No, 75 Woensdag 20 September 1922 45* Jaargang Een geheimzinnig geval. De Troonrede. FEUILLETON Stadsnieuws. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUI* te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minste as 1000 regels per Jaar zeer belangrijke reductie. Advertentlën, als geboorte-, huwelijks-, verjaring!-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet naner dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, De minister-p-esident jhr. mr. Ch. Ruys de Beereubrouck, heeft Dinsdag de zitting der Staten Generaal geopend met de volgende Tromrede: De Koningin heeft ons opgedragen in Haren naam de gewone zitting der Siaten-Generaal te openen. Sedert Hare Majesteit persoonlijk de laatste maal in Uw midden verscheen zijn de wetsontwerpen ingediend welke vereischt worden om aan het aange vangen werk der Grondwetherziening de laatste hand te legden. Allereerst zal daarvoor Uwe aandacht gevraagd worden. De crisis welke een groot deel der wereld teistert doet haar droeve ge volgen ook hier te lande in breeden kring gevoelen, het evenwicht tusschen 's lands inkomsten en uitgaven is zoo wel in het moederland als in de overzeesche deelen van den staat ver stoord. Ingrijpende beperking van publieke uitgaven mede te bereiken door wettelijke voorzieningen is onver mijdelijk. Vermindering van het aantal departementen van algemeen bestuur wordt noodig geachthet departement van Landbouw, Nijverheid en Handel zal met dat van Arbeid worden samen gesmolten, terwijl ter behartiging van de landbouwaaugelegenheden voorhands zal worden toevertrouwd aan den minister van Binnenlandsche Zaken enkele verschikkingen zullen bovendien plaats vinden. De bedrijven van den Staat en de zoodanige welke daarmee op een lijn 27 Roman van H. W. Ik had er een voorgevoel van dat er zich een onweer boven 't hoofd van 't arme kind samen pakte, mijn gedachten waren uit sluitend met haar bezig, toen hij me de bood, chap opdroeg. Steeds aan haar denkende bereikte ik de lange Frederikstraat. Daar stond ik, ik had het nommer van het huis vergeten, ik kwelde mijn brein om 't mij te binnen te brengen en daarna terug te ijlen om haar nog te vinden, want mijn klimmende angst liet me geen rust. Toen was 't mij eensklaps, als stond het nommer, dat me genoemd was geworden, in helder schrift voor mijn oogen. Ik zou 't niet vergeten, het noodlot wilde het aldus. Ik repte me voort om het te bereiken, want het was ver, aan het ander einde der straat. Ik vond het en wederom was 't ais straalde het nommer der woning in lichtende cijfers me door den mist tegen. Het benedenhuis was donker, ik klom zijn te stellen zullen aldus zijn te beheeren dat nadeelige sloten worden vermeden. Een wetsontwerp tot regeling van de rechtspositie van de kerkgenoot schappen en een nieuw wetboek van burgerlijke rechtsvordering aan de hand van de voorstellen der daartoe benoemde Staatscommissiën zijn in voorbereiding. Overwegen wordt eeDe regeling van de Arbeidsovereenkomst, welke zoowel het burgerrechterlijke als het publiek rechterlijke element in zich bevat. Eene wijz'ging van de Kieswet ten einde ook de leden van de Eerste Kamer langs den weg van het evenredig kies recht aan te wijzen, zal U zoo spoedig mogelijk bereiken. Ingediend zal worden eene herziening van de gemeentewet waarbij tot leid draad dienen de door de Staatscommissie aangeboden voorstellen. Onderscheidene voorstellen ter ver eenvoudiging van de Onderwijs- en de Verzekeringswetgeving zullen U be reiken. Geleidelijke afschaffing van de huurwetten is evenals eene herziening van de drankwet in voorbereiding. Eene wijziging van de wet op de besmettelijke ziekten wordt overwogen, waarbij tevens zal getracht worden om zonder de algemeene volksgezondheid te schaden tegemoet te komen aan de gewetensbezwaren tegen de vaccinatie. Zoodra de grondwettelijke voorschrif ten het zullen gedoogen zal het noodige worden verricht om bestuur en wet geving van de Overzeesche deelen van den Staat te regelen in den geest welke de herziening van de desbe treffende bepalingen der Grondwet be de trap op en...a Het denken had zijn ontstelde brein vermoeid. Onder een smart kreet bedekte hij zijn oogen met beide handen. Toen zag hij plot seling weer op en keek angstig om zich heen of iemand hem ook had gehoord. .//Maar het kind Het ongelukkige kind jammerde hij. „Was 't wel denkbaar? Op een en denzelfden avond. Ontzetting greep hem aan. De angst joeg hem op. Hij sukkelde uit zijn bed en thans eerst bemer kende, hoe zwak hij was, zonk hij neer op een stoel. 