Stadsnieuws. school, totdat hij op 1 Januari 1898 benoemd werd tot leeraar aau de Rijk8 hoogere burgerschool te Winters wijk. In Juni '94 werd hij benoemd tot leeraar aau de R, H. B. S. te Tilburg iu November 1897 tot tijdelijk leeraar in de natuurkunde aan de Polytech nische School te Delftop 1 Februari 1898 volgde zijn definitieve aanstelling eu op 6 Juli 1899 werd hij benoemd tot hoogleeraar in de electrotechoiek aau de Polytechnische School, welke in 1905 werd omgezet in de Techni sche IIooge8chooi. Achtereenvolgens werd piof. Van Swaay gekozen als lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland en tot lid van Gedeputeerde Staten van die provincie. Laatstgenoemde betrekking werd echter niet vereenigbaar geacht met die van hoogleeraar aan de Tech uische Hoogeschool. In 1918 kozen de Provinciale Sta*en van Zuid-Holland prof. Van Swaay in de vacature dr. Vermeulen tot lid van de Eerste Kamer. Zijn mandaat werd dit jaar vernieuwd. Hij maakte deel uit van de Staats commissie voor de electriciteitsvoor- ziening en werd directeur van de Provinciale Noord-Brabantsche Eleciri citeitsmaatschappij. De nieuw benoemde minister van marine, de heer E. P. Westerveld, werd den 21 sten Augustus 1878 te Haarlem geboren. Na zijn opleiding aan het Koninklijk Instituut voor de Marine werd hij op 2 Augustus 1893 benoemd tot adelborst le klasse, waarna hjj in onderscheidene rangen bij de zeemacht heeft gediend tot 1 Maart 1915j toen hij als luitenant ter zee le klasse den zeedienst verliet. Gedurende zijn marineloopbaau is de heer Westerveld verscheiden jaTeo aan het departement van marine werkzaam geweestvoor deze tewerkstelling 'aan het departement is hij gedurende 3 jaren belast geweest met de betrekking van ingenieur van scheepstouw aan het marine-etablissement te Soerabaja. Na het verlaten van den zeedienst in 1915 werd de heer Westerveld be noemd tot directeur van de rijkswerven en op 16 November 1918 tot directeur- generaal van de posterijen, telegrafie en telefonie, welke functie hij tot op dit oogenblik heeft bekleed. Gedurende zijn directeur-generaal schap heeft de uieuw-beuoemde minister Nederland o a. vertegenwoordigd op de IuterEuropeesche conferentie voor het verkeerswezen, welke in 1920 te Parijs onder de auspiciëu van den Volken bond is gehouden. De N. R. Ct. (lib.) schrijft over de oplossing der Kabinets crisis Wij aarzelen niet, de gevonden op lossing ongelukkig te noemen. Zij past niet op den uitslag der verkiezing Een kabinet uit tie rechter partijen lag voor de hand, en wij hadde i geen ander verwacht. Maar dan een, dat vrij stond tegenover het regeeringsbeleid, dat in de laatste jaren gevoerd was, en niet aan tal van antecedenten, redevoerin gen en opvattingen gebonden was, die in strijd zijn nrt den koers, die in de naaste jaren zal ingeslagen moeten worden. Niet -allesn wij zagen de wensche- lijkheid hiervan in. Bij de verkiezing had niemand, het voor het zittend ka binet opgenomen. Men was het er over eens, dat het aftredeu moest. Ook in het eigen kamp der regeeringspartijen, met name iu het orgaan der Christe lijk historische partij, werd dit stand punt ingenomen. Bezuiniging zal wel de leus w< rden. De ministers, die nu opnieuw aan het roer komen, hebben zich tot nu toe aan bezuiniging niet overveel gelegen late* liggen. Geen oogenblik toonden zij zich iu dit opzicht eene stuwende kracht. Zullen zij het nu ineens wor den, omdat het punt in het overleg der rechter partijeu op het program is gebracht Men houde het ons ten goede, maar veel vertrouwen -kunnen wij in het oude nieuwe kabinet niet stellen. Het Vaderland (lib.) schrijft Wie zou beter weten dan de huidige regeering, waar ingebonden kan worden, zij, die met ons allen in den waan heeft verkeerd, dat geld geen bezwaar was, en dus de plekken zoo goed kent waar de tesnoeiïng kan worden aan gebracht Natuurlijk hadden wij liever gewild, dat de uitslag van de stembus eene zoo tanige geweest was, dat ook leden uit de Linkerzijde deel hadden uitge maakt van het ministerie, dat de zoo uiterst moeilijke en ondankbare taak op zich moet l emen, weer tot sluitende begrootingen te komen, üau had de bezuiniging sterker gestaan. De tijd, waarin dit ministerie zijn taak moet vervullen, is angstwekkend, nu het economische leveu over gansch de wereld eeu chaos is, en zijn taak buitengewoon zwaar. In zulke omstan digheden is het de plicht van ieder, om dit ministerie te steunen, zoolang dat mogelijk is. Het Hbld. (lib.) schrijft Op den uitslag