No. 74 Zaterdag 16 September \M2 45" iaargani Hoe nu verder? Nederland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 50 cent per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per hali jaar franco per post. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUR* te bezorgen bij N.V, Goesche Courant en Klecuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertcatlén, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet ««er dan acht regels beslaande, voor den prijs van f 1, Het Nederlandsche ministerie zit dus weer of zit nog in elkaar. Verandering is er eigenlijk lieel weinig in, wat we na de jongste verkiezingen ook wei hadden ge dacht. De heer Van IJselstein, minister van landbouw, enz nam zijn ontslag en de heer Ruys, minis ter-president en minister van Bin- nenlandsche Zaken, zal voorloopig het landbouwdepartement besturen. Men schijnt plan te hebben, het gansche landbouwministerie op te heffen t,n de afdeelingen ervan bij verschillende andere departementen te voegen, wat wy een zjer loffe lijke daad zouden vinden, heel wat beter dan de oprichting van nog een nieuw ministerie, als waarvan onlangs sprake kwam. Verder heeft het ministerie van Marine, dat een tydlang door den minister van oor log beheerd is, weer een eigen hoofd, den heer Westerveld, terwijl de heer König ontslag nam als miuister van Waterstaat en vervangen werd door prov. Van Swaay. De twee ministers, die wyj het liefst hadden zien veitiekken, namelijk de heeren Aalberse en De Visser, zyn gebleven. Laten wij met de Middelburgsche Courant hopen, al gelooven we het nog niet dadelijk, dat deze twee dure, ja, de duurste ministers, veel verandering in hun werkwijze zullen brengen, omdat de nood van het land dit eischt. Het verheugt ons ten zeerste, dat de lieer D© Geer minister van Finan- cïön is gebleven. En al hadden we hem gaarne als eersten minister teruggezien, wijl hij dan zijn ambt- genooten door grooteren invloed tot grootere zuinigheid had kunnen brengen, toch hopen en verwachten we, dat hij ook in zijn huidige positie met alle macht in dezelfde richting zal werken. Verder verblijdt ons ook het aanblijven van den heer Van Karnebeek als minister van Buitonlandsche Zaken, omdat hij een zeer bekwaam en voorzichtig man is Ook hebben we geen reden, er over te treuren, dat de heer Ruys minister van Binnenlandsche Zaken is gebleven. Van den nieuweling, den heer Van Swaay, hebben we, ofschoon we nog weinig van hem weten, toch goede verwachtingen. Het loont de moeite, in het kort te vermelden, wat de pers van het ministerie zegt. Veel hebben we daarvan bij het schrijven van dit artikel nog niet vernomen. Laten we eerst luisteren naar de katho lieke //Tijd", een regeeringsblad dus. „We zyn thans voor goed het be zuinigingstijdperk ingegaan, luidt het daar. Algemeen wordt verwacht, dat het nieuwe Kabinet zal komen met als eerste punt op het program bezuiniging en opbeuring. Er moeten komen bezuiniging ook op overi gens nuttige uitgavenen krach tige maatregelen tot herstel onzer volkswelvaart." 