Nederland. Poorten, toen hem zijn pet in de Haven woei. Bij de pogingen otn zijn hoofd deksel op te visschen geraakte de eigenaar zelf te water. Gelukkig werd hij door een daar aan den wal liggenden schipper er uit gehaald. Bij kwam er met de bekende schrik en het natte pak af. fin met verlies van zijn pet, want die heeft hij niet te pakken kun nen krijgen. Geslaagd. Te Breda slaagde voor de hoofdacts onze stadgenoot dhr. J. Dey. Serenade. Viijdagavond bracht fiuphonia onder groote belangstelling van de zijde var. het publiek een serenade aan dhr. J. A. Dootjes ter gelegenheid van zijn 85-jarig ambtsjubileum. Tijdens deze gebeurtenis ontstond een vechtpartijtje tusschen een zekeren v. D. en twee andere jongens, waarbij de eerste met een blikken sigaretten doos bloedend verwond werd, zoodat hij door dr. Looyen moest worden ver bonden. Tegen den dader, zekeren V., is proces-verbaal opgemaakt. Kaad 8-agenda. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Goes op Donderdag, den 81 September 1922, des namiddags twee uur. Punten van behandeling Vaststelling der notulen van de ver gadering van 21 Juli 1922. 1. Ingekomen stukken 2. Voorstel tot het toekennen eener gratificatie aan den politieagent J. A. Dootjes bij gelegenheid van zijn 25- jarig dien8tjubileum. 3. Voorstel tot nadere regeling der zekerheidsstelling van den Directeur van het Gemeente-Gasbedrijf. 4. Rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1921. 5. Voorloopige vaststelling der gemeente-rekening en der bedrijfa— rekeningen over 1921. 6. Voorstel tot opzegging der io- gebruik geving van de woning op de algemeene begraafplaats 7. Voorstel tot wijziging der Motor en Rij wiel verordening. 8. Voorstel tot intrekking van het besluit tot het aangaan eener geld- leening ad f 75900.en om te be sluiten tot het aangaan eener leening groot f 235150.zulks in verband met den bouw van bijzondere scholen eü aankoop van het gebouw van bet voormalig Rijkslandbouwproefstation. 9. Voorstel tot wijziging der ver ordening, regelende de jaarwedden van het personeel der openbare bewaarschool. 10. Voorstel tot wijziging der ge- meentebegrooting voor 1922. 11. Voorstel tot wijziging der Ver ordening op den keuringsdienst voor Vee en Vleesch. 12. Verzoek van de Zeeuwscbe Politiehonden-Dresseer-Vereeniging om subsidie uit de gemeent kas. 18. Verzoek van de Nederlaadsche Vereeniging //Het Groene Kruis-" om subsidie uit de gemeentekas. 14. Aanbieding der gemeente-be grooting voor 1923. 15. Voorstel betreffende bestratings werken in 1922. 16. Verzoek van Heeren Gedepu teerde Staten om mede te deelen of er bezwaar bestaat tegen het besluit van den Raad der Gemeente Hulst tot afschaffing van de wekelijksche vee markt. 17. Wijziging van de begrootiDg voor het Grondbedrijf voor 1922. Stukken voor den Gemeenteraad, Gratificatie J. A. Dootjes. B. en W. stellen voor aan den politie agent J. A. Dootjes ter gelegenheid van zyn 25-jarige ambtsvervulling de ge bruikelijke gratificatie van f25 te ver- leenen. Geldleening. B. en W. deelen den Raad mede dat zij tot hel sluiten der geldleening, waartoe door den Raad bij beschikking van 21 Juli 1922 no. 3 was besloten, twee aanbiedingen ontvingen. De eerste aanbieding luidde als volgt k pari tegen 61/* reute '8 jaars of wel 6 tot den koers van 98 °/o in beide gevallen met berekening van eeu provisie van L °/o. De tweede aanbieding was k pari tegen 6Y4 rente, zonder andere kosten dan die der benooligde zegels. De laatste aanbieding was derhalve de voordeeligste, doch het was on mogelijk daarop,zooals ze werd gedaan, in te gaan, aangezien door den Raad weliswaar geen limiet was gesteld wat betreft den koers, doch wel wat aanging de rente, n.l. 6 u/o 's jaars. B. en W. hebben daarop de betrokken instelling verzocht een aanbieding te doen tegen 6 °/o rente en eïn lageren koers, doch deze was niet bereid daarop in te gaan, daar de wijze van belegging harer middelen zuiks niet toelaat. Wijziging van bovenaangehaa'd Raadsbesluit zou derhalve Hoodig wezen. In aanmerking nemende echter het feit, dat in verband met genomen Raadsbesluiten tevens geleend zal moe ten worden voor den bouw van bijzon dere scholen, aankoop van het gebouw van het Rijkslaudbouwproefstation en stichting van een gebouwtje voor den vleescbkeuringsdienst, besloten B. en W. den Raad