar hy ver langde ze ook niet, als 't geen voor terugschrikken, om aan den staat bijna alle crediet te weigeren. Als het moet, zal zij hard tegen hard gaan. Dit krasse middel moet echter zoo lang mogelijk worden vermeden. Het vraagstuk moet wor den aangepakt aan den kant der uitgaven door een spoedigen inkeer tot een verstandige financierings- politiek. Geschiedt dit, dan kan zelfs in deze benarde tijden voor ons land weer nieuwe welvaart opkomen. Geschiedt dit daarentegen niet, dan wordt verdere inflatie waarschijnlijk, zelfs bijna zeker, met alle vernietigende uitwerking daarvan voor allen, ook voor degenen, die in handenarbeid hun bestaan vinden Zie, dat is mannentaalals het moet, hard tegen hard. Al blijkt het niet uit de openingsrede, dan toch wel terdege uit de aangeboden staatsbegrooting, dat de minister van Financiën dit mannenwoord ter harte heeft genomen, wat hij voor zichzelf wel niet zoo heel noodig had, maar waarin hij nu toch tegenover de andere ministers een zeer sterken steun heeft gekregen. Een eeresaluut onzerzijds aan mi nister De Geer, die heeft weten door te zetten, dat in vergelijking met het vorige jaar de staatsuit gaven bij alle departementen met zeventien percent zullenvermindeid worden. Dat kan in zijn geheel wel niet in één jaar tijds gebeuren, omdat daarvoor nog eerst eenige nieuwe wettelijke regelingen moeten getroffen worden. Maar de einduit slag is toch zoo, dat door een aantal bezuinigingen het tekort op de be grooting niet meer zal bedragen dan vijf millioen, wat voor de tegenwoordige omstandigheden niet buitengewoon veel is. De departe- goede tijding was, en daaraan ge loofde hij niet. Zoo werd het avond. Van het jongemeisje niets Toen het begon te schemeren, trok hij de la van zijn tafel open, nam er papier en couvert uit, stak eenige banknoten in het laatste en schreef met potlood eenige regels. Hij schreef op het envelop het adres van mevr. Wallenthin, knoopte zijn jas tot aan de kin toe, en riep zijn ouden makker Jakob, die schuw in een hoek bij de kachel was weggedoken en evenmin behoefte aan voedsel scheen te gevoelen. Jakob vloog op de stoelleuning en keek hem zoo droevig aan, als wist hy alles. Hij had ook den ganschen dag geen enkelen keer „papa Lübke" geroepen. De oude nam den vogel op de hand en streelde hem. Jakob scheen geroerd door dit bewijs van liefde hij zat zoo stil en keek hem met een scheeven hals zoo droefgeestig aan. „Vaarwel, oude vriendzei hij met een weeke stem. „We waren meuten van oorlog, van arbeid en vooral van onderwijs zullen in het aanstaande jaar het minst bezui nigen. Alweer een rechtvaardiging van onzen afkeer van de tegen woordige ministers dezer departe menten. Onze ruimte laat niet toe, mede te deelen, op welke zaken bezuinigd zal worden. Wel moeten we onze vrees te kennen geven, dat het ook hier bij sommige dier zaken //hard tegen hard" zal gaan, waar we dan moeten bijvoegen, dat we hopen, dat regeering en Kamers niet voor tegenkanting zullen terugschiikken en de voorgenomen maatregelen met kracht zullen doorvoerenhet moet. Als voorbeelden noemen we bij oorlog de afvloeiing van het beroepskader, dat is het ontslag van een aantal onderofficieren, het niet meer toekennen van vergoeding wegens gemis aan levensmiddelen bij afwezigheid met verlof en door vermindering van de kostwinners vergoeding bij waterstaat moet een volstrekt einde gemaakt worden aan het tekort op het spoorweg en het postbedrijf, wat alleen moge lijk zal zijn door verlaging der tractementen, verlenging der dienst tijden, staking van bouwwerken, enz. Verder zal een onderwerp van wrijving worden de wederinvoering van de korting op de tractementen