't Is waarlijk te hopen, dat de Tijd hier de meening van het kabinet weergeeft. Verder meent dit blad, dat aan dit minis terie ,geen vriendelijk onthaal bij de oppositiepers ten deel zal vallen en dat die pers behoefte heeft aan schampere ironie." Wat ons betreft, die ook tot de oppositiepers behoo- ren, heeft de Tijd het voor een groot gedeelte mis. En ook ten opzichte van andere bladen dier pers. Zoo zegt de hoefijzerman van het Handelsblad „Wij kunnen ons ver heugen over het feit, dat minister De Visser blijkelijk is gezwicht voor den sterken aandrang tot blyven, die door zijn geestverwanten op hem is geoefend, en eveneens over het aanblijven van minister Van Dijk aan Oorlog, gelijk ook over dat van den heer Van Karnebeek aan Bui- tenlandsche Zaken. En we kunnen ons niet verheugen over de stoel vastheid van den heer De Graaff." Het „Vaderland" schrijft//Wie zou beter dan de huidige regeering weten, waar ingebonden kan wor den, z:j, die met ons allen in den waan heeft verkeerd, dat geld geen bezwaar was, en dus de plekken zoo goed kent waar de besnoeiing kan worden aangebracht Dit blad begroet met vreugde het aanblijven van den heer De Visser, en het spoort de oppositie aan, om loyaal te zijn. Wij zeggen dit alles alleen, om te bewijzen, dat de politieke tegen standers onzer regeering volstrekt ff een behoefte hebben aan „scham pere ironie", maar integendeel de regeering met tamelijk veel welwil lendheid begroeten. Het „Vader land® meent zelfs, dat het ,/de plicht van ieder is, om dit ministerie te steunen, zoolang dat mogelijk is". Het is, dunkt ons, duidelijk, dat de linkerzijde geen oppositie zal voeren uit plezier alleen. Dat doet geen ernstig man, die het wèl meent met 's lands belang. Maar men kan toch ook te welwillend, te vriendelijk zijn. En dat is naar onze meening het geval met //Han delsblad" en „Vaderland/', waar zij zich verheugen over het aanblijven van den heer De Visser als minister van onderwijs, enz. Wij! hebben nooit het voetspoor gevolgd van zoovele liberalen, die zich met zijn onderwijswet hoogelijk ingenomen toonden integendeel. En de ont zettend dure scholenbouw, die van deze wet het uitvloeisel is, achten we kortweg een gruwel. Omdat we, gelijk we zeiden, weinig verwachten van een bezuiniging in het regeer- stelsel der ministers De Visser en Aalberse, blyven wij het diep be treuren, dat voor hen geen anderen zijn te vinden geweest, die in het versoberingskader van de //Tijd" en van ons beter hadden gepast dan dit tweetal. De Volkenbond heeft, een poos geleden, de bij haar aangesloten regeeringen aanbevolen, om gedu rende twee jaar de militaiie uit gaven niet te verhoogen. Onze re geering van vóór de verkiezingen antwoordde, dat zy deze aanbeve linggaarne in overweging zou nemen Doch als we nu zien, dat het hoofd dier regeering in zijn kabinet een man als de heer Westerveld als minister van marine opneemteen man, die een groot voorstander van de voorgestelde vlootwet in haar tegenwoordige gedaante wordt ge noemd, een wet, die on,-, nieuwe, ondragelijke lasten zou opleggen, dan ligt de vraag voor de hand, is niet alleen het antwoord aan den Volkenbond, doch ook de prediking van bezuiniging binnenslands zoo iets als boertnbedrog? Zal men één gulden gaan bezuinigen en een millioen wegsmijten Zoo ja, dan is het eenige, wat pastoppositie van den morgen tot den avond. Minister De Geer, zyt gij tot de tanden gewapend Wij wachten af. Inbraak. In deu nacht van Zaterdag op Zondag ia te Zierikzee ingebroken in de ironing van den heer de V., directeur van de Ambachtsschool. Daar de familie op reis is, kwam de dienstbode Zondagmorgen de brieven enz.