't Was een schurkenstreekEn om dien uit te voeren, moest ik uit het huis verwijderd worden Hier zat ze gisteren Hier heeft ze voor 't eerst..." Hij zweeg, toen viel zjjn voorhoofd op den over de leuning gelegden arm 1 „Papa Lübke!" hoorde hij weer de raaf roepen, die vóór hem op de tafel was gewipt en hem zoo deel nemend aankeek. Dien naam deed hem sidderen, hij deed als schudde hij iets van zich af, stond weer op en hield zich met geweldige inspanning overeind. „Wat duurt het langEr komt niemand om me te zeggen l" heerschte. Tevens zal het belastingwezen aan eene ingrijpende verandering zijn te onderwerpen ten einde rekening te houden met de economische eischen welke de tijdsomstandigheden stellen aan de geestelijke en stoffelijke belangen van de bevolking. Ook der Overze.-sche gebiedsdeelen zal de onverdeelde aan dacht der overheid worden gewijd. Moge God in deze moeitevolle tijden zijn zegen schenken aan de vervnliing van de zware taak welke U wacht. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd verklaren wij de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Bevolking. Gedurende de le helft der maand September 1922. Ingekomen P. J. de Vos-wed. Hengeveld, zon der beroep, van Zaandam, Oud? Singel 70, H. Hijma, zonder beroep, van Middelburg, Lange Vorststraat 34, A. C. Baaten, onderwijzeres, van Etten en Leur, Stalstraat 3, M. Willemse, win keljuffrouw, van 's Gravenhage, Lange Kerkstraat 15, J. van Zijl], werktuigk. ingenieur, van Rotterdam, Westwal 22, B. Kalsbeek, leerares Vakschool, van Alkmaar, 's H. H.kinderenstraat 37, O. M. Krello, verpleegster, van Heem stede, Oude Viechmarkt 12, Nelly van der Wart, zonder beroep, van Schoon hoven, Oostsingel 148, A. J. C. Nord- sprak hij in zichzelf. „Maar wat wacht ik nog op bevestiging!" Plotseling van stemming veran derend, verhief zich zijn gestalte, de anders zoo neergebogen, onder danige man scheen eensklaps een geheel andere. „Den oude", noeme n ze mij, „maar ik ben nog jong genoeg om den strijd op te nemen. Ik wil wachten tot vanavond, hoe wel ik niet meer twijfel aan de waarheid. O, mijn hoofd is weer heider. 'k Was echter op datoogenblik niet sterk genoegHij drukte weer de hand tegen 't voorhoofd, want de inspanning van het denken wekte opnieuw de stekende pijn in zijn hersens. Hij sloot de deur af, en, ongevoelig voor de koude, die na het uitgaan van de kachel in het klein vertrek begon te heer* schen, knielde hij bjj 't bed neder, trok een zwaren blikken trommel naar zich toe, plaatste ze op het bed, zoodat hij ze, bij de minste stoornis, onder het dek kon ver bergen, nam er eenige papieren en andere kleine voorwerpen uit, stak alles bij zich en schoof toen de leege trommel weer onder het bed. „Ik wil nu kalm en beraden zyn". Hij ging in afwachtende hou ding aan 't kleine venster staan. lohne, leeraar R.H.B.S. van Rotterdam, Wijngaardstraat 13, J. P. B. Tromp, leeraar R H.B.8 van Utrecht, Mag" dalenastraat 11, P. Rejack, hulpcomnjies van Goir'e, Ad. van Westerwijksbaurt 19 Vertrokken W. J. Krijnen, electricien, naar Amerika (Detroit), A. A. G. Labrijn, verpleegster, naar Amsterdam, L. B. van 't Vee-, winkelbediende, naar Rotterdam, W. J. L. Boone, schipper naar Breskeus, J. C. dRuijter de Wildt, landbouwkundige, naar Hoorn, Th. C. Hooreman, zonder beroep, naar Dordrecht, W. H. Zinkstok, onder wijzer, naar Ovezand. Toondagen. Blijkens de gehouden verpachting van staanplaatsen toor de a.s. Toon dagen zullen plaatsen worden ingenomen door een Sfoomcaroussel (Janvier), een Luchtschommel (Huiigens), een Variété theater (Boesnach,) een Schiettent (Mergan), een Speelgoed ren Gebak kraam, een Galanteriëen-loterij en een Lachspiegeltent. Botsing. Zaterdagmiddag kwam de auto van dr. Koch in botsing met den wagen van den vrachtrijder Bal, van Kwaden- damme, doordat deze niet ver genoeg uithaalde. Een uitstekend stuk hout drong door de kap van de auto. Per» soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Om een pet. Zondagnacht omstreeks 2 uur be vond zich zekere L. K. uit 's Heer Arendskerke in de buurt Tuaschen twee „Wat er ook gebeuren moge, ik zal me niet van 't spoor laten brengen, door niets Maar de brief, dien ik gisteravond moest bestel len Dat ik eerst nu aan het envelop denk 1 Ik had het in de hand, toen ik zoo zwak was het bewustzijn te verliezen! Het had mij opheldering kunnen geven over het ongelooflijkeHjj zocht overal op zijn lichaam, betastte zich driftig, terwijl het bloed hem weer naar 't hoofd steeg. „Bedaar slechts", vermaande zichzelf. 1 Is verloren. Misschien is 't mij ontnomen. Ik moet weten, wat er in stond dat is van belang voor mij.... Ik wil 't gaan zoeken maar ik durf niet. De beambten van het wijkbureau konden.... De oude Lübke is er niet ver meer af, dit huis te verlaten, maarMaar ik moet den avond afwachten, want Zia, de arme ZiaHjj sprak den naam uit met bevende lippen en tranen in de oogen.... //Ze zou nog kunnen terugkeeren en me zoeken, hoewel ik zelf niet geloofde, wat ik de vrouw zei.... Tot van avond, en dat is zoo lang Wordt vervolgd

Volksblad | 1922 | | pagina 1