van burgerlijke en militaire lands dienaren ten behoeve van hun pensioen en dat hunner weduwen en weezen. //Het valt niet te ontkennen, zegt minister De Geer, dat door de voor gestelde maatregelen belangen van allerlei aard minder afdoende zullen worden behartigd clan in normale omstandigheden het geval had kun- zoo lang goede makkerswe zullen 't niet meer zijn en elkaar nooit weerzien. Je zult hier rustig sterven, als je uurtje daar ismaar mij staat misschien een lange tijd van onrust en moeilijkheid te wachten, nu men mij mijn lieveling ontnomen heeftVaarwel dusMaar nog één dienst moet je mij be wijzen Ik weet toch, dat je slim bent Met bevende hand beschreef hij een stukje papier, rolde het op, terwyf de raaf reeds met kennis van zaken scheen toe te zien, en ging toen met hem naar den hoek bij de kachel. „Je weet, dat hier tusschen den muur en het houten beschot Zia tijding wist te vinden als ik er niet was. Dit papiertje zal mijn arme Zia op de gewone plek vinden, voor 't geval ze terug mocht keeren. Je hebt het al meer met je snavel voor den dag gehaald en haar ge bracht, als ze in mijn afwezigheid kwam, en zoo zal je nu ook doen, als ze nog eenmaal zich mocht vertoonen. Maar ze komt niet terug, nen zijn. Doch bedacht behoort te loorden, dat het grootste belang op dit oogenblik is de veiligstelling van den gulden. Wanneer deze zijn gaaf heid verliest, en dan om de bekende redenen in steeds sneller tempo zullen al die belangen en vele andere boven Hen binnen ajzienbaren tijd op de meeste benauwende wijze in het gedrang komen. (Zie de woorden van mr. Vissering hierboven.) De beperking, waartoe de regeering thans parlement en volk oproept bij de bepaling der gezamenlijke behoeften, is de onmisbare grond slag om in de toekomst hoogere wenschen te kunnen vervullende volstrekte voorwaarde ook om in het heden, althans in een zeer nabij zijnden tijd, een geweldige, van- zelfvolgende verslechtering van bestaaDS voorwaarden voor het over- groote deel der bevolking te voor komen. (Zie mr. Vissering Het schynt nauwelijks noodig, hieraan nog toe te voegen, dat tegen het scheppen van nieuwe uitgaven met de meeste angstvalligheid zal dienen te worden gewaakt. Ook wanneer deze worden vermeden, zal de bezuinigingsnoodzaak met het voorgaande allerminst zijn uitgeput. De hevigheid en de lange duur van de huidige depressie zal in komende jaren hoogstwaarschijnlijk leiden tot een nog verderen teruggang van de inkomsten, met name van de op brengst der inkomstenbelasting, dan reeds thans geraamd moest worden. Anderzijds zal zonder verlaging van sommige al te drukkende be lastingen een blijvend herstel van het economisch leven bezwaarlik zijn te bereiken. Op voortgaande versobering van den publieken dienst zal dan ook in de eerstvolgende jaren de dit weet ik Hij stopte het rolletje voor de oogen van de raaf in het gewone hoekje en Jakob keek hem zoo ernstig en wijs aan, als begreep hij volkomen, welke opdracht hij ge kregen had. De oude hief thans den vogel op, streelde en kuste hem nog eens voor 't laatst, zette hem toen neer, nam een klein opgerold bundeltje onder den arm, drukte den hoed over de oogen en ging met vochtige oogen heen. //Papa Lübke \u hoorde hy den zwarten makker hem zoo treurig naroepen, als moest het een vaarwel beteeken en. In de vestibule van het hotel was niemand te zien. De bedienden aten op dit door hem gekozen uur de portiersloge was ledig. Donker was 't op straat, toen de oude de poort uitging. Hij wierp geen blik terug op het huis. Nie mand wist daarbinnen, dat hij zonder afscheid te nemen, heen ging, om niet weder te keeren. [Wordt vervolgd). 28

Volksblad | 1922 | | pagina 1