van de stembus paste, ouzes inziens, een rechtseh ka binet onder protes'ar.tsche leiding en met eeu veerkrachtige figuur aan finan ciën als premier. Maar qnand on n'a pas ce qu' on aime, il f&ut aimer ce que Pon a en wij zullen waarlijk niet onwelwillend tegenover dit ministerie gaan staan, omdat een zoo welwillend man als de heer Ruys premier is ge bleven. Hij heeft trouwens getoond, een groot aanpassingsvermogen te bezitten aan allerlei, soms zeer moeilijke, om standigheden. Wij wachten dus bijzondereaf, ver- belangstelling de Troonrede af, ver trouwend dat die ons de kern der crisisoplossiag zal doen kennen. Waarvan ons thans nog slechts de schil wetd getoond. De, Nieuwe Crt (lib.) is van de volgende opini Het komt ons voor, dat minder de peisoneh, die we nu met de verschil lende portefeuilles zien belast, dan de dr.ng der omstaudigheden de lijn van den regeeringsarbeid aangeven. Zelfs de mins! prac1isch aangelegde zal gedwon gen worden om met de praktijk rekening te houden. De dwang zal kracht kun nen geven aau degenen onder de leden van het kabinet, die een scherpe lijn vóór zich zien. Op deze manier zal het mogelijk zijn, dat het nieuwe gerecon strueerde ministerie-Ruys, uiterlijk niet veel verschillend van het vorige, toch een zeer gewijzigde politiek zal volgen - wat wij van harte zouden wenschen. De Nederlander (c.h.) schrijft over de opdracht tot Kabinetsformatie Wij hebben in de eerste weken, na 5 Juli, niet verheeld, dat wij niet aan stonds verrukt waren over de opdracht tot Kabinetsformatie aau den heer Ruys de Beerenbrouck. Ongetwijfeld behoorde de heer Ruys tot de staatslieden, die voor een opdracht tot Kabinetsformatie in de eerste plaats in aanmerking kwamen. Maar bet feit, dat het vorig Kabinet stond onder Roomsche lei ling, de gansche loop der verkiezing en de toestand des land» gaven ons reden tot de verwachting, dat voor den leider van het Ministerie ditmaal de keuze zou vallen op een nieuw maD, een protestant en een financier. Het liep echter andersde heer Ruys is aftre dend premier, hij is Roomsch en hij is niet in de eerste plaats financier. Het vernemen van zijn opdracht gaf aan vankelijk een gevoel van teleurstelling En over de oplossing van de crisis Wij hadden gehoopt op meer nieuwe frissche krachten. Daarnaar vraagt een volk in zoo zwaren tijd. De samenstel ling van bet Kabinet geeft niet dat gene, waarop gehoopt werd. De heer Ruys maakte het zijnen vrienden niet gemakkelijk. Het Volk(sd.): De droge minister Köuig wordt bij Waterstaat vervangen door den even eens katholieken Delfischeu oud-boog- leeraar v, Swaay, die den naam van een temperamentvol heer heeft en nu allereerst voor de taak staat, zich met, het door de toegevendheid van zijn voorganger jegens de directies in op stand gekomen spoorwegpersoneel bezig te houden. Het personeel zal goed doen, zich aan geen illusies over te geven. Het nieuwe kabinet zal eeu kabinet tegen de arbeiders zijn, meent het blad. De gewone zitting van de Staten- Generaal wordt op Dinsdug 19 Septem ber, des namiddags te een uur, in eeu vert-enigde vergadering der b-ide Kamers geopend door een commissie van wege de Koniugio, waartoe worden benoemd de ministers, hoofden van ministeriee'e departementen. De Eerste Kaucer der Staten-Geueraal houdt DinsJag 19 dezer des namiddags te Zl/3 uur een vergadering o.a. voor onderzoek van den geloofsbrief van het gekozen lid der Kamer mr. H. I. Sehönfeld. Le Tweede Kamer houdt Diasdag 19 dezer des namiddags le drie uur eeu vergadering waarin de staatsbe- begrooting voor het dienstjaar 1923 wordt aaugeboden en de nominatie voor het voo-zitterschap opgemaakt. Naar het Nederl. correspondentie- bureau te 's Gravenhage verneemt zal in de vacature van inspecteur van de volksgezondheid, voor wat betreft den dienst belast met de zaken rakende de drankbestrijding, welke vacature is ont staan door het aan jhr. Op ten Noort te Ede verleend eervol onts'ag, niet worden voorzien, maar zullen dooreen wijziging in het ambtsgebied, de werk zaamheden worden verdeeld tusschen de beide andere inspecteurs van ge- uoemden dienst. In een rondschrijven vestigt de Mi nister van financiën er de aandacht op, dat het in dienst hebben van vrouwe lijk personeel bij de belastingadmini stratie niet mag leiden tot ongewenschte toestanden, uoch op ambtelijk noch op moreel gebied. Om een zuiveren toestand te behou den, zegt de minister, moet bij de beoordeeling van het werk eenzelfde maatstaf worden aangelegd en de loof den der