-uit de bus halen en bemerkte zij, dat aan «ie Noordzijde van het huis een ruit uit het keukenraam was Bij onderzoek aleek dat de ruit w*s uit gesneden en door het alichten van het windbafekje de inbreker(s) zich toe gang hadden verschaft. Onmiddellijk ontboden politie kon constateeren, dat de deuren van de kamers waren open gebroken en alles over den grond lag en een paneel uit het schrijfbureau was vernield Uit alles valt op te merken dat men kalm te werk is gegaan, ja zelfs dat de lichten ont stoken zijn geweest en men gebruik gemaakt heeft van de canapé en een sigaartje, gerookt heeft. De familie is inmiddels telegrafisch ontboden, ten einde te kunnen vaststellen wat ont vreemd is. Felle brand. Dinsdagochtend omstreeks half vier is een felle brand uitgebroken in de stoomhoutzagerij en schaverij van de firma J. Eecen te Oudkarspel. De brand, die door een voorbijganger ontdekt werd in de zaag- selbergplaats, deelde zich spoedig aan de machinegebouwen mee. Men heeft den brand tot deze gebouwen kunnen beperken. Alle houtloodsen zijn gespaard gebleven, Doodelijk auto-ongeluk, Zater dagmiddag heeft te 's-Gravenhage, op den heek van den Scheveningscheu Weg en de Anna Pauiownastraat een aan rijding plaats gehad tusschea een auto, bestuurd doo~ L J. A. H., wonende j Granen burgh weg en een motorrijwiel met zijspa?), bestuurd door H. A. K wonende van Weede van Dijkveldstraat, i ln den zijspan wagen zar de 60-jafige schoonvader van den bestuurder, J. H. j U., die een ernstige hoofdwond bekwam. Na door de,a Eerste Hulpdienst naar den Centralen Post gebracht te zijn, we d hij la'er naar het Gemeentelijk Ziekenhuis vervoerd, waar hij des avonds, zonder tot het bewustzijn te 1 zijn teruggekeerd, is overleden. Eereburger van Oss. Men schrijft aan „De Protestant" In den laatsten i tijd is het hier in Noord-Brabant een j ware rage geworden om in bijna alle plaatsen een standbeeld van het H. Hart van Jezus op te richten. Men schrikt er zelfs niet voor terug ais men er de kans toe krijgt zulke «tandbeelden te plaatsen op openbare pleinen, markten enz. Andersdenkenden in zuike gemeenten moeten dat dan maar goed vinden Zoo geschiedde ook dezer dagen in Oss. Ook daar weed een standbeeld op de Markt geplaatst, waarbij o.m, de burgemeester en een pa'er Carmeliet redevoeringen hielden. De pater ging in zijn rede zelfs zoo v-r, dat standbeeld {of beter gezegd Christus) te proclameeren tot ^ere burger der stad Oss". Nu moet men weten dat diezelfde „s-ad Oss" wijd en zijd b?rucht is om haar vechtpartijen, haar messentrekkers en dergelijk volkje En daarvan Chris tus eereburger te maken „Is het niet diep treurig vraagt het biad, Buiten gevaarLuitenant Meurice, die bij he! ongeluk op het I.C A.R, ernstig gewond werd, is thaRs buiten gevaar. De ex-keizer. Naar de Berlijnsche correspondent van de New-York Times" verneemt, heeft de ex-keizer met volle overtuiging elk plan voor een huwelijk met prinses Hermine von Reuss opgegeven, aange zien zij niet van koninklijken bloede is en omdat zij vijf kinderen heeft. Een ander bezwaar zou vervolgens nog zijn, dat een zoodanig huwelijk ernstig zou worden afgekeurd door de Duitsche royalisten, daar 't de monarchi tische klasse in gevaar zou brengen. De ex-kroonprins is, evenals ver schillende invloedrijke figuren uit Ber lijn, te Doorn geweest. Tengevolge van het aandringen dezer personen heeft de Duitsche ex-keizer momenteel zijn trouwplannen opgegeven, maar men vreest, dat de vorstelijke balling, zich weer zeer alleen gevoelend, ziju gewone voortvarendheid niet zal kunDen be dwingen. De beide nieuwe ministers. De nieuwe minister van waterstaat, prof. G. J. van Swaay (r.k.) werd op 22 Juni 1867 geboren. Hij behaalde in 1889 te Delft aan de voormalige Polytechnische School ziju diploma als civiel-ingenieur. Daarna wps hij enkele jaren als assistent verbonden aan die

Volksblad | 1922 | | pagina 1