voor te stellen, de twee leeningen te combineeren, waarin bet voordeel kan zijn gelegen, dat waar bet op te nemen bedrag hooger wordt, misschien een lager percentage kan worden bedongen. De volgende bedragen zullen nog opgenomen dienen te worden aankoop van het gebouw van bet Rij ksland bon wproefstation (geschatte waarde f 42000,waarvan de helft komt ten laste van het Rijk) f 21000. inventaris van het voormalige proef station (geschatte waarde f 2000. waarvan de helft komt voor rekening van het Rijk) f 1000.bouw van bijzondere scholen (volgens aanbeste ding) f 129500.gebouwtje voor den vleeschkeuringsdienst met inventaris en verdere benoodigdhedeu f 8000. Totaal f 159500.—. Hiervau gaat af als zijnde terug ont vangen van de storting op het aandeel in de P.Z E.M. f 250.—. Blijft f159250. Hierbij gevoegd de boven aangehaalde leening ad f75900.Maakt tezamen f235150.—. Wat de aflossing betreft meenen B. en W. op bet volgen le te moeten wijzen Ingevolge het bepaalde bij art. 5 sub f a van het Koninklijk besluit van 18 Maart 1921 (Stbl. 592) mag wegens afschrijving op de waarde van gebouwen van den keuringsdienst niet meer op de exploitatiebegrooting worden ge bracht dan 1 '/a pOt. Aangezien ingtvol ge het bepaalde sub e van gemeld artikel aflossing nietop de exploitatiebegrooting mag worden gebracht, is geen andere oplossing mogelijk, dan het bedrag der aflossing gelijk le doen zijn aan dat der afschrijving en zal derhalve de aflossing van het voor aankoop van het proefstationsgebouw op te nemeu be drag moeten geschieden in 67 jaar. De aflossing der leening voor het gebouwtje voor den vleeschkeurings dienst hadden B. en W. zich gedacht in 30 jaar, terwijl de aflossing der leening voor school bouw, in aanmerking nemende, dat worden gesticht twee kapitale, «oliede gebouwen en een soliede bijbouw (de laatste aan de school in de Nieuwatraat) terwijl h.i. het tegenwoordige geslacht niet te zeer belast mag worden met de uitgaven uit de jongste onderwijswet voortvloeiende, h.i, gevoegelijk op 50 jaarlijksche ter mijnen kan worden gesteld. Wat betreft de leening ad f78900 is bereids een aflossing in 38 jaar toe gestaan. Resumeerende stellen B. en W. den Raad voor hen te machtigen tot het aangaan eener geldleening ad ten hoogste f235150 tegen den hoogst mogelijken koers en rentende ten hoogste 6x/i pCt. 'sjaars, af te lossen in 67 achtereen volgende jaren. Bestratingen. B. en W. bieden den Raad een rap port aan van den Dir. v. Gemee"le- werken betreffende bestrating van Singelstraat (Kerkplein) en den West singel. B. en W. meenen aan bet daarin ontwikkelde denkbeeld geen uitvoering te kunnen geven alvorens het oordeel van den Raad te hebben ingewonnen. Aan bet rapport ontleenen we het volgende Zooals uw college bekend is, werd in het afgeloopen voorjaar een flinke partij (1000 M2) Duitsche melafierkeien aangekocht, voor verbetering der be stratingen in de stad. Deze keien, waarvan er reeds een gedeelte verstraat zijn vóór bet maga zijn der firma Massee op den Dam, zijn tegen het zwasrate verkeer bestand en werden buitengewoon goedkoop ge kocht, n.l, voor f 4.65 per M2., een prijs, dien men ongeveer ook betaalt voor le soort straatklinkers. Echter een straatklinker duu»t slechts 10 k 15 jaar, terwijl de ge kochte keiea zeker over 50 jaar nog uitstekend zijn. Nu zou ik uw college willen voor stellen bedoelde keien te verwerkeu op het Kerkplein of eigenlijk in het ge deelte Singelstraat rondom het Kerk plein. Bij de verbreeding der Singelstraat, nu l£ jaar geleden, moesten de oude, uitkomende straatkeien weder gebruikt, aangevuld met voorradige oude keien van dezelfde soort. Zooals echter iedereen kan zien, is dit geen ideaal bestrating en is deze ook niet bestand tegen het veel drukkere verkeeronophoudelijk moeten daar putten worden gelicht, vooral nu, sinds de openstelling van de Boudewijn de Wittestraat, alle zwaar verkeer hierlangs geleid wordt. Met de nieuwe keien kan afloend werk gemaakt worden. De uitkomende keien zjju m.i. wel bruikbaar voor den Westaingel. De bestrating op den WesfsiDgel zou ik op minstens 3 50 M. breedte brengen en waar deze als hoofd verkeersweg vrijwel buiten gebruik gesteld woidt, kan met goede oude keien als bestrating zeer goed worden volstaan. Een en ander kan uit de begro tingsposten worden betaald. Gevraagd