bureaux dienen te zorgen, dat het vrouwelijk personeel geenerlei prii vilege geniet. Treedt ergens een ongewenschte ver houding aaa den dag, dan moet dade lijk een voorstel worden gedaau om daaraan een einde te maken en speci* aal op moreel gebied mag niets door de vingers worden gezien. Ook is het niet toelaatbaar dat vrouwelijk personeel door kleediug, manieren of groote spraakzaamheid voor het mannelijk personeel oorzaak tot afleiding wordt. Blijkt daarbij een ern- s'ige waarschuwing niet de gewensehte verbetering te brengen, dan moet een voorstel tot ontslag worden gegeven, indien de betrokkene nog geen ambte naar is. De door den minister van water staat ingestelde commissie onder voorzitterschap van dr. C. .Lely, die te onderzoeken had, welke wijzigingen en vereenvoudigingen in verband met de nieuwe spoorwegovereenkomstea in het Rijkstoezicht, op de spoorweg diensten kouden worden aangebracht, heeft, naar de Tel. meldt, haar werk zaamheden beëindigd. Binnen enkele dagen zal haar rapport aan den minis ter worden uitgebracht. Naar het blad verneemt, komt de commissie tot de conclusie, dat het staatstooicht in zijn tegen woord igen vorm niet gehandhaafd kan blijven, doch tot meer eenvoudige proportie.» dient te worden teruggedacht. Zoo zal het aantal rijksinspecteurs der spoor wegdiensten, dat thans 20 bedraagt, tot 5 worden teruggebracht. Het secretariaat der scheidsgerechten zal wederom bij de spoorwegmaatschappijen komeu, tengevolge waarvan een 10-tal ambtenaren bij den raad van toezicht overcompleet komt. Vooits ligt het in de bedoeling, den raad van toezicht, die thans gevormd wordt door 5 leden en een secietaris, zoo om te vormen, dat hij komt vinder een eenhoofdig bestuur, onder wiens bevelen recht streeks de chefs der afdeelingen zullen werken. De tengevolge van de nieuwe spoorwegovereenkomsten zeer vermin derde werkzaamheden bij den raad van toezicht wettigen voo-ta niet meer een zoo groot aantal ambtenaren als thans bij dat college werkzaam is. Het is te verwachten dat er binnenkort velen op wachtgeld zullen moeten worden geatrld. Uitbreiding zaak E, Vehbeeu. De heer E. Verbeem, Kreukelmarkt, tlhier, heeft niet alleeu zijn woonhuis z/De Nardusbloemme" vergroot en keurig doen verbouwen, bij heeft ook ziju i bekenden winkel aanzienlijk uitgebreid. Deze heeft nu aau de straatzijde drie, instede van twee ramen gekregeD. We zien schter het eene raam de ge wone kruidenierswaren enz. geëtaleerd. Achte.' het tweede raam heeft de ver tegenwoordiger der „Glim* fabrieksn te Rotterdam een aantrekkelijke étalage gemaakt van de producten dezer industrie van schoensmeer, poestpomade, boenwas. Een knikkende en met. den mond be wegende negerpop, zou een en ander aanprijzen, indieu hij kon spreken, dit doet nu het fabrikaat voor zichzelf. Wél raadt de neger nog aan Koopt Hollandsch fabrikaat. Cadeaux voor de geregelde afnemers ontbreken niet, een aiudig Pietje Glim-prentenboek en een waardevolle poetsdoos zullen den kin deren eu den huismoeders vreugde ver schaffen. De N.V. heeft een paar mooie bloemstukken in deze étalage geplaatst, welke er een vroolijk aanzien a*n geven. De uitbreiding van de zaak is van zelfsprekend een feestelijke gebeurtenis. Ook de Erven v. Nelle hebben dea beer Verbeem met een schitterend bloem stuk verrast, zoo ook de firma De Wiljes en de Rotterdamsche kaashandel De Meyere. Veel telegrammeu van ge lukwensehen kwamen dezen dag bionen w.o. een van de Kwatta fabrieken. Het derde raam geeft de pakjes thee en koffie van de N.V. Koffie en Thee handel v/h O. De Wiljes, Dordrecht, te aanschouwen; smaakvol is deze ruimte 9 aangekleed* met matjes, kleurige doeken en lampions. Ook hier ontbreken de eadeaux voor de verbruikers niet en staan fraaie Japau8che koffie- thee- en ontbijt serviezen te pronken. Het inweudige van den wiukel heeft een heele verandering, tevens verbete ring, ondergaan. De winkel is aanzienlijk verbreed, waardoor de oppervlakte met 30 M'. vergroot werd. De ruimte is in ver schillende afdeelingen verdeeldde koloniale-afdee'ing, met de vleesch- waren-afdeeling en d3 afdeeling vloer zeil, matten, loopers en tapijten. O verzicht.lijk en praetisch zjjn de verschillende artikelen gerangachikt en geplaatst. De vloer is geheel met frissche tegels bedekt, terwijl we in de tapijtenafdee- De minister-crisis opgelost. De minister-crisis opgelost Staten-Generaal. Bezuiniging Vrouwelijk personeel op belasting kantoren. Het Rijkstoesicht op de Spoorwegen

Volksblad | 1922 | | pagina 2