zon kunnen worden, waar om niet direct bij de verbreeding der Siugelstraat in het voorjaar van 1921 nieuwe keien zijn gekocht. Dan toch hadden de kosten van één keer bestraten (arbeidsloon Hr f 250,) gespaard kunneu worden. Ik merk hier op, dat le. voor nieuwe bestrating en ver betering Westsingel in 1921 geen post op de begrooting stond 2e. De thans aangekochte keien in 1921 veel en veel duurder waren deze keien zijn slechts korten tijd, dank zij de Duitsche valuta, in dit v< orjaar zoo verbazend goedkoop geweestnu zijn ze reeds weer belangrijk duurder 3e. door het koopen dezer keien op den juisten tijd (in het voorjaar 1922) een voordeel van minstens f 1000 is behaald. Ben vergissing. Enkele dagen geleden spoelde aan den Nieuw-Neu- zeupolder ouder Terneuzen een lijk aan van een zeeman. Vermoed werd oorspronkelijk, dat bet was van een der opvarenden van het bij Vlissingen ge zonken Engelschc stoomschip Ezardian. Thans ia echter gebleken, dat het lijk is van een Engelschman, die voor eenigen lijd te Antwerpen over boord is gesprongen. Intusschen is het stoffelijk overschot te Terneuzen ter aarde besteld en uit de woorden, daarbij gesproken, bleek, dat men ook toen nog dacht te doen te hebben met een slachtoffer van bedoelde aanvaring. De Rijksmiddelen in Aug. 1922. De opbrengst der Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Augs, 1922 bedroeg f 85.151.121 tegen f 32.948.628 over de maand Augs. 1921. Het een twaalfde gedeelte der raming over het geheele jaar bedraagt f 35.800.083. Chineesenmoord. Donderdag morgen omstreeks half negen gingen twee Cbineezen per bootje naar de Javakade te Amsterdam naar de emplace menten der stoomvaart maatschappij //Nederland. Nauwelijks was het bootje vertrokken of een der Chineezeu nam een revolver en richtte dit op den anderen Chinees. Deze laatste was het hoofd van de Chineezeu in de Buiten Bantainmer- straat. De kogel trof den Chinees in het hoofd en de man viel dood neer. Hij behoorde tot de //Bo OBiiers1" en de dader, die onmiddellijk gearresteerd werd, is lid van de //Diie-vingers". Deze twee partijen «taan scherp tegen over elkander. De politie bewaakt thans de ver blijfplaatsen van de Cbineezen. Het Iibld. schrijft over het motief tot den moord Het is de oude kwestie tusschen de Drie Vingers en de Bo-Onuers. Hoofd man Young had veel Bo-Onners in de werving voor de machinekamers der booten betrokken, de Drie Vingers zonnen op wraak en hebben, naar door de politie-autoriteiten wordt veronder steld, iemand uit hun midden aange- wezen om Young van het leven te berooven. Ernstig ongeluk bij Valkenburg. Donderdag is in de buurt van Valken burg een ernstig ongeluk gebeurd tij den een militaire manoeuvre. Een troep militaire wielrijders reed, hoewel op een bord voor de gevaarlijke belling gewaar schuwd wordt, op fietsen zonder rem den Cauberg af. Doordat de paarden van een voertuig, dat den berg opreed schrokken, raakten de twee voorste wielreiders ten val, waardoor de geheele patrouille, die uit ruim 20 manschap pen bestond, over den kop ging. Er zijn vijf zwaargewonden, van drie is de toestand hopeloos. Vijftien personen zijn lichtgewond. Omtrent het fietsougeval in Zuid- Limburg wordt thans meegedeeld, dat de gevolgen niet zoo ernstig ziju als men aanvankelijk vermoedde. Ernstig gewond is alleen de milicien Vonk, uit Rotterdam. De Limb, koerier meldt dat bij dezelfde oefeningen per vergissing een band scherpe patronen op een machinegeweer gelegd werd waaruit 97 patronen werden verschoten. Gelukkig werd niemand gewond. 's Rijks draadlooss dienst en speculatie ter beurzeNaar het Vad. verneemt, wordt de sergeant S gewe zen radio-telegrafist aan het departe ment van oorlog, verdaeht, van het bankiershuis G. en Co. geld te hebben aangenomen voor het onder code door seinen van koersen der Koninklijke ter Amsterdamsche beurze, naar de Lon- densche beurs, opdat de firma G. en Co., die inmiddels surséance van betaling heeft verkregen, daarmede haar voor deel kon doen. Deze behandeling is in art. 868 W. v. S. gequalificeerd als het aannemen van een gift of belofte door een ambtenaar, wetende dat zij hem gedaan wordt ten einde hem te bewegen om, in strijd met zijn plicht, in zijn b3diening iets te doen of na te laten, en wordt in dat artikel straf-

Volksblad | 1922 | | pagina 2